Duna

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29765/bmid_duna-2V7-29765.png 4 3342 496

Duna série

První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Svoboda

Dune , 1965

meadow
27.02.2024 5 z 5

Pro mě "naprostá špica"

John6900
24.02.2024 5 z 5

Celou šestidílnou sérii Franka Herberta už vlastním x let a celou dobu, stejně jako hodně dalších, mě nějak míjela. Ano, hodně mě ovlivnilo nové zfilmování a tak před druhým dílem jsem se do ní pustil. A nelituji ani minuty. Duna slupnuta za pár večerů a musím říct že mě se četla sama.

Marta1996
10.02.2024 5 z 5

Jak už je tady psáno - těžká kniha na přečtení, takže jsem sáhla po poslechu. V aplikaci Audioteka a můžu s klidem napsat že to je úžasný počin. Kniha je skvělá, ta atmosféra, postavy (kladné a i to především záporné), určitě si poslechnu další díly. Myslím že velké nadšení pochází i z toho jak je kniha načtena a zpracovaná. Doporučuju.

M.i.k.e
04.02.2024 5 z 5

To čím je Tolkien pro Fantasy, tím je Duna pro sci-fi a je skoro neuvěřitelné, že brzy oslaví šedesáté narozeniny. Duna není snadná kniha, ba naopak umí být sakra náročná a v určitých pasážích i rozvleklá a zdlouhavá. Ovšem když jí dá čtenář šanci tak zjistí, že stejně tak umí být vtahující a Herbert v ní dokázal vytvořit fascinující svět ve kterém spojil mystiku, náboženství, filozofii a v neposlední řadě i promyšlené sci-fi prvky, které ve své době musely působit naprosto fantasticky.

pejty
25.01.2024 5 z 5

Velice těžká kniha na čtení. Četl jsem již 2x. Poprvé cca 10 let zpět a nyní podruhé. Když jsem jí četl poprvé, byl jsem nadšený z příběhu, ale čtení jsem si moc neužil, nyní jsem si užil oboje, i když mi to trvalo opravdu dlouho přečíst. No chtěl jsem prostě si každou stránku vychutnat a číst to opravdu v klidu.

Úžasný příběh, který je protkaný mystikou, politikou, pletichařením, zradou, bolestí a naději.

Frank Herbert vytvořil úžasný svět, který musí pohltit každého, kdo se do něj začte. Jen si myslím, že si na to musí každý vybrat správný okamžik v životě, aby si to vychutnal naplno.

luutha
24.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha, která inspirovala nejen slavné Hvězdné Války. Příběh tak propracovaný, promyšlený a jak je tu již po milionté zmíněno - komplexní. Přiznám se, že čtení bylo pro mě trochu náročnější. Nevěděla jsem do čeho jdu a složitost historie světa Duny mě překvapila. První díl jsem proto louskala velmi pomalu a pečlivě, dokonce se vracela zpět k důležitým pasážím, které byly velmi podstatný pro pochopení folklóru. A nelituji ani čárky.
Politika zde hraje taky velkou roli a dělá to knihu o to víc reálnější. Baron Harkonnen jako záporák byl skvělý, správně rozežraný skrz naskrz, což se mu vlastně stalo i osudným.
Ale po 600 stranách si potřebuji přečíst něco, kde nemusím tolik zapojovat mozkové buňky.

Duna se naučila chodit, aby Hvězdné Války mohli běhat.

Jen škoda, že D. Lynch filmové zpracování (Duna, 1984) pekelně zmrvil.

IvikaS
21.01.2024 5 z 5

Kniha mě překvapila svojí kompleksností a hlavně silnými ženskými postavami. To jsem v knize z roku 1965 opravdu nečekala. Konec mi přišel useknutý jako by tam chyběla kapitola ale asi je to tím, že je to první díl. Rozhodně stojí za to.

