Duševný život zvierat

Duševný život zvierat

Lesníka Petra Wohllebena dennodenne obklopujú nielen stromy, ale aj iní obyvatelia lesa, ktorí sa pohybujú v tmavej húštine a v mohutných korunách. To mu umožňuje pozorovať ich z bezprostrednej blízkosti a dospieť k zaujímavým záverom: duševný život králikov a ryšaviek, jeleňov a diviakov, drozdov a sýkoriek je omnoho bohatší, ako by sme si mysleli. Súcitia so svojimi súkmeňovcami, akceptujú sociálnu hierarchiu vo svojom spoločenstve, milujú aj smútia a namiesto toho, aby inštinktívne ušli, odvážne čelia hroziacemu nebezpečenstvu. Zvieratá sa vedia aj dobre zabaviť: napríklad vrany sa očividne s radostným nadšením šmýkajú po streche. Wohlleben odhaľuje silné emocionálne procesy aj u našich domácich a úžitkových zvierat. Rozpráva o svojej kobylke Bridgi, ktorá sa zahanbene odvracia, keď sa zachovala neprístojne, a opisuje, ako jeho prešibaný kohút Fridolin prekabáti celý slepačí kŕdeľ, aby dosiahol svoje. Peter Wohlleben čerpá nielen zo svojich dlhoročných skúseností lesníka, ale opiera sa aj o najnovšie vedecké poznatky. Jeho kniha plná informácií a prekvapení nám umožní, aby sme hľadeli na zvieratá v lese, na lúke, doma a na dvore novým chápavým pohľadom....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331835/dusevny-zivot-zvierat-FyD-331835.jpg 4.164

Das Seelenleben der Tiere (2016)

Literatura naučná, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

efka.saf

Za mě opět výborná kniha. Sice ne vše pro mě bylo nové a objevné, ale i tak jsem se opět dozvěděla řadu nových věcí. Musím říct, že autor si mě svými názory doslova získal a i díky jeho knihám se začínám dívat na přírodu kolem sebe úplně jinou optikou, ať se jedná o les, zahradu nebo náš "zvířecí domácí ekosystém". Oceňuji, že autor nemrská jeden cizí pojem za druhým, ale píše tak, aby si z toho pokud možno každý něco odnesl. Píše především srdcem a to jde z jeho knih cítit.
Možná byla knížka trochu slabší než Tajná síť přírody, ale to mi nebrání nandat plný počet *, protože pohled na svět tohoto pána a jeho názory mě hluboce zasahují a oslovují.

LordSnape

No, oproti Tajnému životu stromů je to o třídu lépe napsané. Je vidět, že autor už je přeci jen trochu zkušenější. Na straně druhé už to není tak extra zajímavé, protože hodně věcí známe třeba z dokumentů. Ony se přeci jen ty filmy o růstu a komunikaci stromů točí podstatně hůře. Haha. Ale opět mě to bavilo. Kniha mi přišla ku prospěchu a rád jsem se opět ponořil do tajů lesa i jeho obyvatel.

Olous1
30.12.2017

Velmi pěkná kniha o zvířatech a jejich pocitech,moc hezky se četla. ..pro milovníky zvířat. ..doporučuji.

ditul
20.12.2017

Autor píše o zvířatech ve svém okolí.. Něco nového jsem se dozvěděla... Souhlasím s názorem, že i zvířata mají duši.. Tajný život stromů se mi líbil víc, ale bylo to nejspíš tím, že tak málo o stromech víme... Jinak kniha se mi četla moc pěkně. ;)

porcelainswan
30.11.2017

Čekala jsem od knihy více, ale možná to bylo její šikovnou propagací, která mne, jakožto milovníka přírody, nalákala. Pro ty, kteří se o život zvířat trochu zajímají, nepřináší dílo žádné novinky ani žádné extra objevy. Pro člověka, touto problematikou nedotknutelného, určitě pěkné počtení.

soukroma
16.11.2017

Taková změť postřehů mírně poučeného amatéra o životě zviřat doma a v přírodě kolem. Většinu z toho čtenář už může dneska znát odjinud; postrádá to systematičnost odborného pojednání a současně nenabízí příjemnou beletrii jako třeba Herriot. Styl je až příliš jednoduchý. Takže trochu rozpačitost nad tímto slibným dílkem. 60%

Ildi
14.10.2017

Príjemná milá knižka. Niečo nové som sa dozvedela , ale citový život zvierat , keďže ich mám doma požehnane mám preskúmaný podrobne :) Takže môžem len súhlasiť s pánom Wohllebenom.

