Kacíři Duny

Kacíři Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32976/bmid_kaciri-duny-MaM-32976.jpg 4 337 27

Duna série

Boj o planetu Arrakis, o zázračné koření a především o moc nad celou známou částí vesmíru nabývá na síle. Kromě Atreidů a Harkonnenů je jednou z hlavních figur ve hře "ghola" Duncan Idaho. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. Svému autoru získala nejen literární ceny, ale především miliony čtenářů na celém světě. Poznámka v Databázi Národní knihovny ČR: ISBN 80-7214-977-6 je chybné, správné ISBN je 978-80-7214-977-3.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Heretics of Dune , 1984

FiFoj
28.03.2024 4 z 5

Při rozsahu 500+ stránek se toho vlastně tolik nestane, ale čte se to výrazně lépe než Božský imperátor. Je to zase něco trochu jiného, nové postavy jsou fajn a do celkového koloritu to zapadá.

_jukL
19.03.2024 4 z 5

Introvertnost Božského imperátora se přeměnila v klokotavý děj, ale bohužel vsákla mnohem víc herbertovského nešvaru - množství introspekce a dialogů, které nijak nikam nic neposouvají. Je to škoda, protože je to jeden z pouhých dvou problémů celé knihy.

Naopak, nové postavy jsou napsány skvěle a fungují zcela precizně, až bych pomalu řekl, že v minulosti se to snad v žádném díle série takto nedařilo. Největší kus si urval bezpochyby Teg, no kdybych měl naopak jmenovat prozměnu poslabší kus, tak Sheeana - její postava se nezdařila, možná nastoupila příliš brzy a očekávání byla velká. Její hloubka je ovšem celou knihu falešná.

Definitivně v poloze ´nevím´ je pak standardně Duncan, tady mi přijde všeobecně, že celý narativ s gholy se autorovi vymknul z ruky už dávno, ale nějak se rozhodl ho prostě živit i nadále.

No a druhá majoritní výtka - popis rozhodujících událostí se bohužel příliš odehrává mezi kapitolami. Tenhle koncept se prostě v závěru vymkl z kontroly. Má to 500 stran a opravdu světo-tvorné události se v podstatě vmáčknou na stránku.

Tak jako tak, Kacíři jsou za mě stále super pokračování, stále je to epické dílo.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Pátý díl Duny byl asi mírně příjemné překvapení. Po Božském imperátorovi, který neměl prakticky žádný děj a spoléhal na koncepty a filozofii, Kacíři opět sinusoidu obrátí k akčnější záležitosti. V kacířích se opět přesouváme do vzdálené budoucnosti, což znamená nové obsazení, ale také podivně statické lidstvo.
V první řadě kladně hodnotím nové postavy, které se objeví hned na začátku knihy. Lucillová i Odradová byly fajn, ale tuhle knihu pro mě vyhrál Teg. Ačkoli byl ve finále trochu prostřelený a ze sci-fi se posunul někam k fantasy, je to jednoznačně postava, která v paměti vydrží. Naopak Duncan, ač modifikovaný, je postava, která se opravdu zajídá. Ctěné matre jsou důstojnými antagonistkami a Bene Tleilax ucházející neznámou. Oceňuji i velmi přesvědčivě napsané dialogy a samozřejmě písečné červy.
Výhrady mám hlavně k první polovině knihy, která byla velmi pomalá a místy nezáživná. Tady se autorovi nepovedlo moc dobře pracovat s tempem příběhu. Poslední čtvrtina naopak byla přesycena "příslibem akce". Opravdu to mělo spád, ale kdykoliv se mělo stát něco zásadního, dělo se to mimo scénu. Protagonisté mezi kapitolami cestovali, nebo se mimo záběry odehrávaly bitvy. To mi připadalo jako strašná škoda a občas jsem měl pocit, jako kdybych nějakou kapitolu přeskočil.
Kacíře řadím v sérii zatím k těm lepším a hodnocení je za mě 3.5 zaokrouhleno nahoru. Celkově mě kniha bavila, ale potenciál byl daleko větší. Zejména v poslední třetině knihy. Jsem zvědavý, jestli další díl potvrdí, že série je z mého pohledu přesně jako na houpačce. Liché díly se mi líbily daleko více, než sudé.

