Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301/dvacet-tisic-mil-pod-301.png 4.4897

Vingt mille lieues sous les mers (1870)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jos. R. Vilímek, Albatros

brodequin

Pro mě je to zatím nejlepší knížka, co jsem kdy četl. A to mi bylo už asi 25. I v dospělosti si dále čtu tyto dobrodružné romány od Verna a hrozně mě to baví. Tato kniha mě strhla a byl jsem jí pohlcen až do poslední strany. Tyto edice (dle obrázku přebalu) jsou pro mě nejlepší a když k těm nažloutlým stránkám přidám ty naprosto úžasné a do příběhů zapadající kresby, tak nemůžu jinak, než se stále k Verneovkám vracet a objevovat další. Negativní stránka toho všeho je, že jsem si na ty kresby tak zvykl, že už je vyžaduji u každé knížky. :D

RamonVarga

Super žůžo, dobrodrůžo.

LuiCJ

Moja prvá Verneovka. Veľmi emocionálna kniha. Pocity postáv tam boli opísané tak, že sa to prenesie aj na čitateľa. Pre mňa bola najstrašidelnejšia, časť ktorá opisovala tragédiu lode FLORIDA - SUNDERLAND a nakoniec aj Tributovu smrť. Od momentu kedy pána Tributa postrelili domorodci som začal cítiť neistotu. Skutočne, pocity a emócie sa dosť miešali. Príbeh bol veľmi zaujímavý. Zvraty, opisy, zážitky. Nautilus je neskutočný a celý podmorský svet Julesa Vernea. Knihu perfektne dopĺňajú ilustrácie Zdeňka Buriana. Myšlienky z knihy vo mne pretrvávajú aj teraz.

konicekbily

Knihou jsem byl přímo unesen! Kromě napínavého děje jsem získal spoustu poznatků o světě, nejenom o tom podmořském a mořském. A to vše ve věku jedenácti let.

witiko

Z dětství už si knihu nepamatuji, ale když jsem o verneovkách vyprávěl synovi, začal se zajímat o Dvacet tisíc mil pod mořem, protože ho všechno kolem moře baví. Dlouho, hodně dlouho jsem váhal a zvažoval, jestli mu nabídnout tuto starší originální verzi, nebo modernější převyprávění Ondřeje Neffa. Nakonec jsem zvolil původní verzi a udělal jsem dobře. Syn je z ní nadšený a už se těší na další verneovku. Adaptace Ondřeje Neffa neznám a nemohu tedy tvrdit, že jsou špatné, ale ze své zkušenosti mohu říct, že jeho předpoklad, že původní verneovky jsou pro dnešní děti zastaralé a nudné, neplatí. Pořád jsou děti, kteří Vernovi propadnou právě tak, jako kdysi jejich tátové...

haWranka

Nevím, nakolik je knize podobná rozhlasová hra Českého rozhlasu, tak jsem totiž měla možnost se s příběhem seznámit. Byla jsem naprosto nadšená! A to rozčarování - já vždycky myslela, že kapitán Nemo je srdečný milý pán. Jejda! :)

Atanone

Kniha,která mě provází od dětství. Byla to láska na první počtení a opravdu nevím,kolikrát jsem ji vlastně už četla. Kdo ví,čím mě tak chytila..asi tím,že jsem od mala toužila po dvou věcech-létat jako pták a potápět se jako ryba. Nautilus mi to umožnil.. a let v balónu mám slíbený.

angloumene

Moje první setkání s Julem Vernem dopadlo tak nějak všelijak. Dobrodružství samotné je opravdu zajímavé a hlavně baví. Bylo tam na mě ale trochu moc popisných informací. U většiny ryb stejně netuším, jak vypadají a to, do jakého řádu patří mi na představivosti moc nepřidá. Navíc mě občas dost otravovala zcela protlačená individualita profesorova asistenta. No naštěstí se časy mění :)

rene6927

Můj první Jules Verne. Úžasná cesta. Popis druhů všech možných živočichů a vůbec, je vskutku detailní. Super dobrodružný a napínavý. Skvělé postavy. Krásně popsaná atmosféra - situací.

Adelajda_4

Pamatuju si chvíli, kdy jsem knihu vzala poprvé do ruky, bylo mi 12 let a byla jsem doma nemocná. Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale pak to začalo, kniha mě naprosto vtáhla do děje, představovala jsem si, že se všemi hrdiny pluji na Nautilu a zažívám s nimi jejich dobrodružství. Od té doby se k ní ráda vracím a láska k oceánu mě také ještě nepřešla.

Hanjimka

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

EvikU.

Verneovky jsem četla ve 12 letech a moc mě bavili. Tahle jeho kniha se mi líbila asi nejvíc.

jan14s

Další skvělá verneovka.

