Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301/bmid_dvacet-tisic-mil-pod-morem-bgw-301.png 4 1660 218

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

Romanka89
22.10.2022 4 z 5

Moje první Verneovka. Běžně dobrodružné knihy nečtu, ale chtěla jsem si přečíst tuhle klasiku a jsem ráda. Občas pro mě byly náročné popisné pasáže, třeba popis ponorky, ale jinak prostě nadčasové dílo. Možná ještě po některé Verneovce sáhnu. Jen nevím jestli málo věřím dnešním dětem (sama mám teprve školkové a miminko), ale poznámka na konci, že je to vhodné pro děti od 9 let, mě překvapila a nedovedu si představit že to čte tak malé dítě.

Timkim
19.10.2022 3 z 5

Knihu jsem četl jako náctiletý a moc se mi líbila, jako všechny Verneovky. Nyní jsem si ji chtěl oživit v podobě audioknihy.
Nevím, jak se na mě podepsaly ty tři desítky let, ale byl jsem spíš znuděn. Přiznávám, že pro milovníky fauny je to neocenitelná encyklopedie a pro milovníky techniky též, jelikož tolik dat o ponorce ( výtlaku, rozměrech, výrobě elektřiny, balastních nádržích, tlaku při ponoru....) kterých je srovnatelně se Spasitelem od Andyho Wiera, musí technofil zaplesat. Pro oživení vzpomínek krásné, ale nikterak záživné. Tak třeba zase za 30 let.

Jury
01.10.2022 3 z 5

Takže asi tak, svého času kdy lidé neměli povědomí o světě jako dnes a ta kniha vyšla tak to sálodlouhé popisování kompletně všeho co Vás napadne muselo být pro lidi něco mega protože nikdy třeba ani neslyšeli o propasti svatého Vavřince a Verne jím to dokonale popsal a mnoho dalšího…každopádně obrovský respekt za jeho fantazii, fakt něco nepopsatelného co dokázal vymyslet…bohužel, pro mě bylo opravdu super cca prvních 150 stran kdy to vážne skvěle šlapalo a hltal sem každou stranu, ale pak nastal zlom a zbytek knihy se to vše zaměřovali na ono nekonečné popisování všeho…škoda, být celá kniha ve stylu prvních cca 150 stran tak dám plný počet

puml
18.09.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Verna. Skvěle napsaný a napínavý dobrodružný příběh s tajemným kapitánem Nemem. Klasika v tom nejlepším slova smyslu. Velmi pěkná je i rozhlasová adaptace s Radoslavem Brzobohatým v roli kapitána Nema. Doporučuji.

ludek.n
12.09.2022 4 z 5

Lov v lesích ostrova Crespo, uvíznutí v Torresově průlivu, korálový hřbitov, cejlonské loviště, arabský podmořský tunel, žár Santorinu, potopená Atlantida, milióny v zálivu Vigo, jižní pól, zápas s chobotnicemi, bouře v Golfském proudu a nakonec obrovský a smrtící maelström, to je jen několik zážitků tří nedobrovolných pasažérů podmořského člunu Nautilus, vedeného tajemným kapitánem Nemem na trase dlouhé dvaceti tisíc mil. Vernovo „opus magnum“, pravděpodobně jeden z jeho nejslavnějších a nejúspěšnějších románů, v němž harmonicky propojil své místopisné cestovatelské touhy s encyklopedickými přírodovědnými znalostmi a prvky dobrodružné sci-fi. Jeho Nautilus v mnohém předběhl dobu a stal se bezpochyby nejslavnější ponorkou všech dob, a to nejen v literatuře. Stejně se ostatně vedlo i jeho kapitánovi, který se dočkal několika dalších zpracování a v Česku mu J. M. Troska vybudoval dokonce celou podzemní říši. Čas dílu kupodivu nijak neublížil, a tak je i po sto padesáti letech od prvního vydání stále čtivé a ohromující. Je sice pravda, že by mu kratší sestřih neublížil, ale k čertu s tím: své místo v zlaté síni slávy si určitě plně zaslouží.

Bethanee
11.09.2022 5 z 5

I přes množství cizích názvů různých korýšů jsem si knhu moc užila. Oprávněně patří k dětské povinné dobrodružné četbě, jelikož Jules Verne dokáže skvěle popsat atmosféru pobytu na ponorce, takže máte pocit, jakoby jste sami pluli mořem a s úžasem sledovali nesmírné podmořské živočichy. Po dočtení knihy jsem měla pocit,že bych se neejraději sbalila a vydala do světa za dobrodružstvím.

Filomena1961
05.09.2022 5 z 5

Knihu jsem četla v raném mládí a vzpomínám si docela živě, jak mě uchvátila, ostatně i jako další verneovky. Prožívat neuvěřitelně napínavé a tajemné dobrodružství s kapitánem Nemem, to v člověku zůstává po celý život. A k tomu nádherné ilustrace podmořského světa. Rozhodně doporučuji k četbě i dnešním dětem .