MartyManCZ
12.10.2017

V porovnání s Tajemným životem stromů je to trochu slabší, ale tam je laťka velmi vysoko. Rozhodně velmi zajímavé a obohacující.

katka.oo
25.09.2017

Kniha se mi líbila, milé, zajímavé, místy veselé povídání o zvířatech, dozvěděla jsem se i spoustu nových věcí, které jsem vůbec netušila, ale čekala jsem něco víc. Stromy jsem ještě nečetla tak uvidíme. Za mě 3*.

fojtikjirik
16.09.2017

Po Tajném životě stromů jsem neodolal a musel jsem si přečíst i Citový život zvířat, autorovu druhou knihu.
Wohlleben opět nezklamal a stejně jako ve své první knize předkládá čtenáři další zajímavé informace. Znovu vychází ze svých vlastních zkušeností i z nejnovějších vědeckých studií. Snaží se nám ukázat, kolik toho vlastně máme se zvířaty společného. Jak už někdo psal níže, tohle by měla být povinná četba ve školách.

Aleen
14.09.2017

Musím přiznat, že od začátku četby chodím po lese s očima otevřenýma trošičku jinak. Moc se mi líbilo vše, co autor uvedl a je mi jedno, z jakých zdrojů čerpal. Měli bychom se všichni maličko ponížit před světem jiných bytostí. Všichni, kteří máme doma zvířátka přeci víme, že také prožívají emoce, ačkoliv někdy jinak, než my. Všichni ve svých reakcích vycházíme z podobných pudů, takže nač si pořád hrát na pány tvorstva. A taky se mi líbí jedna z prvních vět: Lže kohout slepici?

Hipi
31.08.2017

Přestože mám moc ráda zvířata, tohle mě moc nebavilo. Jak píše Luckomar, je to pořád dokola o těch samých zvířatech...a nechápu, proč zde autor rozebírá týrání zvířat, že prý myškám pálili vědci tlapky a ony se tak staly soucitnými...to je přece úplná blbost...

luckomar
15.08.2017

Kniha není špatná, ale měla jsem dojem,že se pořád dokola bavíme o těch samých zvířatech. Celkové shrnutí je pozitivní, protože jsem se dozvěděla nové věci a kniha je sympaticky rozdělená do krátkých kapitol.

medialstar
11.08.2017

Příroda je prostě nevyčerpatelný zdroj zázraků. Při čtení si každý musí uvědomit svoji malost nebo spíše to, že jsme jen součástí neuvěřitelného kolosu, o kterém toho víme pořád strašně málo. Autorova kniha o stromech byla ve sdělení pro mě silnější, ale ani tady jsem neměla pocit, že mi je dáváno málo. Leckomu může vadit jednoduchá forma, jak kdyby si s vámi autor povídal někde u kafíčka, ale mě to právě baví. Na co to balit do škrobenosti. Těším se na další počtení.

haki34
29.07.2017

jo, knížka je fajn...ale proti Stromům musím dát 4, nebo spíše 4-...jasně autor nás chce blíže obeznámit se zvířaty, ale podává to stylem "my a naši mazlíčci" a pak spousta sezbíraných historek z knih, časopisů, neb někde zaslechnutých..jasně, jedná se i o údaje z vědeckých studií, ale po Stromech mi knížka tak úžasná nepřišla..ba možná mě i trochu zklamala..každopádně se se jedná o výjimečnou knihu a hlavně mladším ročníkům a dětem by neuškodilo se dozvědět o živých tvorech více...a nejen dětěm ;)

dověděla jsem se spoustu nových info, ale tak nějak to nebylo úplně ono....takže za mě 4*

Vinca123
27.06.2017

Tohle by měla být povinná četba!!!

whack
24.06.2017

Poľudšťovanie je záležitosťou celkom tabu, teda aspoň donedávna. Ale ukazuje sa, že na ľudí častokrát zapôsobí práve to, keď sa im ukážu príklady bežného výskytu ľudských charakteristík, emócií a citov u mimoľudských zvierat, na ktoré sa aj vďaka tomu už nepozeráme so zdvihnutým nosom, a takéto publikácie k tomu môžu jedine napomôcť. Bez ohľadu na to, či to odborné kruhy považujú za nevedecké. Nevidím v tom problém, iba prínos k správnemu cieľu. Je to napísané naozaj pekne a dúfam, že si to prečíta čo najviac ľudí.

lusila
10.06.2017

Výborná kniha... zaujímavé, poučné, miestami zábavné čítanie....