Dvacet tisíc mil pod mořem

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301/dvacet-tisic-mil-pod-301.png 4.41081

Vingt mille lieues sous les mers (1870)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jos. R. Vilímek, Albatros

HerrPilot
30. listopadu

Z jisté úcty k autorovi nebudu hodnotit *, jelikož nechci být jedním z těch, kdo snižují procentové skóre, nicméně vidím to na pomyslné 2*.

Postavy mi přišly odpudivé:
-profesor Aronnax-namyšlený intelektuál s povýšeným vystupováním a zároveň nepokrytě rektálně-alpinistickým přístupem k Nemovi
-sluha Conseil-kómaticky klidný, fanaticky oddaný Aronnaxovi
-Ned Land-naopak opravdu velice výbušný a „přeaktivnělý skororebel“
-kapitán Nemo-génius s proměnlivým (snad schizofrenickým) charakterem, který se řečeno s nadsázkou rozhodl vyvraždit, co se dá (jo jasně, tragický osud). Ne, tohle Verneovi opravdu nevěřím.
-ty pomyslné 2* tedy uděluji jediné postavě, která se mi líbila a která mi byla sympatická, a tou je ponorka Nautilus-není schizofrenická, nepovyšuje se, zbytečně si nehraje na rebela a je zajímavá. Verne ji i popisuje celkem láskyplně, jako živou bytost, a to mám u klíčových předmětů příběhů rád (trochu mi to připomíná Tolkiena a Glamdring, Orkrist and co.).

Rovněž popisy byly velice rozvleklé (i podle Verneova standartu), jedinou skoro až fascinující záležitostí byly kulinářské popisy. No, Francouz...

Příběh také nebyl nijak oslnivý, Pět neděl v balonu mi přišlo tak nějak....dobrodružnějších. Tahle podmořská odysea mne nechytla, ale asi ji ještě někdy otevřu, abych pochopil, co na ní všichni vidí :).

Kuža007
25. listopadu

Dvacet tisíc mil pod mořem je skvělá kniha. Nezapomenutelná postava kapitána Nema.

MinaHawke
24. listopadu

Nad touto knihou jsem přemýšlela už dlouho a díky čtenářské výzvě si ji mohu odškrtnout. Je to zajímavý příběh, jen vím určitě, že bych nechtěla být zavřená v ponorce.

lucie.8
16. listopadu

Jako dítě jsem tuhle knihu brzy odložila. Teď jsem se rozhodla k ní vrátit, ale moc nadšená jsem stejně nebyla. Příběh byl zajímavý, ale hrozně mě nudily popisy a zařazování druhů podmořské fauny a flory.

parxel
01. listopadu

Dvacet tisíc mil pod mořem jsem jako malý kluk velmi často poslouchal v jeho převyprávěné podobě. Později, když jsem trochu povyrostl a mohutnost knihy mne již tolik neodrazovala, jsem si knihu s velkou chutí přečetl. A moc jsem si jí užil.

Uplynulo spoustu let a já se ke knize vrátil, tentokrát se svým synem a oba jsme si její čtení moc užili. Obrovskou výhodou této knihy je totiž její přímočarost, která ji činí velmi přístupnou i relativně malým dětem. Děkujeme pane Verne, za tohle skvělé čtení. Dáváme plný počet hvězd.

marhoul

Pro dítě těžké, ale tenkrát jsem to dala!!!

mazlak

Tuto knihu se mi nějak nedařilo dočíst. Děj byl dosti často přerušován členěním jednotlivých živočišných druhů a tak jsem si místy připadal jako na nudných přednáškách z oboru biologie. zeměpisné polohy by bylo dobré sledovat na mapě světa nebo přímo na glóbusu. Takto další trochu zbytečné protahování vlastního děje.

ses3

V dětsví mě Verne moc neuchvátil. Teď jsem díky výzvě vzala do ruky tuto knihu a jsem příjemně překvapena, bavila mě od začátku až do konce.

kuba3954

Ikdyž se strašně snažím hodnotit tuto knihu z pohledu 19. století bohužel i přesto ji shledávám nudnou. Kdyby byla opravdu dobrá (minimálně by měla být, když je tak známá) čas by nehrál roli. Nicméně až od 3/4 jsem dostal chuť knihu dočíst (jinak se mi příběh vlekl) - o to pak pro mě bylo větší zklamání z konce, který mi nezodpověděl prakticky jedinou otázku, která mě jako čtenáře zajímala.

