Dvacet tisíc mil pod mořem

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301/big_dvacet-tisic-mil-pod-morem-bgw-301.png 4.41518
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Vingt mille lieues sous les mers, 1870

Kniha Dvacet tisíc mil pod mořem

rosalee3974
31.12.2022

Má poslední přečtená kniha roku 2022 a musím říct, že šlo o skvělou volbu. Od Julese Vernea jsem četla pouze Cestu do středu Země, a to cca před 10 lety. Styl, jakým Verne píše, jsem si tedy pamatovala jen velmi matně, ale jak jsem se brzy přesvědčila i u této knížky, tak zcela správně. I v tomto případě se čtenář nevyhne menším "lekcím" z přírodopisu, to ale není vůbec na škodu. Naopak, vodní svět je o to pestřejší a živější. Tyto pasáže samotný děj nezdržují, ten naopak plyne zcela přirozeně, až je člověku líto, že tak náhle skončí.
Dnešní čtenář je bohužel ochuzen o úžas nad skvělými technickými vynálezy, které za časů Vernea ještě neexistovaly. Během četby jsem proto často přemýšlela nad tím, jak se musel cítit čtenář z konce 19. století, který poprvé nejen tento, ale jakýkoli Verneův román četl.

Vojslava
27.12.2022

Nemůžu jinak než za pět, protože jsem se díky Čtenářské výzvě vrátila ke knize z mých dětských top deseti. Verneovky mne bavily zhruba tři nebo čtyři roky nesmírně a díky cestování s Nautilem jsem tedy velmi obstojně zvládla světový zeměpis (v kombinaci s nejrůznějšími atlasy) a začaly mne bavit i přírodní vědy, aspoň jako laika. Takže po čem jiném jsem měla sáhnout ve výzvě Kniha od autora mého dětství? Četba mi šla samozřejmě hodně rychle, ale své oblíbené scény jsem si opravdu vychutnala!

Nofar197
26.12.2022

Krásná kniha mého dětství. Verneovky obecně moc nemusím až na výjimky : A toto je jedna z nich. Některé kapitoly jako Všechno elektřinou jsem vynechala, byly příliš technické, ale milovala jsem líčení podmořských kras i různých nebezpečí, které ohrozily Nautilus i životy hlavních protagonistů. Dodnes mi ale není jasné, kdo byl záhadný kapitán Nemo.

Romanka89
22.10.2022

Moje první Verneovka. Běžně dobrodružné knihy nečtu, ale chtěla jsem si přečíst tuhle klasiku a jsem ráda. Občas pro mě byly náročné popisné pasáže, třeba popis ponorky, ale jinak prostě nadčasové dílo. Možná ještě po některé Verneovce sáhnu. Jen nevím jestli málo věřím dnešním dětem (sama mám teprve školkové a miminko), ale poznámka na konci, že je to vhodné pro děti od 9 let, mě překvapila a nedovedu si představit že to čte tak malé dítě.

Timkim
19.10.2022

Knihu jsem četl jako náctiletý a moc se mi líbila, jako všechny Verneovky. Nyní jsem si ji chtěl oživit v podobě audioknihy.
Nevím, jak se na mě podepsaly ty tři desítky let, ale byl jsem spíš znuděn. Přiznávám, že pro milovníky fauny je to neocenitelná encyklopedie a pro milovníky techniky též, jelikož tolik dat o ponorce ( výtlaku, rozměrech, výrobě elektřiny, balastních nádržích, tlaku při ponoru....) kterých je srovnatelně se Spasitelem od Andyho Wiera, musí technofil zaplesat. Pro oživení vzpomínek krásné, ale nikterak záživné. Tak třeba zase za 30 let.

Jury
01.10.2022

Takže asi tak, svého času kdy lidé neměli povědomí o světě jako dnes a ta kniha vyšla tak to sálodlouhé popisování kompletně všeho co Vás napadne muselo být pro lidi něco mega protože nikdy třeba ani neslyšeli o propasti svatého Vavřince a Verne jím to dokonale popsal a mnoho dalšího…každopádně obrovský respekt za jeho fantazii, fakt něco nepopsatelného co dokázal vymyslet…bohužel, pro mě bylo opravdu super cca prvních 150 stran kdy to vážne skvěle šlapalo a hltal sem každou stranu, ale pak nastal zlom a zbytek knihy se to vše zaměřovali na ono nekonečné popisování všeho…škoda, být celá kniha ve stylu prvních cca 150 stran tak dám plný počet

puml
18.09.2022

Jedna z nejlepších knih od Verna. Skvěle napsaný a napínavý dobrodružný příběh s tajemným kapitánem Nemem. Klasika v tom nejlepším slova smyslu. Velmi pěkná je i rozhlasová adaptace s Radoslavem Brzobohatým v roli kapitána Nema. Doporučuji.

ludek.n
12.09.2022

Lov v lesích ostrova Crespo, uvíznutí v Torresově průlivu, korálový hřbitov, cejlonské loviště, arabský podmořský tunel, žár Santorinu, potopená Atlantida, milióny v zálivu Vigo, jižní pól, zápas s chobotnicemi, bouře v Golfském proudu a nakonec obrovský a smrtící maelström, to je jen několik zážitků tří nedobrovolných pasažérů podmořského člunu Nautilus, vedeného tajemným kapitánem Nemem na trase dlouhé dvaceti tisíc mil. Vernovo „opus magnum“, pravděpodobně jeden z jeho nejslavnějších a nejúspěšnějších románů, v němž harmonicky propojil své místopisné cestovatelské touhy s encyklopedickými přírodovědnými znalostmi a prvky dobrodružné sci-fi. Jeho Nautilus v mnohém předběhl dobu a stal se bezpochyby nejslavnější ponorkou všech dob, a to nejen v literatuře. Stejně se ostatně vedlo i jeho kapitánovi, který se dočkal několika dalších zpracování a v Česku mu J. M. Troska vybudoval dokonce celou podzemní říši. Čas dílu kupodivu nijak neublížil, a tak je i po sto padesáti letech od prvního vydání stále čtivé a ohromující. Je sice pravda, že by mu kratší sestřih neublížil, ale k čertu s tím: své místo v zlaté síni slávy si určitě plně zaslouží.