Dva roky prázdnin

Dva roky prázdnin https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49241/bmid_dva-roky-prazdnin-SjS-49241.jpg 4 1448 162

Jeden z nejúspěšnějších románů Vernových, který stále poutá mladé čtenáře toužící po dobrodružství. Vypráví příhody patnácti chlapců-školáků zanesených bouří na pustý ostrov a bojujících na něm o svůj život.

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Deux ans de vacances , 1888

Corso
25.03.2020 5 z 5

Jedna z najlepsich verneoviek. Verne mozno ako objavitel "survival adventure". Navyse pre mladez. Ta kniha ma vsetko co ma mat. Dostatocny priestor pre vyvoj postav, kazda je jedinecny charakter, plno dobrodruzstiev, objavovanie samotneho ostrova, boj o prezitie. Chlapci samozrejme bojuju medzi sebou, o vodcovstvo, ale nie je vam vsak z toho tak zle ako v Panovi much. Zablesk geniality. Nijaki sablonoviti profesori, zneuznani vynalezcovia a genericke postavy, ake vedel chrlit neskor, az ste si ich plietli. Moralizovanie je len na urovni akejsi samovychovy medzi chlapcami. Celkovo ikonicke a nadherne.

pepa4081
24.03.2020 4 z 5

Bože, jak jsme těm klukům záviděli DVA ROKY prázdnin. Teď po letech už jsem ta dobrodružství tak nehltal, spíš si je v klidu vychutnával. Krásná knížka, která (především kluky) bude snad vždycky oslovovat. Přimlouvám se za nějaké vydání s původními ilustracemi, které knihu ještě obohacují. Ze srdce doporučuji.
Velmi uspokojivé.

Tebby
14.03.2020 3 z 5

Čekala jsem trochu něco jiného. Čtivé to docela je. Co mi ale vadilo nejvíc, tak vstupy autora do děje. Asi je to spíš pro menší čtenáře.

Greenfingers
13.03.2020 4 z 5

Kdo by nechtěl dva roky prázdnin? Když už jsem si je coby dospívající mladík nemohl dovolit, alespoň jsem je sdílel s chlapeckými hrdiny Verneova románu.

evelýny
24.02.2020 4 z 5

Dnes musím říci, že tento příběh je opravdu hodně naivní.
Přesto mi dovolil na chvíli odplout do krajiny mého dětství , kdy jsem při jeho čtení zapomínala na písemku z fyziky, zkoušení z příroďáku. Kdo by tenkrát nechtěl dva roky prázdnin, když ty hlavní byly tak krátké... Toužila jsem se plavit na plachetnici uprostřed party kluků, kteří v mé fantazii nabývali podob mých spolužáků – tímto zdravím Tomáše, Radana, Kamila a Zdeňka ….

P.S: A dnes se mi, pro změnu, zastesklo po školní lavici a elektromagnetické indukci… :-))

Sharka78
05.02.2020 5 z 5

Tak jsem se vrátila do pubertálních let a k dobrodružným knížkám. Tahle je první z krabice pokladů, kterou vybalil manžel do nové knihovny. Bavilo mě to moc.

Horal123
18.01.2020 5 z 5

Když jsem byl kluk, tak to byla moje asi nejoblíbenější verneovka.

danny_21
20.12.2019 4 z 5

Těžko říct, kolikrát mi v dětství prošla tato modrožlutá knížečka rukama, ohmataná stejně jako ostatní milované robinzonády - Svýcarský Robinson a pan Crusoe z Yorku. Je nicméně zvláštní nakolik jiná a kvalitou nižší se zdá být tato Verneovská , když jsem si ji dal teď, v dospělém věku na rozdíl od nadšení v dětských dobrodružných letech - Verne prostě uměl nejlépe, pokud šlo o představování fantaskních vynálezů a výprav do neznámých končin. Ale nostalgie mi nedovolí jít pod 4 hvězdy, noci s baterkou se všemí hrdiny na Chairmanově ostrově jsou prostě k nezapomenutí i v tom černobílém podání - 75 %

mareksevc
09.12.2019 5 z 5

som rád že som ako teenager objavil Verneho , bolo strašne fajn vžiť sa do role mladých trosečníkov

Tazz1
16.11.2019 5 z 5

Jak já tyhle knihy v dětství hltal. Krásné vzpomínky.

arnikasam
24.09.2019 5 z 5

Když jsem byla malá, moc se mi tato kniha líbila. Tak moc, že jsem si ji tenkrát (skoro před 30 lety) nakonec koupila ze svého kapesného.

Hobo
08.08.2019 5 z 5

Sen každého školáčka a puberťáčka popsal Jules Verne tradičním koloniálním způsobem, jak dětští trosečníci přežijí hrdinsky všechny překážky a chovají se nedětsky dospělácky a gentlemansky. Divíte se, že se nám to v černobílém věku líbilo?
Až po mnoha, mnoha letech jsem přečetl Pána much. Ale to už byl ten krásný věk dávno pryč...

JulianaH.
22.05.2019

Asi jsem udělala chybu, že jsem se snažila knížku přečíst za dva dny (resp. noci), takže jsem z ní ve výsledku nic neměla. Navíc mi bylo čtrnáct nebo čerstvých patnáct, takže jsem už odrostla cílové skupině. Zkrátka mě tehdy jen zajímalo, jak Verne píše; brali jsme ho ve škole a babička ho měla v knihovně, tak jsem po něm sáhla.
Je tedy možná jen můj problém, že se mi Dva roky prázdnin nelíbily. Nicméně je to fakt. Dráždila mě dokonalost dětských gentlemanů, ačkoli si teď uvědomuji, že zcela odpovídala představám 19. století – a že by se tak snad chlapci i zachovali.
Bohužel mi v paměti utkvěla jen úvodní bouře, pak výuka mladších chlapců staršími a nakonec jakýsi zmatený úprk pralesem. Verne si mě zkrátka nezískal. Ale dám mu ještě šanci a zkusím něco jiného.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

princesse
22.03.2019 5 z 5

Naprosto skvělé dílo. A televizní seriál byl naprosto úžasný.

Chingiz
27.01.2019 4 z 5

Krásný příběh. Plný typických verneovských nesmyslů, nevěrohodných scén, příhod, událostí, kostrbatých dialogů. Člověk by si asi mněl zachovat romantizující a idealizující vzpomínku z dětství a nečíst to v dospělému věku. Jedna z nejhezčích verneovek po stránce příběhu. Téměř hrůza po stránce literární.

Hani77
26.01.2019 5 z 5

Super kniha mého dětství, četla jsem ji minimálně 2x. Líbil se mi i seriál. Nechápu, jak někdo může knihu nazvat odpadem.

lukas9608
06.01.2019 4 z 5

Četl jsem jako malý kluk, ale doteď si pamatuji, jak mě tato kniha spolu s dalšími Verneovkami uchválila.

Silwia20
21.12.2018 4 z 5

Prva kniha od Verneho. Som z nej nadsena. Pre mna napinavy, dynamicky pribeh, kde sa stale nieco dialo. Aj ked chvilami mozno trosku velmi prikresleny, kedze chlapci mali vsetko ako na tacke okolo seba ????

barca7361
19.11.2018 5 z 5

Výborná kniha, která je určena nejspíš mladším čtenářům, ale já jsem ji ocenila i jako dospělý čtenář.