Dukatka

Zajimavá kniha, ne sice uplne muj styl, ale cetla se hezky

anetinkalan

I když je kniha plná sáhodlouhých popisů, tak se čte rychle a je opravdu zábavná. Jules Verne mě zatím nezklamal.

katy211

Úžasný dobrodružný příběh kapitana Nema, profesora a jejo přatel. Po letech oprášená kniha, nezklamala. Asi se pustím do dalších verneovek :-)

juni

Dvacet tisíc mil pod mořem zná každý milovník Vernea. Nádherný příběh stejně jako Patnáctiletý kapitán, kterého jsem také četla. Prostě povinnost přečíst.

ditul

Úžasný příběh. Celé dobrodružství kapitána Nema, profesora Aronnaxe, jeho sluhy Conseila, Kanaďana Neda a ostatních na ponorce Nautilu jsem hltala plnými doušky. Vůbec mi nevadily popisky, na které si tu někteří stěžují, byl to zas pro změnu jiný žánr, než na který jsem zvyklá. Tohle byla moje první Verneovka a jak někteří píší, že je spíše pro mladší věk, musím nesouhlasit, mě už dávno 30 bylo ;)

RyonMathrin

(tento komentář jsem původně psal k https://www.databazeknih.cz/knihy/20-000-mil-pod-morem-229877 , nevěda, že existuje v databázi i tento odkaz, kde název nezačíná číslem)

Tato kniha je mimořádná. Podle mne jedna z nejlepších Verneovek. Fantazie autora pracovala naplno a vytvořila neuvěřitelné dobrodružství.
Kdyby Verne ještě Jules, asi by koukal, jak dnešní technický svět vypadá. Nicméně i tak si v něm kapitána Nema dokážu představit.

Je mezi vámi někdo, kdo si myslí, že Nemo je veselá oranžová rybička? Pokud ano, šup šup, honem si přečtěte tuto knihu, ať se vzděláte :-)

Oryk

Dvacet tisíc mil pod mořem je jedna z nejlepších knih od Verna, kterou jsem četl. Přestože je často kritizována pro zdlouhavé popisy, během čtení jsem měl dojem, že zařazování ryb do čeledí a řádů k tomuto dílu neodmyslitelně patří. Mimo to jsem také slyšel názor, že tato kniha měla mít jakýsi výukový charakter. Dovedu si představit, že jako způsob jak přilákat děti k přírodním vědám je kniha skvělý nápad.

Denisa153

Nebyl to úplně můj šálek kávy. Občas to bylo zajímavé, ale co mi vadilo byli odborné názvy ryb a živočichů.

VladiKlaisner

Netušila jsem, že mě tolik strhne a já se od ní nebudu moc odtrhnout. Geniální spisovatel a fantastický popis podmořského světa spojený s příběhem záludného kapitána Nema, jeho posádky a tří "trosečníků". Cestopisně, biologicky i fiktivně skvěle propracované. Jen lituji, že jsem četla v el. podobě a byla ochuzená o ilustrace.

Zikus

(Spoilery)
Ačkoli je místy vyprávění opravdu poutavé, tak i přesto musím konstatovat, že z dvou třetin to byla poměrná nuda, ve které převládalo popisování živočišné, rostlinné a nerostné říše pod oceány a popisování toho, kudy vlastně Nautilus pluje. Také považuji za minus to, že nebyla vysvětlena minulost kapitána Nema, což mne dost zajímalo a stejně tak nebylo vysvětleno, jak se hlavní hrdinové dostali z onoho strašlivého vodního víru. Co mi ale v knize vadilo nejvíce, byla neustálá tendence posádky ve zbytečně přehnaném množství pobíjet všechna možná zvířata. Viz například: „Kapitán Nemo jich dal několik set ulovit, protože jejich černé maso je velmi chutné". Nevím, zdali se na tom nepodílel překladatel nebo zda sám Verne byl v nitru duše takový hubič, ale každopádně to není dobrý vzor pro čtenáře. Pokud to ovšem ale je práce samotného Verna, který knihu psal v 19. století, kdy na tom příroda byla ještě dobře, tak je na dnešním stavu biodiverzity vidět, kam takovéto vražedné tendence spějí.
Když bych měl svůj posudek na knihu shrnout, tak Verne musel být skutečná bedna, protože různými údaji, ať už z přírodovědy, zoologie, techniky, zeměpisu nebo dějepisu se to jenom hemží. Příběh je sice z větší části nuda, doplněná oním masovým zabíjením zvířat, ale i tak jde o nadprůměrné dílo. Knížka je doplněná o pěkné ilustrace.

