Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225174/mid_podivuhodne-cesty-dvacet-tisic-mil--8uh-225174.jpg 4 1660 218

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objeví zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývají i vědci - jedni říkají, že je to ponorka, a druzí tvrdí, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyšlou na moře fregatu Abraham Lincoln, která má za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se účastní také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámí s harpunářem Nedem Landem. Výprava je dlouho neúspěšná, až jednou večer spatří posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusí tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočí a ohromnou rychlostí pluje směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazí. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadnou při nárazu do vody. Zachrání se na hřbetě obludy, o které však brzy zjistí, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z ní vylezou čtyři muži, vtáhnou je dovnitř a uvězní v tmavé komoře. Příští den je tam navštíví jakýsi muž, který se představí jako kapitán Nemo, a oznámí jim, že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožívají při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznají netušené krásy mořského dna a poučí se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Omega

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

lark77
22.01.2020 4 z 5

Čakala som od tejto knihy viac, ale páčila sa mi. No koniec ma hrozne sklamal ostal otvorený, je na to nejaké pokračovanie?

smardice
10.12.2019 4 z 5

Neskutečné, jakou měl tento spisovatel fantazii. Kniha se mi líbila, umocňoval to poslech knihy namluvené takovými herci, jako p.Brzobohatým, p.Němcem a dalšími. Příjemný návrat do dětských let.

VladimirTetur
27.11.2019 2 z 5

Nejpřeceňovanějsší Verneovka. Jako malý jsem se tím nějak intuitivně na přeskáčku prokousal poprvé a teď jako dospělý jsem si ověřil, že k tomu byl pádný důvod. Tak jako píše andrej0867, popisy geografie, fauny a flóry jsou zbytečná omáčka, ale je možné, že ostentativně vyjadřované slovníkové znalosti z této oblasti byly v 19. století povinným marxismem-leninismem, jako dnes "snižování uhlíkové stopy." Těch záživných kapitol je málo, kapitán Nemo je vykeslený jako šílený indický bázen, a spíše mě sedl jeho profil z Tajuplného ostrova než odsud. Mít to polovinu stran a míň alarmistického Nema, bylo by to fajn.

andrej0867
25.11.2019 3 z 5

Najslabsia knizka z trilogie Deti kapitana Granta, 20.000 mil pod morom a Tajuplny ostrov.

Su tu aj pekne chvile (juzny pol, suez a ciastocne aj papua alebo perlovy zaliv) ale pre mna to zabija hlavne Conseil so svojou maniou zaclenovat zvierata do rodov, celadi a druhov a tiez encyklopedicke vymenovavanie okolitych druhov ryb.

Je tu sice skvely Nautilus, ale keby som nepoznal pozadie osudov kapitana Nema z Tajuplneho ostrova, podla popisu v 20.000 milach by mi pripadal ako uplny blazon.

Doporucujem citat az po Tajuplnom ostrove ktory sa odohrava az po tejto knizke, Nemo Vam bude pripadat menej sialeny.

Tazz1
16.11.2019 5 z 5

Kdo by neznal kapitána Nema a Nautilus. Vždyť i první americká jaderná ponorka dostala toto jméno. Klasika všech klasik a nutnost v četbě každého kluka.

Hobo
07.08.2019 5 z 5

Já prostě Verna miloval!

radusak9806
02.08.2019 5 z 5

Verneho knihy ukazují stejný spád příběhu s jinou zápletkou, čím více knih čtu tím větší problém s nadšením pro příběh mám. Pořád je úžasná představivost člověka, kterému se o těchto technologiích mohlo právě a pouze jen zdát.
Jen mám problém s opakujícími se vzorci, tento příběh mě z nich malinko vytrhl a nabídl mi pohled po tajemného světa pod hladinou moře.

Motorhead
31.07.2019 2 z 5

Pekný nápad, pekný príbeh ... ale hrozne dlhý, akoby umelo naťahovaný. A kapitán Nemo nie je kladná postava, hoci je autorom tak prezentovaný. Je to čudák a narušenec. K tomu predstava, že si v ponorke niekto vezie organ a knižnicu s policami plnými kníh...kristepane. Miestami by som to najradšej odložil nedočítané, inde by som najradšej preskakoval. Toto je román fakt pre deti. Tak do trinásť, hádam.

Greenfingers
29.07.2019 4 z 5

Verneovky jsem hltal coby malý kluk a kapitán Nemo s jeho Nautilem patřil mezi mé oblíbence. Autora pokládám za "pionýra" žánru sci-fi. I když se některé jeho vize zdají v dnešní době už poněkud úsměvné, budu stále jeho nadšeným obdivovatelem.

FilDaV
15.06.2019 4 z 5

Extrémně vychvalovaná kniha Julese Vernea, přesto my ji nepovažujeme jako špičku Verneovy tvorby. No, moc dobrodružství tam nebylo, spíš fanatismu kapitána Nema, přesto opět výborný román.

koudja
26.05.2019 5 z 5

Hranice světa končí s naší fantazií a touhou po poznání...

Holmann
06.05.2019 4 z 5

Přes to že se jedná o klasiku autora. Ta tato kniha mě zas tolik nebavila.

Filip555
04.05.2019 5 z 5

Pravděpodobně nejznámější a jedna z nejlepších knih Julese Vernea. Ten čtenářský zážitek rozhodně stojí za to.

Angelika_SNS
26.04.2019 3 z 5

Celkem zajímavá kniha, aspoň jsem si doplnila něco do klasického vzdělání. Poslechla jsem si ji převyprávěnou k pletení.

SamJr.
26.04.2019 5 z 5

Než jsem jako školák narazil na tuhle knížku, tak jsem čtení nenáviděl. Po pár stránkách téhle knížky se to zlomilo :)

Dvorik
15.04.2019 3 z 5

Kdyby to bylo o polovinu kratší, tak by to bylo pořád dlouhé. Polovinu knihy zabírá neustálý nudný popis fauny a flory podmořského světa. V knize se vlastně skoro nic neděje.

Balsekar
23.03.2019 5 z 5

Asi první kniha, kterou jsem jako kluk se zájmem přečetl :-).

Ran
09.03.2019 2 z 5

I když má kniha zajímavý námět, tak mě její čtení nebavilo. Příběh mi přišel moc popisný a nudný.

Zdeniczka
05.02.2019 5 z 5

Nevím, co četly malé holky, když jim bylo tak deset, ale já četla verneovky a paperbackové kriminálky. Prostě co knihovnička prarodičů vydala za poklad, to jsem přečetla. 20 000 mil pod mořem tedy patří mezi knihy mého dětství. Na kapitána Nema se nezapomíná, proto pět hvězd. :)

ijcro
11.01.2019 3 z 5

Přemoudřelý Aronnax skoro na té ponorce zmagořil, čemuž se není možno ani divit, když ji vedl druhý magor, v němž se ušlechtilost snoubí se šílenstvím a nekonečnou touhou po odplatě celému lidstvu. Krátké akční scény prokládané nekonečnými popisy, poučkami a vysvětlováními (chápu, neměli wikipedii) nudily a dneska bych je určitě přeskakoval.
No, možná je dobře, že se toto pokusil pan Neff převyprávět, zestručnit a přiblížit dnešnímu čtenáři. Jako dítě jsem ji, vedle Robura (mimochodem, to byl taky pěknej trotl), doslova hltal... ale to mi bylo dvanáct, třináct... Doporučuji sic s výhradou.