Duše našich mazlíčků

Pouta, které nás vážou k našim domácím mazlíčkům, často přesahují slova a jsou hlubší než mnohé z našich mezilidských vztahů. Jaká je povaha těchto blízkých vazeb? A co když náš vliv na domácí mazlíčky, a to jak v životě, ale i v nemoci a smrti, je mnohem silnější, než jsme si kdy mysleli? David Michie čerpá z dávné buddhistické moudrosti a podpořen objevy moderní vědy poskytuje fascinující pohled na zvířecí vědomí. Ukazuje nám, že domácí mazlíčci, se kterými sdílíme život, tu nejsou jen náhodou. Ať už má váš zvířecí společník srst, peří nebo ploutve, David Michie nabízí cenné rady, které nejenom zlepší váš vztah v každodenním životě, ale také pomohou v nelehkých dobách jejich umírání. Duše našich mazlíčků je napsána s humorem a soucitem a okořeněná skutečnými příběhy z celého světa. Ukazuje, že naši zvířecí společníci mohou patřit mezi naše nejvzácnější přátele a jak jsou naše životy tím, že jim věnujeme péči, nesmírně obohaceny. „Nedávno jsme ztratili několik domácích zvířat a tato kniha nám pomohla obtížné období zvládnout. Také nás všechny inspirovaly rady jak se zvířaty meditovat - přineslo nám to mnohem víc klidu.“ – David D. Unger...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393303/big_duse-nasich-mazlicku-mz7-393303.jpg 4.338
Duchovní literatura, Literatura naučná, Příroda, zvířata

Vydáno: , Synergie

Buddhism for Pet Lovers

Kniha Duše našich mazlíčků

marci8
29.12.2021

Kniha je pěkně napsaná. Líbí se mi příběhy se zvířaty, protože jsem velký milovník zvířat. Zase ale nejsem budhista a tady budhismu docela dost. Nejsem proti té filosofii a některé myšlenky jsou zajímavé. Po přečtení jistě někteří více porozumí svým zvířatům a najdou k nim cestu. Místy je kniha i velmi dojemná. Určitě doporučuji přečíst, pokud máte nějaké zvířátko a nebo ho chcete pochopit. Pokud se majitel se zvířetem doplňuje a rozumí mu, zavládne v domácnosti krásná atmosféra.

Popko
21.12.2021

Místy velmi krásně psaná kniha o našich chlupatých miláčcích, kteří mají dušičku, misty orientovana až moc na buddhismus.

GYROTOURBILLON
09.11.2020

Zajímavá kniha o našich mazlíčcích. Nedávno nám zemřel papoušek ,čili kniha poskytla formu útěchy , co a jak jsme při 14 letém životu papouška v naši rodině pro něho , ale i pro nás udělali dobře a co ne. Jsem rád , že těch negativních věcí nebylo snad mnoho. Autor se poměrně obsáhle věnuje buddhismu , což je kapitola sama o sobě.

DreamerX9
23.08.2020

Krásná kniha a krásný spirituální pohled do nitra zvířat. Někdy je až dechberouci co vše zvířata vnímají. Rozhodně doporučuji všem kdo máte mazlíčky. Ke zvířatům by se mělo chovat s úctou a vážit si jich za to, že nás mezi sebe přijali s láskou ačkoliv my jim jí vždycky nevracíme.

