Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301/bmid_dvacet-tisic-mil-pod-morem-bgw-301.png 4 1660 218

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

hoesch
01.01.2019 5 z 5

Co dodat. Tato kniha je úžasná.

Zuzkanka
31.12.2018

Verna jsem si chtěla přečíst už delší dobu, abych si odškrtla jednoho velkého autora a poznala i něco "nového". K této knížce jsem se dostala díky výzvě a musím říct, že jsem se s tím obrovsky trápila.. Sekce, kde se odvíjel děj a bylo "o čem" číst, tak se mi četla dobře, ale těch x desítek stran, kde se vyjmenovávají různé druhy podmořských živočichů a řeší ty vědecké záležitosti, mě opravdu nudily a ke konci jsem tyto encyklopedické sekce prostě přeskakovala..
Samotné postavy mě extrémně nepopouzely, i když jak píše HerrPilot, tak musím souhlasit.. Aronnax všudybyl, Conseil byl jak nějaký sektář a Ned Land byl asi jediný normální (aspoň dle mých měřítek :D). U samotného kapitána Nema jsem čekala trochu víc poodkrytí té tajuplnosti okolo něj a zklamalo mě, že "Žil" to nechal pouze v rovině nic moc vypovídajících indicií.. Z tohoto pohledu mi to přijde být nedotažené do konce aneb jako když si ho navnadíte a v tom nejlepším vás "začne bolet hlava"...
Mám teď trochu jiné čtenářské plány, ale možná mu dám druhou šanci, pokud se naskytne nějaké výzvové téma, do kterého by zapadal s nějakým svým dalším dílkem.

Mája777
26.12.2018 4 z 5

Verneovky jsem četla jako dítě a nyní se k nim vracím. Musím říct, že se čtou stále dobře, ačkoliv doba už je daleko předběhla.

HerrPilot
30.11.2018

Z jisté úcty k autorovi nebudu hodnotit *, jelikož nechci být jedním z těch, kdo snižují procentové skóre, nicméně vidím to na pomyslné 2*.

Postavy mi přišly odpudivé:
-profesor Aronnax-namyšlený intelektuál s povýšeným vystupováním a zároveň nepokrytě rektálně-alpinistickým přístupem k Nemovi
-sluha Conseil-kómaticky klidný, fanaticky oddaný Aronnaxovi
-Ned Land-naopak opravdu velice výbušný a „přeaktivnělý skororebel“
-kapitán Nemo-génius s proměnlivým (snad schizofrenickým) charakterem, který se řečeno s nadsázkou rozhodl vyvraždit, co se dá (jo jasně, tragický osud). Ne, tohle Verneovi opravdu nevěřím.
-ty pomyslné 2* tedy uděluji jediné postavě, která se mi líbila a která mi byla sympatická, a tou je ponorka Nautilus-není schizofrenická, nepovyšuje se, zbytečně si nehraje na rebela a je zajímavá. Verne ji i popisuje celkem láskyplně, jako živou bytost, a to mám u klíčových předmětů příběhů rád (trochu mi to připomíná Tolkiena a Glamdring, Orkrist and co.).

Rovněž popisy byly velice rozvleklé (i podle Verneova standartu), jedinou skoro až fascinující záležitostí byly kulinářské popisy. No, Francouz...

Příběh také nebyl nijak oslnivý, Pět neděl v balonu mi přišlo tak nějak....dobrodružnějších. Tahle podmořská odysea mne nechytla, ale asi ji ještě někdy otevřu, abych pochopil, co na ní všichni vidí :).

Kuža007
25.11.2018 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem je skvělá kniha. Nezapomenutelná postava kapitána Nema.

MinaHawke
24.11.2018 4 z 5

Nad touto knihou jsem přemýšlela už dlouho a díky čtenářské výzvě si ji mohu odškrtnout. Je to zajímavý příběh, jen vím určitě, že bych nechtěla být zavřená v ponorce.

lucie.8
16.11.2018 3 z 5

Jako dítě jsem tuhle knihu brzy odložila. Teď jsem se rozhodla k ní vrátit, ale moc nadšená jsem stejně nebyla. Příběh byl zajímavý, ale hrozně mě nudily popisy a zařazování druhů podmořské fauny a flory.

parxel
01.11.2018 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem jsem jako malý kluk velmi často poslouchal v jeho převyprávěné podobě. Později, když jsem trochu povyrostl a mohutnost knihy mne již tolik neodrazovala, jsem si knihu s velkou chutí přečetl. A moc jsem si jí užil.

