Dvacet tisíc mil pod mořem I, II

Dva svazky sešitových románů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423702/big_dvacet-tisic-mil-pod-morem-vo6-423702.png 4.41447
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , B. Kočí

Vingt mille lieues sous les mers, 1870

Kniha Dvacet tisíc mil pod mořem I, II

Boldrick

Úžasná kniha, která úžasně zestárla. V dnešní uspěchanější době už se tenhle text čte i chápe hůř. Chtěl jsem napsat, že jsme dokonce zhýčkanější, ale to bych nám křivdil. Holt i literatura šla dopředu.
Co si vybavuji tak v příběhu zemřeli dva námořníci a za oba Nemo dost truchlil. Dnes pomřou desítky či stovky pinďuláků a s hlavním hrdinou to ani nehne.
Někde ve 2/3 knihy prof. Aronnax rekapituluje co všechno zažili, no i to je dost úsměvné z pohledu dnešní doby: proplutí tajemnou jeskyní, uvíznutí v ledu, sledování málo známých ryb, atd. No co myslíte :-) V době mobilního internetu a chytrých telefonů už, prostě, sáhodlouhé popisy nikoho neuchvátí, tak jako v době, kdy si barevnou mořskou rybu mohli prohlédnout dětska jen na obrázku v jednotřídce.
Jestli si tohle někdo přečte před přečtením (to je obrat), tak doporučuji sednout si do křesla, ideálně houpacího, rozsvítit si žlutou slabou žárovku (opět, kdo má petrolejku tak radši tu) a až pak se ponořit do devatenáctého století v úžasném Nautilu.
P.S. skvělý komentář, se kterým si dovolím se ztotožnit, má zuba.

vernem1850

SKVĚLÁ KLASÍCKÁ KNIHA O záhadném kapitánovi Nemovi a Nautilusu.

Kabuky

Klasika.

Čmeláček

Kdyby nebylo těch sáhodlouhých popisů, dal bych plný počet. Takhle ale ne :).

Leona333

Nemohu si pomoct, ale Julius Verne byl v mém dětství můj nejoblíbenější autor. Jeho knihy, dobrodružné romány jsem přímo hltala... Mám je doma snad všechny. Tahle je má srdcovka. Ani zde se Verne nemusel dlouze rozepisovat, aby mně námět s názvem knihy upoutal a vtáhl do příběhu, kde se má fantazie při čtení rozjela na plné obrátky...
Bez zaváhání jsem vstoupila do tajuplného Nautilu a vydala se s ním na cestu oceány. V imaginárním skafandru jsem se procházela po mořském dně, navštívila jsem i korálový hřbitov. Stala jsem se svědkem Nemova podplutí Suezu, i poznala velká nebezpečí ledových polí...
To vše a ještě mnohem, mnohem více je v knize k přečtení a prozkoumaní. Takže i po letech je to pádný důvod knihu znovu otevřít a chvíli v ní listovat, číst - začíst a třeba se i ztratit... ; )

jan0373
01. dubnaodpad!

Nudnější slátaninu jsem snad nečetl... odloženo po 50 stranách,fakt nechápu ty nadšený komentáře tady,50 stran jsem četl týden a stejně netuším o co tam šlo......těžká nuda a otrava, spíš asi jako encyklopedie,ale pro poutavé čtení fakt nedoporučuji

Jellus

Ja tuhle knihu zboznuji! Poprve jsem ji otevrel pred 20? lety a i se znalosti moderniho sveta to bylo pusobive.... Jak to pak muselo pusobit na prvni ctenare? Kolik detskych mozku Verne nadopoval snilkovstvim, aby se z nich stali inzenyri, doktori, vedci a nebo treba jen slusny lidi mravnich hodnot a cilu?

Kozel

Věřím, že kdo se jednou dostal do kontaktu s Nautilem (v jakékoliv verzi), už ho z hlavy v touze stanout na jeho palubě nedostane. V mém případě to jednoznačně platí a od dětství si na něj čas od času vzpomenu. Očima dospělého jsem si znovu přečetl Dvacet tisíc mil pod mořem a téměř celou knihu jsem opět nevycházel z úžasu a podmanivosti epického příběhu. Byť částečně z odlišných příčin, než tomu bylo kdysi v ranném mládí.

Jules Verne napsal (ve více významech) fantastickou ódu na vodní království planety Země. Ač je to evidentní a známé, přesto si to zasluhuje znovu podtrhnout. Výčet tvorů a popisných obrazů, které autor mořskému světu věnuje, je ohromující a dráždící představivost. I za cenu, že někdy jsou tyto části až ubíjející a zhruba od 300. strany díky tomu čtení začalo lehce ztrácet na přitažlivosti na úkor příběhové linky. Verne tu krom encyklopedických znalostí a poučení podává i nejedno poučení morální, včetně takových, které předpovídaly nejeden světový problém současnosti.

Jelikož Verne je velikánem žánru sci-fi, samozřejmě nechybí technika, čehož je Nautilus obrazně i fyzicky největším příkladem. Ačkoliv 19. století platí za století páry, nemohu se zbavit myšlenky, že mnohem podmanivější byla a je síla elektřiny. Ve fantastické literatuře té doby elektřina sedí na trůnu moci. A platí to dodnes, ať už v rámci každodenního života nebo třeba steampunku.

Shrnuto podtrženo, Dvacet tisíc mil pod mořem je vynikající dobrodružnou knihou, která sice má svoje slabá místa, nicméně ústřední (a vlastně jediná) čtveřice postav kapitána Nema, Neda Landa, Conseila a profesora Arronaxe svými dobrodružstvími na palubě nejslavnější ponorky baví zcela oprávněně nejrůznější věkové kategorie bez ohledu na letopočet, který se aktuálně píše.

Poslední věta patří k vydání pod záštitou Dobrovský. Jejich knihy často a zcela po právu zasluhují kritiku po redakční, ediční a tiskové stránce. Ovšem v tomto případě se veškerá chybovost naprosto vytratila v neproniknutelných temnotách. A to je moc dobře, neboť to prohlubuje čtenářský zážitek.