Dvacet tisíc mil pod mořem

od:


KoupitKoupit eknihu

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301/dvacet-tisic-mil-pod-301.png 4.41053
Orig. název:

Vingt mille lieues sous les mers (1870)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jos. R. Vilímek, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (111)

Přidat komentář
ses3
13. října

V dětsví mě Verne moc neuchvátil. Teď jsem díky výzvě vzala do ruky tuto knihu a jsem příjemně překvapena, bavila mě od začátku až do konce.

kuba3954
25. září

Ikdyž se strašně snažím hodnotit tuto knihu z pohledu 19. století bohužel i přesto ji shledávám nudnou. Kdyby byla opravdu dobrá (minimálně by měla být, když je tak známá) čas by nehrál roli. Nicméně až od 3/4 jsem dostal chuť knihu dočíst (jinak se mi příběh vlekl) - o to pak pro mě bylo větší zklamání z konce, který mi nezodpověděl prakticky jedinou otázku, která mě jako čtenáře zajímala.

Dukatka
18. září

Zajimavá kniha, ne sice uplne muj styl, ale cetla se hezky

anetinkalan
26. srpna

I když je kniha plná sáhodlouhých popisů, tak se čte rychle a je opravdu zábavná. Jules Verne mě zatím nezklamal.

katy211
02. srpna

Úžasný dobrodružný příběh kapitana Nema, profesora a jejo přatel. Po letech oprášená kniha, nezklamala. Asi se pustím do dalších verneovek :-)

juni
06. července

Dvacet tisíc mil pod mořem zná každý milovník Vernea. Nádherný příběh stejně jako Patnáctiletý kapitán, kterého jsem také četla. Prostě povinnost přečíst.

ditul
05. července

Úžasný příběh. Celé dobrodružství kapitána Nema, profesora Aronnaxe, jeho sluhy Conseila, Kanaďana Neda a ostatních na ponorce Nautilu jsem hltala plnými doušky. Vůbec mi nevadily popisky, na které si tu někteří stěžují, byl to zas pro změnu jiný žánr, než na který jsem zvyklá. Tohle byla moje první Verneovka a jak někteří píší, že je spíše pro mladší věk, musím nesouhlasit, mě už dávno 30 bylo ;)

RyonMathrin
13. června

(tento komentář jsem původně psal k https://www.databazeknih.cz/knihy/20-000-mil-pod-morem-229877 , nevěda, že existuje v databázi i tento odkaz, kde název nezačíná číslem)

Tato kniha je mimořádná. Podle mne jedna z nejlepších Verneovek. Fantazie autora pracovala naplno a vytvořila neuvěřitelné dobrodružství.
Kdyby Verne ještě Jules, asi by koukal, jak dnešní technický svět vypadá. Nicméně i tak si v něm kapitána Nema dokážu představit.

Je mezi vámi někdo, kdo si myslí, že Nemo je veselá oranžová rybička? Pokud ano, šup šup, honem si přečtěte tuto knihu, ať se vzděláte :-)

Oryk
04. června

Dvacet tisíc mil pod mořem je jedna z nejlepších knih od Verna, kterou jsem četl. Přestože je často kritizována pro zdlouhavé popisy, během čtení jsem měl dojem, že zařazování ryb do čeledí a řádů k tomuto dílu neodmyslitelně patří. Mimo to jsem také slyšel názor, že tato kniha měla mít jakýsi výukový charakter. Dovedu si představit, že jako způsob jak přilákat děti k přírodním vědám je kniha skvělý nápad.

Denisa153
30. května

Nebyl to úplně můj šálek kávy. Občas to bylo zajímavé, ale co mi vadilo byli odborné názvy ryb a živočichů.

VladiKlaisner
05. dubna

Netušila jsem, že mě tolik strhne a já se od ní nebudu moc odtrhnout. Geniální spisovatel a fantastický popis podmořského světa spojený s příběhem záludného kapitána Nema, jeho posádky a tří "trosečníků". Cestopisně, biologicky i fiktivně skvěle propracované. Jen lituji, že jsem četla v el. podobě a byla ochuzená o ilustrace.

