Dvanáctá planeta

Dvanáctá planeta https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59020/dvanacta-planeta-59020.jpg 4 114 28

Kronika Země série

Britská královská astrologická společnost letos v říjnu oficiálně oznámila, že Sluneční soustava nesestává z jedenácti těles, nýbrž z dvanácti. Zecharia Sitchin to věděl už před 20 lety. A z této dvanácté planety přišli před půl milionem let Annunakové a stvořili člověka. První svazek kontroverzního cyklu Kronika Země, o němž již mnohý milovník spekulativní literatury slyšel, ale dosud neměl možnost se s ním seznámit. Z. Sitchin vychází z předpokladu, že sumerská mytologie se opírá o skutečné události, že bible by se měla číst jako historický dokument a že dávné civilizace jsou produktem vědomostí, jež lidé získali od Anunnaků. Zecharia Sitchin se narodil v Rusku, vyrostl v Palestině, kde se naučil hebrejštině, ivritu a jiným semitským a indoevropským jazykům, studoval klínopis a Starý zákon a seznámil se s dějinami a archeologií Blízkého východu. Na londýnské univerzitě vystudoval dějiny ekonomie. Nyní žije v New Yorku. Je členem Amerického sdružení pro pokrok ve vědě, Americké orientální společnosti, Severoamerické společnosti pro středovýchodní studia a Izraelské výzkumné společnosti. Jeho knihy byly přeloženy do 14 jazyků.... celý text

Mytologie Historie Záhady
Vydáno: , Ivo Železný

The 12th Planet , 1976

VA_Krtek
24.01.2024 3 z 5

...Výhodou takových domněnek je, že nemohou být dokázány, ale ani vyvráceny...

Tato věta ze strany 168 definuje vlastně celé pojednání. Existují v podstatě čtyři druhy lidí. Jedni věří ve stvoření člověka jediným bohem tak, jak diktuje současné náboženství (a je jedno které). Druzí věří Darwinovi. Třetí to vůbec neřeší. A ta poslední skupina fandí Sitchinovi, Dänikenovi a podobným. Hodnocení knihy se pak bude pohybovat od 0 do 5* podle toho, ke které skupině se řadíte. Dávám 3, protože jsem k tomu přistoupil jako ke sci-fi a zároveň mě to jako četba během cestování MHD celkem bavilo.

Jack Bauer
05.04.2023 2 z 5

Celá kniha je jak dějepis Bohů s mnoha citáty z Bible, pro mne velice nezáživně napsáno, až me to neustálé opakování a hašteření Bohů tak znudilo, že jsem knihu vzdal. Raději si přečtu Dänikena, ten to umí podat lépe.

vladceTyran
15.03.2023 odpad!

Ze začátku dobrá pohádka, ale nezapomeňte, že naše země je placatá a pokrytá kupolí přes kterou se ještěn ikdo nikdy nedostal. To se píše i ve všech biblích a lidé před antarktickou smlouvou věděli že to tak je. Potom začla vymívačka od NASA a Disney s jejich vesmírem a začali tam přidávat věci jako červí díry, vše jen hypotéézy. Zbořte jim gravitaci a celý se jim to rozpadne. Sitchin byl sionista a tohle dílo je další hřebík na pohřbití pravdy.

veronika5179
25.02.2023 5 z 5

Bomba!

DYRKA98
01.02.2023 5 z 5

Velmi zajímavý pohled na historii.

kannibal28
12.06.2022 5 z 5

neviem čomu mám veriť čo je mytus a čo pravda ale knižka je velmi dobre napisaná

Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

To je o čem tu mluvíme, to je to, co mě baví. Přečetla jsem za 3 dny, ale začala jsem večer a zkončila večer, až když jsem přišla v šest večer z práce:).

