Duševný život zvierat

Duševný život zvierat https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331835/mid_dusevny-zivot-zvierat-FyD-331835.jpg 4 221 66

Lesníka Petra Wohllebena dennodenne obklopujú nielen stromy, ale aj iní obyvatelia lesa, ktorí sa pohybujú v tmavej húštine a v mohutných korunách. To mu umožňuje pozorovať ich z bezprostrednej blízkosti a dospieť k zaujímavým záverom: duševný život králikov a ryšaviek, jeleňov a diviakov, drozdov a sýkoriek je omnoho bohatší, ako by sme si mysleli. Súcitia so svojimi súkmeňovcami, akceptujú sociálnu hierarchiu vo svojom spoločenstve, milujú aj smútia a namiesto toho, aby inštinktívne ušli, odvážne čelia hroziacemu nebezpečenstvu. Zvieratá sa vedia aj dobre zabaviť: napríklad vrany sa očividne s radostným nadšením šmýkajú po streche. Wohlleben odhaľuje silné emocionálne procesy aj u našich domácich a úžitkových zvierat. Rozpráva o svojej kobylke Bridgi, ktorá sa zahanbene odvracia, keď sa zachovala neprístojne, a opisuje, ako jeho prešibaný kohút Fridolin prekabáti celý slepačí kŕdeľ, aby dosiahol svoje. Peter Wohlleben čerpá nielen zo svojich dlhoročných skúseností lesníka, ale opiera sa aj o najnovšie vedecké poznatky. Jeho kniha plná informácií a prekvapení nám umožní, aby sme hľadeli na zvieratá v lese, na lúke, doma a na dvore novým chápavým pohľadom.... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata , Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Seelenleben der Tiere: Liebe, Trauer, Mitgefühl - erstaunliche Einblicke in eine verborgene Welt , 2016

Turlogh
23.03.2023 4 z 5

Zajímavá kniha o pocitech a vnímání zvířat. Některé výsledky vědeckých bádání jsou hodně objevná, další pozorování autora samého jsou originální, jiná úsměvná, některá další spíše zbožná přání. Každopádně stojí za přečtení a popřemýšlení. Howgh.

Betti
16.02.2023 5 z 5

Je to krásně zpracovaná kniha o duševním životě zvířat. Obsahuje spoustu zajímavých informací o konkrétních případech, které dokazují, ze zvířata opravdu pociťují emoce na vyšší úrovni podobně jako lidé.

kamibe
05.11.2022

Po poslechu cd o tajném životě stromů jsem si ráda přečetla tuhle o citovém životě zvířat. Autor má toho mnoho odpozorovaného a prožitého s různými zvířaty, v textu jsou odkazy na téměř stovku zdrojů. Líbí se mi jeho styl. Četlo se mi to opravdu velmi dobře, i když na mnoha místech na mě padl smutek. Vzpomněla jsem si na film Bohové musí být šílení, kde mi bylo sympatické, jak domorodci dokázali s uloveným zvířetem promlouvat. Autorův přístup k přírodě i jeho aktivity s lidmi různého věku mi připadají jako ony pověstné vlaštovky, z nichž sice jedna to jaro nedělá, ale... Dovedu si představit, že pokud s knihou budou pracovat učitelé starších žáků, může se laskavější přístup ke zvířatům více rozšířit.

HadleysHope
05.09.2022 3 z 5

Tohle mě tak nevzalo. Možná ty houbi a nějaký ten hmiz. Ale slepice, kozy a koně? To mu nežeru.

Terva
15.08.2022 3 z 5

„Kohouti, kteří lžou svým slepicím...
Laně, které truchlí...
Koně, kteří se stydí...
a prase cítí právě tak,
jako my...“

Oproti předešlé knize „Tajný život stromů“ mě tohle vlastně vůbec nepřekvapovalo. Dlouhodobým pozorováním zvířat by k tomuto cíli došel každý. Jen se podívejte na svého zvířecího přítele, kterého máte doma. Tušíte, co chce, co ho trápí a dává vám to všemožně a jasně najevo. Je vám tudíž jasné, že nějaké ty city určitě má. A čím déle se svým tvorečkem jste, tím je vztah víc a víc prohlubován. Dlouhodobým a vytrvalým pozorováním můžete přejít mnoha nepříjemnostem u utrpením zvířat.

Citát: Vytvořit si vztah k hmyzu je obtížné.

Já měl v jedné chvíli doma bílou hrdličku, dva diamantové holoubky, dva papoušky, jedno morče, myš a afrického šneka Achatinu velkou. Je vám asi jasné, že takové zvířectvo by bez citů spolu v jednom bytě nemohlo žít. Dlouhodobým pozorováním jsem zjistil, že i ta všemožná zvířata se spolu dorozumívají. Například, když morče dostalo salát, začalo vrnět blahem, okamžitě přiletěl jeden z papoušků a dal se s ní do jídla. Z akvária na ně smutně koukala Achátina, že by si jako taky dala a svými výkruty a klepáním na vrchní sklo, to dávala hlasitě najevo. Nakonec morče i papoušek na mě začali vrnět a pískat, tak jsem musel kus salátu odrhnout a dát ho do akvária. Všichni byli spokojení.

