Duna

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445401/bmid_duna-pkG-445401.jpeg 4 3281 490

Duna série

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, kterému vládne padišáh imperátor Shaddam IV. z rodu Corrino, jemuž jsou podřízené všechny velkorody. Mladý Paul Atreides – dědic a následovník rodu Atreidů – odlétá se svým otcem vévodou Letem a matkou Jessikou na Arrakis, pouštní planetu, jež je jediným zdrojem výjimečného koření, nejdůležitější a nejcennější látky ve vesmíru s podivuhodnými vlastnostmi. Rod Atreidů má planetu spravovat poté, co ji opustili jejich odvěcí nepřátelé, Harkonnenové. A v tu chvíli se rozbíhá mnohovrstvá interakce složitého světa politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí, to vše ve snaze ovládnout Arrakis, protože ten, kdo ovládá Arrakis, ovládá i koření...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Dune , 1965

Frizer
Frizer
18.12.2022 5 z 5

Dunu jsem četl potřetí, první čtení bylo asi před 25 lety a druhé asi před 15 lety...s každým přečtením jsem si knihu užil o něco víc...pro mé desetiletá byla kniha bolestně pomalá, pro 20 rok staré já byla kniha v pořádku, ale nic zvláštního. V dnešní době velmi oceňuji tempo a prózu knihy.

Příběh je možná trochu zastaralý (a to určitě je), určitě jsou sci-fi příběhy, které mě bavily mnohem víc, ale v Duně jsou i docela velké myšlenky, myslím, že pokud vás to baví, můžete diskutovat o příběhu, důležitosti myšlenky a všeho toho myšlení za myšlením až do konce světa.

Mně stačí určité postavy a pohled do jejich hlav k tomu, abych se k této knize určitě znovu vrátil.

Baron Harkonen, Liet-Kynes, Lady Jessica a hlavně Gurney Halleck jsou pravděpodobně jedny z nejlepších postav, které kdy byly napsány

krovacek
krovacek
14.12.2022 5 z 5

Knihu jsem cetla az po shlednuti filmu a nelituji, sice jsem min trenovala predstavivost, ale zase jsem se i vic vizualne ponorila do deje. Ten me strhl i pres to, ze jsem z filmu znala pokracovani... ale jen do pulky knihy:)

Kate3003
Kate3003
12.12.2022 4 z 5

Tuto knihu jsem řetla v rámci bingo výzvy. Nebylo to pro mě první setkání d planetou Arrakis. Měla jsem už možnost vidět všechny doposud vydané filmy a slyšet audioknihu.Myslím, že jistá věta , která v příběhu zazněla celou knihu vystihuje asi nejlépe. Jedná se totiž o příběh o plánech v plánech jiných plánu. Na jednu stranu je to skvělá kniha, ale svým způsobem také hrozná. Nechápejte mě špatně, kniha se mi líbila. Má velmi dobře propracovaný příběh a famózně vystavěné prostředí, ale v některých částech je příběh celkem zdlouhavě popisný a přes příliš filozofický, Přesto je děj poměrně svižný, intriky a zvraty jsou zde na denním pořádku a vlastně i přes prorocké vize, které naznačí další krok. Nikdy nevíte kolik plánů do toho původního plánu kdo zakomponoval a jak to ovlivní jeho výsledek.

kruppe
kruppe
08.12.2022 5 z 5

Duna je kniha, které jsem se dlouhou dobu vyhýbal. Nevím ani sám proč. Dunu a Dunu 2000 jsem hrál. Bavila mě. Ale souvislosti mi unikaly. O více než 20 let později jsem se konečně odhodlal ke přečtení a byl jsem překvapen komplexností této space opery. Živoucí charaktery. Promyšlený svět. Zajímavá filozofie. Ona to není ani tak sci-fi. Klidně můžete nahradit kosmické lodě za obyčejné lodě. Laserpaly za, no... za špetku magie. Důležitá je politika. Forma absolutní vlády a svobody. Výsady vládnout a nutnost se podřídit. A vybudovat si své místo na světě. Vybojovat si svou svobodu i za cenu strádání. Schopnost obětovat se za budoucí generace versus osobní pohodlí. O tom všem je Duna.

ujira
ujira
04.12.2022 5 z 5

Skvělé sci-fi, klasika která nenudí, vtáhne na planetu Arakis a nenechá v klidu spolu s Paulem a dalšími hrdiny bojujícími o přežití a o přeměnu nehostinné planety na životu milou.

