Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366607/bmid_dva-proti-risi-ssi-366607.jpg 5 1566 393

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.... celý text

Joyce24
Joyce24
19.09.2021 5 z 5

Tato knížka na mě čekala v knihovně pěkně dlouho než jsem se k ní nakonec dostala. Četla jsem ji poměrně dlouho, ne proto že by byla špatně napsaná, ale protože jsem již samozřejmě věděla, jak vše dopadne a bylo mi z těch všech zmařených lidských životů smutno. Je hrozné kolik českých lidí, ať už odbojářů, jejich členů rodin či výsadkářů zemřelo a němečtí důstojníci, ti kteří měli to zlo na svědomí, nakonec většinou unikli spravedlnosti a dožili někde v klidu. Kniha je napsána přesně podle skutečných událostí, smekám před autorem a mohu jen doporučit k přečtení.

ujira
ujira
14.09.2021 5 z 5

Dobře napsaná kniha o atentátu na Haydricha, moc jsem o tomto aktu odporu proti německé okupaci zatím nečetla a tento román mi doplnil realisticky a zajímavě mezery v období 2.svět. války.

Barbanka
Barbanka
03.09.2021 5 z 5

Už dlouho jsem nekomentovala knihu která líčí průběh války. Přečetla jsem jich už tolik,že si myslím že vše podstatné už bylo řečeno. Když jsem dočítala Epilog kde jsou uvedena jména všech kteří byli popraveni, nebo zemřeli v důsledku atentátu na Heydricha, jsem měla husinu a chtělo se mi brečet. Opravdu nerozumím tomu, jak si někdo v dnešní době může na něco stěžovat. Máme se jak prasata v žitě. Určitě každá doba má něco,ale pocity které museli zažívat rodiny popravených, nebo oni sami před popravou si nedovedeme nikdo představit. Děkuji autorovi za tuto skvěle napsanou knihu, kterou by si měl přečíst každý, aby hrdinové kteří padli nebyli nikdy zapomenuti.

mirinda973
mirinda973
13.08.2021 5 z 5

Tak na tuhle knížku jen ta nezapomenu, úplně jiná než které jsem dosud o válce četla, tak autentická a opravdová...hrdost, dojetí, lítost...všechny tyhle emoce jsem při čtení cítila. Neuvěřitelný příběh statečných parašutistů, kteří bojovali za svou vlast. Poslední část v kostele mě tedy úplně rozsekala: "NIKDY SE NEVZDÁME, JSME ČEŠI". Měla jsem husí kůži.

martina1797
martina1797
02.08.2021 5 z 5

Knihu jsem dočetla už asi před týdnem, ale potřebovala jsem pár dní abych jí dokázala vstřebat. Učit se o atentátu na Heydricha je jedna věc, ale číst tenhle příběh, poznat mladé muže, kteří se za ním skrývají, nahlédnout do jejich charakterů, "prožívat" všechno s nimi a pak si uvědomit, že tohle nebyla smyšlená povídka z fantazie autora, ale krutá skutečnost to na vás prostě dolehne. Tohle by měla být povinná četba, myslím že bychom nikdy neměli zapomenout.

mart.in
mart.in
26.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha o odporné době a pro nás dnes těžko představitelné odvaze a odhodlání. Čtivá a přesto snad historicky co nejvěrnější - velké poděkování autorovi. Není to pohodové letní čtení, ale stejně bych knihu doporučil každému. Nedokážu si představit, že by její přečtení v člověku nic nezanechalo.

