Dva roky prázdnin

Dva roky prázdnin https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135058/bmid_dva-roky-prazdnin-135058.jpg 4 1444 162

Osem až štrnásťroční chovanci Chairmanovho penzionátu tešia sa na dva mesiace prázdnin, ktoré strávia na mori. No ako hovorí už názov knihy z plánovaných dvoch mesiacov stanú sa dva roky prázdnin. Nevedno ako, ocitne sa loď s chlapcami na rozbúrenom mori, až ich napokon vyhodí na neznámom pobreží. Naši malí hrdinovia,takmer deti, odvážne sa postavia proti ťažkostiam, ktoré vyplývajú z ich neradostného položenia. Objavia pozostatky francúzskeho stroskotanca, usídlia sa v jaskyni, poprenášajú si z vraku lode potrebné veci, šatstvo, zásoby potravín a prispôsobia sa danému osudu. Celých dlhých dvadsať mesiacov žijú priam ako Robinson. Sú odkázaný na svoj um a šikovnosť, sami poľujú na zver, podnikajú výskumné výpravy. Nakoniec sa všetko dobre skončí a takmer po dvoch rokoch ocitnú sa v náručí milujúcich rodičov. Vďaka odvahe a usilovnosti vyviazli z nebezpečnej situácie, vyspeli v ťažkej skúške a dobrodružných príhodách tvrdej školy života, takže pri návrate boli z maličkých chlapcov už takmer veľkí a z veľkých chlapcov takmer dospelí mužovia.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Mladé letá

Deux ans de vacances , 1888

mystar
mystar
26.07.2021 4 z 5

Uzasna kniha meho mladi. Velmi ctive, zajimave a plne dobrodruzstvi, o kterem sni kazdy kluk ci holka. Je uplne jedno, jestli si ji prectete v deseti, dvaceti nebo triceti. Tato kniha bude mit pro jakehokoli ctenare vzdy sve kouzlo. Kdo nikdy nepremyslel, jake to asi je ztroskotat na pustem ostrove. Zkratka nestarnouci klasika.

Alix
Alix
08.06.2021 4 z 5

Jinak jsem knihu vnímala jako dítě, jinak teď. Co jsem tehdy netrpělivě přeskakovala jako nezajímavé a nedůležité, jsem si dnes přečetla s opravdovým zájmem. Knihy dospívají občas s námi a naše priority se mění. Nic to ale nezměnilo na tom, že jsem si knihu užila a za pár let se k ní určitě zase vrátím tak, jak to dělám se všemi verneovkami. A nejen s nimi...

SputnikV
SputnikV
14.05.2021

jediná Verneovka, pardon, jedna ze dvou (druhá byla Na vlnách Orinoka),, kterou jsem četl vícekrát.

DomYell
DomYell
02.05.2021 4 z 5

Nenapada me kniha s prihodnejsim nazvem k dnesni dobe, nez "Dva roky prazdnin". Nastesti postavy nepronasleduje zadny Cinsky virus, ani Pumpar dotaci a ani nemusi resit, ze internet treba ma spatne pripojeni.

Skupinka deti ztroskota na opustenem ostrove a je na nich, jak se s tim poperou a vyporadaji.

Kniha na me pusobi, jako krizenec Robinsona a Tajuplneho ostrova. Ale nemam to autoru vubec za zle, ba naopak.

El@D...
El@D...
02.05.2021 4 z 5

15 chlapců, z nichž nejstaršímu je teprve 14 let a nejmladšímu 8, ztroskotá na ostrově, na který je zanesla velká bouře. Chlapci postupně zkoumají ostrov. Jednou objeví jeskyni, ve které se zabydlí. Skupina bydlí v jeskyni, dokud neobjeví jednoho jarního dne ženu. Chlapci zjišťují, že tato žena tady ztroskotala společně s kormidelníkem jejich lodi Evansem a piráty, kteří ho zajali hned po tom, co zabili kapitána. Na ostrově tedy nejsou sami, a musí s těmito nebezpečnými piráty bojovat....

Kniha je čtivá a poutavá. Všechno se v ní dopodrobna popisuje, díky čemuž jsem si dokázala děj dobře vybavit. Příjemné čtení. Proto dávám 5 hvězd.

Witchann
Witchann
22.02.2021 5 z 5

Kolik jen odpolední strávila jsem jakožto dítko školou povinné s nosem zabořeným v téhle krásné knize, zatímco jiné děti hulákaly venku pod okny. Tehdy to znělo parádně lákavě – dva roky bez školy? Dejte to sem a nerušit! Netrvalo dlouho, než mi došlo, že až taková legrace to nebude, ale to už mě od téhle (mojí nejoblíbenější) verneovky nikdo nedokázal odtrhnout. Malé ztroskotance jsem si zamilovala a celou dobu jim držela palce. Nečekejte žádného Pána much (naštěstí), ale tohle „prázdninové“ čtení rozhodně i tak stojí za to.

85098211
85098211
11.01.2021 5 z 5

Taková milá, místy lehce naivní kniha, v níž najdeme napínavé a dobrodružné situace, které prožívá skupina chlapců na jednom opuštěném ostrově. Autor dobře vystihl soutěživost a konkurenci Briana a Doniphana, ale také hrdinství v podstatě všech, kteří ztroskotali a museli bojovat o holé přežití. Zajímavé jsou opakované narážky na knihu Švýcarský Robinson, u těch jsem se musela i občas pousmát ;-). Kniha je tak trochu zdlouhavá, ale zase na druhé straně autor opravdu dopodrobna popsal, jak si chlapci po ztroskotání poradili se vším, co jim mohlo pomoci překonat zimu, hlad nebo žízeň. A neopomenul zdůraznit, jak je (nejen) v takovéto situaci důležité přátelství. Až později je vyprávění mnohem zajímavější - a to, když se na scéně objeví zlí piráti ;-). Víc už však prozrazovat nebudu, myslím, že kniha stojí za přečtení i dnes a plný počet si zaslouží plným právem.

