Božský imperátor Duny

Božský imperátor Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15838/bmid_bozsky-imperator-duny-CYK-15838.jpg 4 458 46

Duna série

Čtvrtý díl Božský imperátor Duny nás zavádí až o 3500 let dál. Planeta již oplývá vodou, píseční červi vyhynuli, zmizelo i koření. Všechna dobrodružství se tentokrát točí zejména kolem „božského imperátora“ Leta…

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

God Emperor of Dune , 1981

Fallenyard
20.01.2022 2 z 5

Jedním slovem "utrpení". Je hezké, že autor psal knihu sobě pro radost a patrně viděl něco, co je lidem zvenčí skryté, ale pak moc nevidím smysl to vydávat (a je jedno, že se jedná o klasiku). Dialogy nesmírně reader-unfriendly, děj se neskutečně táhne kolem neustálého Letova žvanění o věcech, kterým lidé kolem nerozumí a ošklíbání nad tím, že jim nerozumí (jaký div) a je předehrou k posledním deseti stranám, na kterých se odehraje pointa. Mám ráda knihy, které mi přinesou nějakou myšlenku, nad kterou se pozastavím a zamyslím, ale zase nemyslím, že tohle je Talmud nebo Bible, abych si musela pasáž číst pětkrát a hledat v tom smysl. Škoda, předchozí tři díly byly fajn, ale tohle bylo horší než melanžový trip.

LenkaKT
14.01.2022 2 z 5

Četla jsem ze začátku dost na sílu a 2x jsem odložila. Vlastně mi to pomohlo pochopit, jak geniální je první kniha.

Nifredil
11.12.2021 4 z 5

Po letech jsme se odhodlala začít číst celou sérii a nevím, zda to bylo dobře. Proti jedničce je druhý díl slabší. Asi to ve své době bylo inovativní, ale v mezičase jsem četla spoustu knih, které pracují s podobnými motivy, nějak mě ten příběh nepřekvapil. Nadšení a okouzlení jako s jedničkou se nekonalo.

Racek213
11.10.2021 4 z 5

No, asi nejlepší díl po dokonalé jedničce. co k tomu říci? Vše už napsali diskutující pode mnou. Neboť kniha je tím vším... Pořás se k ní vracím. Možná pro pochopení autora a světa Duny tím základním.
Tenhle názor nikomu nevnucuji. Názor si každý musí udělat sám.

hetzerjoke
14.08.2021 5 z 5

Kniha, kterou s původní trilogií Duna spojuje pouze dvojice hlavních protagonistů a o první písmenko ochuzená planeta Arrakis, jež je ovšem ve všech ostatních dějových i stylizačních rovinách naprosto odlišná. Herbert buduje na pevných základech předchozích knih zcela nový svět, který je ovšem poněkud méně komplexní a spíše než k politice tíhne k náboženství. Herbert si v postavě božského tyrana s tělem červa plní své spisovatelské sny a žene jej od jednoho brilantního dialogu k druhému. Napětí je hmatatelnější než ve všech předchozích knihách a i když jsem si občas posteskl po nějaké té větší akci, nakonec jsem byl vděčný za to, že se celý příběh obešel bez klišovitého bitevního patosu a vystačil si s pár stránkami, na kterých ještě více vynikne hrozivost jeho veličenstva Leta. Červ není nikdy daleko a kdykoliv se začne objevovat, čtenář se spolu s nebohým Moneem začne potit strachem.
Necítím potřebu (alespoň prozatím) kazit si skvělý dojem že série a pouštět se do Kapituly, proto také s jistým "uvidíme" určuji za jediný problém této knihy Sionu Atreidovou, oslí můstek k pokračováním.

Kutcho
16.01.2021 4 z 5

Na moje prekvapenie celkom dobré. Kvalita bola konštantná, žiadne výkyvy v kvalite (ako pri trojke) som tam nezaznamenal. Bola tam aj akcia, aj intrigy, plánovanie, trochu Duny, dobré staré aj nové postavy a aj nejaké tie filozofické múdra. Dej bol možno viac komorný a viac sa zameriaval na Leta II, prípadne ešte na úzky okruh postáv, avšak tento diel mi vôbec nepripadal ako niečo písané nasilu a zaradil by som ho na druhé miesto po pôvodnej Dune.

PeterBahn
10.12.2020 5 z 5

Poslední kniha ze série „Duna“ kterou jsem četl. Opět má své kouzlo a moc přitáhnout ke čtení. Za mne opět 5*

Macheta
16.08.2020 4 z 5

Čtvrtý díl je jeden velký rozhovor. Moc děje se tam neuskuteční, ale čtivé to rozhodně je! Kacíři, těšte se :D

Alixon
27.05.2020 4 z 5

Tentokrát mi kniha přišla jako takové malé drama. Člověk vlastně ani pořádně nevi, co si má myslet. Je to neskutečně čtivé i když se tam vlastně nic moc neděje.

KapitánSmrt
07.11.2019 5 z 5

Asi nejlepší díl celé ságy. Spíše meditativní, prodchnutý mnoha filosofickými a náboženskými myšlenkami, než-li akcí a dějovými zvraty. Z každé stránky na Vás dýchne podivná nostalgie po starých časech, vzpomínky na předchozí díly, na postavy, které již opustili jeviště, na děje, které formují přítomnost a potažmo budoucnost. Dílky skládačky do sebe zapadají... Krásné čtení.

