Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225174/mid_podivuhodne-cesty-dvacet-tisic-mil--8uh-225174.jpg 4 1660 218

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objeví zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývají i vědci - jedni říkají, že je to ponorka, a druzí tvrdí, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyšlou na moře fregatu Abraham Lincoln, která má za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se účastní také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámí s harpunářem Nedem Landem. Výprava je dlouho neúspěšná, až jednou večer spatří posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusí tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočí a ohromnou rychlostí pluje směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazí. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadnou při nárazu do vody. Zachrání se na hřbetě obludy, o které však brzy zjistí, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z ní vylezou čtyři muži, vtáhnou je dovnitř a uvězní v tmavé komoře. Příští den je tam navštíví jakýsi muž, který se představí jako kapitán Nemo, a oznámí jim, že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožívají při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznají netušené krásy mořského dna a poučí se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Omega

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

Turlogh
03.02.2022 5 z 5

Jedna z nejklasičtějších Verneovek, volně předbíhající Tajuplnému ostrovu, (kapitán Nemo), lze jen doporučit k přečtení všem správným dobrodruhům. Mnohá dobrodružství v podivuhodné ponorce ve vodách oceánů s tajemným kapitánem Nemem. Howgh.

alef
06.12.2021 5 z 5

„Tisíc cest vede k jednomu cíli.“ (J. Verne)

Hlubiny oceánů prý známe ještě méně než třeba naši oběžnici Měsíc. A tak není divu, že se člověk s tak mimořádnou fantazií, jako právě Jules Verne, vydal po jedné z těch tisíce možných cest, přímo do mořských hlubin. Pro mě byla tahle výprava tou první (hluboko v dětství uskutečněnou) v jeho stopách. Všech těch tisíc cest, kterými se pan Verne ve své fantazii při honbě za dobrodružstvím vydal, jsem dosud prozkoumat nestihla, ovšem od té první jsem se pak po mnoha z nich poměrně pravidelně a s neutuchajícím nadšením (navzdory stoupajícímu věku) procházela.

Vydat se ve stopách záhadného kapitána Nemá tak pro mě má vzpomínkovou hodnotu první cesty, i proto si ji ráda občas připomenu a se stále stejným nadšením vypluji na jednu z nejlákavějších tajuplných cest, a to přímo v záhadném výkřiku „tehdejší“ techniky, fascinujícím Nautilu.

Precizně a do nejmenších podrobností vyprávěný příběh profesora Aronnaxe, jeho sluhy Conseila a harpunáře Neda Landa se začíná … marným pátráním, po údajném mořském netvoru, který napadá a potápí lodě…

[...] „Nede, ty jsi jen zabíječ ryb, velmi obratný rybář. Ulovil jsi už velké množství těchto zajímavých zvířat. A přece bych se vsadil, že nevíš, jak se ryby zoologicky třídí.“ „Ale ano,“ odpověděl vážně harpunář. „Dělí se na jedlé a nejedlé.“

Ve Verneových příbězích si můžete být stoprocentně jistí, že dostatečně vědecky detailního výkladu (jak technických vymožeností, tak přírodních pozoruhodností) se vám, navzdory lákavě pragmatickému zhodnocení Landově, stejně dostane, vždyť je jeho autorskou značkou, a tak vám jich, jak profesor Aronnax, tak sám inovátor, konstruktér, dobrodruh a génius, kapitán Nemo, poskytnou vážně dostatečné množství. Navíc, kapitán Nemo, od té doby, co opustil svět lidí a putuje ukrytý pod vodní hladinou, řekla bych, má na takové studijní projekty i čas :-). Nautilus totiž brázdí vody moří napříč zeměpisnými pásmy, od pólu k pólu a konfrontuje vás, spolu s hlavními hrdiny, s tajemstvím mořských hlubin, které jsou pro Nema nevyčerpatelnou zásobárnou, která ho živí, šatí a poskytuje mu energii pro jeho ďábelsky dokonalý stroj.
A tak Nemo, jsouc tak dokonale svobodný, nemajíc existenciální problémy, a sbírajíc na dně mořském poklady celého světa, může spřádat své plány, a plnit si své osobní touhy.
A nečekaní spolucestující tak měli možnost zažít nepředstavitelná dobrodružství a my, čtenáři … okouzlení, imaginárním, veskrze dokonalým, Verneovým světem :-).

sf1
30.11.2021 2 z 5

Zastaralá, nudná encyklopedie podmořské biologie s trochou děje a pěknými obrázky.