Cinik
Cinik
03.01.2021 5 z 5

Jedna z mých prvních přečtených knih. Rád jsem si ji znovu přečetl, přestože už to nebylo ono, jednak jsem si děj zhruba pamatoval, jednak jsem už trochu (takových 30 let) mimo cílový záběr knihy. Nicméně je to nepochybně skvělá knihy pro mládež. A velmi oceňuji, že (při srovnání např. s Wyssovým Švýcarským Robinsonem) nevalí čtenářům do hlav očividné pitomosti.

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
02.01.2021 3 z 5

Děsná nuda. Autor jako by se skoro omlouval, když psal, kolik je variací na téma Robinsona, že zbývá snad už jen obsazení dětí do hlavních úloh.. Ale je mi jasné, že nejsem cílovka, takže bez hodnocení.

Makyyy
Makyyy
02.01.2021 5 z 5

Netuším, proč jsem se Verneovkám celý život vyhýbala, přestože mě k jejich čtení nabádal můj táta, který přečetl mnoho z nich. Popravdě jsem knihu četla "jako povinnou" v rámci svého vysokoškolského studia. Prvních pár kapitol jsem byla skeptická, ale pak jsem se v knize doslova utopila, jak mě bavila. Skvělé a nadčasové čtení!

n.ezn.amy
n.ezn.amy
27.12.2020 5 z 5

Místo prázdninového výletu se skupina chlapců z Chairman school z Aucklandu ocitne sama na lodi, která je za bouře odnese do Tichého oceánu, kde loď ztroskotá a chlapci se ocitají na pustém ostrově. Aby přežili musí začít spolu všichni fungovat a hlavně popřít vlastní ega, což u některých je skutečně velký problém. Objevují ostrov, zakládají osadu a dělají vše proto, aby se jednou mohli třeba vrátit nazpět domů. Jules Verne dokázal vždy psát napínavé romány a i tento se opravdu četl jedním dechem.

Jack Bauer
Jack Bauer
25.08.2020 4 z 5

Úplně první moje verneovka , kdy jsem se učil číst. Vzpomínám, jak jsem první stránku louskal snad hodinu a pak to vzdal na později, než jsem se naučil číst rychleji a plynuleji. Pak to byl dokonalý zážitek. Zatímco spolužáci četli ze slabikáře, leporela nebo pohádky, někteří nic a dodnes se to asi nenaučili neboť za život nepřečetli jedinou knihu, já už četl verneovky a mayovky, díky nimž se ze mě stal vášnivý čtenář. Dva roky prázdnin v krásné vazbě s spoustou obrázků, 20 tisíc mil pod mořem, Na kometě..., Supové Mexika, Vinnetou - to byly mé první dětské knihy.

draka
draka
24.08.2020 5 z 5

Moje první verneovka, kterou jsem četl v šesté třídě. Četl jsem ji několikrát po sobě, stále dokola. Obdivoval a doslova jsem prožíval a dobrodružství a každodenní boj o přežití na pustém ostrově i proto, že někteří z chlapců byli v mém věku. Silný a neopakovatelný čtenářský zážitek.

Monika1717
Monika1717
13.08.2020 5 z 5

Moje srdcovka. No řekněte, kdo byste nechtěl jako školák zažít 2 roky prázdnin. A nemuselo by to být zrovna na ostrově, stačilo by to moře. I starší syn měl knihu moc rád.

Raada
Raada
27.07.2020 4 z 5

Knihu jsem jako malá měla ráda, teď jsem se k ní po letech vrátila. Stále se příjemně čte, příběh snadno vtáhne do děje.

Mantikocka
Mantikocka
23.07.2020 5 z 5

Snad nejlepší kniha verna, jen je škoda, že to nikdo nenatočil.
Seriál co byl natočen se bohužel předlohy drží jen velmi málo :(

Dorota09
Dorota09
16.06.2020 3 z 5

Kniha se mi velmi líbila, hlavně ke konci mě čím dál víc zajímalo jak to dopadne.

Rolada88
Rolada88
01.06.2020 5 z 5

Nesmírně mě baví Verne kdysi sem četl jako kluk a po x letech opět bezva jízda

m_martina
m_martina
30.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla nejen já sama, ale i obě moje děti. A kdysi dávno dokonce i manžel. Líbila se nám všem. A doufám, že za několik let se bude líbit i vnučkám.

kristijan
kristijan
02.04.2020 4 z 5

Když se prokoušete prvními zhruba 300 stránkami, kde je děj dost rozvleklý, začne to v poslední čtvrtině být opravdu strhující dobrodružství, které má všechno, co udělalo z Verna tak slavného autora. Nevím, jestli nepodceňuju dnešní mládež, ale 300 stran jako takový slabší úvod se mi zdá na knihu pro mládež příliš. Asi bych proto navzdory názvu i věku hlavních hrdinů doporučil méně zkušeným čtenářům radši nějakou kratší Verneovku (např. Cestu kolem světa). Kdo ale bude mít sílu dočíst se až do konce, určitě nebude litovat. Celkově je to skvělý příběh.