Vznik sluneční soustavy super, to jsem nečekala. Spousta věcí mi sedla, ale ne úplně všechno a pořád mám spousty otázek a je spousta věcí, co je nezodpovězená. Proč prostě nemůže někdo napsat něco naprosto jasně. Proč se vůbec používá slovo Bůh? A co vůbec znamená? A proč, když jsou nesmrtelní, tak jsou tak lidští? Kdybych žila 400000 určitě bych nebyla tak spontánní, alespoň si to myslím. Proč lidé žili nejdřív tak dlouho, jako třeba 500 let apod. a pak jen 30? Proč, když byli tak vyspělí, tady měli tak málo lidí? A byli to opravdu pořád ti samí? A proč jeden měl tolik jmen? A pomotali jsme to my lidi, protože jsme si to už tak nepomatovali? A kdy opravdu odešli? A proč doopravdy? A těží kovy pořád? Jsou tu pořád? Ve vodě? Na Měsíci? Na Marsu? A co ti druzí? Věděli o sobě? A jak vznikli oni? Sami? Evolucí nebo někdo vytvořil je? Někdo jako ta, co říkala v Comunion, že mají na to plné právo nás zkoumat? Mají? A jak do toho zapadá rčení „nejsi částí Boha, ty jsi Bohem“ v tomhle kontextu? A kdy zase přijde 12. Planeta? A kdy tu byli naposledy? Proč o tom se nezmiňuje? To by byla bomba! Dožiju se jí? 3.600 let je dlouhá doba, ale je rok 2020, to by se o ní mohli zmiňovat přeci Egypťané nebo Řekové… a co Atlantida? A proč je každý člověk na každém kontinentu, tak odlišný? Byli opravdu jen na jednom místě? Co ostatní starověké civilizace? Proč se o nich nezmiňují více? A co ty incesi všechny? Neměli by být vyspělí? Ale co to znamená být vyspělí… hmm. Měli raketové pohony… Kolik měřili? Dřív byli lidé menší, ne?

Mám stále spousty otázek, ale i tak klobouk dolů před autorem. Ten má fantazii a odvahu. Fakt dost dobrý, na to bych nepřišla, ani kdybych si to vymýšlela…

A pak přijdou takový magoři jako islamisté a všechno zničí, všechny ty památky a prostě je vyhodí do vzduchu…

Připadá mi, že jsme zase v regresi a úpadku, potřebovali bychom zase návštěvu, i když, proč někdo pořád musí lidem říkat, co mají dělat? To nemůžou být prostě hodní, protože takový prostě jsou?

A kolik věcí je ještě pohřbených a ukrytých pod zemí… a vůbec, že se něco i našlo je skoro zázrak a že to někdo dokázal rozluštit a přeložit… a proč si nic nepamatujeme? Proč jme ty znalosti prostě nemohli mít a říkat si je z generaci na generaci? Proč najednou Sumerové (Šumerové:)) zmizeli? Proč každá vyspělá civilizace najednou zanikne? A vznikne horší a hloupější…

Tak jestli tady byla 12. Planeta naposled 200 let př. Kr., tak ař v roce 3400… hmm. Ale 200 let př. Kr.!!! o tom musel někdo napsat, že tady najednou byla vidět planeta! Řekové a Číňané určitě!!!

Mondie
17.08.2021 5 z 5

Krásná kniha. Vše do sebe zapadá, pokud se nějaký čas zajímáte. Po přečtení vyvstávají další otázky. Jaká civilizace byla před Summerem? Autor vůbec nezná Slovany? Nějakým způsobem tam však zapadají.

Další záhady se vynořují. Například takový ještěříci... Kdy se dostali na tuto planetu, aby z nás měli potravu a pracovní sílu? Vládne jim údajně anglická královna, tato kultura je poměrně nová vzhledem k indoevropským jazykům. Prý byla tato rasa nastrčená, má v sobě zakódovaný program nenávidět Slovany. Což je z historie velmi patrné.

Jinak kniha není pro "normální" lidi, běžné konzumenty omezených věd a akademických konceptů. To je mrtvý jazyk, věda se stále mýlí, ale chybu neuzná. To je věda k ničemu, jen manipulaci.
Kdo se zajímá, vnímá to nebo ví.
Bohužel většina populace těžce spí... A tak nebude vůbec tušit. Věří jen co jim předhodí za zbytky pravd i lží dohromady. To je jiný příběh.

Nicméně vzhledem k datu, kdy autor knihu psal, tak je nadčasová. Pro běžného občana nepochopitelná

Bedřich63
09.07.2021 5 z 5

Po přečtení knihy konečně vím, co jsem. Jsem otrok, potomek otroků, kteří byli stvořeni proto, aby pracovali pro blaho vyvolených.
Kniha vede k mnoha zamyšlením a srovnáním, tedy aspoň ty, kteří jsou toho schopni.
No a závěr, který se v dnešní době nabízí?

Zase se snažíme překonat naše "bohy", jako už několikrát v minulosti. Že by byly znovu spuštěny mechanismy redukce obyvatelstva v zájmu zachování života na naší planetě?
Nejspíš to uvidíme za několik šarů, ale jen ti, kteří se dožijí. :-)
Zajímavý pohled na historii lidstva, určitě se podívám na další knihy autora.

