Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1566 393

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

Timkim
Timkim
02.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Jelikož mi zde již dva komentáře byly smazány, napíšu další. Jak je vidno, v této době se i komentáře čtenářů, kteří mají jiný názor než většina musí likvidovat.
Ke knize...není nikterak úžasná, jde pouze o strohý popis faktických události, které byly z mého pohledu tragické. Tragické v tom směru, že výsadkáři zkazili co mohli. Od ztracených dokladů, kontejnerů, dlouhého plánování, samotného atentátu, ústupových cest až po finále v kostele. V důsledku jejich činu byly vyvražděny Lidice, Ležáky a tisíce lidí přišli o život. Opravdu je chcete oslavovat jako hrdiny? Proč se o nich nepíše a nemluví v tomto kontextu? Byla by to asi moc krutá realita. Ale knihu rozhodně doporučim, ať si udělá obrázek každý sám.

Mi--LADA
Mi--LADA
28.05.2022 5 z 5

Válečné romány čtu jen vzácně. Tato je tak dobře zpracovaná, že čtu se zatajeným dechem. Pravda, nechtělo se mi do ní, slyšela jsem tolik dobrých ohlasů, tak jsem do ní nakonec jen pro přehled nahlédla a už jí z rukou nepustila. Co je dobře napsáno, ať na jakékoli téma, to se dobře čte a tak se přidávám ke spokojeným ohlasům. Hrdiny lze jen obdivovat a styl psaní též.

SteveK
SteveK
28.05.2022 3 z 5

Chápu, že jde stále o beletrii a tudíž je znatelná autorská licence, ale až taková? I po přečtené poznámce autora stále nerozumím, že pracuje s desítkami let vyvrácenými teoriemi a opírá se o nesmysly z padesátých let. Založeno na skutečných událostech, to je vše.

mcleod
mcleod
11.03.2022 4 z 5

Literárně není kniha nijak zvlášť dobře napsaná. Spousta jednoduchých dialogů a stručných vět bez hlubšího rozměru ničím výrazným neupoutá. Je to taková až příliš formálně a odborně psaná beletrie. Z tohoto pohledu bych knihu hodnotil jako takový pěkný průměr. Ale samotný příběh je tak silný a autor si dal takovou práci se studiem materiálů, která je na textu rozhodně vidět, že to vytahuje dojem z knihy o dost výše. Díky ní jsem si tak připomněl všechny detaily toho, co se tenkrát stalo a na co můžeme být právem hrdí. A upřímně číst si pasáž o atentátu zcela náhodou zrovna ve chvíli, kdy jsem projížděl tramvají onou křižovatkou u Vychovatelny, byl opravdu neskutečně silný zážitek...

for-com
for-com
26.02.2022 5 z 5

Kniha, která by se určitě měla objevit v povinné četbě. Silný příběh, jehož základní obrysy známe asi všichni, zde se dozvíme mnohem víc. Autorovi patří můj obdiv za důkladnou práci. Je to čtivé, zajímavé, nutící dohledávat si informace a hlavně nutí přemýšlet o tom, co bychom v té době dělali my sami, zda-li stojí jeden čin za tolik utrpení druhých.Jsou zde skvěle vykreslené postavy, jejich odhodlání, pochyby, slabosti, síla.. výborné. A i přesto, že víte jak to dopadne, tak jim v tom kostele neskutečně fandíte a přejete si, aby to mělo jiný konec. Knih o druhé světové válce je mnoho, ale jestli nějaká opravdu stojí za pozornost a čas, je to tato!

ladyka
ladyka
07.02.2022 5 z 5

Brilantní silný román, další adept na kvalitní a bonusově navíc velmi záživnou povinnou četbu. Kdykoli jsem coby dítě jela s rodiči okolo kostela sv. Cyrila a Metoděje, tatínek mě vždy na smutný konec Hrdinů upozorňoval a i dnes se při každé cestě kolem nezapomenu podívat na jejich památník a z děr ve zdivu mě mrazí. Tenhle román by si měl skutečně přečíst každý a Hrdinům věnovat aspoň tichou vzpomínku, bůhví, co by bylo, kdyby k atentátu nedošlo...

hopsajda
hopsajda
31.01.2022 5 z 5

Přesto, že jsem věděla, jak to dopadne, čtení pro mě bylo neskutečně napínavým zážitkem. Výborná kniha, skvěle napsaná. Oceňuji práci s prameny, ale také doslov a biografická data k jednotlivým postavám. Kdybych nosila klobouky, smekám.