Feliska764
Feliska764
09.07.2021 5 z 5

Přečteno po několikáté a znovu bez odloženi. Čtivé, historicky věrné (alespoň jsem nenašla nic, co by mi vyloženě vadilo), gradující.
Jsem ráda za dobu, ve které žijeme a doufám, že nikdo z nás nebude muset řesit to, zda pomůže jinému člověku i za cenu ohrožení vlastního života a života své rodiny, nebo ne. Museli to být stateční lidé.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
27.06.2021 5 z 5

27. května 1942 byl spáchán atentát na Heydricha. Po dlouhých měsících plánování se Kubišovi s Gabčíkem a za pomocí dalších lidí z odboje povedlo zničit třetí nejdůležitější postavu nacistického Německa. I přes ne úplně povedený útok Heydrich zemřel na sepsi 4.6. 1942.
"Češi mohou za smrt říšského protektora a Češi za ni také zaplatí."
Smrt Heydricha vyvolala mašinérii poprav a smrt až 5000 nevinných lidí - vojáků, odbojářů, jejich rodin a srovnání se zemí Lidic a Ležáků. Velká cena za jednu hlavu.
Kniha sleduje osud Josefa Gabčíka a Jana Kubiše a dalších vojáků. Od cesty z Anglie, seskoků v Čechách, práci s odbojovými skupinami, samotný atentát a sedmihodinové držení v kostele. Pokud se zdá kniha v první polovině zdlouhavá nebo náročná, mašinérie výslechů, poprav, boje a hlavně odvahy vás na konci vnitřně rozerve.
Odvaha českých rodin v odboji byla neuvěřitelná. Tváří smrti a nervům na pochodu zatvrzele mlčet..škoda jen, že Karel Čurda neměl tak pevné nervy, možná by to dopadlo vše jinak, možná by těch mrtvých bylo mnohem méně.
Velká čest autorovi za velmi pečlivé a čtivé zpracování jedné z nejdůležitějších operací českých vojáků. Operace Anthropoid.

Cimeřan
Cimeřan
19.06.2021 5 z 5

O atentátu na Heydricha toho bylo napsáno hodně, ale tohle je asi nejreprezentativnější vzorek: čtivý, akční, přirozený. Ani nevím, co bych vytknul. Snad, že nemá happy end. :)
95/100

DanaKa81
DanaKa81
17.06.2021 5 z 5

úžasný román o odvaze dvou československých parašutistů, kteří s pomocí exilové vlády a domácího odboje uskutečnili atentát na R.Heydricha. Jiří Šulc píše neuvěřitelně čtivě podle skutečných událostí. Moc doporučuji…
“Dokud se neobjeví viditelné činy odporu proti Němcům v naší zemi, nikdy nikoho nepřesvědčíme, že si náš národ dobrovolně nezvolil svou příslušnost k Říši, jak tvrdí Němci. A s Heydrichem u moci bude pro odboj mnohem těžší cokoli podniknout.”

militu
militu
10.06.2021 5 z 5

Skvělá a silná kniha, sice člověk ví jak to skončí, ale i přes to těm parašutistům fandí. Příběh mě úplně pohltil, ta odvaha která ve všech těch lidech musela být, ta odhodlanost i když věděli co čeká jak je tak i jejich blízké. Při závěrečné bitvě v kostele jsem ani nedýchala. Tato kniha stojí za přečtení.

Saela
Saela
03.06.2021 5 z 5

Jedna z mála knih o druhé světové válce, která mě fakt zaujala a častokrát dost šokovala. Hlavně jsem držela palce všem parašutistům, ač jsem jejich osudy znala a věděla, jak kniha skončí. Kniha je psaná velice poutavě, promítá se tam střídavě vždy děj s parašutisty, odbojem a pak s SS. Celá kniha směřuje k atentátu na Heydricha a končí slavnou závěrečnou bitvou v kostele. Vše vychází ze skutečnosti, dle záznamů, které se daly z té doby dohledat. Rozhodně doporučuji všem, koho 2. SV zajímá. Nejedná se o deník jednoho člověka, ale plynulý příběh, který vás skutečně vtáhne do děje.

burg
burg
27.05.2021 5 z 5

Výzva 2021. Respekt. Hluboký, nejhlubší respekt.

david5746
david5746
15.05.2021 5 z 5

Těžko k této skvělé knize napsat něco, co tu v komentářích ještě nezaznělo. Za sebe jsem moc rád, že tu výzva je a že mě donutila se zamyslet, o které české známé osobnosti bych si rád něco přečetl.

