Duna

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445401/bmid_duna-pkG-445401.jpeg 4 3358 500

Duna série

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, kterému vládne padišáh imperátor Shaddam IV. z rodu Corrino, jemuž jsou podřízené všechny velkorody. Mladý Paul Atreides – dědic a následovník rodu Atreidů – odlétá se svým otcem vévodou Letem a matkou Jessikou na Arrakis, pouštní planetu, jež je jediným zdrojem výjimečného koření, nejdůležitější a nejcennější látky ve vesmíru s podivuhodnými vlastnostmi. Rod Atreidů má planetu spravovat poté, co ji opustili jejich odvěcí nepřátelé, Harkonnenové. A v tu chvíli se rozbíhá mnohovrstvá interakce složitého světa politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí, to vše ve snaze ovládnout Arrakis, protože ten, kdo ovládá Arrakis, ovládá i koření...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Dune , 1965

Chytuš
18.10.2022 5 z 5

Ach, jaká to ostuda, dostat se k tomuto knižnímu klenotu až po shlédnutí filmu, který se mi líbil (a zabírá vlastně jen zhruba třetinu až polovinu děje knihy). Ješto o dost víc mě nadchlo knižní zpracování - naprosto skvělá kombinace intrik, politikaření, ekologických nebo náboženských prvků, včetně psychedelických rituálů, spojených s kořením. Úchvatné jsou popisy pouštní planety, života na ní - z hlediska Fremenů i z hlediska vládnoucích rodů, kterým jde víceméně hlavně o těžbu koření a mocenské půtky - ano, zápletka stará, jako samo lidstvo, přesto podaná tak zajímavě, že se čtenáři nejednou tají dech... Navíc postavy nejsou ani trochu černobílé - i Paul nebo Jessica mají své kladné, tak i stinné stránky. Pro mě nově nalezená srdcovka...

"Nesmím se bát.
Strach zabíjí myšlení.
Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení.
Budu svému strachu čelit.
Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne.
A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel.
Tam, kam strach odešel, nic nezůstane.
Zůstanu pouze já."

harrym
13.10.2022 3 z 5

Dosti toporné, nezáživně napsané čtení. U řady statí se přichytíte u toho, že si to musíte přečíst opakovaně, abyste vůbec bez pochyb vstřebali děj. Už od dob před 34 lety, kdy jsem ze scifi poličky městské knihovny vytáhnul první vydání českého překladu v rámci edice OMNIA, marně dumám, jak se tahle kniha mohla stát bestsellerem.

VikyKleinik
10.10.2022 5 z 5

Obsahově hutné, pečlivě rozvrstvené a rozvážně napsané.
Duna vyžaduje pečlivější čtení. Když jsem ji prvně poslouchal jako audioknihu při práci, docela jsem se v ní ztrácel, ale později jsem se k ní vrátil a docenil její kvality.

Jedná se asi o první fikční svět, jehož kouzlu jsem propadl. Filmovou trilogii Pána Prstenů jsem si velmi užil, ale nikdy mě toliko nezaujal lore. Seriálová Hra o Trůny mě bavila kvůli postavám a ději a víc informací o různých náboženstvích nebo historii jsem si nezjišťoval.
Duna však nemá moc charismatické postavy. Nemám pocit, že by si je čtenář mohl příliš oblíbit. Například Duncan Idaho (kterého hrál ve filmu Jason Momoa), zde není prakticky vůbec povahově vykreslený a jeho oběť nemá žádný emocionální náboj. Neříkám však, že postavy nejsou zajímavé nebo že neprožívají zajímavé události. Obojí by byla lež. Problém je v tom, že se s nimi čtenář prostě příliš nesžije. Herbert zkrátka neumožnil čtenáři se k postavám více přiblížit. Vypravěč sice umožňuje čtenářovi nahlédnout do Paulových vizí a obavy z džihádu vedeném v jeho jméně...

"Někde v jeho budoucnosti si fanatické hordy jeho jménem klestí napříč vesmírem svou cestu plnou krve. Zelený a černý atreidský prapor se stane symbolem teroru. Zfanatizované pluky se budou vrhat do bitev s válečným pokřikem Muad´Dib!"