Zikus
05. března

(Spoilery)
Ačkoli je místy vyprávění opravdu poutavé, tak i přesto musím konstatovat, že z dvou třetin to byla poměrná nuda, ve které převládalo popisování živočišné, rostlinné a nerostné říše pod oceány a popisování toho, kudy vlastně Nautilus pluje. Také považuji za minus to, že nebyla vysvětlena minulost kapitána Nema, což mne dost zajímalo a stejně tak nebylo vysvětleno, jak se hlavní hrdinové dostali z onoho strašlivého vodního víru. Co mi ale v knize vadilo nejvíce, byla neustálá tendence posádky ve zbytečně přehnaném množství pobíjet všechna možná zvířata. Viz například: „Kapitán Nemo jich dal několik set ulovit, protože jejich černé maso je velmi chutné". Nevím, zdali se na tom nepodílel překladatel nebo zda sám Verne byl v nitru duše takový hubič, ale každopádně to není dobrý vzor pro čtenáře. Pokud to ovšem ale je práce samotného Verna, který knihu psal v 19. století, kdy na tom příroda byla ještě dobře, tak je na dnešním stavu biodiverzity vidět, kam takovéto vražedné tendence spějí.
Když bych měl svůj posudek na knihu shrnout, tak Verne musel být skutečná bedna, protože různými údaji, ať už z přírodovědy, zoologie, techniky, zeměpisu nebo dějepisu se to jenom hemží. Příběh je sice z větší části nuda, doplněná oním masovým zabíjením zvířat, ale i tak jde o nadprůměrné dílo. Knížka je doplněná o pěkné ilustrace.

VaskovkaG
04. března

Moje první Verneovka a můžu říct, že jsem nečekala, jak moc mě kniha vtáhne do děje a jak moc si dobrodružství kapitána Nema budu užívat.

OldFirehand
17. února

Tak táto verneovka mi prišla dosť slabá. Prvú polovicu som sa bavil, potom to už bolo akési zdĺhavé, pre mňa nezáživné. Tento námet bol podľa mňa zbytočne natiahnutý - dalo sa to vtesnať aj na polovicu.

Loubooker
07. února

Pravdepodobne prvni verneovka, kterou jsem cetl... a kupodivu, take jak pise Ivo1973, take asi nejoblibenejsi, dokonce jsem ji cetl 2x, mozna 3x?
A ty dlouhe popisy? Tak v teto knize jsem si jich ani nevsiml, nebot to vyvazuje pestry dej, dobrodruzstvi primo na morskem dne, vyborne postavy trosecniku i fenomenalni postava kapitana Nema {mimochodem tak genialni, ze bylo jmeno pouzito J. M. Troskou}...zkratka ty popisy, to je prece klasicky Verne. Bez toho to asi nejde.
Nejvic mi popisy vadily u Vypravy Barcasovy, ta se mi cetla nejhure, ale tu jsem cetl asi jako dvacetilety a to uz asi neni vek na verneovky.

werewolf88
05. února

Jednoznačně moje top Verneovka! Kapitán Nemo mě úplně uhranul už jako kluka a byl pro mě ztělesněním těch nejvyšších lidských hodnot.
A jak tady někdo skuhrá že popisky jsou dlouhé a bla bla a že to přeskakuje....no to snad... postřílet! .-)

Freiherr
13. ledna

Mnoho pisatelů komentářů zde lamentuje nad dlouhými popisnými pasážemi. Ale právě tyto úseky jsou to, co dělá knihu originální - výborně dokreslují osobu profesora Aronnaxe, který si i v podmořském vězení bez valné vyhlídky na útěk zachoval svou touhu po poznání a zkoumání nových druhů. Knihu jsem přečetl hlavně kvůli tajemné a rozporuplné osobě Kapitána Nema, jehož původ je ale stále obestřen tajemstvím (až do konce Tajuplného ostrova). K originální verzi jsem se dostal přes Ondřeje Neffa. Jeho VOLNÉ převyprávění bohužel ztratilo hodně z mystického nádechu kapitána Nema a Nautilu.

Mygli
05. ledna

Výborné scifi

Paulus.1987
29.12.2017

Moje nejoblíbenější verneovka. Samotná postava kapitána Nema mě fascinuje dodnes - tajemný, vzdělaný člověk, kterému lidstvo ublížilo natolik, že se uchýlil do mořských hlubin, kde neplatí zákony společnosti, vše má svůj klid, řád a krásu. Nikdy jsem nesouhlasil s vykreslováním kapitána Nema jako záporné postavy (pro úplnost doporučuji dále přečíst minimálně Tajuplný ostrov, kde je vše vysvětleno). Dětem bych rovněž velmi doporučil audio zpracování s Radoslavem Brzobohatým a Luďkem Munzarem, nádherný poslech.

lenka3883
20.12.2017

Skvělá

85098211
14.12.2017

Samozřejmě výborný Verne, jako obvykle. Ale tato kniha se nečte nijak dobře, celé dlouhé stránky popisů jsem přeskakovala, protože mne nezajímaly a zdály se mi nudné. Příběh jako takový je ale vynikající, proto uberu jenom jednu hvězdičku ;-).

