Dvacet tisíc mil pod mořem

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301/dvacet-tisic-mil-pod-301.png 4.41128

Vingt mille lieues sous les mers (1870)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Josef R. Vilímek, Albatros (ČR)

Kniha Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvorik

Kdyby to bylo o polovinu kratší, tak by to bylo pořád dlouhé. Polovinu knihy zabírá neustálý nudný popis fauny a flory podmořského světa. V knize se vlastně skoro nic neděje.

Balsekar

Asi první kniha, kterou jsem jako kluk se zájmem přečetl :-).

kopik

Skvělé, tohle by měl číst každý kluk v 8 letech.

Ran

I když má kniha zajímavý námět, tak mě její čtení nebavilo. Příběh mi přišel moc popisný a nudný.

Zdeniczka

Nevím, co četly malé holky, když jim bylo tak deset, ale já četla verneovky a paperbackové kriminálky. Prostě co knihovnička prarodičů vydala za poklad, to jsem přečetla. 20 000 mil pod mořem tedy patří mezi knihy mého dětství. Na kapitána Nema se nezapomíná, proto pět hvězd. :)

ijcro

Přemoudřelý Aronnax skoro na té ponorce zmagořil, čemuž se není možno ani divit, když ji vedl druhý magor, v němž se ušlechtilost snoubí se šílenstvím a nekonečnou touhou po odplatě celému lidstvu. Krátké akční scény prokládané nekonečnými popisy, poučkami a vysvětlováními (chápu, neměli wikipedii) nudily a dneska bych je určitě přeskakoval.
No, možná je dobře, že se toto pokusil pan Neff převyprávět, zestručnit a přiblížit dnešnímu čtenáři. Jako dítě jsem ji, vedle Robura, jako dítě doslova hltal... ale to mi bylo dvanáct, třináct... Doporučuji sic s výhradou.

hoesch

Co dodat. Tato kniha je úžasná.

Zuzkanka
31.12.2018

Verna jsem si chtěla přečíst už delší dobu, abych si odškrtla jednoho velkého autora a poznala i něco "nového". K této knížce jsem se dostala díky výzvě a musím říct, že jsem se s tím obrovsky trápila.. Sekce, kde se odvíjel děj a bylo "o čem" číst, tak se mi četla dobře, ale těch x desítek stran, kde se vyjmenovávají různé druhy podmořských živočichů a řeší ty vědecké záležitosti, mě opravdu nudily a ke konci jsem tyto encyklopedické sekce prostě přeskakovala..
Samotné postavy mě extrémně nepopouzely, i když jak píše HerrPilot, tak musím souhlasit.. Aronnax všudybyl, Conseil byl jak nějaký sektář a Ned Land byl asi jediný normální (aspoň dle mých měřítek :D). U samotného kapitána Nema jsem čekala trochu víc poodkrytí té tajuplnosti okolo něj a zklamalo mě, že "Žil" to nechal pouze v rovině nic moc vypovídajících indicií.. Z tohoto pohledu mi to přijde být nedotažené do konce aneb jako když si ho navnadíte a v tom nejlepším vás "začne bolet hlava"...
Mám teď trochu jiné čtenářské plány, ale možná mu dám druhou šanci, pokud se naskytne nějaké výzvové téma, do kterého by zapadal s nějakým svým dalším dílkem.

zfilmováno moře a oceány

Jules Verne

Jules Verne
francouzská, 1828 - 1905

všechny knihy autora

Kniha Dvacet tisíc mil pod mořem je: