Dvacet tisíc zlodějů

Dvacet tisíc zlodějů https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40811/dvacet-tisic-zlodeju-40811.jpg 4 94 6

Román pokrokového australského autora poutavě vypráví o africké kampani za druhé světové války. Hrdiny románu jsou prostí australští vojáci, jež nacistická propaganda označovala jako "krysy" a "zloděje". Dějovou osu tvoří život a výcvik vojenské jednotky, třídní rozpory mezi důstojníky a mužstvem a hrůzy bojů u El Alamejnu i na jiných místech pouště.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

The Twenty Thousand Thieves , 1951

heavy66
10.02.2024 5 z 5

Válečný román o podílu australské Deváté pěší divize na vítězství Spojenců v Severní Africe. Název Dvacet tisíc zlodějů pochází z hanlivé přezdívky, kterou dal Australanům britský zrádce v německých službách, lord Haw Haw.
Eric Lambert napsal silný příběh plný výrazných postav a naturalistického líčení těžkých bojů proti Němcům. Autorovy levicové názory, sociální dialogy, zdlouhavá pseudo revoluce kvůli přídělům piva, rozvolní a zpomalí svižně ubíhající děj románu. Závěrečný popis útoku u El Alamein a smrti oblíbených velitelů vrátí vše zpět.

VA_Krtek
25.01.2024 4 z 5

Krásná kniha. Snad jedna z mála, která pojednává o válce, o životě vojáků a je prosta patosu a heroizování.

wimpzk
24.08.2023 5 z 5

Tento příběh jsem poprvé četl někdy v 8.-9. třídě ZŠ a myslím, že až po Veteránech, kteří mě nadchli...Dnes po 30. letech mi tento pouštní příběh z 2.sv. války opět ožil pod rukama. Stejná a přeci tak jiná kniha. Komunistickému poselství, které Lambert do knihy vtiskl, se dnes již směju, nikoli tak příběhu samotnému. Lambert uměl napsat silné a uvěřitelné postavy. Válku nijak nepřikrášluje, naopak líčí ji dost syrově až odporně a nemá iluze ani o lidských charakterech...Rád znovu sáhnu i po Veteránech.

Peter73
23.04.2021 3 z 5

Vojnový román o bojoch v africkej púšti - Tobruk a El Alamain. Od knihy som čakal typický vojenský humor, kniha nie je ani trochu o typickom vojenskom humore cez slzy a tragédie. Je o bojoch rádových vojákov zameraná na vnútorné rozpoloženie a vyrovnanie sa so situácie na fronte, ich strasti a bežný život na fronte, kniha je viacmenej taká smutná.

Karhal
07.11.2018 3 z 5

Jak bylo napsáno, poctivý válečný román mírně doleva se stáčející. Možná víc než mírně, holt autorovi chybí letitá zkušenost s životem s komárama. Ale stojí za přečtení

bikerbm
22.10.2012 3 z 5

Eric Lambert,bývalý aktivní člen Komunistické strany Austrálie a dle tohoto svého přesvědčení píše i svoji knihu.A to mě na jinak velmi výborném válečném románu hodně vadilo.Na jedné straně silný příběh australských vojáků,bojujících daleko od své domoviny "o kus pouště",jak je v knize zmíněno,na druhé straně dlouhé kapitoly,vyzdvihující budoucí rozhodující vliv dělnické třídy na novém uspořádání světa a podobné smyšlenky dob naštěstí minulých.

druhá světová válka (1939–1945) Afrika vojáci válečné romány

Eric Lambert
australská, 1921 - 1966
1960  84%Dvacet tisíc zlodějů
1971  84%Ostrov Fulakona
1968  83%Delfín
1983  82%Dlouhá bílá noc
1984  83%Veteráni

Kniha Dvacet tisíc zlodějů je v