Dvacet tisíc mil pod mořem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301/big_dvacet-tisic-mil-pod-morem-bgw-301.png 4.41379
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek
Originální název:

Vingt mille lieues sous les mers, 1870


více info...
Nahrávám...

Komentáře (176)

Kniha Dvacet tisíc mil pod mořem

sf1
předevčírem

Zastaralá, nudná encyklopedie podmořské biologie s trochou děje a pěknými obrázky.

zuba
22. listopadu

Předně je asi rozdíl, číst tuto knihu ve dvanácti a ve středním věku. Podle mě je už ta kniha pro dnešní pohled na svět úplně mimo a žije jen z vlastní předešlé slávy. Vůbec mi nevadí že se v ní vlastně nic neděje. Je to přeci text z 19. století. Navíc ještě čitelný díky moderním překladům. ALE… ono se tam opravdu nic neděje. Desítky stránek popisů ryb? Proč? Fakticky se objevují čtyři postavy, z nichž jedna (Conseil) je zcela zbytečná. Hrdinové plují mořem, potkávají ryby a savce a jiná mořská zvířata a všechny, i vzácné, bez skrupulí na potkání loví a s prominutím žerou. Navíc se v textu nikde neobjevuje, kam chodí v Nautilu na záchod! Občas se objeví kapitán Nemo s trpící mesiášským komplexem, podle sporadického výskytu a nahodilých akcí i bipolární poruchou a traumatem ze ztráty rodiny. Odbornou pomoc hledá u ryb, které, jak víme, nejsou nejvýřečnějšími psychology. Kontextualitu doby podtrhuje jako červená nit oslava inženýrství ztělesněná v Nemovi, který je zde vyjádřen vedle zadumanosti pramenící z výše popsaných poruch jako nadlidská bytost monstrózního bohatství a spící moci. Chvílemi text při setkání profesora a kapitána připomíná předehru ke gay pornu. Opravdu, už už to (hlavně ke konci) vypadá, že se profesor na kapitána vrhne a zmermomocní ho, ale místo toho si jdou každý do své kajuty. V celé knize není jediné ženské postavy. Čtivý text to je, ich forma je zábavně čtivá a jaksi nás vtahuje, ale ztotožnit s kýmkoli, jsem se nemohl. Asi je to věkem. Ale tuším, že by mě to kvůli těm popisům druhů ryb nebavilo ani v dětství.


former3980
20. října

SVETOVÉ MORIA. Úchvatná kniha. Na Slovensku vyšla ako prvá verneovka v roku 1971 a začať sériu odporúčam práve ňou. Neskutočná fantázia. Topky - boj s obrovskými chobotnicami, uviaznutie ponorky pod ľadom na Južnom póle, rovnako v prielive pri Novej Guinei, podmorské cintoríny potopených korábov, lov na dugonga, bájna Atlantída ... a ešte mnoho iných. So záhadným kapitánom Nemom a obdivuhodným profesorom Aronnaxom. Bombastické opisy podmorského sveta. Toto je kniha, pri ktorej si želáte, aby nikdy neskončila! A som rád, že som ju čítal až teraz a nie ako tínedžer. Pri nej si človek uvedomí aké stovky zbytočností prečítal za dlhé roky a takáto knižka ležala ľadom v domácej knižnici. Navyše si už dnes hneď v googli vyhľadám všetky zvieratá či spomínané lokality, čo sa v 70 rokov nedalo. 100 percent , ale dal by som viac keby sa dalo. A teraz si idem pozrieť film z roku 1954, hoci pre mňa asi zostane jediným pravým kapitánom Nemom charizmatický Omar Shariff z Tajuplného ostrova...

Per-quiee
01. září

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a občas mě nudilo zdlouhavé vyjmenovávání druhů zvířat, ale četba to byla pěkná. Byly mi sympatické rozdíly mezi osobnostmi "zajatců" na Nautilu, od tvrdohlavého Neda po Conseila bez názoru. Jsem ráda, že jsem si přečetla něco od Verna jako klasiku, ale po dalších knihách už nejspíš nesáhnu.

Rihatama
24. srpna

Jules Verne patřil za do studií mezi mé oblíbence. Trochu jsem se obávala, jaké pocity ve mně vyvolá ve věku podstatně odrostlejším, test však dopadl nadmíru dobře pro nás pro oba. Musím uznat, že jsem jej právem pokládala, a zjevně nejenom já, za fenomén. Byl znalcem lidské psychiky, a především velkým vizionářem a snílkem, jakých se moc nerodí. Jeho podmořská dobrodružství jsou pro mě nezapomenutelná a stále stejně poutavá.

boxas
22. června

Klasická verneovka. Podle mne jedna z nejlepších. Četla jsem ji kdysi a teď znovu. Líbí se mi pořád stejně. Akorát teď jsem nějak špatně nesla jídelníček na Nautilu, konkrétně třeba játra z delfína. Já vím, já vím, Verne žil v jiné době a nejen on klidně ve svých knihách "zabíjel" velryby i s mláďaty hrdinnými velrybáři nebo "lovil" rajky, jen si vzpomeňte třeba na Melvillovu Bílou velrybu nebo na Zelené pahorky africké, kde Hemingway střílí vzácná zvířata jen pro zábavu.
Doba se ale změnila, a tak ten jídelníček to byla pro mne jediná vada na kráse jinak skvělé knihy.

LenkaKrátká
26. dubna

Tahle kniha mě nikdy neomrzí. Výpravná, dobrodružná. Úžasné popisy podmořského světa. Jako dítě mě přitáhla k přírodopisu. :-)

intelektuálka
19. dubna

Děkuji pane Verne.... víkend jsem strávila plavbou s kapitánem Nemem ....

Jak jinak bych mohla proplout Suezským průlivem ....anebo navštívit bájnou Atlantidu ....

Pro rozvoj fantazie, pro návrat do dětství .... vzhledem k době, kdy autor tvořil, je to fascinující ....

Doporučím - a za čas se opět podívám do kouzelného světa tohoto autora.

1 ...