PinkBunny
11.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Slyšeno jako audiokniha.
Začátek je slibný, ale od útěku do pouště to kamsi ulítne. Je to takové roztahané, divné, nudné, monotónně namluvené... na uspávání ideální.

martin č.
04.01.2024 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu, ale přiznám se, že to na mne působilo už trochu zastarale. Ve své době nebo ještě před 30ti lety to musela být pecka, ale dnes už na mne sága tohodle typu působila poněkud pateticky, takže rozumím i komentáři 221B o "filosofických pseudomoudrech a Pratchettovi". Já se k trestuhodně propracoval až nyní. Srovnatelná Asimovova legenda Nadace na mne působila trochu lépe. I přesto je to ale dobrá kniha, a komu styl vyprávění nebude vadit, ten si na tomto vesmírném eposu jistě pochutná.

Petiscetbis
03.01.2024 5 z 5

Sci-fi kniha Duna z roku 1965 od amerického autora Franka Herberta má výborný příběh a neuvěřitelně komplexní vesmír se skvěle napsanými postavami. Svět v knize zahrnuje různé kultury, náboženství, politické systémy, frakce a na ně navázané intriky, manipulace a boj o moc. Pro příběh stěžejní pouštní planeta Arrakis má i svou vlastní propracovanou ekologii a kniha se soustředí na vztah mezi jejími obyvateli a přírodou. Postavy jsou rozmanité, zapamatovatelné a skvěle je vylíčen jejich způsob myšlení a motivace k jednání. Kniha zkoumá i náboženské motivy, fanatismus a uctívání jednotlivců, v rámci čehož se dostávají do hry dilemata a osudové volby. Duna nejenže vypráví silný příběh, ale také nás vtahuje do svého unikátního světa, což z této knihy činí nezapomenutelný zážitek.

knihyKeMne
26.12.2023 4 z 5

S Dunou jsem se teď setkala poprvé a překvapilo mě, jak promyšlený tento vesmír budoucnosti autor měl. Představí nám jeho novodobou historii, politiku i náboženství, včetně celého ekosystému planety Arrakis a kompletních dat ohledně jejích obyvatel včetně jejich jazyka. Takže na začátku se člověk musí prokousat spoustou nových pojmů (na konci knihy je jejich rozsáhlý slovníček, což jsem zjistila až po dočtení), na které jsem si po celou knihu nemohla zvyknout. Zpočátku mi i trvalo, než jsem pochopila současnou politickou situaci. Pak nastane část, která skutečně zaujme, a postavy nejen hlavní, které si člověk zamiluje. Konec však byl uspěchaný a samotný závěr mě překvapil, že jako to už je fakt poslední věta? V průběhu děje jsem bohužel některé situace nepochopila nebo byly příliš technické (s použitím techniky jejich světa), což je škoda. No bylo to zajímavých pár dní strávených s touto knihou :-)

bigbabe
19.12.2023 2 z 5

Svým hodnocením průměr nezkazím. Omlouvám se všem milovníkům tohoto žánru, ale vybrala jsem si tuto knihu kvůli ČV, nechala jsem to až na konec roku, protože se mi do toho nechtělo.
Možná, kdybych hledala, tak najdu na toto téma (kniha odehrávající se ve vesmíru) i knihu, která není ze žánru sci-fi, ale ...
Řekla jsem si, že si tu kultovku teda přečtu.
Když pominu žánr, který nevyhledávám, tak na prvních 150 stranách se nic nedělo, pak trochu začala zápletka, až kolem 230 to začalo být trochu dramatické a pak strašně zdlouhavé.