StepanB.
10.11.2023 3 z 5

Přestože mám téma Duny velmi rád, jazyk autora, vykreslení intrik, monologů a dialogů, navození atmosféry a umění zvratu, při čtení tohoto dílu jsem si vzpomněl na Pána prstenů. Konkrétně na větu od Bilba Bagginse, která zněla zhruba takhle: „ jako kousek másla namazaný na příliš velký krajíc chleba.“ A bohužel jsem se tohoto pocitu během čtení celé knihy nemohl zbavit. Přestože jsem se k ní rád vracel a pokračoval v četbě.
Děj knihy je posunut o mnoho a mnoho let dál, po příběhu Božského imperátora Duny (který mě naopak velmi zaujal, viz komentář) a čtenář se s „původním“ připomene občasným krátkým ohlédnutím, co však už dávno odvály písky času (Duny). Na druhou stranu se zde setkáte s někým, koho z předchozích knih dobře znáte
Škoda, že dívce z pouště nebylo věnováno více času. Stránky, které jí byly v knize věnovány, její roli dostatečně nerozvinuly. Podobně bylo rozehráto více příběhový linek, kdy tempo bylo pozvolné, výpravné a ke konci nějakým způsobem rychle ukončené. Až jsem měl pocit, jakoby si autor uvědomil, že už má pět set stran popsaných a zbývá mu několik listů, do kterých musí závěr rozepsané knihy vtěsnat

murdoch
03.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že Kacíři mi sedli lépe, než Božský imperátor. Co mi úplně neštymuje, jsou ty hrátky se "sexuální energií" a "sexuálním vtisknutím", to je takové... Zvláštní . Myslím, že by to tam vůbec nemuselo být.
Ale jinak jeden z nejpovedenějších dílů původní série. Akce i filozofie tak nějak vyrovnaně, fajn se to čte.

ArkAngel
16.07.2023 2 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Když jsem po více než deseti letech začal znovu číst Dunu, u valné většiny knih jsem si byl schopen vybavit nějaké zapamatovatelné scény nebo postavy. Kacíři nemají ani jednu a při opětovném čtení jsem si říkal, že se nemůžu divit, že si nevybavuji zhola nic. Od konce minulé knihy uplynulo dalších 1500 let, na scéně se objevuje opět Duncanův ghola... ze kterého chtějí zase znova udělat hřebce na množení. Do popředí jinak přichází Sesterstvo a Bene Tleilax, ale ať už se v knize dělo pomalu cokoliv, mne to nijak nezajímalo. Několik prvních kapitol bylo fajn, ale pak mi přišlo, že nastal šílený sešup.

xbenakk
13.03.2023 4 z 5

Umím si představit tento díl zfilmovaný, jistě by se pod schopným režisérem povedl. Akce opravdu dost, záběry by byly jedna báseň. Docela čtivé a svižné, přesto knihu Božský imperátor Duny hodnotím daleko výše. Vzhůru do Kapituly.

opic 12
25.01.2023 3 z 5

Na patnáct set let vzdálený příběh.
Božský imperátor je stále přítomen.I když spíše spirituálně a nikdy vlastně ani nevymizel.
A jak se příběh vzdaluje od Leta,tak se i vzdaluju jako čtenář.
Samozřejmě je to stále v podstatě Duna-Dunovatá.Intrikářství politikaření frakce a geniálně ukecané pasáže.
Bene gesserit rozvíjí rozvíjené.Duncan Idaho stále mlád a svěží.
Světlá a temná místa se přelívají,podobně jako písek na Rakis tvoří nové duny.
Přecházím.Válím se.Hledám.
Kde jsi ? Červe.
Přesýpají se.Líně se vlečou.Snažím se udržet pozornost.
Lepší písky a i ty méně zajímavé,jen by tu nemuselo být tolik pusto.
Spousty nápadů,jen to tolik člověka nezavalí sprchou čtení bez přestávek.
Kacířsky to tentokrát nevyšlo úplně na více mihotavých hvězd.
Šestkou a tedy dalším pokračováním,nechám se tedy pohltit snad více.
To se daří celému univerzu vícemémě skvěle-imperátorsky :)

hungryreader00
17.10.2022 5 z 5

První polovina měla jako obvykle pomalejší rozjezd, který je ovšem naprosto pochopitelný, když člověk vezme v potaz, že s každým dílem dostáváme trochu jiný svět. Vše se mění v důsledku běhu času, protože v Kacířích se opět posouváme o mnoho let dopředu. Mimo to, je to opět geniálně promyšlené a posledních pár stran jsem úplně hltala. Jsem zvědavá na Kapitulu a doufám, že dostaneme trochu uspokojivější konec.

KubaHanzelin
14.10.2022 3 z 5

Hořkosladký návrat k Duně
Nerad to říkám, ale za mě má tento díl Duny spoustu hluchých míst a když už to vypadalo, že se to v cca půlce zlomí, tak ke konci se to zase otočilo k né moc záživnému čtení.
Bylo tu spoustu i pozitivních věcí, třeba další vývoj vesmíru Duny je zajímavý a pořád si myslím, že je to skvělé napsané a čtivé, ale největším kamenem úrazu za mě byly postavy, většina z nich neměla nijak zajímavou motivaci a proto tentokrát hodnotím jen průměrem

KubaHanzelin
14.10.2022 3 z 5

Hořkosladký návrat k Duně

Nifredil
06.08.2022 4 z 5

Přestože jsem si říkala u předchozího dílu, že se sérií končím, nakonec mi to nedalo. Po božském imperátorovi to bylo příjemná změna. Četla jsem s novým zaujetím a zájmem, kam se vše posune a vyvine.

