Důvod dýchat

Důvod dýchat https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265126/bmid_duvod-dychat-265126.jpg 4 473 87

Dýchání série

V poklidném městě Weslyn, kde se většina lidí stará jen o to, zda jsou vidět a s kým, by se Emma Thomasová nejraději stala neviditelnou. Patří k nejlepším studentům, ale má spoustu starostí, aby zůstala nenápadná a nevzbudila žádnou pozornost. Musí nosit dlouhé rukávy, aby zakryla své modřiny a nikdo nezjistil, jak vzdálený je její skutečný život od dokonalosti. Jednoho dne však vstoupí do jejího života láska. A ta ji donutí si uvědomit, že i ona je člověk a zaslouží si plnohodnotný život - a to i za cenu odhalení strašného tajemství, které se zoufale snaží skrývat. Strhující příběh o lásce, která mění životy, o nepopsatelné krutosti a nečekané šanci vykoupit se z pekla.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lucka Bohemia

Reason to breathe , 2013

mischa5364
29.01.2024 5 z 5

Tahle kniha pro mě byla emoční jízda. Tak dlouho jsem u knihy nebrečela jako u této. Celý příběh mě naprosto pohltil.

Emma je pro mě neskutečně silná mladá dívka. A to co se jí dělo pro mě bylo naprosto k nepochopení. Vše jsem s ní tak moc prožívala. Každý smutek nebo úsměv jsem prožívala.

Evana si člověk prostě musí zamilovat. Jeho nástup na scénu byl úžasný. U něj bylo hned jasný, že jiskra přeskočila. Emmě to trvalo o trochu dýl, ale vůbec se není čemu divit. A to jak se pak o Emmu staral ?
Dostával mě do kolen.

Cely příběh se neskutečně dobře četl ačkoliv je zde téma hodně kruté musela jsem okamžitě sáhnout po dalším díle, protože ten konec mi naprosto vyrazil dech.

michaela0704
14.08.2023 4 z 5

Knihu jsem dnes dočetla a hodnotím 3,5/5, ale proč? Hodnotila bych 4/5, ale problém je v českém překladu a chybách v textu. Tolik chyb a překlepů jsem v knize dlouho neviděla a je to teda obrovská škoda, protože ta kniha je perfektní YA. Obálka je nádherná. Postavy jsou sympatické. Navíc trilogie. Budu pokračovat dále a jen doufám, že v dalších dílech si to více pohlídali.

Ale k příběhu. 16tiletá Emma žije se svou tetou, strýcem a jejich dětmi. Její otec zemřel a matka je problematická alkoholička a nebyla se schopná o Emmu starat. Emma skrývá velké tajemství, o kterém ví pouze její nejlepší kamarádka Sára. S ohledem na její tajemství se nestýká s nikým jiným, tráví čas doma, ve škole, věnuje se sportům a ostatním se straní. Emma je ve škole premiantkou, jednou z nejlepších sportovkyň a vše směřuje pouze k tomu, aby se dostala na vysokou školu a mohla za svým dosavadním životem udělat tlustou čáru.

To všechno až do okamžiku, kdy se ve škole objeví nový 17tiletý kluk Evan. Emma se mu líbí a snaží se s ní sblížit.

Nebudu zde spoilerovat romantickou linku, ani hlavní zápletku, to za mě dost dobře zvládne anotace, ale máte se určitě na co těšit a já už jsem teď zvědavá, co se bude dít v druhém a třetím díle.

Za mě je to určitě kniha o důvěře, nedůvěře, strachu, první lásce a zranitelnosti v hrdinky šestnácti letech.

TOP scéna - určitě návrat Evana a jejich společné shledání v ateliéru. Tam i slza ukápla.

Láska mě donutila bojovat - dýchat.

E.T.007
15.01.2023 odpad!

Výber témy skvelý - je dôležité o takých vážnych veciach, ako je domáce násilie a týranie detí, hovoriť -, spracovanie je však katastrofálne.

Dej je taký rozťahaný a neraz taký nezáživný, až je to miestami na smrť nudné, a ak sa aj konečne začne niečo diať, tak je to tak pritiahnuté za vlasy, až to bolí. Emma je asi úplne sprostá, keď to všetko toleruje a ešte sa to snaží tajiť pred okolím - jej motívy mi prišli padnuté na hlavu, celkom absurdné.

Čakala by som, že keď si autorka zvolila takú ťaživú tému, tak ponúkne mladým, ktorí sa náhodou ocitli v podobne zúfalej situácii, aj nejaké normálne riešenie. Lenže na to, aby zrejme mohla napísať ďalšie dve rozťahané a nezmyselné časti tejto trilógie, tak deckám odovzdáva tento odkaz:

"Pokojne sa nechaj týrať, si veľmi odvážny/a, keď to dokážeš znášať. Určite sa aj v tvojom živote objaví nejaký Evan, ktorý ti dá dôvod dýchať, aj keď sa ťa teta/ujo/mama/otec/babka... snaží utýrať takmer na smrť. Neboj sa, raz sa to určite skončí - ak nie tvojou smrťou, tak azda nejakým vykúpením, najskôr asi v podobe plnoletosti, keď si budeš môcť zbaliť kufor a odísť od toho odporného tyrana."