Market116
19.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Do této série jsem se pustila po shlédnutí úžasně natočeného filmu. Tak moc se mi to líbilo, že jsem chtěla vědět, jak vše dopadne.
Úplně poprvé jsem zkusila verzi audioknihy. Musím říct, že jsem hodně váhala...ne že bych audioknihy odsuzovala, ale moc mě nelákaly...nakonec mě to mile překvapilo a hrozně mě to bavilo. A když jsem poslouchala knihu večer, úplně jsem se přenesla na Arrakis a prožívala vše spolu s Paulem. Byl úžasný, silný, statečný a vše tak zvládal. Líbilo se mi, jak si Paul získal fremeny, jak se stal jejich Muad'Dibem. Jeho sestru Aliu jsem si taky moc oblíbila, byla stejně jedinečná jako on. A hlavně pomstila jejich otce, to nemělo chybu.
Ale i přesto, že konec byl téměř skvělý, neobešel se beze ztrát...Paulův a Chanin syn...to mě moc zamrzelo...
Vždycky jsem si říkala, jaké by to asi bylo vědět, co se stane, co člověka čeká a nemine, předpovídat budoucnost...ale vědět, že se stane něco hrozného a nemoci s tím nic udělat, je něco strašného...takže Paul to rozhodně neměl jednoduché, právě naopak.
Každopádně celý příběh mě moc zaujal, je velmi rozsáhlý a je vidět, že si na něm dal autor vážně záležet. Rozhodně se stal mojí srdcovkou

petrarka72
24.11.2023 3 z 5

Kdybych před nedávnem nečetla Démonskou sérii (Jádro), možná jsem vůči Duně milosrdnější... Je pravda, že ten písečný svět je do jisté míry fascinující, že atmosféra, vnitřní pochody postav s těmi ženskými v čele a proměny perspektivy (včetně toho, jak se červ promění v tvůrce a Paul v Muad'Diba) jsou poutavé... Ale jinak do písmene souhlasím s uživatelkou betysek4. A dodám, že jsem ke knize přistupovala jako k povinné četbě - její znalost dnes skutečně patří ke vzdělání - a povinnou četbou bohužel zůstala. Takže sbohem, Duno.

betysek4
04.11.2023 4 z 5

Ze začátku se kniha četla velmi pomalu, bylo potřeba porozumět vesmíru Franka Herberta. Poté ale následoval jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, sci-fi příběh, který jsem četla. To, do jakých podrobností autor vypisoval pocity postav a atmosféru situací, se mi velmi líbilo, a o to víc mi bylo líto, že poslední třetinu knihy zbytečně uspěchal - až mi připadalo, že ho to psaní vlastně přestalo bavit.
Kvůli tomu jsem nucena strhnout knize jednu hvězdičku a ani nemám chuť přečíst si další díly.

I tak se ale jedná o velmi nadprůměrnou knihu, která mě (alespoň první dvě třetiny) naprosto uchvátila.

Lenka541
25.10.2023 4 z 5

Knížku jsem si přečetla opět díky Čtenářské výzvě. Docela takový zajímavý oříšek to byl. Zajímavá a čtivá,to rozhodně byla, ale těžká taky,tedy aspoň pro mě. Ale jelikož jsem film neviděla,mohla jsem dát volno své fantazii.

zelenoockaa
17.10.2023 4 z 5

Jako tohle bylo fakt náročný čtení. Po jiných knihách s podobným tématem hodně vážná. Četla se mi špatně ale celkový dojem je silný.

Las_T
05.10.2023 4 z 5

Ustálo to ten hype, kterému jsem byl před přečtením vystaven. Svět ekologicky nápaditý, ale víc mě bavila spíš ta politika, vždy jsem se při čtení o Paulovi a o tom jak putuje pouští a rozjímá těšil zase na nějakou kapitolu s baronem Harkonnenem to je takový sviňák jak mám rád. Celkově originální a chápu ten kult kolem toho, ale ze starších scífek mám rozhodně jiné oblíbence.

Akvabela
04.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě nenadchla. Nebyl to můj šálek kávy. Vysoké hodnocení ostatních opravdu nechápu. Musela jsem se opravdu nutit, abych knihu dočetla. Jsem zvědavá na film. Nejdříve jsem si chtěla přečíst knihu. (Filtršaty mi přišly opravdu nechutné.)

221B
09.09.2023 1 z 5

Asi jsem neměla napřed číst tolik knih od Pratchetta. Po každém filosofickém pseudomoudru jsem čekala nějaké znevážení a odlehčení toho patosu a ono nic. Ono je to myšleno vážně...