Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366607/bmid_dva-proti-risi-ssi-366607.jpg 5 1572 394

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.... celý text

Akana
31.03.2023 4 z 5

Literárně hodně spořádané a konzervativní, faktograficky možná sporné (nevím, nejsem takový znalec), ale pokud se chcete zevrubně seznámit s celou historií atentátu na Heydricha a dáváte přednost beletristickému vyprávění před řečí suchých faktů, pak není co řešit. Jak tady v komentářích občas zaznívá: víme, jak to dopadne a přece v sobě živíme malinkou bláhovou naději, že by nemuselo... To podle mě svědčí o tom, že vypravěč - v tomto případě Jiří Šulc - svoje řemeslo ovládá.

chrudas
20.02.2023 5 z 5

Přála bych si více takových knih. S tímto období naší historie setkáváme často v různých knihách, ale tahle kniha je pro mne nejzajímavější, velmi dobře napsaná. A svým způsobem vzdává hold všem zúčastněným, kteří bojovali za naší vlast a lepší budoucnost. A ano myslím, že by si tato kniha zasloužila být mezi povinnou četbou.

stanislav6289
11.02.2023 3 z 5

Dobrý způsob, jak předat informace člověku bez znalostí historie, pro poučeného čtenáře černobílé opakování již známého.

helena842
21.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, jsem nadšená, příběh chytne od začátku do konce. Obdivuji autorovu úžasnou znalost historických okolností, které se mi výborně podařilo zakomponovat do příběhu. Určitě doporučuji k přečtení, stojí to zato.

R47
16.01.2023 4 z 5

Skvělé, v podstatě akční čtivo. Skutečný thriller na základě skutečných událostí. Akorát ten název je zavádějící. Autor nesleduje jen dva parašutisty, ale podává obraz odboje u nás už před jejich přistáním, i to, že na samotnou akci ve skutečnosti nemohli být jen dva, ale potřebovali pomoc dalších. Škoda že jako u každé podobné knihy s postupujícím studiem historických dokumentů zjišťujeme, že ty klíčové události proběhly jinak. A tahle kniha, právě proto, že je tak dobrá, nakonec bude moct za to, že si události budeme pamatovat „špatně“. Bylo by fajn, kdyby autor knihu přepsal na základě nových zjištění.

Mateo67
06.01.2023 5 z 5

Život píše ty nejzajímavější příběhy. Myslela jsem si, že znám o atentátu docela dost. Jak jsem se mýlila. Z této knihy toho získáte mnoho. Otevře se vám pohled na exilovou vládu v Londýně a výcvik parašutistů, strávíte mnoho dní a nocí s příslušníky gestapa a pochopíte, že Češi nejsou jen beránčím národem věčných stěžovatelů. Dostanete odpovědi na to, zda atentát stál za tolik tisíců mrtvých. A vše je popsáno tak, že už nejspíš nikdy nezapomenete. Závěrečnou kapitolu odehrávající se v kostele jsem si přes veškerou vážnost užila s úsměvem na rtech. Když si uvědomíte, v jaké situaci se parašutisté nacházeli a jak se jí postavili, musíte být prostě pyšní na to, že jste taky Češi. Se škodolibou radostí jsem knihu dočítala a přála Němcům tu totální nevěřícnost, bezmoc a neschopnost dosáhnout vítězného konce.

sabina5156
06.01.2023 3 z 5

Nejsem úplně fanoušek knih z druhé světové války, které se snaží spíše o čtivost příběhu než o faktickou stránku věci. Mám poté problém o knize přemýšlet jako o popisu skutečných událostí a spíše se zaměřuji na povahy jednotlivých postav a jejich mezilidské vztahy. Knihu jsem četla dvakrát, poprvé se mi líbila velice, podruhé jsem v ní původní kouzlo nenacházela, jelikož jsem v té době za sebou měla Hitler a Stalin: Paralelní životopisy a Hitlerovy rozhodující bitvy. Obě tyto knihy na mě velmi silně zapůsobily svým faktickým a věcným sdělením a nejednalo se o umělé vyvolávání emocí - což mi v této tématice vždy připadá poněkud laciné. Knihy si vážím jako historického svědectví té doby, nicméně už bych se k jejímu čtení zpět nevrátila.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Čtivá kniha o atentátu na Heydricha, ale žádná Karikova "Na smrt" to taky není. Do půlky jsem se s ní trochu prala, ale od začátku plánování atentátu už to šlo samo.

vrbova4204
29.12.2022 5 z 5

Kdysi dostala jako novinku a od te doby vsem doporuciji.

jaroiva
26.12.2022 5 z 5

Nechápu, proč se do těchto knih znovu pouštím, když všichni víme, jak to dopadne/dopadlo. A já pořád doufám, že se to nějak změní nebo co... a mávnutím kouzelného proutku nastane šťastný konec, Lidice zůstanou ušetřeny, atentátníci si užijí zaslouženého starobního důchodu...

Těžce to nesu, ale stejně si zas přečtu o Anthropoidu další knížku! A ještě k tomu o vánocích.
Ale nedá se nic dělat, musím doporučit. Tento způsob zpracování mě uchvátil a přikoval k textu. Ještě lepší než HHhH, na kteroužto knihu, resp. její styl, jsem si chvilku musela zvykat.