hetzerjoke
24.06.2022 3 z 5

Letův vizionářský plán se naplnil a celým vesmírem se šíří vlna nové kolonizace vzdálených planet, nazývaných jednoduše "rozptyl". Neexistuje jednotná vláda a o moc spolu (jako ostatně vždy) soupeří mocnosti Bene Gesseritu, Tleilaxanů, Iksanů a Ctněných matre; odpadlické větve sesterstva, navracející se z neznámých důvodů z Rozptylu. Herbert se po mnoha psychadelických knihách o spasitelích, filozofii a prorocích vrací k základu, ze kterého začínal - z politikaření. Ale už to není ono.
Autorovi rozhodně nelze upřít talent na budování světa, skvělé byly např. pasáže popisující náboženská šílenství na Rakis či průchod špinavými ulicemi planety Gammu, působivé kulisy navíc poměrně často oživí akce v podobě nějaké té přestřelky či slovního i pěstního souboje.
Škoda ale je, kdyby Herbert neopustil od své (bráním se říct "samoúčelné") tejemnosti a alespoň lehce nenaznačil, jaké mají jeho nové postavy plány a zájmy; proč dělají to, co dělají. Dobrá, dějovou linku Lucilly a Tega bojujícího s pubertálními výstřelky gholy Idaha jsem ještě jakž takž dokázal sledovat, ale politcké a náboženské události na Rakis byly natolik zmatečné, že jsem o ně velmi rychle ztratil zájem a jen jsem čekal, kdy mi je nějaká postava na konci knihy vysvětlí. Ale ouha, místo happyendu se na konci dočkáme jen náznaku podstaty, a proto musím knihu, byť s mnoha vynikajícími místy, o pár hvězdiček ochudit.

alishek
13.05.2022 5 z 5

Skvělé pokračování, kdy se v příběhu posouvame o další stovky let dopředu, z Arrakisu už je jen Rakis. Svižně, napínavé, doporučuji.

Garfielda
18.02.2022 3 z 5

Je zajímavé jak se různí hodnocení jednotlivých knih o Duně. Mně se naopak Božský imperátor velmi líbil, ale u Kacířů Duny už jsem se moc nechytala a musela jsem si dohledat v diskuzích, co tím autor chtěl říct. Taky se mi zdá, že tu bylo moc omáčky a kniha by snesla zkrácení. Za mě zatím nejslabší kniha z šestidílné série.

LenkaKT
14.01.2022 2 z 5

Myslím, že si dám od Duny pauzu. Tenhle díl mne asi bavil víc než předchozí, ale taky mne nevytáhl do čtení přes noc jako to dokázala kdysi první část.

Kutcho
23.02.2021 4 z 5

Musím uznať, že tento diel bol oproti Božskému imperátorovi Duny pestrejší, dobrodružnejší a možno aj do určitej miery zaujímavejší, no bolo tu už veľa nových postáv (aj keď opäť dobre vykreslených) a v podstate iba jedna z pôvodného osadenstva, a mňa to jednoducho bavilo menej.
Nie, že by to bolo zlé a je fajn sledovať, čo sa s Dunou deje toľko rokov po pôvodnom príbehu, ale už mi príde, že sa autor posúva až moc ďaleko. Pritom je vidieť jeho technologickú neoriginalitu už od prvého dielu, kedy tisícky rokov od teraz pôsobia takmer všetky prístroje a technika zastaralo a ide iba o nejaké digitálnejšie veci toho, čo poznal v tej dobe Herbert.
Stále ale obdivujem autora, že dokázal vytvoriť takýto svet a že to všetko dobre funguje aj keď je dej už tak ďaleko od pôvodných postáv.

Radous
18.07.2018 4 z 5

Tento díl zatím považuji za ten ze snadněji čitelných z celé hexalogie (rozuměj: je tam méně abstrakce).

Lolila
07.04.2017 4 z 5

Pokračovanie opäť najmä na filozofickej úrovni, ale je akčnejšie ako predchádzajúca časť. Dej je posunutý o ďalších cca 1000 rokov, svet sa znova zmenil. V príbehu nastávajú dramatické zvraty, postupne sa dozviete aké úlohy zohrávajú jednotlivé postavy.....myslím, že je potrebné dočítať ešte poslednú časť a uzavrieť túto sériu. Duna bola jednoznačne skvelá, ale ďalšie časti tejto série (dlhé posuny v čase a dramatické zmeny) stratili čaro pôvodnej Duny. Ale Herbert je skvelý spisovateľ, pretože nie každý dokáže dať do príbehu toľko zaujímavých myšlienok, vytvoriť tak úžasný svet ako je Duna s jeho prepracovaným ekosystémom, postavami, náboženstvom, politikou.....a ďalej všetko rozvíjať v ďalekých budúcnostiach.....

PatSandor
06.02.2017 5 z 5

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

space opera

Frank Herbert