Dvere

Príbeh dvoch osamelých žien, ktoré sú vytrhnuté zo svojich svetov rozličnými okolnosťami, sa odohráva v polovici dvadsiateho storočia v Maďarsku, poznačenom následkami vojny. Autorka odhaľuje mimoriadne zložitý vzťah medzi zámožnou začínajúcou spisovateľkou Magdou a jej tajomnou, vždy odmeranou pomocnicou v domácnosti. Zatiaľ čo Magda smeruje k profesionálnym úspechom, na jej pomocnicu Emerenciu doliehajú hrôzy z minulosti, ktoré vedú k emotívnemu odhaleniu s tragickými následkami. Vzájomný vzťah oboch žien, ich zvláštne priateľstvo, tvorí os zdanlivo jednoduchého rozprávania. Nedôverčivá Emerencia postupne vpúšťa Magdu do svojho života, skrývaného za večne zamknutými dverami služobného bytu; Magde potom trvá pomerne dlho, kým pochopí a dešifruje nervózne gestá a nepochopiteľné správanie pomocnice v domácnosti. Postupne vzniká portrét fascinujúcej a komplikovanej osobnosti, ženy svojím spôsobom mimoriadne inteligentnej, vnímavej, kŕčovito sa pridržiavajúcej vlastnej dôstojnosti. Portrét ženy, ktorú všetci milovali, hoci ju nikto nepochopil....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/230855/dvere-230855.jpg 4.242
Vydáno:, Kalligram

Az ajtó

Kniha Dvere

knihovna1

Viděla jsem film, který se mi moc líbil. Chvílemi byl i napínavý, psychologický. Knihu četla má maminka a nelíbila se ji. Jsem ráda, že jsem viděla film jako první. Velmi dobře vystihnutá doba komunistického režimu - ten strach.

Sparkling
15.12.2018

Velmi, velmi působivé čtení, přestože občas jsem měla pocit, jako by mi slova unikala a já se k jejich obsahu a významu dostávala obtížněji, než je u mě obvyklé, někdy až po několikátém přečtení.
Vypravěčka románu, který je zřejmě autobiografický (těžko říct, do jaké míry), přemýšlí a formuluje věty velmi odlišně (částečně nejspíš i vlivem maďarské mentality, což si ale opět jen domýšlím), vyprávění je prostoupeno odkazy na řeckou mytologii a také na maďarskou kulturu a historii - právě originální vyjadřování autorky a maďarské reálie mohou být důvodem, proč se mi chvílemi zdálo, jako by mi věty před očima utíkaly.
V poslední části knihy, kdy jsem očekávala bouři, katastrofu, vyvrcholení celého příběhu, které podle indicií a dusné atmosféry rozhodně nemělo být šťastným koncem, se mi četlo čím dál tím hůř a knihu jsem několikrát alespoň na chvíli musela odložit.
Postava spisovatelky si mé sympatie nezískala, ve srovnání s Emerence, světicí oplývající nespočtem chyb, ale přesto průzračně čistou, působila jako ufňukaný a povrchní slaboch, který je tolik zaslepený vlastní osobou, že nevidí ani to, čeho si všimne i jeho spíš samotářský a zdánlivě nepříliš empatický manžel.

intelektuálka
14.09.2018

Kniha mi připomíná příběh Astrid a Veronika od L. Olsson...

Tohle je vyprávění o odlišnosti ženy, která nikoho nepouští za své dveře...
Během vyprávění pochopíme její důvody a její hrdost - otevřením dveří by riskovala možnost zklamání...

Navázáním vztahu se spisovatelkou Magdou se jí otevírá cesta, ale ona již nechce přijímat - chce pouze dávat.
Zajímavé je její hodnocení Boha a neuvěřitelný vztah ke zvířeti.

Ovšem ve chvíli, kdy se symbolické dveře otevírají už nemá naději.

Neznám mnoho z maďarské literatury, toto bylo příjemné překvapení.