Sirkajirka
Sirkajirka
30.01.2022 5 z 5

Výborná kniha. Čtivá,napínavá,velice mne zaujala. Vlivem četby knihy jsem si vyhledal spoustu informací o této tragické době. Doporučuji přečíst.

Denny456
Denny456
14.01.2022 5 z 5

Moje srdcovka. Velmi dobře napsaná kniha. Čte se jedním dechem.

draka
draka
14.01.2022 5 z 5

Jedna z knih, kterou jsem dostal od Ježíška, moc a moc mu za ni i ostatní děkuji. Bez knížek pod stromečkem bych snad ani neměl Vánoce. Je to zároveň poslední kniha, kterou jsem četl v roce 2021 a věru, skvělé čtení, krásný čtenářský zážitek na poslední dva dny v roce.

Hokkejka
Hokkejka
07.01.2022 5 z 5

Moc boží, doporučuju všem.

jeremies
jeremies
03.01.2022 5 z 5

Po knihe som siahol na základe vysokého hodnotenia tu na databáze, ale s miernymi obavami čo mi môže priniesť, keďže z pohľadu faktov o atentáte som bol celkom v obraze. Obavy boli zbytočné. Neskutočne ma to bavilo od začiatku do konca až som dúfal, že sa prepíšu dejiny a chlapi sa z kostola dostanú. Kniha mi rozšírila obzory ako vlastne fungoval život v protektoráte, ako to mali nemci pekne premyslené a zmenežované, ako bolo ťažké fungovanie odbojov a s akými problémami sa museli vysporiadať vojaci, ktorý boli vysadený na územie protektorátu.

Xaveza
Xaveza
18.12.2021 5 z 5

Doporučuji. Výborně napsáno. Není třeba dlouhých a opakujících se komentářů. Jediné, co bych ráda upřesnila...píšete o povinné četbě, ano, ale hlavně v Německu. Tam by to měli dávat rovnou v porodnici.

Adellll
Adellll
11.12.2021 5 z 5

Upřímně je pro mě opravdu náročné tuto knihu hodnotit. Už dlouho u mě totiž žádné dílo nevyvolalo tolik emocí...Najednou pro mne Gabčík, Kubiš nebo Čurda nebyli jen další jména v české historii, ale stali se z nich opravdoví lidé, kteří mají svou minulost, jež mi pomohla mnohem lépe pochopit samotné činy. A i když všichni víme, jak to nakonec dopadne, celou dobu jsem tak nějak doufala, že mi třeba celé dění v kryptě kostela sv.Cyrila a Metoděje bylo vykládáno chybně.

Zdenk@
Zdenk@
26.11.2021 5 z 5

Už je to nějakou dobu co mám tuto knihu přečtenou a pořád z ní mám husí kůži. Tato kniha Vám dokáže že máte city i když si myslíte že žádné nemáte. Neskutečně čtivý, smutný - místy i humorný strhující příběh z historie, který změnil životy tisíce a tisíce lidí. Bezpochyby ji řadím mezi nejlepší knihy co jsem kdy četla. Souhlasím s názory, že tato kniha si zaslouží místo v povinné četbě.

JerryDexter
JerryDexter
21.11.2021 5 z 5

Silné příběhy se vypráví samy, a tenhle má navíc skvělého vypravěče. Tahle kniha by měla patřit do povinné četby, pak by si možná mladí víc vážili svobody.

Helena244
Helena244
17.11.2021 5 z 5

Silný příběh, který se mně těžko četl s vědomím, jak všechno dopadne. Poslední kapitolu "Čas umírání" jsem probrečela. Za knihu autovovi DĚKUJI

Pauvka
Pauvka
16.11.2021 5 z 5

Parádní kniha která se četla sama. Doporučuju.

Felidae
Felidae
05.11.2021 5 z 5

Výborně napsané, vynikající historický základ, čtivé. Prostě knížka, která si zaslouží dvojnásobný počet hvězdiček.

vercas945
vercas945
28.10.2021 5 z 5

Další výborná kniha od pana Šulce, kterou jsem přečetla. Na mě možná ještě o trošku víc zapůsobili Zrádci, ale rozhodně na pět hvězdiček obě. Tady velice oceňuji, jak autor zvládl zapojit opravdu velké množství postav, aniž by se člověk ztrácel (a pokud je někdy nejistota, člověk může zalistovat na seznamy osob v závěru knihy). Myslím, že jsou autorovy knihy výborný způsob, jak si osvěžit nebo přiblížit historii naší země a zároveň si ji i zapamatovat.