To akože fakt, pani Donovanová?!

Tak sa dajte vypchať aj so svojou trilógiou!

Damonka12
10.10.2022 5 z 5

Tahle kniha byla úžasná, přečetla jsem ji na jeden zátah a ten konec, wow. Jedná se o heavy contemporary a já takové knihy miluju. Je potřeba aby se psalo i o vážných tématech.

_Brunetka_
21.07.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 3,9*.

Důvod dýchat. Tuhle knihu jsem četla už dvakrát. Její autorka dokáže psát celkem čtivě a jednoduše, že vás to po pár stranách vtáhne do děje. Žádné složitosti. Jeden problém s jejím psaním ale mám, jako by se snad snažila o to,aby napsala co největší cihličky, občas jsem se totiž nudila nějakým naprosto zbytečným protahováním děje a ta kniha tím ztrácela. Takže bych asi doporučila míň omáček a průtahů.Postavy? Charaktery postav podle mě byly vykresleny dobře, líbily se mi. Dalo by se říct,že jsem s hlavními hrdiny sympatizovala. Někdy i chybovali, všechno bylo all right. Téma knihy se mi líbilo,bylo určitým způsobem originální a párkrát se mi kvůli němu v očích objevily slzy. Tohle by se podle mě dít nemělo a je důležité o tom psát,aby si to třeba přečetl někdo ve stejné situaci. Hlavní hrdinky mi bylo líto a obdivovala jsem její nesobeckost. Objevily se tu i překvapivé momenty. Navíc myslím,že autorka ve vás tímhle svým dílem spolehlivě vyvolá alespoň nějakou řádků emocí jako u mě. Romantická linka rozhodně taky stojí za zmínku. Pohladí vás po duši a hlavním hrdinům budete fandit. Jako celek tuhletu hezkou a nenáročnou knížku hodnotím pozitivně, i když to asi nebude něco, z čeho se posadíte na zadek a budete to chtít číst stále dokola do konce svého života. Pokud nemáte po čem sáhnout a máte chuť na něco takového, je to ale dobrá volba.

hlentilka
26.12.2021 5 z 5

Z celé trilogie nejlepší, nejnapínavější a neskutečný příběh týrané dívky.

Ivana09
18.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Knihu čtu podruhé, poprvé jsem přečetla všechny série a strašně mě to bavilo.
Teď jak to čtu znovu po pár letech,tak mi nesedí, že by si kluk jako Evan všiml Emmy. Tím myslím, že ona je vylíčená jak uzavřená šedá myška a Evan jak kluk, kterého by chtěla každá, ale on chce být zrovna s ní.
Příběh pěkný.

martinka1751
24.02.2021 2 z 5

Tak podle hodnocení ostatních jsem čekala,že to bude takové to fajn oddechové čtení, ale pěkně mě to zklamalo...vůbec se mi nelíbilo jak je to napsané a celkově ten příběh ....jasně je fajn když někdo píše o domácím násilí, protože lidé by měli vědět, co se může dít v jiných rodinách (připočteme k tomu ještě,že je tam ta úžasná láska,která vás podporuje atd.), ale ono mi to prostě někdy nedávalo smysl a nechápala jsem to ....a ty postavy mi přišli prostě úplně, že neměly mozek nebo já nevím ????...za mě nedoporučuji, ale každý jsme jiní že ????????‍♀️

Alnima
07.11.2020 4 z 5

Když jsem knihu před dvěma měsíci četla, tak jsem ji naprosto hltala, nemohla ji odložit a i nějaká ta slza ukápla. Ovšem k recenzi knihy jsem se dostala až teď a zjistila jsem, že ve mně nezanechala skoro nic. Musela jsem si přečíst anotaci, abyh si vzpomněla. Za mě 3,5 *