Padicek
21.10.2019 5 z 5

Leto - Božský imperátor Duny. Idaho..Moneo..Siona..Hwi..Nayla.

Radous
28.06.2018 5 z 5

Nic naplat, tohle není odpočinkové čtení. Opakuji se už poněkolikáté - respekt předkladateli.

Lolila
11.02.2017 4 z 5

Prostredie, v ktorom sa odohráva príbeh, je úplne odlišný od prvej Duny. Veľa filozofovania, rozprávania, samozrejme nechýbali intrigy, menej akcie. Je to komplikované čítanie, ale aj napriek tomu som zvedavá kam sa to posunie. Takže sa chystám pustiť do ďalšej časti:-)

PatSandor
06.02.2017 5 z 5

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

Hadati
20.10.2016 4 z 5

Příběh se odvíjí přibližně po 3,5 tisíce od poslední knihy, kdy jediné postavy z předchozích knih, které znáte, jsou Leto Atreid II. a ghola Duncan Idaho. Pokud se přenesete přes šokující změnu Duny, která se už vůbec nepodobá světu z předchozích knih, tak minimálně první třetinu knihy si užijete, protože je plná intrik a akce. V dalších dvou třetinách se pak Herbert daleko více zaměřuje na své oblíbené téma ohledně Zlaté stezky, a že vše má svůj důvod a svůj účel, což může po delší době začít unavovat, protože je to stále ta samá písnička. Musím přiznat, že z Herbertových knih mám (až na Dunu) rozporuplné pocity, protože se mi velmi líbí jím vytvořený svět plný intrik, ale ty jeho náboženské či mystické disputace jsou někdy dost otravné. Ale možná, že je to pro mě více obtěžující proto, že tuhlé sérii čtu už podruhé.

bagrista
01.01.2016 5 z 5

Po prvním díle je to pro mě nejlepší díl celé série. Je trochu víc filosofický, občas i vtipný. Hlavním tahounem byl Božský imperátor, pro některé Tyran, Leto II.

tovlasek
31.12.2015 5 z 5

Kniha se mi celkově velice líbila. ačkoliv mi přišlo, že se v ní vlastně nic neděje jenom se povídá, povídá. přemýšlí a povídá. Možná to je dobře, ale občas se musím přiznat, jsem moc nechápal, co se tím Leto snaží říct, proto filozofickou stránku knihy nechám pro ostatní. Rozhodně musím vyzdvihnout, že spoustu pasáží a vět jsem si zapisoval vedle, protože jsou to opravdu neskutečné citáty, které se dají použít prakticky na vše a na závěr knihy mi bylo dost smutno.

Morgause
09.11.2015 5 z 5

Čtvrtá Duna mě po té první bavila, musím se přiznat, asi úplně nejvíc. Fascinovala mě postava božského imperátora, snažící se vtisknout svou pravdu celému kontrolovatelnému vesmíru, ale i rozčarovaný a zklamaný ghola Duncan Idaho, Hwi rozpolcená láskou těla a láskou duše, věčně pochybující rebelka Siona a božským kultem zhypnotizovaná Nayla. Psychologie postav byla jako vždy perfektní (i když třeba Duncan se oproti předchozím dílům hodně změnil, ale v kontextu jeho ztráty iluzí o rodu Atreidů je změna pochopitelná), opět se mi líbilo, že se Herbert vystříhal dělení na "ty dobré" a "ty zlé" a bylo jen na čtenáři, s kým se rozhodne sympatizovat. Vnitřní monology Leta II, jež byly zaznamenávány do jeho tajných deníků, mi vůbec nevadily, musím říct, že spíš naopak pomohly k pochopení složité psychologie božského vládce.

marcela6183
10.10.2015 4 z 5

První trilogie uzavřena, druhá startuje - pozvolna. Chvíli mi trvalo, než jsem přerušila mentální linky do minulosti. Pak jsem musela dát první asi osmdesát stránek znova. to když to konečně začalo dávat smysl :-)
Božský imperátor mi způsobil lehké mrazení v zádech. S ohledem na rok vydání originálu a na fakt, že jsem tohle poprvé četla v sedmnácti, což bylo jen chvíli po sametu, fenomén Velkého Brášky Dozorce fungoval.
Dějově opět našlapané, jen přibylo mnoho monologické/dialogového bloudění v myšlenkách Leta II. Nemyslím, že je to blbým překladem. Spíš to chtělio schopného redaktora a škrtat Herberta ještě za jeho života (=před vydáním). Podobná nekritičnost ke kultu ducha je dnes především problémem Hry o trůny.
Pro mne jenom za čtyři, protože to bohužel ztrácí sílu prvního dílu na zbytečných odbočkách (a to kecání miluju... ale čeho je moc..).

glombas
01.09.2015 5 z 5

Podle mne je 4. díl Duny téměř stejně dobrý jako ten první. Víc k tomu nemám co dodat. Frank Herbert nezklamal.

space opera sci-fi americké romány

Frank Herbert
americká, 1920 - 1986