...ale přesto mi nepřijde, že bych ho lidštěji poznal, že bych chápal, proč se zamiluje do fremenky Chani nebo co se myslí o jiných lidech, co ho odpuzuje, co ho přitahuje, co ho baví, co má rád a proč, jaký má smysl pro humor, po čem touží a co obdivuje a jaké malichernosti se třeba oddává... Postavy jsou spíše figurkami na šachovnici, které čtenář se zájmem sleduje proto, že tyhle figurky prožívají velké události a mění podobu a historii velmi působivého fikčního světa.
Právě ten fikční svět (jehož uvěřitelnost je skvěle vykreslována třeba i tím, že na začátku každé kapitoly Frank Herbert zanechal úryvek z fiktivní literatury) s řadou soupeřících frakcí a rozsah interesantních témat a motivů, jež mají značný přesah a odráží leccos toho, co nacházíme ve vlastní skutečnosti.
- ekologie (vykořišťování a bezohledná těžba nerostného bohatství)
- antropologie (kultura pouštního lidu)
- psychedelika (látka rozšiřující vědomí)

Duně jsem tedy propadl, protože mi přijde velmi zajímavá (nejen obsahově, ale i esteticky). Plný počet jí však nedám, protože mě to prostě dějově nesemlelo.

Roselunda 1928
08.10.2022 5 z 5

K přečtení knihy mě inspiroval nový film z roku 2021, který mě naprosto uchvátil, a musím říct, že přečtení knižní předlohy naplnilo, ne-li předčilo má očekávání. Příběh mě vtáhl velice snadno, fascinovaly mě náboženské, politické, i ekonomické prvky.
Duna je velmi propracovaná a nadčasová a řekla bych, že obsahuje spoustu podnětů k přemýšlení. Jsem zvědavá na další díly.

lena.o.knihach
29.09.2022 4 z 5

Začetla jsem se téměř ihned, je tam spoustu cizích pojmů, svět je vymyšlený do nejmenších detailů a je skvělý.
Duna je podle mě kniha, ve které při každém dalším jejím čtení objevíte něco nového.
Originál je z roku 1965, ale i po téměř 60 letech je stále aktuální.
Jsem moc ráda, že jsem si tuhle sci-fi klasiku přečetla.

Bethanee
28.09.2022 5 z 5

Pán prstenů z budoucnosti, tak by se dala popsat tato kniha. Svět je zde vymyšlený do nejmenších detailů a pokud se prokoušete několika prvními stránkami tak si postupně zvyknete i na spoustu cizích pojmů. Nejdříve jsem viděla film, který pokrývá děj asi první půkly knihy a je opravdu velkolepě a věrně zpracovaný. Není to jednoduchá četba, ale pokud se do děje ponoříte, začnete vnímat cenu vody úplně jinak než před tím a téměř ucítíte vůni koření.

katallinka
26.09.2022 3 z 5

Tahle knížka mi dala poměrně zabrat. Rozhodně chápu, proč měla takový úspěch a je stále oblíbená. Téma i zpracování je moc zajímavé, ale na můj vkus je kniha zdlouhavá, popisná a naprosto jsem se ztrácela v postavách.

desert.fox
24.09.2022 5 z 5

Atmosférický příběh mne okouzlil už před lety. Přímo cítím žár rozpáleného písku... to je nejsilnější dojem z knihy: Široširá poušť a vedro. A spiknutí.

