Důvod k zabití

Důvod k zabití https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286797/bmid_duvod-k-zabiti-frL-286797.jpg 4 14 4

Kniha kriminálních příběhů napsaných podle skutečných událostí. Branaldova knížka z literatury faktu zpracovává 12 případů z černé kroniky naší doby, z trestných činů, pro které má kriminalista nejpřísnější termín: vražda. Spisovatel však užívá záměrně jen termínu zabití, neboť jeho hlavním cílem je odhalení motivace činu pachatele a jeho komplikovaných psychických pochodů v mezilidských vztazích. Vznikly tak citlivé psychologické portréty těch, kdo vraždili pro peníze, z nenávisti, z cynismu, ale třeba i ze strachu nebo ze soucitu: - Klec - Médea - Zlá myšlenka - Nepřekonatelný odpor - Štastný a veselý Nový rok - Lord Huligan - Náhradní volno - Volná jízda - Východ z nouze - Smutná láska - Klub důchodců - Škola lhostejnosti... celý text

Onoff
08.07.2023 5 z 5

Výborně napsané a evidentně hluboce promyšlené a dobře vyzdrojované psychologické a sociologické sondy odkrývající genezi několika "obyčejných" zločinů, které obyčejné ve skutečnosti vůbec nebyly. Doslova studie vražd. Jedna z nejlepších tuzemských knih o kriminálních jevech, co jsem dosud četl. Výrazný a originální autorův styl (který, pravda, nemusí každému vyhovovat) v tom rovněž hraje svou nezanedbatelnou roli. Branald holt nebyl publicista, ale skutečný spisovatel. Při vší úctě k badatelské činnosti takového Viktorína Šulce se nabízí úvaha, o kolik by byla jeho série Panoptikum sexuálních vražd lepší, kdyby ji psal právě autor Důvodu k zabití.

GreenMagritte
15.12.2022 5 z 5

Věděli jste, že Adolf Branald napsal vedle laskavé knihy pro kluky Dědeček automobil také studii o vražedných motivech 12-ti skutečných kriminálních případů? A že tuto knihu zmiňovala ve svém dopise i Hepnarová? Kdo byli tito vrazi, co je vedlo k tak ukrutnému činu, jaké důvody? Zprvu jsem knihu otevřela jen s letmým zájmem a pak jsem se od ní nemohla odtrhnout.
Adolf Branald vybral zřejmě dosti slavné případy své doby, jsou různorodé ve své motivaci, často velmi překvapivé. Citlivě literárně doplňuje to, co zůstalo skryto, jakož i myšlenky vrahů. Není to černá kronika k vodě, ale často drásající čtení o tom, co se i v dobrém člověku může zlomit. Jsou tu překvapivé až surreálné obrazy, které by si sotva někdo z nás dokázal představit a přesto se odehrály. Je tu případ vraždy ze soucitu, jakož i zdánlivě nesmyslná vražda dobrého kamaráda a mnohé jiné, nad kterými vám zůstane rozum stát.
Ocenila bych, kdyby k této knize existoval nějaký doslov, kontext případů v tehdejší době, také osudy odsouzených (pakliže nedostali trest smrti). O tom jsem se bohužel nikde nedočetla. Knihou prostupuje otázka, zda se těmto činům dalo zabránit, zda nebylo blízké okolí netečné a celá společnost hluchá. Tento obviňující tón je nejvíc zřejmý v posledních dvou příbězích a dost je kazí. I tak je to ale skvělá a překvapující kniha, kterou v antiku koupíte za 10 korun.

Merlinit
22.07.2018 3 z 5

Mne to až zase tolik nezaujalo: všichni zúčastnění, vrazi i oběti, naprosto modelové případy, autor navíc věnuje značnou pozornost pitvání každého případu na prvočinitele a jeho snaha nalézt pochybení ať už v osobě pachatele, v jeho rodině, v přístupu státu či v postoji jednotlivých organizací jeví se mi být při vší úctě poplatná době a poněkud plytká.

faba
10.11.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem musel mít! Poprvé jsem ji četl v 80. roce minulého století, a byl to pro mě šok. Za prvé, že to půjčují v knihovně, a za druhé, že to vůbec u nás vyšlo. Perfektně rozebrané příběhy dle zkutečných zločinů a to tím způsobem, že není vina jen v obviněném a odsouzeném... Doporučuji. Skvělé!