Arminus
20.06.2021 5 z 5

První svazek celé série knih, ve kterých Sitchin vykládá svoji hypotézu vzniku člověka a civilizace. Mne nejvíce zaujaly první kapitoly, kde popisuje, podle nalezených klínopisných záznamů, starověké civilizace a texty srovnává s Biblí. Samozřejmě, dnes už opravdu velké množství nalezených klínopisných tabulek nám dává mnoho podkladů k tomu, udělat si o dotyčné civilizaci obrázek. Jistě jsou přesné překlady různých hospodářských záznamů, smluv, zákonů a podobných zapsaných faktů. Horší to bude se spisy filozofickými, s literaturou pojednávající o abstraktních otázkách a s tím, co Sitchin nazývá „záznam“ skutečných událostí, které se tehdy udály. I při nezpochybnitelné a úplné znalosti jazyka, kterým jsou knihy napsány, by stále zůstávala otázka, nakolik vůbec můžeme (po mnohdy až více než 5000 létech) porozumět tehdejšímu duchovnímu světu. Takže pak stačí, aby Sitchin, na rozdíl od jiných (dlužno říci většinových) překladatelů, dosadil do překladu za slovo „mu“ (sumersky, v semitských textech „šam“ nebo „šem“) místo slova „jméno“ slovo „raketa“ jako moderní pojem pro údajný význam tohoto slova „předmět používaný k létání“. To je podle něj údajně původní význam slova „šem“, jméno je až druhotný, pozdější možný význam. A texty se v takovém překladu radikálně pozmění a vzniká (od klínopisných tabulek až po Bibli, která z těchto textů také vychází) zcela jiný výklad zápisu tehdejších událostí a prostor pro potvrzení Sitchinovy hypotézy o přistání mimozemšťanů. Věřit tomu ovšem nikdo nemusí (nemůže?), ale jako duchovní cvičení je to výborné! Stačilo změnit jediné slovíčko a dějiny vypadají zcela jinak.
Ještě více mne ovšem zaujala jiná věc: Sitchinova zmínka (bezpochyby uvěřitelná, zde asi není žádná možnost text překládat jinak), že v městě Uruk, před 5000 léty, tamnímu královi Gilgamešovi schvalovalo válečné tažení proti městu Kiš „dvoukomorové“ hlasování: bojovníci a rada starších. Český národ se často (alespoň míněním sám o sobě, vytvářeným od klasiků a obrozenců až po současné historiky, filozofy či literáty) považuje za vysoce (podle mnohých až příkladně) demokratický. K tomu připočtěme obecnější názory mnohých filozofů o tom, jak lidstvo spěje (úspěšně) jako celek k jakési dokonalosti, k vyšším stupňům duchovna. A teď tu máme „vynález“ dvoukomorové kontroly vlády, starý neuvěřitelných 5000 let (je nepodstatné, že byl podle Sitchina zaveden mimozemšťany; prostě byl), a stejně tak neuvěřitelné množství hlupců mezi občany, včetně politiků (stačí nahlédnout na internet), kteří ani zbla tento princip vládnutí a jeho kontroly dodnes nechápou. Opravdu duchovní (o politickém vůbec nemluvě) pokrok. Číst Sitchina se vyplatí nejen pro cvičení představivosti o tom, jak to také mohlo všechno být.

yerry
29.06.2020 5 z 5

Dvanáctá planeta (české vydanie: Dobra, 2006) si aj po 44. rokoch od vydania originálu zachováva svoje čaro. Bez ohľadu na fabulácie, hodnovernosť, správnosť tvrdení a hypotéz autora je prínosom. Staré sumerské, akkadské, fenické, babylonské, egyptské, grécke či byblické texty a vyobrazenia tu v zrozumiteľnej forme vkladá do kontextu, ktorý je stráviteľný aj pre bežného čitateľa bez ohľadu na hodnovernosť interpretácie. V modernom podaní ťa oboznámi s ich obsahom. Ak si Bibliu nikdy nečítal a o hlinených tabuľkách nechyroval, získaš o ich obsahu určitú predstavu.

Zaujímavé je, že preklady základných textov aj takej Biblie sa líšia v rôznych jazykoch. Stačí vynechať odstavec, zameniť slovo a komplet celý text dostáva iný význam. Autor to dokladá napr. na slove šém. V autorovom podaní je to raketa. Zaujímavo by sa podľa tohoto tvrdenia tváril napr. taký Golem. Autor tu týmto posúva naše tradičné chápanie sveta do trochu inej roviny, a myslím, že je to len dobre. Dogmy a strereotypy treba rozbíjať :)

Anunnaki Nefilim sa možno vrátia, možno nás riadia a kríza našej civilizácie je možno predovšetkým dôsledkom ich konania. A možno nie. Možno ak raz priletia, budú prekvapení, čo s touto planétou urobili ich bioroboti, zachovaní tu napospas osudu. Zostáva sa len s autorom spýtať, ak bohovia stvorili nás, kto stvoril ich?