Citát: Energie investovaná do soudržnosti vytváří společenství, která jsou zvlášť odolná k vnějším hrozbám.

Ale zpět ke knize. Jediné, co mě tam překvapilo, je fakt, že mezi zvířata pan spisovatel zařadil i jednu houbu. Ano, houbu. Ale, kdo četl Tajný život stromů, nebude vůbec překvapen. A tak jsem se dozvěděl, že Vápenatka mnohohlavá (to je ta houba) miluje ovesné vločky a je schopna se pohybovat směrem k vytoužené potravě. A teď si představte, kdyby jste s touto houbou mohli komunikovat. Jednoduchými gesty se však dá domluvit s každým zvířetem. Otázka však je, co je to cit. Každé zvíře to má trochu jinak. Ale když chcete víc, tak si tuto knihu přečtěte, třeba budete překvapeni, co všechno vaše zvíře umí a jak to dokáže vyjádřit.

Citát: Člověk je z pohledu biologie rovněž zvíře, tudíž z řady ostatních živočišných druhů nijak nevystupuje.

Elea
07.08.2022 3 z 5

Zajímavé téma, ale přece jen se mi tato kniha líbila z autorových knih nejméně.

huhuhu
30.01.2022 3 z 5

Kniha je skvělá, dokud autor (lesník a velký milovník přírody) vypráví své zážitky a zkušenosti se zvířaty, ať už domácími či lesními, nebo líčí nejrůznější zajímavosti ze života zvířat. Jakmile však z těchto poznatků či vlastních pozorování začne vyvozovat závěry ohledně toho, jaké emoce zvířata cítí a co se odehrává v jejich hlavě, dostává se na tenký led a často působí dost nepřesvědčivě. Při kritickém čtení textu je snadno odhalitelné, že autor čtenářům předkládá pouze své domněnky, rozhodně se nejedná o žádnou seriózní vědeckou práci (autor ostatně není vědec), ač na mnohé vědecké výzkumy odkazuje.

Třeba když píše o psovi, který měl před příchodem do jeho rodiny s lidmi negativní zkušenosti. U Wohllebenových se o něj pochopitelně starali dobře, takže pes působil velice spokojeně. Potud ok. Jenže autor vzápětí dodává, že tento pes zcela jistě pociťoval vděčnost. To už je podle mého názoru dost odvážné a ničím nepodložené tvrzení a spíše jde jen o přání autora. Kdysi jsem četla výbornou knihu o psech, kde autor naopak zdůrazňoval, že je třeba nepřisuzovat psům lidské vlastnosti a emoce (a nemít tudíž nerealistická očekávání). Pes je pes, člověk je člověk. Tento přístup mi je mnohem bližší, myslím si, že zvířata mají spoustu schopností a vlastností, kterými nás lidi hravě strčí do kapsy, a není třeba z nich dělat lidi. Pochopitelně je možné, že v něčem (nebo mnohém?) jsou nám lidem blíž, než si myslíme, ale dokud to nevíme jistě, přijde mi férovější přiznat, že prostě nevíme.

Clea3112
28.12.2021 5 z 5

AUDIOKNIHA : Na tuto knihu jsem narazila náhodou a ihned mi učarovala. Psaná pro laiky, ale s erudicí a zápalem, který mě hnal poslouchat dál a dál jako u nějaké detektivky :) Spousta zajímavostí z živočišné říše, které osloví velké i malé posluchače/čtenáře. Na svět zvířat začínám nahlížet nově a těším se na další autorovy knížky.

E_Lan
11.12.2021 4 z 5

Přesně takovéto originální čtení o tématu, které jsem doposavad vůbec nevnímal, jsem si oři vybírání knihy představoval. Komplexní a lehko čitelné zamyšlení nad námi a zvířaty. Sem tam obohacené zajímavými zvyky a pravidly fungování nejrůznějších tvorů v naší blízkosti.

Mira7
10.09.2021 5 z 5

Knihu jsem si pořídil jako audio. Takže nejprve ohodnotím úroveň namluvení jako výbornou. Obsahově mne kniha nezklamala. Je vidět, že autor se fauně věnuje velmi intenzivně a provádí svá bádání skutečně do hloubky. Jsem rád, že na zvířata se nahlíží i díky takovým lidem již poněkud jinak. Od Brehma jsme už ušli kus cesty. Mne ty postřehy vlastně ani nepřekvapují, dokonce bych se nebál přisuzovat některým zvířecím bytostem / lidoopi, delfíni, okrasné ptactvo a mnozí jiní / duševní schopnosti včetně abstraktního myšlení klidně i dále..

elenai
02.09.2021 4 z 5

Citový život zvířat je více než výmluvný název. Autor se v knize zaobírá mnoha tématy, díky kterým apeluje na nás, lidi, abychom si zvířat vážili víc než to dosud děláme. Mimo tradičních témat jídla, lásky a bezpečí se nebojí témat zvířecí inteligence a duše. Toto vše má buď vědecky podloženo, anebo doloženo vlastním pozorováním svých zvířecích parťáků. Mimochodem, k Wohllebenům bych se moc ráda podívala a poslouchala autora od rána do večera - má totiž co říct. Ale kniha mi nejspíš musí stačit. :-)