Kniha je skvěle čtivá. Hlavní příběhovou linii sice (doufám) každý zná, ale kombinace příběhových rovin Londýna, parašutistů, českého odboje a k tomu pohled lovících němců z toho pro mě udělala něco vyjímečného.

Neumím si představit, jakou sílu, odhodlání, lásku k vlasti v sobě musel v té době člověk mít, aby se přes několik válečných zón dostal do anglie, tam se nechal vycvičit, aby se pak s minimální šancí na přežití nechal vyhodit z letadla nad protektorátem. A jakou odvahu musely mít ty rodiny s dětmi, které třeba toho paragána ubytovaly... Já si to představit neumím.

Samozřejmě, že to byli opravdoví hrdinové, ikdyž cena za to byla opravdu hodně vysoká a necítím se z dnešní doby povolán k tomu, abych hodnotil, jestli náhodou těch záporů nebylo více než kladů. Na jedné straně světové uznání a odvolané podpisy na Mnichovské dohodě, ale na druhé straně neuvěřitelné množství zmařených lidských životů....
Kniha na to také neodpovídá, ale snaží se alespoň ukázat, že nebylo jednoduché ani jejich rozhodování a k tomu obavy českého odboje a jeho snahu to celé zastavit.

-----
„Nemáme žádné pochybnosti, pane,“ řekl Gabčík. „Proč bychom měli mít? Jsme lovci, a naše kořist neví, že po ní jdeme.“
„Je to nebezpečná kořist.“
„Pak je to jako lov na medvěda,“ pokrčil Gabčík klidně rameny. „Víte, já jsem ze Slovenska, pane.“

-----
„Musíme kontaktovat velení wehrmachtu v Praze a půjčit si od nich někde ve městě malou střelnici. Bude zapotřebí pro popravy, věznice nám na to stačit nebudou. Také si musíme ověřit, že si místní krematorium poradí s velkým počtem mrtvol… Logistické věci, nic zásadního.“

-----
Znovu a znovu mu v hlavě vířily nejhorší hrozby. Zastřelen s celou rodinou… Zastřelen s celou rodinou. Znělo to tak neosobně, dokud nepomyslel na svých pět starších sourozenců, jejich ženy a muže, děti, svou matku…
Zastřelen s celou rodinou. Zastřelen se svou matkou, sestrami, bratry, synovci, neteřemi… A co Karolína a její dítě? Jeho vlastní dítě. Nebyli sice oddáni, ale to by jen těžko zastavilo vraždící mašinerii.
Zastřelen s celou rodinou.
Tolik mrtvých. Tolik vyvražděných rodin. Celá vesnice vyhlazená. Stovky popravených lidí, teď už možná tisíce.

-----

A pro geokačery minimálně tohle povinnost: GC2847G, GC79H6C, fakt stojí za to, ale určitě toho bude víc, klidně přijmu dobrý tip... :-)

Jo a málem jsem zapomněl na Kobyliskou střelnici (GCVXK9), jejíž návštěva byl pro mě zážitek opravdu hodně smutný a hluboký.

x.petulaa
x.petulaa
14.05.2021 5 z 5

Po vyzvednutí knížky z knihovny jsem byla trochu vyvedena z míry a od čtení odrazena - obálkou, tloušťkou a malými písmeny Ale po přečtení pár stránek jsem se nemohla odtrhnout. Za mě nejlíp napsaná kniha o atentátu na Heydricha, velmi čtivá, poutavá, fakta a popis doby jsou napsány tak, že vůbec nepostřehne "hodinu dějepisu". Dala mi zatím nejjasnější obraz exilové vlády, činnosti parašutistů a odboje, atmosféry doby a dopomohla mi k ucelení prozatím získaných informací. Z díla jsem absolutně nadšená. Po přečtení knihy jsem si prostě musela pustit film Anthropoid... což vůbec nedoporučuji.