zuba
22.11.2021 1 z 5

Předně je asi rozdíl, číst tuto knihu ve dvanácti a ve středním věku. Podle mě je už ta kniha pro dnešní pohled na svět úplně mimo a žije jen z vlastní předešlé slávy. Vůbec mi nevadí že se v ní vlastně nic neděje. Je to přeci text z 19. století. Navíc ještě čitelný díky moderním překladům. ALE… ono se tam opravdu nic neděje. Desítky stránek popisů ryb? Proč? Fakticky se objevují čtyři postavy, z nichž jedna (Conseil) je zcela zbytečná. Hrdinové plují mořem, potkávají ryby a savce a jiná mořská zvířata a všechny, i vzácné, bez skrupulí na potkání loví a s prominutím žerou. Navíc se v textu nikde neobjevuje, kam chodí v Nautilu na záchod! Občas se objeví kapitán Nemo s trpící mesiášským komplexem, podle sporadického výskytu a nahodilých akcí i bipolární poruchou a traumatem ze ztráty rodiny. Odbornou pomoc hledá u ryb, které, jak víme, nejsou nejvýřečnějšími psychology. Kontextualitu doby podtrhuje jako červená nit oslava inženýrství ztělesněná v Nemovi, který je zde vyjádřen vedle zadumanosti pramenící z výše popsaných poruch jako nadlidská bytost monstrózního bohatství a spící moci. Chvílemi text při setkání profesora a kapitána připomíná předehru ke gay pornu. Opravdu, už už to (hlavně ke konci) vypadá, že se profesor na kapitána vrhne a zmermomocní ho, ale místo toho si jdou každý do své kajuty. V celé knize není jediné ženské postavy. Čtivý text to je, ich forma je zábavně čtivá a jaksi nás vtahuje, ale ztotožnit s kýmkoli, jsem se nemohl. Asi je to věkem. Ale tuším, že by mě to kvůli těm popisům druhů ryb nebavilo ani v dětství.

former3980
20.10.2021 5 z 5

SVETOVÉ MORIA. Úchvatná kniha. Na Slovensku vyšla ako prvá verneovka v roku 1971 a začať sériu odporúčam práve ňou. Neskutočná fantázia. Topky - boj s obrovskými chobotnicami, uviaznutie ponorky pod ľadom na Južnom póle, rovnako v prielive pri Novej Guinei, podmorské cintoríny potopených korábov, lov na dugonga, bájna Atlantída ... a ešte mnoho iných. So záhadným kapitánom Nemom a obdivuhodným profesorom Aronnaxom. Bombastické opisy podmorského sveta. Toto je kniha, pri ktorej si želáte, aby nikdy neskončila! A som rád, že som ju čítal až teraz a nie ako tínedžer. Pri nej si človek uvedomí aké stovky zbytočností prečítal za dlhé roky a takáto knižka ležala ľadom v domácej knižnici. Navyše si už dnes hneď v googli vyhľadám všetky zvieratá či spomínané lokality, čo sa v 70 rokov nedalo. 100 percent , ale dal by som viac keby sa dalo. A teraz si idem pozrieť film z roku 1954, hoci pre mňa asi zostane jediným pravým kapitánom Nemom charizmatický Omar Shariff z Tajuplného ostrova...

Per-quiee
01.09.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a občas mě nudilo zdlouhavé vyjmenovávání druhů zvířat, ale četba to byla pěkná. Byly mi sympatické rozdíly mezi osobnostmi "zajatců" na Nautilu, od tvrdohlavého Neda po Conseila bez názoru. Jsem ráda, že jsem si přečetla něco od Verna jako klasiku, ale po dalších knihách už nejspíš nesáhnu.

Rihatama
24.08.2021 5 z 5

Jules Verne patřil za do studií mezi mé oblíbence. Trochu jsem se obávala, jaké pocity ve mně vyvolá ve věku podstatně odrostlejším, test však dopadl nadmíru dobře pro nás pro oba. Musím uznat, že jsem jej právem pokládala, a zjevně nejenom já, za fenomén. Byl znalcem lidské psychiky, a především velkým vizionářem a snílkem, jakých se moc nerodí. Jeho podmořská dobrodružství jsou pro mě nezapomenutelná a stále stejně poutavá.

boxas
22.06.2021 5 z 5

Klasická verneovka. Podle mne jedna z nejlepších. Četla jsem ji kdysi a teď znovu. Líbí se mi pořád stejně. Akorát teď jsem nějak špatně nesla jídelníček na Nautilu, konkrétně třeba játra z delfína. Já vím, já vím, Verne žil v jiné době a nejen on klidně ve svých knihách "zabíjel" velryby i s mláďaty hrdinnými velrybáři nebo "lovil" rajky, jen si vzpomeňte třeba na Melvillovu Bílou velrybu nebo na Zelené pahorky africké, kde Hemingway střílí vzácná zvířata jen pro zábavu.
Doba se ale změnila, a tak ten jídelníček to byla pro mne jediná vada na kráse jinak skvělé knihy.

LenkaKrátká
26.04.2021 5 z 5

Tahle kniha mě nikdy neomrzí. Výpravná, dobrodružná. Úžasné popisy podmořského světa. Jako dítě mě přitáhla k přírodopisu. :-)

intelektuálka
19.04.2021 5 z 5

Děkuji pane Verne.... víkend jsem strávila plavbou s kapitánem Nemem ....

