Dvě ženy

Dvě ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1725/dve-zeny-1725.jpg 4 119 23

Zatím nejnovější román současné nejúspěšnější anglické autorky nás zavádí do londýnského East Endu. V této čtvrti, kde nebezpečí a násilí patří odjakživa k samozřejmé součásti života, vyrostla Susan Dalstonová. Její matka June se živila prostitucí a nevěnovala své dceři péči ani lásku, otec ji zase od dětství pohlavně zneužíval. Bezútěšné rodinné poměry, z nichž Susan vyšla, se samozřejmě podepsaly na jejím přístupu k rodinnému životu. Když ji svede místní playboy Barry, je natolik nadšená, že jí nevadí ani jeho nevěry. Postupně mu porodí čtyři děti, a přestože ji manžel bije a psychicky týrá, zůstává s ním až do chvíle, kdy přeteče pohár její trpělivosti. Léta potlačovaná zášť vyústí v záchvat zuřivosti, během kterého Susan manžela zavraždí. Je vzata do vazby a jediné, co ji drží při životě, jsou děti a vědomí, že všechno udělala v jejich zájmu. Na cele se seznámí s vražedkyní Matildou Enderbyovou, ženou s velmi komplikovanou minulostí i duší, a osudy obou žen se začínají různorodě prolínat. V atmosféře vznikajícího zvláštního přátelství se Susan dozví, že její nejmladší syn má být dán k adopci. Plna zoufalství začne dělat vše pro to, aby se dostala z vězení a nepřišla o své děti. To však samozřejmě není nijak jednoduché…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Domino

Two women , 1999

mariva
17.12.2022 3 z 5

Na můj vkus příliš drsná a drastická kniha, dala se číst jen po kouskách, protože jinak se ta velká dávka krutosti na jedné straně a bezmoci na druhé nedala zvládnout. Po celou dobu mi v hlavě zněla jediná otázka: Proč svého muže nezabila už dávno?

Sixao
12.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Od knihy jsem čekala něco trochu jiného. V podstatě sledujeme Susanin životní příběh a otřesné zážitky, které vyústily v tragédii a vězení. Myšlení obětí domácího násilí bývá pokřivené ve vztahu ke svým trýznitelům. Hádky si dávají za vinu, partnera omlouvají a idealizují si ho. Odejít bývá těžké, protože často existuje finanční závislost, to vše se dá pochopit. Tohle ale už byla příliš silná káva a těžko věřit, že by z toho Susan dokázala tak snadno vyváznout se zdravým rozumem, obklopena přáteli a s milujícím partnerem po boku. Týral a zneužíval ji nejdříve otec, pak manžel, z časti i matka. Násilí, sex a zase násilí. Hlavně ta opakovaná krutost i v době těhotenství, která vedla k potratům, si myslím by ženu naprosto zlomila. Děti by také měly řadu psychických problémů. Je to brak se snahou šokovat. Nezachránil to ani pohádkový happyend. Čtenářská výzva splněna, další knihy od autorky mě nelákají.

metmexx
08.01.2022

Souhlasím s recenzí March. Též jsem ronila slzy během čtení. Totálně mě ta kniha pohltila.

aralka
20.04.2020 3 z 5

Žádná kvalitní literatura to tedy není, iritovalo mě chování těch vychlastaných členů rodiny s vymydlenými mozky, toho násilí a sexu mezi nimi bych taky ubrala, bylo tam toho na můj vkus až příliš, chvílemi dost nechutné, ale chápu, že autorka měla v plánu šokovat čtenáře a tím si získat jejich přízeň .. přečíst se to dalo, ale vím, že už se k této knize nikdy nevrátím, také mi vadila špatná práce editora a množství překlepů v textu... je to druh literatury, která je dobrá pro zabití času, nic víc :-)

danielavachova
30.09.2019 5 z 5

Zase další skvělá kniha od této autorky,co je matka ochotna udělat pro své dítě,snášet týrání ze strany svých nejbližších,to je pro silné žaludky! Pro mě asi zatím nejlepší kniha od Martiny Cole.

March
10.05.2019 5 z 5

Tak silný příběh jsem asi necetla. Kniha mě totálně "rozsekala".....To, že jsem ronila slzy ne jen na konci, ale i v průběhu knihy se mi moc nestává. Tolik událostí během jedné knihy je fakt něco neskutečneho. Přišla jsem si jako zavislak, kde moji drogou bylo číst a dočíst knihu. Jedním slovem WAU.

Matita310
06.04.2019 5 z 5

Martina Cole prostě nikdy nezklame. Další skvělá knížka, u které se nudit rozhodně nebudete. Už se těším na další její knihu.