Uplynulo spoustu let a já se ke knize vrátil, tentokrát se svým synem a oba jsme si její čtení moc užili. Obrovskou výhodou této knihy je totiž její přímočarost, která ji činí velmi přístupnou i relativně malým dětem. Děkujeme pane Verne, za tohle skvělé čtení. Dáváme plný počet hvězd.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Pro dítě těžké, ale tenkrát jsem to dala!!!

mazlak
21.10.2018 3 z 5

Tuto knihu se mi nějak nedařilo dočíst. Děj byl dosti často přerušován členěním jednotlivých živočišných druhů a tak jsem si místy připadal jako na nudných přednáškách z oboru biologie. zeměpisné polohy by bylo dobré sledovat na mapě světa nebo přímo na glóbusu. Takto další trochu zbytečné protahování vlastního děje.

ses3
13.10.2018 4 z 5

V dětsví mě Verne moc neuchvátil. Teď jsem díky výzvě vzala do ruky tuto knihu a jsem příjemně překvapena, bavila mě od začátku až do konce.

kuba3954
25.09.2018 2 z 5

Ikdyž se strašně snažím hodnotit tuto knihu z pohledu 19. století bohužel i přesto ji shledávám nudnou. Kdyby byla opravdu dobrá (minimálně by měla být, když je tak známá) čas by nehrál roli. Nicméně až od 3/4 jsem dostal chuť knihu dočíst (jinak se mi příběh vlekl) - o to pak pro mě bylo větší zklamání z konce, který mi nezodpověděl prakticky jedinou otázku, která mě jako čtenáře zajímala.

Dukatka
18.09.2018 4 z 5

Zajimavá kniha, ne sice uplne muj styl, ale cetla se hezky

anetinkalan
26.08.2018 5 z 5

I když je kniha plná sáhodlouhých popisů, tak se čte rychle a je opravdu zábavná. Jules Verne mě zatím nezklamal.

katy211
02.08.2018 5 z 5

Úžasný dobrodružný příběh kapitana Nema, profesora a jejo přatel. Po letech oprášená kniha, nezklamala. Asi se pustím do dalších verneovek :-)

juni
06.07.2018 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem zná každý milovník Vernea. Nádherný příběh stejně jako Patnáctiletý kapitán, kterého jsem také četla. Prostě povinnost přečíst.

ditul
05.07.2018 5 z 5

Úžasný příběh. Celé dobrodružství kapitána Nema, profesora Aronnaxe, jeho sluhy Conseila, Kanaďana Neda a ostatních na ponorce Nautilu jsem hltala plnými doušky. Vůbec mi nevadily popisky, na které si tu někteří stěžují, byl to zas pro změnu jiný žánr, než na který jsem zvyklá. Tohle byla moje první Verneovka a jak někteří píší, že je spíše pro mladší věk, musím nesouhlasit, mě už dávno 30 bylo ;)

RyonMathrin
13.06.2018 5 z 5

(tento komentář jsem původně psal k https://www.databazeknih.cz/knihy/20-000-mil-pod-morem-229877, nevěda, že existuje v databázi i tento odkaz, kde název nezačíná číslem)

Tato kniha je mimořádná. Podle mne jedna z nejlepších Verneovek. Fantazie autora pracovala naplno a vytvořila neuvěřitelné dobrodružství.
Kdyby Verne ještě Jules, asi by koukal, jak dnešní technický svět vypadá. Nicméně i tak si v něm kapitána Nema dokážu představit.

Je mezi vámi někdo, kdo si myslí, že Nemo je veselá oranžová rybička? Pokud ano, šup šup, honem si přečtěte tuto knihu, ať se vzděláte :-)

Oryk
04.06.2018

Dvacet tisíc mil pod mořem je jedna z nejlepších knih od Verna, kterou jsem četl. Přestože je často kritizována pro zdlouhavé popisy, během čtení jsem měl dojem, že zařazování ryb do čeledí a řádů k tomuto dílu neodmyslitelně patří. Mimo to jsem také slyšel názor, že tato kniha měla mít jakýsi výukový charakter. Dovedu si představit, že jako způsob jak přilákat děti k přírodním vědám je kniha skvělý nápad.

Denisa153
30.05.2018 2 z 5

Nebyl to úplně můj šálek kávy. Občas to bylo zajímavé, ale co mi vadilo byli odborné názvy ryb a živočichů.