Dva roky prázdnin

Dva roky prázdnin https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49241/bmid_dva-roky-prazdnin-SjS-49241.jpg 4 1448 162

Jeden z nejúspěšnějších románů Vernových, který stále poutá mladé čtenáře toužící po dobrodružství. Vypráví příhody patnácti chlapců-školáků zanesených bouří na pustý ostrov a bojujících na něm o svůj život.

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Deux ans de vacances , 1888

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Další můj oblíbený příběh z dětství!

Hakate
23.08.2022 5 z 5

A opět další oblíbená Verneovka. Kdo by netoužil mít 2 roky prázdnin.

špulo
12.08.2022 4 z 5

Úprimne priznávam, že som veľa verneoviek neprečítal. V detstve ma viac fascinoval Divoký západ ako cestovanie kaje taje po svete či mimo neho. Napriek tomu ma Verne istým spôsobom fascinoval a žiadna jeho kniha sa z mojej police nedostala do antikvariátu. Skôr naopak.
Túto knižku som čítal asi v 10tich rokoch, čili zhruba vo veku hlavných hrdinov. Príbeh je síce dosť naivný, ale v tom veku mi to tak neprišlo. V podstate ide o robinsoniádu pre predpubošov, ktorá ale v dnešnej dobe stráca trochu na lesku. Jasné, čaro dobrodružstva zo starých čias tam je, ale...
Ku knihe sa ťažko ešte niekedy vrátim. Keď, tak radšej formou seriálu, ktorý je mimochodom rovnako starý ako ja. A ten, rovnako ako ja, na lesku stále nestratil ;-DDD

NemmamSlov
01.08.2022 4 z 5

"Najťažšia skúška ľudskej statotčnosti je, keď človek zostane sám."

Autorov citát stotožňuje situáciu chovancov Chairmanovho penzionátu, čo je pravdepodobne, niečo ako škola a škôlka v jednom. Deti sa dostávajú do nepriaznivej situácie, keď sa nešťastne ocitnú sami na Hanoverovom ostrove neďaleko Južnej Ameriky. Autor sa do tohto prostredia rád vracia, keďže je to už tretí príbeh z tejto oblasti.

No chlapci to nemajú ľahké a bojujú nie len proti prírodnym živlom, ale aj bande vrahov. Komplikujú to aj vzťahy medzi chlapcami. Autor samozrejme dobré vlastnosti pripisuje hlavne francúzskemu chlapcovi a ten horši člen partie je angličan. Samozrejme všetko dobre dopadne. Verne je známy tým, že jeho príbehy končia happy endom.

Za mňa trošku naivný príbeh. Aby deti ovládali všetký veci k prežitiu? Sám Terminátor by mal problém prežiť a ja to už vôbec nie a k tomu všetky potrebné veci hneď našli. Trošku to príbeh kazilo, ale chápem, že sa v tej dobe tak písalo. Avšak, Verne má lepšie príbehy.

kate9326
10.07.2022 3 z 5

Trochu cringe...ale zajímavé...

vernem1850
16.06.2022 5 z 5

Jules verne je skvělý spisovatel a tohle je jedna z jeho nejlepších knih.

zirafinec
12.06.2022 3 z 5

Tuto knihu jsem nedočetla, ale tím nechci říct, že je špatná. Nedočetla jsem ji, protože mám raději jiné žánry. Na rozdíl od jiných knih z povinné literatury mi tahle tom seznamu zase tolik nevadí.

Přišlo mi, že zde často byly nesmyslné dialogy, a málo uvěřitelný příběh.

Vojtrman
05.06.2022 4 z 5

Parta chlapců ztroskotá na ostrově. Společně prožívají spoustu dobrodružství, musí se umět o sebe postarat, ale i zažívají hodně zábavy a za dva roky je konečně najdou a kluci se vrací zpět domů.

Kory98
27.05.2022 5 z 5

"Vzhůru na palubu, dálky volají, vítr už příhodný vane nám. Tajemné příběhy nás teď čekají, Tvým domovem bude oceán...." Touto nádhernou písní, v podání "pana" zpěváka Karla Černocha, začínal jeden krásný seriál pro děti a mládež natočený v roce 1974 (jak mi prozradil Google). A v době mého dětství ho dávali i v naší televizi. Přiznám se, že od té doby jsem ho neviděla, ale vzpomínky a celá písnička, kterou jsme si jako děti zpívali mi utkvěla v hlavě. Knihu jsem četla, přiznám se až dnes, v dospělosti, ale i tak jsem si ji moc užila. Je to kniha o pravém přátelství a to pro mě v životě hodně znamená. Protože jsem se do Databáze přihlásila později než začala Čtenářská výzva, snažím se splnit si postupně i výzvy předcházející. Tako knížka se mi hodila k tématu kniha, podle níž byl natočen seriál. Měla jsem původně vybrané dvě jiné, ale jsem ráda, že moje volba převážila :-)

Čmeláček
25.05.2022 5 z 5

Jak já jsem jako malý kluk toužil mít dva roky prázdnin! A nikdy to nevyšlo :))). Ale kniha je to skvělá!

Tobihaj007
30.03.2022 5 z 5

Kniha Dva roky prázdnin patří mezi mé nejoblíbenější.