Toffee
12.05.2018

Před pár lety jsem viděla kousek filmu s Helen Mirren podlé této knížky a hned jsem věděla, že tohle si chci přečíst. Jde o jakousi sondu do vnikajícího přátelství dvou naprosto odlišných žen. Zatímco spisovatelka Magda mi až tak moc sympatická nebyla, Emerence je naprosto neopakovatelná. Svérázná stará žena, tvrdě pracující, energická, praktická. Někdy je krutá a nenávistná, ale ve skutečnosti neuvěřitelně obětavá a laskavá. Až do roztrhání těla bude zachraňovat kohokoli, kdo potřebuje zachránit. Jen se kdysi, podobně jako Rhett Butler z Jih proti Severu, zařekla, že nikomu nedá své srdce, že k sobě nikoho nepustí, protože nechce zažít zklamání, které zákonitě musí přijít. Dveře do bytu i do sebe samé tak otevírá jen opatrně a na škvírku. Je to román plný emocí.

evask
26.11.2017

Zajímavý, neotřelý příběh, ale na můj vkus vypravovaný moc zdlouhavě. Přeskakovala jsem odstavce. Za stručnější zpracování bych dala pět hvězdiček.

gumkacik
15.02.2017

Kniha ukazuje těžko uchopitelný vztah dvou žen, který je plný ran, jizev a vzájemného hledání cesty k té druhé. Příběh je velmi silný, ačkoli se postavy často chovají pro mne nepochopitelným způsobem typickým spíše pro děti (urážení se, náhlé výbuchy vzteku, demonstrativní gesta vzdoru namísto racionálního dialogu), díky čemuž mi kniha byla nejprve protivná. Nicméně vyplatilo se dočíst ji do konce. Závěr byl velmi emotivní a konečně jsem měla pocit, že povaze Emerence, které se vždy vymstilo někomu důvěřovat, malinko rozumím.

parvitas
07.01.2017

Veľmi pekný príbeh dvoch žien. Najprv medzi nimi nebolo priateľstvo, skôr vzťah zamestnávateľky a gazdinej, priateľstvo sa z toho vyvinulo až neskôr, postupne. Magda, nepraktická spisovateľka, potrebovala pomoc s domácnosťou a Emerencia sa tejto úlohy ujala. Nie Magda si ju najala, ale Emerencia jej to dovolila. Svojská, hrdá, vášnivá a neúnavná, chrániaca si svoje súkromie, neskôr, po troške, povolila Magde nahliadnuť do jej sveta, no nikdy sa pred ňou neotvorila úplne. Práve na tie čriepky z minulosti som čakala, trúsili sa po celej knihe a z nich som si skladala Emerenciin obraz, jej minulosť a všetko, čo z nej spravilo to, čím je.
Autobiografická spoveď autorky hovorí o tom, čo sa stalo, keď otvorila dvere, ktoré mali ostať zatvorené.
Slovenské vydanie má veľmi peknú obálku, jednoduchá fotografia sa mi páči oveľa viac ako pri českých vydaniach.

bondula
03.05.2016

Stručne: príbeh o dvoch šibnutých tetkách, ktoré sú ako dve hrozná. Jedna je hrozná a druhá je tiež hrozná.

Trochu viac zoširoka: Určujúca je prvá veta z anotácie. Je to príbeh dvoch žien. Príbeh písaný ženskou autorkou. Pre mňa, ako zadubeného čitateľa opačného pohlavia preto bola hlavná línia príbehu úplne nepochopiteľná. Ak som sa v románe dokázal s niekým stotožniť, bol to gazda, rozprávačkyn manžel. Podobne ako on, aj ja som väčšinu guletrhajúcich scén a konfliktov medzi dvoma hlavnými predstaviteľkami prešiel so škrabaním sa na brade a tichým „hm“... Bláznovstvá a šlahnuté akcie, ktoré tie dve podnikali mi nepripadali nijak neobvyklé, proste štandardné babské chovanie.
Román mi však prišiel zaujímavý v rovine popisu miesta jednotlivca v životoch ľudí okolo seba. Zobrazenie odchodu človeka zo sveta, vznik toho prázdna, ktoré po ňom ostane v jeho okolí, to sa autorke podarilo ukázať naozaj pekne. Tak ako tak, každý, kto sa aspoň raz prešiel po širokom schodisku budapeštianskych secesných obytných domov, previezol sa v nich výťahom okrášleným ozdobným kovaním a díval sa v tichý večer na noc, padajúcu do ich tmavých vnútroblokov a vysvietených okien ich neznámych obyvateľov si v knihe celkom určite niečo zaujímavé pre seba nájde.