VaskovkaG

Moje první Verneovka a můžu říct, že jsem nečekala, jak moc mě kniha vtáhne do děje a jak moc si dobrodružství kapitána Nema budu užívat.

OldFirehand

Tak táto verneovka mi prišla dosť slabá. Prvú polovicu som sa bavil, potom to už bolo akési zdĺhavé, pre mňa nezáživné. Tento námet bol podľa mňa zbytočne natiahnutý - dalo sa to vtesnať aj na polovicu.

Loubooker

Pravdepodobne prvni verneovka, kterou jsem cetl... a kupodivu, take jak pise Ivo1973, take asi nejoblibenejsi, dokonce jsem ji cetl 2x, mozna 3x?
A ty dlouhe popisy? Tak v teto knize jsem si jich ani nevsiml, nebot to vyvazuje pestry dej, dobrodruzstvi primo na morskem dne, vyborne postavy trosecniku i fenomenalni postava kapitana Nema {mimochodem tak genialni, ze bylo jmeno pouzito J. M. Troskou}...zkratka ty popisy, to je prece klasicky Verne. Bez toho to asi nejde.
Nejvic mi popisy vadily u Vypravy Barcasovy, ta se mi cetla nejhure, ale tu jsem cetl asi jako dvacetilety a to uz asi neni vek na verneovky.

werewolf88

Jednoznačně moje top Verneovka! Kapitán Nemo mě úplně uhranul už jako kluka a byl pro mě ztělesněním těch nejvyšších lidských hodnot.
A jak tady někdo skuhrá že popisky jsou dlouhé a bla bla a že to přeskakuje....no to snad... postřílet! .-)

Freiherr

Mnoho pisatelů komentářů zde lamentuje nad dlouhými popisnými pasážemi. Ale právě tyto úseky jsou to, co dělá knihu originální - výborně dokreslují osobu profesora Aronnaxe, který si i v podmořském vězení bez valné vyhlídky na útěk zachoval svou touhu po poznání a zkoumání nových druhů. Knihu jsem přečetl hlavně kvůli tajemné a rozporuplné osobě Kapitána Nema, jehož původ je ale stále obestřen tajemstvím (až do konce Tajuplného ostrova). K originální verzi jsem se dostal přes Ondřeje Neffa. Jeho VOLNÉ převyprávění bohužel ztratilo hodně z mystického nádechu kapitána Nema a Nautilu.

Mygli

Výborné scifi

Paulus.1987
29.12.2017

Moje nejoblíbenější verneovka. Samotná postava kapitána Nema mě fascinuje dodnes - tajemný, vzdělaný člověk, kterému lidstvo ublížilo natolik, že se uchýlil do mořských hlubin, kde neplatí zákony společnosti, vše má svůj klid, řád a krásu. Nikdy jsem nesouhlasil s vykreslováním kapitána Nema jako záporné postavy (pro úplnost doporučuji dále přečíst minimálně Tajuplný ostrov, kde je vše vysvětleno). Dětem bych rovněž velmi doporučil audio zpracování s Radoslavem Brzobohatým a Luďkem Munzarem, nádherný poslech.

lenka3883
20.12.2017

Skvělá

14.12.2017

Samozřejmě výborný Verne, jako obvykle. Ale tato kniha se nečte nijak dobře, celé dlouhé stránky popisů jsem přeskakovala, protože mne nezajímaly a zdály se mi nudné. Příběh jako takový je ale vynikající, proto uberu jenom jednu hvězdičku ;-).

Ivo1973
10.12.2017

První verneovka kterou jsem četl, proto asi stále nejoblíbenější.

jani.ruzicko
25.11.2017

Verneovky jsou pro mě prostě nesmrtelné. I když dětství je už dávno v trapu, vždy se k těmto knihám ráda vrátím a nikdy se nezmění to, že právě Verneovy knihy jsou ty, které mě přivedly ke čtení vůbec. =)