Má velice zajímavý, tajuplný a napínavý děj, pojednávající o dětech, které ztroskotaly na neobydleném ostrově a společně se snažily přežít, řešit vážné situace a dostat se zpět ke svým rodinám.

Tato kniha se lehce liší od většiny knih Julese Vernea, a to tím, že úplně nejde o science fiction, nýbrž o dobrodružství dětských hrdinů, ale i tak autor zužitkoval své vědecké a technické znalosti například v situaci, kdy mladí hrdinové z materiálů dostupných na ostrově vyrobí výbušninu.

Kniha byla velmi čtivá a určitě doporučuji všem, kteří ji ještě nečetli.

ErikaKej
12.03.2022 5 z 5

Nádherná knižka môjho detstva ku ktorej ma priviedol moj tatinek. Aké dobrodružstvo. Odporúčam

former3980
11.02.2022 4 z 5

NOVÝ ZÉLAND/TICHÝ OCEÁN. Tak ja som čítal knihu s iným obalom, tú zo slovenskej série, ale snáď som tu dobre. Jedna rada pre toho, kto ju nečítal - dajte si ju po Tajomnom ostrove. Asi by bolo zaujímavé porovnať ako zvládnu bežný život dospelí a detskí stroskotanci. Hoci pri deťoch od 8 do 15 rokov som sa celú knihu čudoval, čo všetko vedeli. Možno len sci - fi alebo vtedy boli deti už také vyspelé. Hlavne, aby nestroskotali tie dnešné, ktoré nevedia ani zaliať čaj... Kniha sa dobre čítala. Ja som po nej siahol po dočítaní Pätnásťročného kapitána, ktorý bol určite lepší. Ale obe sú také "adult children story". Pri Verneovi ma vždy zaujalo, ako vynechal úplne bežné životné potreby na ostrove ako sex alebo záchody (snáď niekam to museli chodiť robiť). Vlastne to sú knihy pre mládež... Dobrých 80 percent.

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Nádherné, nezapomenutelné knihy dětství. Příběhy, které oslovovaly spoustu generací dětí, jak knižní zpracování, tak filmová. Za mně parádní dobrodružství, na která se s láskou vzpomíná celý život. Srdeční záležitost. Nejmilovanější kniha a ještě krásnější seriál vysílaný v 80 letech., který působil jako zjevení.

Turlogh
12.01.2022 5 z 5

Pro mě osobně nejlepší ze všech románů od Julese Vernea, dobrodružství skupiny mladých hochů, kteří ztroskotají s lodí na neznámém ostrově a je jenom na nich a jejich společných schopnostech, zda přežijí a vrátí se jednou domů ke svým blízkým....
Toto vydání je navíc doplněno nádhernými kvaši znamenitého malíře Zdeňka Buriana. Co k tomu dodat? Prostě pecka. Howgh.

Klarkare
15.12.2021 4 z 5

Zo začiatku ma kniha vôbec nebavila, takže som ju ani nedočítala. Ale na druhý raz - napínavá a dobrodružná kniha!
Príhody týchto 15 chlapcov boli zväčša veľmi zaujímavé.
Páčili sa mi ich pomenovania častí ostrova - Medvedia skala, Rodinné jazero....
Takže na to, aký bol u mňa z knihy prvý dojem, ma príjemne prekvapila a zaujala.

etranger
11.12.2021 3 z 5

Jako dítě bych hodnotil samozřejmě pětkou. Dnes už nemůžu nepřihlédnout k tomu, že děj je víceméně chudý, postavy schématické a neživotné. Navíc prezentované názory na výchovu, ctnosti a ženy - "Jsem už taková, děťátka" opakovala "Je to v mé povaze, že musím pořád plést, spravovat a vařit!" V tom se opravdu projevovala jako žena. - svědčí o tom, že se tyto knihy pomalu odebírají do polic klasiky, kterou už čte jen málokdo.

PPardinio
07.10.2021 5 z 5

Další velice pěkná knížka z pera J.Vernea. I v dospělosti mě bavilo číst každodenní příhody patnácti chlapců ztroskotaných na neznámém ostrově. Asi jsem se na děj koukal během čtení trochu jinak než děti, ale i já si v dětství (vlastně i v dospělosti :-) ) představoval, jaké by to bylo ztroskotat na pustém ostrově. Příběhy Brianta, Doniphana, Gordona a dalších chlapců jsem si proto živě představoval, i-když některé pasáže se dospělému čtenáři mohou zdát lehce naivní, ale to nic nemění na tom, že knížka má i po tolika letech stále co říci.

KaLiBi
29.09.2021 3 z 5

Příjemná a oddechová literatura, psaná pěkným čtivým jazykem. Nejsem asi zrovna cílová skupina této knihy, ale i tak na mě udělala dobrý dojem. Jediné co bych osobně vynechala a trošku mi to narušovalo kompaktnost textu, byly návodné otázky vypravěče. Vyvolávají pocit, že je kniha vyprávěna ústně a snaží se mladé čtenáře vtáhnout do budoucího děje. Mně však přišly spíše nadbytečné.

Nora759
25.09.2021 4 z 5