Rav3n
01.05.2020 2 z 5

Autor pracuje s Biblí a sumerskymi texty nikoli jako s duchovní/mytologickou, ale jako s literaturou faktu. Zajímavé názory, které se snaží vydávat za vědecké a důkazně podložené. Leč v mnoha případech jen fabuluje a konstruuje na základě svých vlastních domněnek. Není to lehká kniha, rozhodně ne. Přesto stojí za pozornost.

Lessana
19.04.2020 4 z 5

Náročnejšie čítanie - predsa len, je to skôr faktografická publikácia, prvá v poradí z autorovej série Kronika Zeme. Vychádza v nej z toho, že k Biblii treba pristupovať ako k historickému dokumentu, ktorý bol prekladmi prekladov pozmenený na nepoznanie. V knihe s ilustráciami skutočne ilustračnými, ale zrozumiteľnými, nájdeme 15 "plnokrvných" = výživných kapitol o datovaní civilizácie na Zemi, porovnaní najstarších písem, hľadaní a skúmaní pradávnych štátov a miest, o starodávnych bohoch, ich vplyve na život ľudí v rôznych oblastiach, o nefiloch - ľuďoch ohnivých rakiet, o nálezoch (výtvarných i písomných) potvrdzujúcich ich mimozemský pôvod, dvanástej planéte, z ktorej pochádzali, o vzbure Annunakov a stvorení človeka = otroka, o potope a mnohom ďalšom, čo rozšíri obzory všetkým, ktorí si ich rozšíriť chcú.

jaroiva
08.05.2018 3 z 5

Pro mě těžké na čtení, špatně jsem udržovala pozornost; jak se to začalo hemžit cizokrajnými božstvy, ztrácela jsem nit. Základní myšlenka je zajímavá, kdybych se nacházela ve svém asi 20letém stádiu, když jsem věřila Dänikenovi, tak bych to taky brala jako jediné možné vysvětlení.
Momentálně si z toho beru to, že Bible v kdovíjakém překladu kdovíjakého překladu už ztratila veškerou vypovídací schopnost, kterou kdy měla. Možná, když si člověk vybere vhodný překlad a výklad, dokáže zdůvodnit cokoli.
Ovšem i kdyby všechno bylo tak, jak Sitchin píše, posunuje to otázky jen o úroveň dál. A toho si je dle posledního odstavce sám autor vědom. Pro zamyšlení je ovšem knížka moc dobrá, nicméně nemám potřebu pokračovat ve čtení navazujících knih.

jesuswlasac
16.11.2017 4 z 5

Zaujímavá kniha - ako sa vraví sto ľudí sto chutí !
Niečo by som autorovi "zožral" ale je tam viacero vecí s ktorými nie som stotožnený.
Ale určite zaujímavé názory !

Hubertus
05.06.2017 3 z 5

Tři hvězdy dávám hlavně za prvních dvě stě stran, kdy je poměrně přesvědčivými důkazy rozvíjena a dokladována teorie o původu všech civilizací, jejich kultur a náboženství (včetně křestanského) ze Sumeru. V této části podle mě odvedl autor poměrně dobrou a přesvědčivou práci.

Další poznatek, který si z této knihy odnesu je, že čtení 7000 let starého jazyka a jeho odvození možná nemuselo lidstvo udělat úplně správně a některé věci opravdu chápeme jinak, než byly myšleny.

Celkově je ovšem celá teorie o nefilech poměrně dost přikrášlená a autor staví neověřitelnou doměnku na doměnce a je dokázáno, že některé důkazy si přikrášluje a některé dokonce falšuje tak aby se mu hodily do jeho vnímání světa (stačí znalost angličtiny a trocha pátrání na internetu).

I když autor naráží na poměrně zajimává témata, na které ještě věda nezná vysvětlení, pravděpodobnost, že by všechna tato fakta zapadala přesně do autorova pohledu na věc, je mizivá.

jiri77
20.10.2016 4 z 5

Zajímavé čtení ,které ve mě vzbudilo spoustu otázek jak to opravdu bylo. Autor skvěle skládá různé střípky z různých odvětví ,jak přírodních věd,tak i z historie a vychází mu s toho zajímavý pohled na naše stvoření a naše počátky. Kniha určitě potěší každého záhadologa.

Mondie
12.04.2016 5 z 5

Již brzy se na ní chystám a nemohu se dočkat. Konečně budu zas číst co chci, a že těch knih je, panečku! :)

Dharter
07.03.2016 5 z 5

Velmi dobré čtení. Tato kniha není příběh, ale učebnice.

ksander33
23.02.2016 3 z 5

Náročnější čtení. Mnoho překladů, které mi někdy připadaly "upravené" tak, aby odpovídaly teorii. Konec ustřižený a některé věci nevysvětlené... Každopádně teorie zajímavá a některá fakta šokující! Tsoukalos by měl radost :D