Len2očka
31.10.2017 5 z 5

Bezva čtení,bavilo mě to,moc.

moudivlacek
19.09.2017 5 z 5

Touto knihou jsem naprosto unesena. A hned povím také proč. Jsou na světě matky a matky, jedna dítě porodí a myslí si, že od té doby by se vlastně dítě mělo vychovat samo a když je problém, aspoň dítě připraví na drsný život. Druhý typ udělá pro své dítě vše, aby ho ochránilo před problémy světa, aby mu nabídla svou laskavou náruč, když je mu ouvej, nabídne i svůj život, aby své dítě zachránila před vším zlým.
Oba typy zde v knize naleznete. Obdivovala jsem Susan, co dokázala pro své děti. Sice by si člověk řekl, proč tak dlouho čekala a měla se svým mužem děti, když věděla, jaký je? Myslíte ale, že je to tak snadné? Proč i dnes je tolik týraných žen? Asi proto, že to prostě je tak strašně těžké poznat zlo a utéct mu. Já si však musím Susan vážit jako matky.
A všech jejích přátel. Kniha je o zradě, nenávisti, žárlivosti a mateřské lásce a velké porci přátelství. Jestli máte žaludek na drsnou realitu, pusťte se do čtení.

bobulaL
15.08.2017 5 z 5

Svět tyranství na ženách a dětech mě trochu od knihy odrazoval, ovšem kvality spisovatelky přesto rozhodly. Příběh Susan je drsný a krutý, přesto knihu nelze odložit. Jsem ráda, že hlavní hrdince byl dopřán "happy end" :)

Ivetaa
09.07.2017 4 z 5

Nikdy jsem se nesetkala s takovým násilím na ženách a dětech - jen z policejních hlášení. Kniha mi hodně otevřela oči, ne, že by bylo o co stát. Skvělá autorka, která mi dala hodně námětu k přemýšlení.

Kerberos
07.07.2017 4 z 5

Občas se divím co si všechno nechají ženské líbit.Otřesný příběh.

Kubíííína
15.05.2017 5 z 5

Bylo to opět suprové, napínavé a drsné. Na konci jsem měl velkou radost, že to se Susan Dalstonovou tak dobře dopadlo:-) Zkrátka-konec dobrý-všechno dobré:-)

DickBach
21.04.2017 4 z 5

Co říct? Velmi dobře napsané, velmi reálné a bohužel i často pravdivé.
Zároveň však velmi nereálné, skoro až naivně pohádkové. Ve skutečném světě psychické tyranie by se většina postav od hrdinky odvrátila, Pro udržení reálnosti příběhu by bývalo bylo moudřejší alespoň June zanechat Joeovi... Ovšem takový děj by byl asi už příliš krutý a realistický. Rozhodně nedoporučuji pro slabší povahy se silnou představivostí. Po téhle knize budete cítit úder pěstí i na své tváři a možná se i budete děsit pohledu do zrcadla, zda neuzříte modřinu, přeražené zuby, či vyrvané vlasy....

georginaa
04.02.2017 5 z 5

Strhující příběh, který prožívá snad každá druhá žena. Někdy byste chtěly též bacit partnera, aby se probral, i když né zas tak krutým způsobem, že? Hlavně kniha zasáhne tou beznadějí a bezmocností, je nad chápání mužského myšlení. Vsadím se, že žádný chlap po této knize nesáhne, a i kdyby, nevím zda by pochopil. Nechci se nikoho dotknout, je to jen můj názor ze života. Prostě vás příběh zasáhne ať chcete nebo ne. Doporučuji.

HedušKoč
14.09.2016 5 z 5

Tak první knížka od této spisovatelky a opravdu úžasná. Dokáže člověka vtáhnout do děje. Nechápu, jak se mohou chlapi takto chovat k ženám, když bez nich nejsou schopni vůbec existovat. Tuto knihu řadím do doporučených.

hankapimi
25.02.2016 3 z 5

Čtivý napínavý román Martiny Cole o tom, co všechno žena a hlavně matka kvůli svým dětem vydrží. Knížky Martiny Cole se většinou čtou na jeden zátah, stejně se nedají odložit...

dulenka
10.11.2013 5 z 5

Úžasně napsané***** Příběh jsem s hrdinkou doslova prožívala..drsné, kruté, propadala jsem beznaději, leccos mi připomnělo vlastní trápení..., ale obdivovala jsem sílu prapodivného přátelství, které vše dovedlo k až neuvěřitelně optimistickému závěru.. Díky za něj..za naději...

evasamankova
24.05.2013 4 z 5

Četla jsem knihu už před nějakým časem. Ale stále si pamatuji pocit, který ve mně zanechala. Byla velmi čtivá, krutá a bohužel více než realistická.

Jančislava
15.04.2013 5 z 5

Moc pěkná, patří k mým oblíbeným. Konec taky moc pěkný

sexuální násilí incest domácí násilí

Martina Cole
anglická, 1958