Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků

Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99483/duse-krajiny-stare-stezky-v-promenach-veku-99483.jpg 4 8 3

Snahou autora je ukázat na jednoznačný význam přírodních daností na vznik a proměny sítě pradávných stezek. Poznatky o přírodních podmínkách, zvláště o reliéfu krajiny, mohou být spolehlivým ukazatelem, opravňujícím k víceméně přesným závěrům. Proto publikace upírá pozornost především k stezkám pravěkým, a tudíž historicky nedoložitelným. Množství shromážděného materiálu spolu s netradičními postupy pak vedou autora k často velmi originálním a odvážným dedukcím. 196 stran, 15,5 x 23 cm... celý text

powermac
10.03.2018 5 z 5

Pokud vás zajímá, o co člověk přišel s betonovou cestou a billboardem u cesty, otevře se vám velmi poutavý svět lidských rituálů, symbolů, zvyků, které doprovázely člověka po staletí ve vztahu ke svému okolí. Kniha učí číst krajinu nejen v zastavení (jak jsme zvyklí od Cílka), ale v přirozeném pohybu. Čtenáři oživuje zapomenutý detail ukrytý v hloubi duše (krajiny). Publikace by si z dnešního pohledu zasloužila mnohem více obrazových materiálů.

PatrikDi
16.07.2015 5 z 5

Radan Květ, duší kartograf a zeměpisec napsal velmi přehledné dílo o stezkách, pěšinách a cestách od pravěku až do dnešní doby. Ve svém díle se zaměřuje na vytyčení starých a zarostlých loveckých, obchodních, cestovních tepen, kterými procházeli pralidé, kupci, řemeslníci, šlechta až novodobý člověk. Co k dílu více říct, než že je postaveno na velmi bohatém literárním aparátu a především oproti historikům se Radan Květ pustil pro zjištění trasy na staré mapy z 18. a 19. stol., archeologické výzkumy a osobní terenní bádání. Stezky a pěšiny byly v minulosti i místem odpočinutí, kde rostly mohutné stromy a lidé postavili boží muka, kapličky. Není nadto se vydat pěšky po cestičce. Při čtení jsem zavzpomínal na krásnou a ponaučnou knihu od Petra Mikšíčka, Sudeteská pouť anebo Waldgang, která odráží cestovatelské nadšení a zkušenosti a ukazuje čtenáři velké možnosti a sílu prochodit pohraničí. Naše maličká vlast si určitě zaslouží zájmu nás všech, abychom vyrazili na výlet a prošli si místa zarostlá anebo udržovaná, ať už půjdeme polem, lesem, na houby, borůvky, jen tak pro pobavení, budeme tím šířit cíl, který si určil Radan Květ.

chardon
23.06.2015 5 z 5

Pro každého stibologa povinnost. Klobouk dolů před znalostmi pana Květa.

Radan Květ
česká, 1928