J.Clouseau
11.11.2022 5 z 5

Velmi poutavá kniha. Probudila ve mně ten opravdový zájem o téma atentátu na Heydricha a událostech kolem něj. Nelze jinak než tento román vřele doporučit!

jan.para
13.09.2022 5 z 5

Pokud se budete zabývat tématem atentátů na Heydricha, tak zjistíte, že kniha obsahuje řadu nepřesností, ale i tak se jedná o neskutečně chytlavé čtení. Závěrečný boj v kryptě je napsán tak, že do poslední chvíle čekáte, že se z toho parašutisté dostanou živí. Doporučuji.

Hakate
04.09.2022 5 z 5

Četla jsem na doporučení manžela, v době, kdy jsem měla všechny knihy v knihovně přečtené a hodila se mi i tvé době do výzvy.
Přestože nejsem cílová skupina, válečné romány příliš nevyhledávám, naopak se jim vyhýbám. Tento román je naprostá špička. Skvělé dílo.

Canniosh
31.08.2022 5 z 5

Asi nejpoutavěji napsaná kniha co jsem četl o událostech 2. světové války. I když jde o skutečný děj skutečných lidí ve skutečné době, je dílo pojato jako příběh, román, se svými postavami, rozhovory, láskou i nenávistí. Neskutečně zajímavé byly popisy děje z pohledu Němců, jejich nenávisti, odhodlání, brutality, frustrace. Vše zapadalo do sebe, žádné hluché místo jsem nenašel a závěrečný krátký výpis osudů účastníků za a po válce jen podtrhovalo kvality této knihy. Bravo!

verculka
22.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Maximálně! Nechápu, že jsem ji tak dlouho odsouvala. Bála jsem se, že to bude moc detailní a kronika, ale knížka je psaná jako román, od kterého se nejde odtrhnout.
Rozhodně bych ji doporučila jako povinnou četbu.

Tereza0107
15.08.2022 5 z 5

Nechápu, že jsem se ke knížce Dva proti říši dostala až teď, moc se mi líbila. Mám přečteno pár odborných knih k tomuto tématu, ale tady to je napsáno tak hezky v kontextu s postavami a vyprávěným příběhem, že se mi nejednou stalo, že mi určitá informace zacvakla na místo až při čtení této knížky.
Akorát když jsem se blížila k tomu neslavně známému konci moje touha číst mě postupně opouštěla. Chtěla jsem tyto muže zanechat v kryptě a doufat, že se jim přeci jen podaří zrealizovat jejich tajný přesun na bezpečné místo v pohřebním voze a Němci tak utřou nudli. No bohužel - ten konec je prostě - však víte sami...

barbora5058
01.08.2022 5 z 5

Tuto knihu bych zařadila mezi povinnou četbu na SŠ. Velice kvalitně zpracované, děj velice rychle ubíhá, neobsahuje žádná hluchá místa. Atmosféra z knihy tak jak to kdysi bylo na vás z knihy dýchne a člověk si začne vážit v jaké to době právě žije. Moc se mi libí celá kniha a také epilog + co se stalo s konkrétními postavami. Velice doporučuji. Děkuji za takovou knihu.

ZuzanaK.
20.07.2022 4 z 5

Znám ten příběh i hrdiny velmi dobře. A přesto. Mám je ráda, odsuzuji je, chápu je, znovu se divím a děsím a ... stejně pořád držím pěsti a doufám, že tentokrát to vyjde ...
Velký obdiv a dík všem bezejmenným a zapomenutým hrdinům, kteří nezištně pomáhali navzdory velké pravděpodobnosti smrti.
(Hodnotím audioknihu načtenou L. Frejem)

Skřítek77
14.07.2022 4 z 5

Románové zpracování událostí kolem atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Čtivé a historicky zřejmě poměrně přesné přiblížení významných momentů českých dějin, které doporučuji všem, kteří se o něm chtějí dozvědět více. Románových zpracování atentátu na Heydricha jsem už četla několik a toto určitě patří k těm nejlepším.

Tsuki
18.06.2022 5 z 5

Slyšeno jako rozhlasová audiokniha v podání Aleše Procházky - i díky jeho projevu opravdu zůstává jistý zážitek. Ale spíš takový smutný a neurčitý. Je tak zvláštní se dívat na tváře na fotografiích a spojovat je s (domnělými, ale jistě pravděpodobnými) pocity, rozhodnutími, konci... Nikdy bych nechtěla být na jejich místě. Ani vůbec zažít takové hrůzy a tragédie válek. Osobně nemám v hlavě jasno, jak celou operaci Anthropoid vnímat, ale jako vždy když narazím na téma 2. světová válka, především se ve mně ozýva neschopnost pochopit, jak se tyto věci můžou dít - jak to, že tolik lidí následuje někoho, kdo šíří bludy a nesmysly. Čistě toto téma je až bolestně aktuální, a asi ještě dlouhé věky bude, dokud se lidi dost nepoučí. Knížka asi není úplně přelomová, rozhodně tu nejde o rozvinutí charakterů a děj je předem daný, jinak by to ani nešlo. Ale v tomto případě ve mně zanechala dojem, smutek, lítost, nechápavost, možná i obdiv. A o ty probuzené pocity jde, proto plný počet.
+ Na závěr: Díky své práci se mi občas dostane do rukou nějaká zajímavá věc. Na vyhlášku, která je použita pro obálku této knihy, originál, kde je velmi tučně podtrženo že lidé napomáhající a ukrývající atentátníky budou zastřeleni s celou svou rodinou... asi jsem útlocitná, ale nikdy nezapomenu.