Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Snahou autora je ukázat na jednoznačný význam přírodních daností na vznik a proměny sítě pradávných stezek. Poznatky o přírodních podmínkách, zvláště o reliéfu krajiny, mohou být spolehlivým ukazatelem, opravňujícím k víceméně přesným závěrům. Proto publikace upírá pozornost především k stezkám pravěkým, a tudíž historicky nedoložitelným. Množství shromážděného materiálu spolu s netradičními postupy pak vedou autora k často velmi originálním a odvážným dedukcím. 196 stran, 15,5 x 23 cm...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99483/duse-krajiny-stare-stezky-v-promenach-veku-99483.jpg 4.46
Žánr
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků

Přidat komentář
powermac
10.03.2018

Pokud vás zajímá, o co člověk přišel s betonovou cestou a billboardem u cesty, otevře se vám velmi poutavý svět lidských rituálů, symbolů, zvyků, které doprovázely člověka po staletí ve vztahu ke svému okolí. Kniha učí číst krajinu nejen v zastavení (jak jsme zvyklí od Cílka), ale v přirozeném pohybu. Čtenáři oživuje zapomenutý detail ukrytý v hloubi duše (krajiny). Publikace by si z dnešního pohledu zasloužila mnohem více obrazových materiálů.

PatrikDi
16.07.2015

Radan Květ, duší kartograf a zeměpisec napsal velmi přehledné dílo o stezkách, pěšinách a cestách od pravěku až do dnešní doby. Ve svém díle se zaměřuje na vytyčení starých a zarostlých loveckých, obchodních, cestovních tepen, kterými procházeli pralidé, kupci, řemeslníci, šlechta až novodobý člověk. Co k dílu více říct, než že je postaveno na velmi bohatém literárním aparátu a především oproti historikům se Radan Květ pustil pro zjištění trasy na staré mapy z 18. a 19. stol., archeologické výzkumy a osobní terenní bádání. Stezky a pěšiny byly v minulosti i místem odpočinutí, kde rostly mohutné stromy a lidé postavili boží muka, kapličky. Není nadto se vydat pěšky po cestičce. Při čtení jsem zavzpomínal na krásnou a ponaučnou knihu od Petra Mikšíčka, Sudeteská pouť anebo Waldgang, která odráží cestovatelské nadšení a zkušenosti a ukazuje čtenáři velké možnosti a sílu prochodit pohraničí. Naše maličká vlast si určitě zaslouží zájmu nás všech, abychom vyrazili na výlet a prošli si místa zarostlá anebo udržovaná, ať už půjdeme polem, lesem, na houby, borůvky, jen tak pro pobavení, budeme tím šířit cíl, který si určil Radan Květ.


chardon
23.06.2015

Pro každého stibologa povinnost. Klobouk dolů před znalostmi pana Květa.

Doporučujeme

Tajný život stromů - Výpravná verze
Tajný život stromů - Výpravná verze
Walden aneb Život v lesích
Walden aneb Život v lesích
Příběh lvice Elsy
Příběh lvice Elsy
Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe
Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe

Autor a jeho další knihy

Radan Květ
česká, 1928

všech 10 knih autora

Kniha Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků je v

Právě čtených1x
Přečtených11x
Doporučených1x
Knihotéce5x
Chystám se číst3x
Chci si koupit5x