Ashi
12.08.2020

Přiznám se, že ač mám autora ráda, četla jsem od něj i další kniha, tak mě tato maličko zklamala. První polovina knihy je o tom jak jsou zvířata úžasná - ta se četla dobře. Druhá polovina je o pohledu buddhismu na umírání a znovuzrození zvířat. Možná je to tím, že jsem se už knih na toto téma přesytila, ale pohled buddhismu mi přijde "divný". Skoro mi přijde, že si "vymysleli", že duše se převtěluje 49 dní jen proto, aby lidi netruchlili dlouho a touhle "pohádku" se měli uklidnit. Zároveň, ale musím dodat, že rady ohledně vnímání mazlíčků, soustředění se na jejich potřeby je užitečné a potřebné. Je fajn si to uvědomit. Překvapuje mě, že je autor proti utrácení zvířat, ale i já kdysi začala mít pocit, že si tím mnoho majitelů ulehčuje práci a daná zvířata vlastně ani netrpí. Také mi přijde lepší nechat zvíře uhynout přirozeně, pokud samozřejmě situace není opravdu závažná a prokazatelně útrpná. Domněky o telepatii mě zaujaly, ale myšlení v duchu na psa, ho bohužel nepřivovallo, no budu to ještě zkoušet.

CrazyPiškot
19.07.2020

Citlivě napsaná knížka, kde člověk může najít spoustu moudrosti a pochopení pro všechny bytosti. Uvedené informace se dají krásně aplikovat nejen na mazlíčky, ale i do osobního života.

soukroma
26.02.2020

Tmářství (snad) skončilo, a tak (snad) vyjma psychopatů nikdo nepochybuje o tom, že "zvířata jsou myslící a cítící bytosti nadané vědomím."

Jakkoli některé základní prvky buddhismu (pořád) nechápu (karmickou opakovanou reinkarnaci, mantry) a s meditací si (zatím) netykám, v téhle knize je spousta zajímavých nových i známých myšlenek o domácích mazlících, jejich myšlení a vnímání světa, takže ji mohu doporučit opravdu každému milovníkovi "němé tváře." Aspoň první půle, druhá je už hodně "pro-buddhistická", ale docela vtipně podaná:

"Představa, že můžeme být šťastní jedině za předpokladu, že věci budou uspořádány jistým způsobem, je z buddhistického pohledu nešťastnou pověrou. V konzumní kultuře ji však živí zadavatelé reklam, kteří neustále přicházejí s novými problémy, které prý umí jejich výrobek řešit. ...
Buddhismus učí, že chceme-li prožívat hluboké štěstí a spokojenost teď i později, nezbývá než tyhle vlastnosti pěstovat v mysli. Chceme-li se vyhnout utrpení, musíme přestat vytvářet jeho příčiny."

Občas mi v knize ale něco (dle mého zásadního) chybělo, např. že zvířata nemají (náš) přebytečný proud až mišmaš myšlenek v hlavě proto, že se zásadně zabývají přítomností a nikoli minulostí ani budoucností (a to jim velice závidím).
A dost mě znepokojilo, jak autor přešel jednou neúplnou podkapitolkou, jedním odstavcem, zda se mají z domácích mazlíků násilím majitelů stát vegetariáni: s tím se vůbec nevypořádal, jen letmo zmínil, že pes je všežravec, ale už se neobtěžoval dodat, že kočka je na rozdíl od psa výhradní masožravec (jakkoli se nás lidi výrobci krmiv plejádou rostlinných součástí průmyslově vyráběného krmiva pokoušejí přesvědčit o jejich blahodárnosti), takže pokusy o krmení koček výhradně rostlinnou stravou se rovnají týrání zvířat a měly by být trestány měrou nejvyšší.

Inka063
06.09.2019

Z pohledu buddhismu a s láskou ke všem živým tvorům autor předkládá, jak bychom měli jednat s kočkami, psy a vlastně všemi živými tvory. Hodně tady zaznívá potřeba meditace i spolu se zvířecími kamarády pro její léčivé duchovní účinky i a pro naladění se na jejich duši, pro uklidnění a porozumění jim. Mluví se zde o reinkarnaci, o nutnosti lásky ke všem živým tvorům, protože tím člověk léčí i sám sebe. Mluví se zde i o škodlivosti euthanazie zvířecích miláčků a o nutnosti s nimi být v klidu a lásce v jejich posledních okamžicích a nechat smrt přijít postupně a tak, aby na ní bylo zvíře připraveno.
Je zde spousta moudrých a laskavých myšlenek. Pro milovníky zvířat balzám na duši.