Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků

Snahou autora je ukázat na jednoznačný význam přírodních daností na vznik a proměny sítě pradávných stezek. Poznatky o přírodních podmínkách, zvláště o reliéfu krajiny, mohou být spolehlivým ukazatelem, opravňujícím k víceméně přesným závěrům. Proto publikace upírá pozornost především k stezkám pravěkým, a tudíž historicky nedoložitelným. Množství shromážděného materiálu spolu s netradičními postupy pak vedou autora k často velmi originálním a odvážným dedukcím. 196 stran, 15,5 x 23 cm...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/99_/99483/duse-krajiny-stare-stezky-v-promenach-veku-99483.jpg 4.45
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno

Kniha Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků

powermac
10.03.2018

Pokud vás zajímá, o co člověk přišel s betonovou cestou a billboardem u cesty, otevře se vám velmi poutavý svět lidských rituálů, symbolů, zvyků, které doprovázely člověka po staletí ve vztahu ke svému okolí. Kniha učí číst krajinu nejen v zastavení (jak jsme zvyklí od Cílka), ale v přirozeném pohybu. Čtenáři oživuje zapomenutý detail ukrytý v hloubi duše (krajiny). Publikace by si z dnešního pohledu zasloužila mnohem více obrazových materiálů.

PatrikDi
16.07.2015

Radan Květ, duší kartograf a zeměpisec napsal velmi přehledné dílo o stezkách, pěšinách a cestách od pravěku až do dnešní doby. Ve svém díle se zaměřuje na vytyčení starých a zarostlých loveckých, obchodních, cestovních tepen, kterými procházeli pralidé, kupci, řemeslníci, šlechta až novodobý člověk. Co k dílu více říct, než že je postaveno na velmi bohatém literárním aparátu a především oproti historikům se Radan Květ pustil pro zjištění trasy na staré mapy z 18. a 19. stol., archeologické výzkumy a osobní terenní bádání. Stezky a pěšiny byly v minulosti i místem odpočinutí, kde rostly mohutné stromy a lidé postavili boží muka, kapličky. Není nadto se vydat pěšky po cestičce. Při čtení jsem zavzpomínal na krásnou a ponaučnou knihu od Petra Mikšíčka, Sudeteská pouť anebo Waldgang, která odráží cestovatelské nadšení a zkušenosti a ukazuje čtenáři velké možnosti a sílu prochodit pohraničí. Naše maličká vlast si určitě zaslouží zájmu nás všech, abychom vyrazili na výlet a prošli si místa zarostlá anebo udržovaná, ať už půjdeme polem, lesem, na houby, borůvky, jen tak pro pobavení, budeme tím šířit cíl, který si určil Radan Květ.

chardon
23.06.2015

Pro každého stibologa povinnost. Klobouk dolů před znalostmi pana Květa.

Radan Květ
česká, 1928