ReniHan
12.09.2022 5 z 5

Když se řekne, že je kniha "ikonická klasika", která inspirovala několik nástupců stejného žánru, ne všechny to navnadí. S radostí říkám: Je pravda co se říká! Duna je skvělá a i když je plná klišé (které sama vytvořila, a my je vídáme v knihách a filmech) zachovala si svoji osobitost a nepůsobí zastarale, vlastně je i po 60 letech aktuální.
Kniha má spoustu skvělých hlášek, které vás rozesmějí nebo donutí k zamyšlení. Doporučuji!

monkal
08.09.2022 3 z 5

Na základě posledního filmového zpracování jsem se rozhodl přečíst si i první díl literární verze. První část na mě působila celkem zajímavě a poutavě, ale směrem ke konci mě kniha začala čím dál víc nudit a musel jsem se trochu přemáhat, abych ji vůbec dočetl. Čtení dalších dílů mě vůbec neláká a asi nejsem cílovou skupinou pro tuto sérii. Ovšem rozhodně se nejedná o žádný brak, ale velice kvalitně napsanou sci-fi.

lenka2557
04.09.2022 5 z 5

Dočteno. Geniální, avšak náročnější čtení plné neznámého názvosloví. Určitě se k ní musím časem vrátit, tenhle příběh si o znovupřečtení vyloženě říká.

floribar
01.09.2022 4 z 5

Velmi dobře napsaná knížka, která vás velmi snadno vtáhne do děje a pan Herbert je velmi talentovaný autor. Jediné co bych vytkla tak, že občas je to velmi zmatené, a pasáž se musí přečíst víckrát, aby to člověk pochopil.

lukas7591
25.08.2022 5 z 5

Jedna z nejvlivnějších, nejopěvovanějších (právem) a nejfantastičtějších knih světové sci-fi literatury. Můj první kontakt s knihou Duna byl už v raném dětství. Taťka četl Dunu, když jsem byl ještě prcek, a když mi bylo 12 let, vyšla shodou okolností i poměrně vydařená RTS (Real Time Strategy) hra na PC s názvem Dune 2000, kde spoulu soupeřili tři velké rody z univerza Duny, Atreidové, Harkonnenové a Ordosové... S knihou má hra pramálo společného, ale už tehdy mi jako děcku učarovala grácie a nápaditost, s jakými byly svět a hlavní jeho pilíře zpracovány.

O mnoho let později jsem se do knihy začetl (vlastně zaposlouchal) i já, dělala mi společnost na mých dvou dvanáctihodinových letech do Japonska a zase zpět koncem roku 2019, a ačkoliv se údajně jednalo o lehce abridged verzi (i tak měla úctyhodných 21 hodin na poslech), naprosto si mě podmanila.

Je to příběh o zradě, touze po moci a neuváženosti víry ve spasitele. Ačkoliv první kniha se koncentruje převážně na hlavního hrdinu Paula Atreida, který byl v podstatě vyšlechtěn jakožto možný Kwisatz Haderach, jeho postava rozhodně není žádným klišé rytířem na bílém koni. Všechno je trochu jinak, než jak se na první pohled zdá a velká hra o osud lidského galaktického impéria a miliard jeho poddaných právě začíná. Souboje, intriky, vývoj postav a také trýznivý nedostatek vody čiší z každé stránky a ačkoliv mě standardně pouštní prostředí ve sci-fi a fantasy odrazuje, tady se jedná o výjimku potvrzující pravidlo.

Frank Herbert se podrobně zabýval problematikou vysychání půdy a zkoumal reálné dopady nedostatku vody na ekosystémy na Zemi, snad i proto se mu tak mistrně podařilo ztvárnit Arrakis naprosto uvěřitelně a někdo by dnes, kdy jsou klimatické změny opět populárním tématem, mohl knize připisovat ještě větší význam, než když v šedesátých letech minulého století vyšla.

Navíc dodnes poměrně neotřele jsou do knihy zakomponovány prvky a vlivy muslimského světa a kultur (v kterých se, přiznám se, nijak nevyznám) a není to nijak v negativním smyslu.