Richelle

Krásná klasika! Doporučuji.

TheRaven
04.12.2016

Jedna z klasických a vůbec nejlepších verneovek. Pro někoho možná vzhledem k množství popisných pasáží hůře čitelná, ale bez nich by nikdy nebyla tak dokonalá. Více o mém názoru na knihu v další části seriálu o Podivuhodných cestách zde: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/podivuhodne-cesty-julese-verna-zastavka-sesta-dvacet-tisic-mil-pod-morem-6926

Hillard
28.11.2016

Naprostá srdcovka a základ fantasy / sci-fi. Knihu mi četla maminka před spaním a myslím si, že dokonale formovala mou osobnost. Jules Verne byl velikán a mistr atraktivních příběhů. Tuto knihu miluji ze všech nejvíce. Doporučuji i namluvenou verzi. Krásně to příběh osvěží.

gabe99
25.11.2016

Klasika - mohu vřele doporučit. Již mnoho let je součástí mé knihovny a i po několikátém přečtení ji čtu vždy s obrovskou chutí... :-)

kuba2006
23.10.2016

Snad nejlepší kniha co jsem kdy přečetl.Sice jsem se musel prokousat ,asi prvními 20 stranami ,ale výsledek stál zato¨.Pustil jem se do toho a za 5 dní jsem jí dočetl.

mulderka
16.10.2016

Verneovka nejverneovatější, moje srdcová klasika... dobrodružství nemající v době vzniku knížky a ještě dlouho potom v literatuře obdoby. Zde jsem ochotná překousnout i zbytečně dlouhé lekce zoologie a jiných přírodních věd a pět hvězd letí do pravého horního rohu tohoto komentáře naprosto zaslouženě!!
P.S. Kdysi jsem si v rámci údržby znalosti jazyka zakoupila 20 000 mil v angličtině a s úžasem zjistila, že z českého překladu záhadně zmizela minimálně jedna velmi zajímavá kapitola...

Terazky
09.08.2016

Pokud pominu docela často vyjmenovávání a do detailu popisované ryby nebo měkkýše, což bylo (aspoň pro mne) na obtíž, byla jsem z těch jejich dobrodružstvích na větvi (samozřejmě v dobrém slova smyslu a asi proto, že to byla má první verneovka).

simonit
08.08.2016

Krásná knížka, určitě by si ji měl každý přečíst! :) Pouze takové ty latinské výpisy ryb a dalších vodních živočichů jsem přeskakovala...:)

Aredhelka
02.08.2016

Úžasná kniha, kteoru byhc doporučila přečíst každému v každém věku :)

povermaster
20.07.2016

Kdyby kniha neměla téměř na každé druhé stránce výpis druhů, poddruhů a čeledí ryb, dal bych klidně 5 hvězd, ale tohle mě strašně rozčilovalo.

Sahaja
19.06.2016

Kniha je dokonale napsaná, fascinující detaily podmořského světa i vzhled a konstrukce celé ponorky, ale příliš popisné pasáže mi moc nesedly..

KateChatt
20.05.2016

Když nad tím teď přemýšlím, musím uznat, že kniha byla krásná jako celek ale čtení mě moc nebavilo . Pravděpodobně je to tím že vůbec nerozumím mořským živočichům a zeměpisu. Ani postavy mi moc nesedli: Nemo moc divnej, Aronnax vykulenej, Conseil moc klidnej, Ned moc cholerickej.

hana6084
15.05.2016

teda musím přiznat, že mě to dost nudilo, četla jsem kvůli dceři, ale dost jsem trpěla.. ani ne tak u těch popisů, profesně mě to celkem zajímalo, ale vůběc jsem se nemohla začíst, přišlo mi to odfláknuté, nevím :-)

Damato
12.04.2016

Kniha, kterou jsem četla v dětství snad milionkrát a o víkendu - při hledání v knihovně jsem na ni přišla a opět po nocích se zápalem četla . Bylo to úžasné čtení a i když jsem věděla, jak to všechno dopadne, tak jsem panu profesorovi držela palce, harpunáře jsem napomínala, ať zbytečně kapitána Nemá neprovokuje - krásný návrat do dětství:-)

Exit-50
06.03.2016

Opět není co dodat :) skvělé čtení

evca7271
29.02.2016

pekne cteni

IYv
29.02.2016

jedna z nejvýraznějších knih mého dětství. Období kolem 12 let jsem věnovala plánování své vědecké kariéry paleontologa a archeologa. Mě popisy a technikálie nikdy nevadily :-).
a přiznám se, že když jsem se poprvé potopila v Egyptě, právě kapitán Nemo mě provázel na každém kroku, tolik jsem si z knihy pamatovala.

zfilmováno

Jules Verne