Dusím se ve vlastní šťávě

Dusím se ve vlastní šťávě https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/8090/bmid_dusim-se-ve-vlastni-stave-urx-8090.png 4 230 31

Betty MacDonaldová (1908-1958) napsala za svůj život čtyři úspěšné romány pro dospělé a čtyři knihy pro děti o paní Láryfáry. Ve všech vycházela ze svého života, z jehož obtíží se s humorem sobě vlastním dokázala vypsat. Její poslední román z r. 1955 líčí život s druhým manželem Donem a dvěma pubertálními dcerami, který trávili na překrásném, ale obtížně dostupném ostrově Vashon, kam se po zakoupení domu a kusu pláže přestěhovali ze Seattlu. Dnes je ze stodoly, kterou tam MacDonaldovi postavili, hotýlek, vedle něhož stále stojí slepičárna, kterou Bettin manžel krátce provozoval v návaznosti na úspěch knihy Vejce a já.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

Onions in the Stew , 1953

ivetka859
27.03.2024 4 z 5

Poslední, čtvrtý díl autorčiny životopisné série. Byl ze všech asi nejslabší. Měla jsem pocit, jak kdyby byla autorka nucená ho napsat, dotáhnout vypravování o svém mateřství, a tak plnila stránky a odstavce, hlavně aby to bylo. Chyběl tomu sled, chronologie, a tak mi to vůbec neutíkalo.
Na druhou stranu styl B. MacD. je úderný, rázný a sympatický. Zároveň to je náhled do běžné domácnosti 40. a 50.let, ačkoli dnešním jazykem.

mia.com
06.11.2022 4 z 5

Tento díl mě bavil asi nejvíce. Autorka má opravdu talent popsat veškeré strasti života na ostrově s lehkostí. Já bych tam teda žít nechtěla.

janina66
30.08.2022 3 z 5

Naštěstí jsem vyposlechla audio, ale mě osobně to neoslovilo. Je to o životě na ostrově a problémy s dospívajícími dcerami. Ale kniha mi přišla dost násilně vtipná.

ujira
11.04.2022 5 z 5

Úžasná kniha zejména pro rodiče dospívajících, což mi uteklo. Nicméně jsem se usmívala nad knihou v době, kdy už jsem babičkou a povzbuzovala se nadčasovostí a nadějností příběhu ,,moderní,, ženy a matky.

Mrňous1
22.05.2021 5 z 5

Betty je prostě skvělá, její knihy vždycky potěší, povzbudí i pobaví...

Renatka11
22.03.2021 5 z 5

Balzám na (ženskou) duši, který funguje i po víc než šedesáti letech od svého prvního vydání. Moc příjemné čtení! Navic je vtipné, jak je to pořád stejné a já jsem v očích mých dospivajicich dětí taky taková "Betty".

nai.ivka
08.03.2021 5 z 5

Betty mě asi nikdy neomrzí. Krásně se čte i poslouchá. Dokonalá vtipná oddychovka.

pige
06.01.2021 3 z 5

Dočteno, ale musela jsem se přemáhat.
Hodně popisné, kapitoly na sebe moc nenavazovaly, místy na mě příběh působil šroubovaně - napsáno jen proto, aby něco napsala.

Ale čtení je milou výpovědí o tehdejším životě.
Nejlepší byla poslední část o dospívajících dcerách.

A Donovo zhodnocení "No dneska nevypadáš tak unaveně jako včera." je jasným důkazem, že život přináší radosti i starosti.

Pavlína79
15.08.2020 4 z 5

tak jak to umí jen Betty, obyčejný život popsat neobyčejně vtipně a zajímavě

vekkr
22.06.2020 4 z 5

Absolutní klasika ke které se člověk vrací, vždy najdu něco nového a zase se pobavím. Audiokniha skvělé načtená Vilmou Cibulkovou.

vlkove
12.01.2020 4 z 5

Mám Betty opravdu moc ráda, nikdy by mě nenapadlo, že mě takovýto typ literatury bude bavit. Od autorky jsem přečetla všechny čtyři její vydané knihy pro dospělé a mám opravdu radost, že mám takové skvosty ve své knihovně.
Miluji autorčin styl psaní, popisné pasáže i humor, kterého je v knihách dostatek. Knihu určitě doporučuji všem, kterým se líbila kniha Vejce a já.

Jiparis
19.10.2019 4 z 5

Líbí se mi nadhled, humor a trefná přirovnání.

zahradnice18
03.07.2019 4 z 5

Četla jsem poprvé před třiceti lety, tehdy jsem ji hltala a byla jsem nadšená, teď jsem se také bavila, ale z pohledu svých získaných zkušeností už jsem si občas říkala, tvoje starosti bych chtěla mít, a nebo takhle se žilo v Americe za války?. Přesto je to pořád hodně oddechové čtení na dovolenou (obzvláště pokud jste žena).

haki34
08.11.2018 5 z 5

divím sa že som zabudla na jednu z kníh mojej obľúbenej Betty...opäťsa stretneme s jej rodinou, opäť nás zásobí veselými i smutnými historkami...čítate, smejete se a ako Don s Joan vykopávate mušle z piesku a držíte ju za krk, beháte k prívozu, moknete, transportujete na ostrov pračku, bojujete s miestnou vegetáciou, zoznamujete sa so susedmi, ktorí sú zvláštni, strelení, zaujímaví a asi presne tak blázniví ako vy, keď sa rozhodli bývať na ostrove :) a samozrejme Bettyným láskavým sposobom popísaná výchova jej dcér, puberta a dospievanie (a hlavne úskalie dospievania na ostrove :D takže za mňa - keď na ostrov, jedine s Betty !!! kniha, (i autorka) ktorá sa dá čítať stále dookola....

Danickaz
04.11.2018 4 z 5

Ja Betty milujem! Kniha vyše 60 rokov stará a napriek tomu stále dokáže pobaviť.

Nomia
21.10.2018 4 z 5

Autorku, příběh a celou knihu nejlépe vystěhuje rčení - hlavně se neposrat a s úsměvem jde všechno lépe. Opět i jako u The Egg and I i zde MacDonaldová hýří celkem příjemným humorem, dějově to sice není žádná extra akce, ale je to skvělá kniha pokud potřebujete zlepšit náladu a vykouzlit úsměv na rtech.

_Michelle_
22.10.2017 5 z 5

Nejlepší Betty je ta, která žije na ostrově a má po svém boku vyrovnaného Dona a vynalézavé dospívající dcerky :-)

JustWomen
24.03.2017 5 z 5

Nabíjející pozitivní kniha. S humorem jde všechno líp, četla jsem kdysi dávno a moje problémy byly hned menší a řešitelné. Doporučuji přečíst hlavně maminkám dětí v pubertě.

tygřík2
07.03.2017 5 z 5

Z této úžasné knihy jsem v době nejtěžší puberty mých dcer čerpala, mimo jiné, naději a víru v to, že až z toho vyrostou, vrátí se mi jako rozumné bytosti. Jen zachovat klid, nadhled a obrnit se trpělivostí. Zkusila jsem to. A ona měla pravdu. Díky, paní Betty, zachovala jste mě častokrát, když ne při životě, tak při zdravém rozumu :-)

Mabie
07.02.2017 5 z 5

Kniha úžasná, jen by mě zajímalo, jestli je člověk skutečně schopen všechny lapálie života zvládat s takovým nadhledem, vtipem a pohodou, jako to uměla autorka. Doporučuji.