Tohle prostě nejde vynachválit dostatečně, osobně považuji Dunu za jednu z nejformativnějších sci-fi mého čtenářského života, kdyby šlo dát deset hvězd z pěti, dám je.

uzivatel9146
09.08.2022 5 z 5

Co k tomuto dílů napsat. Snad jen to že jsem se od ní neodtrhnul až do konce už mluví samo o sobě. Je to takové game of thrones v kosmu ale velmi zaměřené na postavy a jejich dialogy. Herbert vykraftil velmi zajímavý svět hodně přebrany z reálné podoby některých afrických zemí. Samo že melanz je takový FUEL téhle knihy. Moc se mi líbilo že každá skupina lidí zde má svůj záměr a je zde vždy něco víc. Čtu i druhou knihu spasitel duny a ta je o poznání jiná, neřekl bych horší ale na první díl nemá. Opravdu doporučuji někdo jsi tuto knihu zamiluje jako já a vidím i ostatní jak jí nenávidí. Nejlépe poznáte jestli styl Herberta je pro vás po přečtení cca 100 stránek. Příběh se v žádném bodě nějak nerozjizdi jak tu někteří komentují , je to spíše takové ups and downs ale po celou dobu zajímavé. Žádná pasáž se nějak netahla a celé to mělo i dobře napsaný konec. Doporučuji jedno z nejlepších děl co jsem za život četl

čerweek
30.07.2022 5 z 5

Duna je príliš komplexná kniha na to, aby sa dala opísať niekomu, kto ju ešte nečítal len pomocou niekoľkých viet. Bezprostredne po prečítaní sa mi mysľou v súvislosti s ňou premietajú slová ako nadčasová, emotívna, podmanivá či napínavá. Spočiatku sa možno ľahko strácať v širokej palete postáv a frakcií s ich komplikovane pôsobiacimi pohnútkami. Autor na čitateľa prakticky od začiatku vychŕli značnú časť univerza, ktoré vytvoril len s veľmi strohým opisom. Postupne sa však počet dôležitých postáv značne zníži, udalosti sa vyjasňujú a kniha progresívne každou stranu naberá spád. Duna tak bola knihou, ktorá ma bavila tým viac ako som ju čítal a posúval sa k jej záveru. Ten bol strhujúci a harmonicky koreloval s púštnou búrkou, ktorá sa na konci spolu s Fremenmi pod vedením Muad'Diba Arrakisom prehnala. Frank Herbert čitateľa dostáva do víru dramatických udalostí a keď sa zdá, že Paul to už má vyhrané okamžite otvára ďalšie dvierka a stavia pred neho ďalšiu smrtiacu výzvu. S ohľadom na rok vydania originálu ostávam len v nemom úžase. Aj keď je Denis Villeneuve veľký vizionár a filmové remeslo ovláda tak ako málo iných, po prečítaní knihy musím uznať, že ani v jeho silách nie je verne premietnuť unikátny svet Duny na filmové plátna. Tých vnútorných monológov, myšlienok a pocitov postáv je jednoducho tak veľa, že to nie je možné. Keď už nič iné, aspoň však prostredníctvom svojich filmov nasmeruje ku knihám nezanedbateľný počet ľudí, ktorí by sa inak k dielu Franka Herberta nedostali. Čo by bola obrovská škoda...

Hakate
09.07.2022 5 z 5

Sci-fi Klasika, originální svět, kniha se dobře čte, ale přesto to není na plný počet, občas nudnější pasáže, závěr ne příliš povedený.

Metuje
06.07.2022 2 z 5

(SPOILER) No… Tak to mám za sebou. Jedna z nejopěvovanějších knih posledních let mě dala teda dost zabrat. Neděsila mě její tloušťka, ba naopak jsem se chtěl “začíst” do toho úžasného světa, který prý skrývá. Tušil jsem, že bude její čtení náročné, proto jsem sáhl po českém překladu, ale i tak se mi četla opravdu obtížně. Nejvíce mě asi bavila část, kdy Paul s mamkou utíkají pouští a když se Paul později učí fremenským zvykům. O tom bych si klidně ještě přečetl, nebo například o realizaci Kynesova snu – přeměny Arrakis na zelenou planetu. Jinak je kniha ale kniha v podstatě hodně “středověká”, sledujeme panovníky, souboje velkorodů, intriky, války, polygamii, předem domluvené sňatky za vidinou věna a bohatství, a to já prostě nemusím. Sice se to odehrává na úplně od Země odlišných planetách, ale jsou jen kulisy. Doufám, že druhá filmová adaptace mi děj trochu utřídí a pomůže uchopit, na knižní pokračování se, alespoň prozatím, nechystám. Vzhledem k velmi vysokému hodnocení jak zde, tak na ostatních portálech se k Duně možná za pár let znovu vrátím.