KnihomolkaKatka
20.07.2020 5 z 5

Tahle kniha rozděluje knižní svět na ty, kterým se kniha líbila a na ty, kteří z knihy nejsou nadšení. Já rozhodně patřím k těm, kteří zastávají názor, že se kniha povedla. Strašně jsem s Em soucítila.
Někoho takového, jako je Evan bych rozhodně chtěla potkat. Přiznejme si - která z nás ne? Ke Carol se nebudu vyjadřovat. Pokud jste knihu ještě nečetli, můžte si o ní udělat svůj obrázek sami. Mám pocit, že všechno o ní už bylo v předchozích komentářích řečeno. Přesto nejde k ní nic neříct - je zvrácená. A hodně. Nejhorší na tom je, že takových Carol po světě běhá hodně a takových holek (i kluků) jako je Emily je také hodně. :(

nikiss76
08.05.2020 3 z 5

Knihu bych ohodnotila 3.5 hvězdičky. Nebyla to špatná kniha, ale bylo to opravdu zbytečně zdlouhavé a chvílemi i přitažené za vlasy. Občas jsem měla pocit, že autorka chce z Emmy udělat mučednici a ten dramatický závěr, to už bylo příliš. Vadilo mi, jak hlavní hrdinka i její nejblížší přátelé (ne)řešili její situaci. Evan byl zlatíčko, každý by chtěl takového Evana.
Kniha se dobře četla a zkusím i druhý díl a doufám, že se kniha posune o level výše.

tynka65
28.03.2020 3 z 5

Po většině kladných recenzí tady, jsem čekala mnohem víc. A možná právě kvůli tomu očekávání jsem nakonec byla dost zklamaná. Celý příběh byl zbytečně natažený, a místy se vůbec nic nedělo. Ani romantická linka mě nějak zvlášť nechytla. Ještě si rozmyslím, jestli se do dalšího dílu vůbec pustím.

smejkalova.m
15.02.2020 5 z 5

SUPER! Těším se na pokračování. Hodně silné téma, za mě obrovské plus, že se objevilo v knize. Udivilo mě jen to, jak jsou lidé lhostejní, že nikdo si tak dlouho ničeho nevšiml, až později.. A té její tetě bych udělala stokrát to horší, nechápu, jak se něco takového může v člověku objevit. Potřeba ubližovat někomu jinému,...

Mondaika
05.02.2020 4 z 5

Čtivá forma, postavy jsou autentické opravdu rychle si k nim čtenář najde vztah. Téma, kterým se autorka zabývá v této knize je dalším plusem a konec vás donutí hned sahnout po druhém díle. Tohle téma je mi blízké... Tedy námět super.

seabook04
31.12.2019 3 z 5

Pokud již s tímto žánrem máte zkušenosti a knihy nadšené, jde zde vidět romantická linie, která se na knihy tohoto žánru aplikuje.
To ale vůbec příběh neruší. Kniha se čte svižně a autorka si čtenáře lehce získá.

Já osobně z knihy nejsem odvařená, jako většina čtenářů. Dávám to za vinu tomu, že hlavní hrdinka je dokonalý opak mě a tím pádem jsem se s ní nedokázala vůbec ztotožnit. Už od první stránky jsem tak příběh viděla opačně a to mě možná trošku rušilo ve čtení.

Každopádně to vůbec neznamená, že je kniha špatná. Ba naopak. Konečně se někdo věnuje tomuto silnému, a dodnes tabu, tématu. Kniha je napsaná čtivě a postavy jsou autentické - ke každé si vytvoříte citové pouto.
Pro mě je kniha Důvod dýchat oddechová četba, která mě ale za srdce nechytila tak, jak jsem čekala. Přečtením ale nic nezkazíte :)

HODNOCENÍ: 3,5*/5*

Mišule_11
13.12.2019 5 z 5

Čtivý příběh plný emocí, přičemž z některých vás mrazí! Některé pasáže sice delší, ale stálo to za to určitě k přečtení! :)
Evana jsem si oblíbila a ten konec mě dostal, protože tu její "tetu" bych zabila už od začátku! :/

Majakadelcova
01.11.2019 5 z 5

Jednoznačně 5*. Čtení skvělé, perfektní děj a ten konec, opravdu jsem si knížku užívala a určitě doporučuji k přečtení.

Nikkaa
03.09.2019 4 z 5

Není co dodat, kniha super... A tu mrchu bych zabila, týrání ať fyzické či psychické je strašné.. konec knihy mi teď nedá spát co bude dál

Adele02
31.08.2019 3 z 5

Zdlouhavé. Strašně a naprosto zbytečně zdlouhavé. Autorka to mohla klidně useknout v půlce a fungovalo by to. Spoustu věcí jsem jí vážně nežrala a Emma mě často iritovala, ale Evan byl takový zlatíčko, že kvůli němu ty tři hvězdičky dát musím.

okeey
09.08.2019 5 z 5

Tak tohle byl neskutečnej masakr. Kniha má neskutečný spád a je to ,,lehký" odvar, co se násilí týče, knihy Dítě zvané ,,TO". Rozčilovala jsem se nad nespravedlností a naivitou, která je v knize více než patrná. A ten konec? Okamžitě začínám číst druhý díl, jinak to nejde. Rozhodně doporučuji!

pro dospívající mládež (young adult) americké romány

2015  83%Důvod dýchat
2016  85%U konce s dechem