Jak jinak bych mohla proplout Suezským průlivem ....anebo navštívit bájnou Atlantidu ....

Pro rozvoj fantazie, pro návrat do dětství .... vzhledem k době, kdy autor tvořil, je to fascinující ....

Doporučím - a za čas se opět podívám do kouzelného světa tohoto autora.

georginaa
17.04.2021 5 z 5

Půjčila jsem si knihu od bratra z knihovničky, tenkrát byly tyto knihy TOP. Já měla dívčí romány a kluci verneovky. Nic mě ale neodradilo číst klučičí knihy a být v jiném snovém světě. Měla jsem tuto četbu hrozně ráda.

Mijagi
26.03.2021 5 z 5

Zapomeňte na návštěvu obřího akvária či podmořského světa. Sáhněte po této knize a nechte se unést fantazií. Ponorka Nautilus, kapitán Nemo a cesta světovými moři a oceány. Za okny se mihotají barevné rybičky, roztodivní živočichové různých velikostí, ve vodních proudech vlají rostlinky, tu a tam se zaleskne perla. Místo naučných cedulí encyklopedické poučky vyřčené přírodovědcem profesorem Arronaxem a jeho sluhou Conseilem. Místo zážitků typu „mami, až projdeme expozici s rejnoky, zastavíme se v kiosku, viď?“ opravdové dobrodružství. Rybaření se zkušeným harpunářem Nedem Landem, boj s nenasytnými chapadly chobotnic, hraní na schovku se žraloky, pozorování potopených vraků. Velmi jednoduchý děj, přesto technické a zeměpisné nápady, kterými v této knize pan Verne nešetří, dělají z četby jedinečný zážitek.

Ronnie68
18.03.2021 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších Verneovek ... četla se úplně sama ... líbila se mi ...

Tobihaj007
28.02.2021 5 z 5

Knihu jsem dostal před rokem k narozeninám ale přečíst ji jsem se odhodlal až teď.
Je to má již třetí kniha od Julese Vernea a je stejně chytlavá jako zbylé dvě.
Má tajuplný a zajímavý děj, propracované postavy a lehce Vás vtáhne do děje.
Je úžasné, jaký byl Jules Verne vizionář, a kolik věcí, které zmiňoval ve svých knihách, se vynalezlo až v novodobé historii.

eva-lupen
15.02.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství.

R47
06.02.2021 5 z 5

Pro mě první bichle mýho života. Osudová kniha, která mě přiměla číst další a další verneovky, stejně jako udělat si potápěčský kurz. Spolu s Dětmi kapitána Granta a Tajuplým ostrovem skvostná volná trilogie, která vás vezme po celé světě i zmapuje výdobytky lidského ducha. Chtěl bych si jí přečíst znovu poprvé.

Zmitko.m
04.02.2021 4 z 5

Tak jsem přečetl legendární Verneovku a musím říci, že to je geniálně napsané, hlavně spíše po technické a přírodovědné stránce. Nautilus je popsán naprosto neuvěřitelně přesným popisem, hlavně princip ponoření a vynoření, jeho pohyb, získávání kyslíku a pitné vody z mořské vody. Tedy technologie, které jsou nám dnes známy, ale v době napsání knihy (1870) to byla těžko uvěřitelná scifi. Podle mne se musel mít ve své době Jules Verne nejen bujnou představivost, ale i mimořádný přehled ve fyzice a technice. Knihu si hodně užijí přírodovědci, jsou tam relativně podrobně popsány různé druhy ryb a mořských živočichů. Kniha se mi docela líbila, ikdyž si myslím, že dnes už je trochu přežitá. Jedna z nejzajímavějších kapitol je ta o Nautilu a boj s chobotnicí. Rovněž jsem nepochopil důvod dlouhé plavby Nautilu po celém světě. Snad jen kvůli odhalení tajemství oceánu. Ale legendární dílo si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Jehumaja
01.02.2021 5 z 5

Po delší době jdu zas z poličky oprášit tuto mou srdcovku v rámci čtenářské výzvy. Miluju to!

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Klasická Verneovka, která provází malé čtenáře po mnoha generací. Příjemná nostalgie.

pepa4081
25.12.2020 4 z 5

Zajímavé. V dětství jsem přečetl více verneovek, ovšem tuto jedinou si opravdu pamatuji. Dlouhé popisy rostlinné a živočišné říše mne občas nudily, ovšem samotný příběh je výborný. Kdo by nechtěl strávit nějaký čas v úžasné ponorce kapitána Nema. Mimochodem v celé knize jsem se nedočetl, že Nemo znamená nikdo. Kdo chce znát lépe kapitánův příběh a jeho pohnutky, ať si přečte Verneův Tajuplný ostrov, tam je hodně vysvětleno. Krásná vzpomínka na dětství a i dnes pěkné počtení. Romantickým dobrodruhům vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.