heavy66
heavy66
12.05.2021 5 z 5

Málokdo v historii českého národa byl nucen nést tak těžké břemeno jako vojáci, kteří vykonali spravedlnost nad Reinhardem Heydrichem.
Věděli, že šance vyváznout životem je mizivá, přesto do toho šli, bojovali a padli jako hrdinové.
Román Jiřího Šulce je velmi čtivý a napínavý, ačkoliv každý čtenář s elementární znalostí historie ví, jak to dopadne.
Podobné knihy by měly být součástí doporučené četby ve školách, aby příští generace nezapomněly na slavné a tragické události našich dějin. U mě bez váhání 5*!

certik003
certik003
07.05.2021 5 z 5

Autor velmi dobře vystihuje atmosféru tehdejší doby a popisuje známou událost. A to je možná ten problém, protože autor se může snažit stupňovat napětí jak chce, jenže když přesně víte, jak která postava dopadla, nemůže to fungovat. Přesto oceňuju, jak ji autor napsal a pokud bych o tomhle nic nevěděla, asi bych si při čtení nervozitou okousala nehty. Poslouchala jsem jako audioknihu.

Ladislav73
Ladislav73
22.04.2021 5 z 5

Celý svět oceňoval naši operaci. Nikdo jiný nedokázal udeřit tak vysoko do německé hierarchie. Dokázali zlikvidovat jejich číslo tři, hlavu celé říšské bezpečnosti. Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům – oni vlastně zachránili budoucnost naší země.

Pohled na "Atentát" z obou stran.

„Strach je reakce. Odvaha je rozhodnutí.“

Doporučuji.

klokan.1905
klokan.1905
21.04.2021 5 z 5

Dva proti říši...
Jedná se o knihu, která by rozhodně měla, dle mého názoru, patřit mezi povinnou školní četbu...
Naprosto strhující historický román, který je založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury...
Dne 27. května 1942 byl v Praze proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha - třetího nejvyššího nacistického představitele po Hitlerovi a Himmlerovi...
Zpravodajské odhady mluvily o čtyřech až pěti tisících lidí popravených Němci v odvetě za atentát na Heydricha...
Co ke knize, která má v současné době již přes 300 komentářů, více jak 1000 hodnotících a hodnocení 97 %, napsat?
Snad ještě pár řádků, které mi z paměti jen tak nevymizí...

... "Co je to za drobnosti?" zajímal se Willi Leimer podezřívavě.
"Musíme kontaktovat velení wehrmachtu v Praze a půjčit si od nich někde ve městě malou střelnici. Bude zapotřebí pro popravy, věznice nám stačit nebudou. Také si musíme ověřit, že si místní krematorium poradí s velkým počtem mrtvol... Logistické věci, nic zásadního." ...

... "Já nevím, co víc bychom mohli udělat. Už jsme zkusili všechno, co známe. Bití, kopání, ledovou vodu, elektrický proud, nehty, prsty, drcení varlat, oheň, drogy jehly..." Zavrtěl hlavou, jako by nevěřil tomu, co říkal. "Já nevím. Skoro se začínám bát, že ho nikdy nezlomíme."...

Mně nezbývá, než dát pět hvězdiček, i když tato kniha by si jich zasloužila určitě více... Rozhodně sáhnu i po dalších knihách autora...

maryska09
maryska09
20.04.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha o strašné etapě lidských dějin. Dilema všech lidí, kteří se museli rozhodnout, zda si chránit vlastní kůži nebo pomoct vyššímu cíli muselo být šílené. Stejně jako zoufalství a nátlak všech kolem. Je potřeba tuto minulost znát, aby se už nikdy neopakovala.