kure91
02.07.2022 5 z 5

Hodnocení knížky musím začít slovy, jak je to možné, že jsem se jí tak dlouho vyhýbal?! Jistě, o existenci tohoto díla jsem povědomí měl, stejně jako u dalších klasik sci-fi, ale že bych se dokopal ke čtení? Možná jsem měl, podobně jako třeba u Clarkových Odysejí, obavy, že je to pár desítek let stará věc a už mě nezaujme, ale víc jsem se mýlit nemohl.
Recenzi píši hned po druhém přečtení, když to první nestačilo a jediné, k čemu vedlo bylo, že jsem si rovnou pořídil celou sérii do knihovničky a dal si první díl znovu. Jelikož tohle je přesně ten druh díla, které nestačí číst jen jednou, protože mi přijde, že podobně jako se skrývají intriky v intrikách jiných intrik, tak tu se v hloubi myšlenek skrývají další myšlenky a autorovy nápady. Obligátně řečeno, mnohovrstevný a hutný text, který mě bavil od první do poslední stránky.
Jak by se na slušnou recenzi slušelo a patřilo, na tomto místě bych měl vypíchnout věci, kterými si mě knížka získala a které mě zklamaly, ale ono to tady nejde. Prostě Duna je geniální a nedaří se mi na ní najít výrazný mínus. Klady jsou naopak výrazné, ať už jde o zasazení do prostředí Arrakisu, celé zasazení či inspirování se arabskými motivy a neutichající linkou náboženství a náboženského fanatismu, kdy se ukazuje, že nakonec ani kladné postavy musí být jednoznačně kladné.

Alaudae
01.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Tak konečně jsem se dostal k legendární Duně, moje pocity jsou celkem rozporuplné.
Začal bych plusy, těmi je rozhodně netypický, originální svět. Kombinace pokročilé technologie a feudalismu je zajímavá a funguje moc dobře.
S tím se pojí i druhý plus, a tím je politická stránka Duny. Kapitoly na dvoře Atreidů a ty s Harkonneny v hlavní roli jsem si opravdu užil. Fungují víc než dobře a jsou pro mě hlavním tahákem knížky.
K plusu bych s rozmyšlením přihodil i postavy, byť některé jsou až stereotypní archetyp.
Co ale Duně musím vytknout jsou kapitoly v poušti, které se nepříjemně táhnou a místy jsou až zbytečně ezoterické a nezáživné.
Dále se mi moc nelíbil fakt, že příběh máme autorem hned od začátku vyzrazený. Fakt, že se z Paula se stane imperátor víme prakticky hned.
Největší mínus však směřuje k závěru. Celá kniha jako kdyby směřovala k velkému konfliktu, k finálnímu střetu mezi Fremeny a Atreidy proti Harkonnenům, případně i proti Corrinům. Místo toho se dočkáme počátečního prolomení Štítového valu, načež následuje hned výhra té lepší strany a audience/konfrontace v paláci. Takhle se závěr prostě nedělá, nepovedl se a to Duně opravdu moc škodí. Navíc, baron v rámci tohoto zemřel příliš rychle a nezajímavě, Rabbana se autor pro jistotu zbavil "off screen" bez nějakých dalších detailů.

I přes nudnější pasáž v poušti vnímám jako největší neduh Duny právě v nepovedeném závěru, za který musím udělit knize v kombinaci s ostatními problémy jen tři hvězdy. Je to škoda, protože potenciál byl opravdu velký.

M0rte
25.06.2022 3 z 5

Nestalo se mi poprve, ze nesdilim nadseni z nejake vseobecne milovane knihy. Je to ale poprve, kdy jsem jednoznacne identifikoval proc. Stval me Paul, ten zatracenej fracek bez jakekoliv pokory. Nenasel jsem na nem zhola nic, proc bych mu mel fandit. No a proto muzu dat max 3 hvezdy. Skoda, tesil jsem se na celou serii.