Corso
26.07.2021 4 z 5

(Audio) Wohlleben sa dokaze cudovat nad takymi vecami z prirody, ze niekedy mu to ani nechcete uverit. Na druhej strane, vzdy sa z jeho knih dozviem nieco zaujimave co som dosial nevedel hoci som aj lesnictvo a polovnictvo studoval. Jeho knihy su taky kaleidoskop uzasnych informacii. Kludne to mozete kupovat aj detom, vsetko pekne pochopia, nepise nic hlboko odborne, skor chce ludom pripomenut ze priroda je uzasna aj okolo nas, trebars aj v travniku za vasim domom.

jadunka
22.07.2021 3 z 5

Ze všech knih autora mi tato sedla nejméně.

Wahlker
17.05.2021

Veľmi zaujímavo poňatá téma citového a duševného života zvierat. Táto kniha sa mi čítala omnoho lepšie ako Tajný život stromov. Myslím, že prečítam aj ďalšie knihy od tohto autora.

Jonna
19.04.2021 4 z 5

Další zajímavá kniha, která soudě i podle komentářů zde, je tak trochu píchnutím do vosího hnízda. Já jsem ale nesmírně ráda, že něco takového zaznělo, a doufám, že to bude zaznívat častěji. Chystám se na další knihy autora.

hu_87
18.03.2021 3 z 5

Zajímavá knížka, ve které autor rozebírá ožehavé téma, tj. to, zda zvířata cítí. Což se mu ne vždy povedlo. Nelituju, že jsem si jí přečetla, je tu hodně zajímavých věcí ze světa přírody. Bohužel jak jsem psala, místy se nepovedlo zachovat objektivitu a převládla místo toho subjektivita, vlastní dojmy a pocity. Což nemusí být samozřejmě na škodu, ale - co bych ocenila - v případě, když je třeba nějaká krátká kapitola, která je věnována spíše těm domněnkám (třeba z vlastní zkušenosti - autorovo koně nebo jiná pozorování) - aby se teda kapitola trochu protáhla a byla doplněná o nějaká objektivnější fakta.
Přesto doporučuji všem zájemcům o přírodu.

Špekyn
08.01.2021 4 z 5

Pěkně a čtivě laicky podané pojednání o problematice citů a pocitů v živočišné říši. Autor se zaměřuje zejména na úzký výběr zvířat, která jeho samotného zajímají - tj. psi, prasata, kozy, koně, včely, veverky, jeleni a srnci, a pouze semtam něco jiného. Některé myšlenky jsou velmi odvážné, ale celek je vesměs přípustný a vědecky či pozorováním podložený. Avšak o veverkách tvrdí bludy!

Barakoudel
26.12.2020 5 z 5

Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Kombinace vědeckých studií, vlastního pozorování a vtipných příběhů vytvořilo tak úžasně čtivou knížku plnou zajímavostí, která otevře oči nejednomu čtenáři a zanechá v něm nesmazatelnou stopu. Doporučuji každému, koho zajímá svět přírody kolem něho a chce se podívat na svět trochu jiným pohledem.

Jekysek
18.11.2020 4 z 5

Stejně jako ostatní autorovy knihy, i z této je cítit jeho hluboká láska k přírodě. Nečekejte úplně odbornou publikaci, jeho díla jsou především čtivá a snadno pochopitelná, což je skvělé třeba pokud učíte enviromentální výchovu a hledáte informace, které předat i mladším dětem. Pokud patříte mezi "zvířátkáře" tak poznatky pro vás nebudou nijak nové, ale je příjemné ujistit se, že už s vašimi pocity souhlasí i věda.
Celkově 4/5, příjemné čtení na jeden dva večery :)

knihyKeMne
10.11.2020 4 z 5

Vypadá to, jako by autor psal jinou knihu než jak ji prezentuje název. Ano, snaží se zamýšlet nad jednotlivými pocity a hledat jejich alternativy u zvířat. Ale stejně tak píše o jiných tématech zvířecí říše - o zvířecích smyslech, stáří, nočním životě atd.

Stejně tak je to všehochuť v rámci kapitolek - autor píše o lesních zvířatech, která pozoroval, pak přeskočí na své domácí mazlíky, kterých taky bylo požehnaně, a do toho sem tam stručně zamíchá zmínku o nějaké té vědecké studii (překvapivě i s odkazy) k tématu a navíc kupu svých myšlenek, co se mu honí hlavou.

Ale jinak je to vyprávění pěkné, čtivé, něco i pro mě nové - hlavně to o nebezpečných srncích, rozhodně neprovokujte srnce, co na vás výhružně štěká (škoda že jsem knížku nečetla dřív, zrovna letos jsem takového potkala a přišel mi legrační). O životě lesní zvěře se zkrátka dočtete hodně.

Pro milovníky přírody je to super knížka napsaná myslivcem, škoda té prezentace.