Ivo1973
10.12.2017

První verneovka kterou jsem četl, proto asi stále nejoblíbenější.

jani.ruzicko
25.11.2017

Verneovky jsou pro mě prostě nesmrtelné. I když dětství je už dávno v trapu, vždy se k těmto knihám ráda vrátím a nikdy se nezmění to, že právě Verneovy knihy jsou ty, které mě přivedly ke čtení vůbec. =)

žanda545
30.10.2017

Je mi 10 let, trošku málo na tak vzdělávací knihu.Byla to moje první Verneovka.Samý tolik a tolik tý šířky a tolik a tolik tý délky a nebo řádu toho a podřádu toho.Ale jinak pěkná knížka.

Miro.slav
22.10.2017

Vždy som mal slabosť pre podmorský svet, cestovanie a stiesnené priestory. Táto kniha má všetky uvedené atribúty. Musím uznať, že Verne tu predviedol naozaj perfektný príbeh, opisy prostredia a klaustrofobickú atmosféru. Klobúk dole.

brodequin
09.08.2017

Pro mě je to zatím nejlepší knížka, co jsem kdy četl. A to mi bylo už asi 25. I v dospělosti si dále čtu tyto dobrodružné romány od Verna a hrozně mě to baví. Tato kniha mě strhla a byl jsem jí pohlcen až do poslední strany. Tyto edice (dle obrázku přebalu) jsou pro mě nejlepší a když k těm nažloutlým stránkám přidám ty naprosto úžasné a do příběhů zapadající kresby, tak nemůžu jinak, než se stále k Verneovkám vracet a objevovat další. Negativní stránka toho všeho je, že jsem si na ty kresby tak zvykl, že už je vyžaduji u každé knížky. :D

RamonVarga
02.08.2017

Super žůžo, dobrodrůžo.

LuiCJ
17.07.2017

Moja prvá Verneovka. Veľmi emocionálna kniha. Pocity postáv tam boli opísané tak, že sa to prenesie aj na čitateľa. Pre mňa bola najstrašidelnejšia, časť ktorá opisovala tragédiu lode FLORIDA - SUNDERLAND a nakoniec aj Tributovu smrť. Od momentu kedy pána Tributa postrelili domorodci som začal cítiť neistotu. Skutočne, pocity a emócie sa dosť miešali. Príbeh bol veľmi zaujímavý. Zvraty, opisy, zážitky. Nautilus je neskutočný a celý podmorský svet Julesa Vernea. Knihu perfektne dopĺňajú ilustrácie Zdeňka Buriana. Myšlienky z knihy vo mne pretrvávajú aj teraz.

konicekbily
14.07.2017

Knihou jsem byl přímo unesen! Kromě napínavého děje jsem získal spoustu poznatků o světě, nejenom o tom podmořském a mořském. A to vše ve věku jedenácti let.

witiko
10.06.2017

Z dětství už si knihu nepamatuji, ale když jsem o verneovkách vyprávěl synovi, začal se zajímat o Dvacet tisíc mil pod mořem, protože ho všechno kolem moře baví. Dlouho, hodně dlouho jsem váhal a zvažoval, jestli mu nabídnout tuto starší originální verzi, nebo modernější převyprávění Ondřeje Neffa. Nakonec jsem zvolil původní verzi a udělal jsem dobře. Syn je z ní nadšený a už se těší na další verneovku. Adaptace Ondřeje Neffa neznám a nemohu tedy tvrdit, že jsou špatné, ale ze své zkušenosti mohu říct, že jeho předpoklad, že původní verneovky jsou pro dnešní děti zastaralé a nudné, neplatí. Pořád jsou děti, kteří Vernovi propadnou právě tak, jako kdysi jejich tátové...


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

zfilmováno moře a oceány

Autor a jeho další knihy

Jules Verne

Jules Verne
francouzská, 1828 - 1905

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených20x
v Přečtených1768x
v Čtenářské výzvě127x
v Doporučených94x
v Knihotéce661x
v Chystám se číst206x
v Chci si koupit32x
v dalších seznamech8x