IreneP
03.09.2022 1 z 5

Poprvé jsem se pokoušela o tuhle verneovku asi ve 12 letech, to jsem za sebou měla s nadšením Dva roky prázdnin a Patnáctiletého kapitána. Nepřečetla jsem ani 80 stran, pro mě to byla nuda k uzoufání. Znovu jsem se k ní dostala teď, po více než 30 letech. A bohužel, JE to nuda k uzoufání. Vlastně nevím, proč ji vydávat. Skoro nemá děj, ničím nepřekvapí, postavy jsou dost nesympatické - kapitán Nemo je tedy opravdu duševně narušená osobnost. Jakési morální poselství tam je, ale tak moc schované pod zbytečnými slovy, že se člověka ani nedotkne. Prostě tohle není knížka pro mě. A jsem si jistá, že už ani pro moje děti. Není se tam s kým ztotožnit, navíc i myšlenkově jsme trochu jinde. Opravdu mi vadilo to lovení a mrzačení mořských tvorů, ač jsem se sebevíc snažila si říkat, že to je holt dobovka. Ne, ne a ještě jednou ne. Kdyby tahle verneovka zmizela v hlubinách stejně jako ponorka Nautilus, nebyla by to žádná škoda. A ještě k vydání od Dobrovského - nechat jen minimálně upravený sto let starý překlad tedy atraktivnosti nepřidá. Palec dolů.

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Další z mých oblíbených knih, další skvělá klasika,

Skala317
10.07.2022 5 z 5

Verneovky majú hlboký dosah na vnútro cítiacich ľudí. Táto kniha je toho priam dokonalou ukážkou. Dej je pomerne jednoduchý. Plynulý, niekomu sa môže zdať monotónny, no v pozadí sa stále niečo deje. V pozadí nielen knihy a deja samotného, ale aj v pozadí postáv. Každá z hlavných postáv rastie a sám kapitán Nemo z napohľad tvrdého a zarytého muža, stáva sa vnútri jemným a vnímavým k svetu okolo neho. Kniha obsahuje mnoho aj z odborného sveta pod hladinou. V jednej časti pôsobí podobne ako učebnica toho, čo pod morskou hladinou možno nájsť.

Vďaka Bohu mám ešte pôvodné staré vydanie od Albatrosu s prekrásnymi tušovými kresbami, dotvárajúcimi dobovú vôňu tohto skvostu.

Je mi záhadou kto bol vlastne Jules Verne a ako mohol tak presvedčivo, realisticky a živo zobraziť veci, nielen v tejto knihe. Jeho knihy sú čarovné a umelecké zároveň.

Boldrick
17.06.2022 3 z 5

Úžasná kniha, která úžasně zestárla. V dnešní uspěchanější době už se tenhle text čte i chápe hůř. Chtěl jsem napsat, že jsme dokonce zhýčkanější, ale to bych nám křivdil. Holt i literatura šla dopředu.
Co si vybavuji tak v příběhu zemřeli dva námořníci a za oba Nemo dost truchlil. Dnes pomřou desítky či stovky pinďuláků a s hlavním hrdinou to ani nehne.
Někde ve 2/3 knihy prof. Aronnax rekapituluje co všechno zažili, no i to je dost úsměvné z pohledu dnešní doby: proplutí tajemnou jeskyní, uvíznutí v ledu, sledování málo známých ryb, atd. No co myslíte :-) V době mobilního internetu a chytrých telefonů už, prostě, sáhodlouhé popisy nikoho neuchvátí, tak jako v době, kdy si barevnou mořskou rybu mohli prohlédnout dětska jen na obrázku v jednotřídce.
Jestli si tohle někdo přečte před přečtením (to je obrat), tak doporučuji sednout si do křesla, ideálně houpacího, rozsvítit si žlutou slabou žárovku (opět, kdo má petrolejku tak radši tu) a až pak se ponořit do devatenáctého století v úžasném Nautilu.
P.S. skvělý komentář, se kterým si dovolím se ztotožnit, má zuba.

vernem1850
16.06.2022 5 z 5

SKVĚLÁ KLASICKÁ KNIHA O záhadném kapitánovi Nemovi a Nautilusu.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Klasika.

Čmeláček
25.05.2022 4 z 5

Kdyby nebylo těch sáhodlouhých popisů, dal bych plný počet. Takhle ale ne :).

Leona333
15.04.2022 5 z 5

Nemohu si pomoct, ale Julius Verne byl v mém dětství můj nejoblíbenější autor. Jeho knihy, dobrodružné romány jsem přímo hltala... Mám je doma snad všechny. Tahle je má srdcovka. Ani zde se Verne nemusel dlouze rozepisovat, aby mě námět s názvem knihy upoutal a vtáhl do příběhu, kde se má fantazie při čtení, rozjela na plné obrátky...
Bez zaváhání jsem vstoupila do tajuplného Nautilu a vydala se s ním na cestu oceány. V imaginárním skafandru jsem se procházela po mořském dně, navštívila jsem i korálový hřbitov. Stala jsem se svědkem Nemova podplutí Suezu, i poznala velká nebezpečí ledových polí...
To vše a ještě mnohem, mnohem více je v knize k přečtení a prozkoumaní. Takže i po letech je to pádný důvod knihu znovu otevřít a chvíli v ní listovat, číst - začíst a třeba se i ztratit... ; )

jan0373
01.04.2022 odpad!

Nudnější slátaninu jsem snad nečetl... odloženo po 50 stranách,fakt nechápu ty nadšený komentáře tady,50 stran jsem četl týden a stejně netuším o co tam šlo......těžká nuda a otrava, spíš asi jako encyklopedie,ale pro poutavé čtení fakt nedoporučuji

DomYell
28.03.2022 5 z 5

Ja tuhle knihu zboznuji! Poprve jsem ji otevrel pred 20? lety a i se znalosti moderniho sveta to bylo pusobive.... Jak to pak muselo pusobit na prvni ctenare? Kolik detskych mozku Verne nadopoval snilkovstvim, aby se z nich stali inzenyri, doktori, vedci a nebo treba jen slusny lidi mravnich hodnot a cilu?

Kozel
23.03.2022 4 z 5

Věřím, že kdo se jednou dostal do kontaktu s Nautilem (v jakékoliv verzi), už ho z hlavy v touze stanout na jeho palubě nedostane. V mém případě to jednoznačně platí a od dětství si na něj čas od času vzpomenu. Očima dospělého jsem si znovu přečetl Dvacet tisíc mil pod mořem a téměř celou knihu jsem opět nevycházel z úžasu a podmanivosti epického příběhu. Byť částečně z odlišných příčin, než tomu bylo kdysi v ranném mládí.

Jules Verne napsal (ve více významech) fantastickou ódu na vodní království planety Země. Ač je to evidentní a známé, přesto si to zasluhuje znovu podtrhnout. Výčet tvorů a popisných obrazů, které autor mořskému světu věnuje, je ohromující a dráždící představivost. I za cenu, že někdy jsou tyto části až ubíjející a zhruba od 300. strany díky tomu čtení začalo lehce ztrácet na přitažlivosti na úkor příběhové linky. Verne tu krom encyklopedických znalostí a poučení podává i nejedno poučení morální, včetně takových, které předpovídaly nejeden světový problém současnosti.

Jelikož Verne je velikánem žánru sci-fi, samozřejmě nechybí technika, čehož je Nautilus obrazně i fyzicky největším příkladem. Ačkoliv 19. století platí za století páry, nemohu se zbavit myšlenky, že mnohem podmanivější byla a je síla elektřiny. Ve fantastické literatuře té doby elektřina sedí na trůnu moci. A platí to dodnes, ať už v rámci každodenního života nebo třeba steampunku.

Shrnuto podtrženo, Dvacet tisíc mil pod mořem je vynikající dobrodružnou knihou, která sice má svoje slabá místa, nicméně ústřední (a vlastně jediná) čtveřice postav kapitána Nema, Neda Landa, Conseila a profesora Arronaxe svými dobrodružstvími na palubě nejslavnější ponorky baví zcela oprávněně nejrůznější věkové kategorie bez ohledu na letopočet, který se aktuálně píše.

Poslední věta patří k vydání pod záštitou Dobrovský. Jejich knihy často a zcela po právu zasluhují kritiku po redakční, ediční a tiskové stránce. Ovšem v tomto případě se veškerá chybovost naprosto vytratila v neproniknutelných temnotách. A to je moc dobře, neboť to prohlubuje čtenářský zážitek.

Mirek240
17.02.2022 5 z 5

Tak nejdrive jsem s Vernem procestoval svet za 80 dn, ted jsem si to zopakoval v ponorce na ceste dlouhe 20000 mil a budu pokracovat kdesi na tajuplnem ostrove :) musim rict, ze i v roce 2022 je kniha stale ctiva, Verne byl mistrovsky vizionar, jen tech popisu ryb mohlo byt trosku min. Zaroven jsem se pousmal nad tehdejsim jidelnickem, ktery by asi uz momentalne neobstal :) a postava kapitana Nema? Vysperkovana, tajemna, jen kdo to vlastne byl a je? No uvidme, snad se to jeste dozvim :)

Tereyciiik
08.02.2022 4 z 5

Kniha znuvo povedená, krásně popsána, chytlavý a místy napínavý dej, ani chladný a nepřístupný kapitan Nemo nebyl překážkou v četbě této dobrodružne klasiky. Jediné co mi vadilo a to zatím u každé, že je místy spisovatel příliš vědecký. Místy jsem přeskakovala stránky, které byli popsané jen druhý, poddruhy, čeleď mi a jinymi popisy mořského života. Neřeknu sem tam, ale zde je toho opravdu moooc, nemáte vlastně ani šanci si z toho přes to nepřeberné množství zapamatovat.