Finvarra
Finvarra
18.11.2022 5 z 5

Prvních třicet stránek jsem se nemohla do příběhu ponořit. Ale protože čtení nerada vzdávám, zkusila jsem pokračovat. A jsem tomu ráda. Je vidět, že Frank Herbert nešel po povrchu, ale příběh propracoval do nejjemnějších detailů. Na knize oceňuji, že obsahuje hluboké myšlenky o člověku, o různých etnikách, o ekologii. Pro jedny na Arrakis je to nejcennější koření, pro druhé je to voda.

Kamínekvoku
Kamínekvoku
14.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mě, jakožto nečtenáře sci-fi, pro mě byla Duna velkým překvapením. Viděla jsem obě filmové adaptace a obě ve mě zanechaly určité neuspokojení v tom ohledu, že nikde nebylo zatím pořádně demonstrováno fremenské náboženství, způsob života a vnitřní prožívání postav. Koupila jsem si šest seti stránkovou bichli s tím, že si na četbu moc nevěřím a že to pro mě asi bude dost nuda, jak naznačovala některá hodnocení.
Po prvních padesáti stranách pro mě bylo těžké se od knihy odtrhnout. Má velmi příjemné tempo a je napsaná velmi imerzivním způsobem. Moc mě zaujal koncept Bene gesseritu a mluvčích pravdy. Všechny postavy jsou zajímavé a nemusíte počítat s tím, že by jste se v knize zbytečně zabývali nějakými emocemi. Naprosto nejlepší byla část mezi druhou a třetí (a pak celá třetí) částí knihy, kde už je téměř úplně naplněno poselství o hlase z vnějšího světa a Paul se svou matkou Jessicou už jsou zcela odevzdáni fremenskému způsobu života. Tady v této části zažijete největší rozpuk Herbertovy fantazie, setkáte se s jízdou na červovi (tvůrci), zažijete naprosto úžasný popis přeměny vody života v těle, nahlédnete do všech krás a složitostí života v síči, seznámíte se s obřady, rituály i náboženstvím...
A konec je taky skvělý. Frank Herbert se tam nepatlá s nějakými složitými popisy válčení, v jedné kapitole se začne bojovat a v druhé už je vyhráno a vyjednává se o vládě na Arrakis.
Nenechejte se odlákat tisícátým popisem suché, žluté duny s obsahem vzácného koření, ani nudnějšími pasážemi s Harkonneny.

lištička1998
lištička1998
12.11.2022 5 z 5

Přiznávám se bez mučení, že jsem si tuhle klasiku konečně přečetla až po opakovaném shlédnutí vynikajícího filmu. A nemám tomu co vytknout, fascinující čtení z neuvěřitelně propracovaného světa.

lilkys
lilkys
06.11.2022 5 z 5

Skvělé čtení! Já si tento fantasy/scifi román okamžitě zamilovala! Svět je úžasně propracovaný, nechybí napětí, intriky a zvraty. Kniha se mi četla dobře, ale musíte u ní prostě přemýšlet, spojit si postavy a vyznat se v událostech, což mě osobně nevadí, ba naopak. Stylem podobné jako Hra o trůny, ačkoli ta se mi zdá ještě složitější.
Není to kniha na jeden večer, to snad ani nejde a je tam spousta politiky - to nemusí sednout každému. Já jsem ale nadšená a přidávám další díly na svůj seznam.

katy238
katy238
21.10.2022 5 z 5

Duna autora Franka Herberta je stále aktuálním poselstvím o světě, kde se voda stává vzácnou a jen málo dostupnou komoditou a vše podléhá tlaku na těžbu zázračného koření, látky, která prodlužuje život, modrají po ní oči a každý národ s ní dokáže velké věci po svém. Příběh rodiny Atreidů přicházejících na planetu Arrakis vystřídat zlotřilé Harkonneny s poněkud naivní vizí překračuje svou dobu a ať již se čtenář podívá na jakoukoliv linii příběhu, nalezne spojitost až do současnosti. Problém s dostupností vody klepe na dveře i u nás stejně jako války o cenné komodity, které naše planeta vydává. Hlas vypravěče se tedy může zdát mnohdy trochu protivný, ale o to zajímavější. Příběh mladého Paula, který se musí vyrovnat s úlohou, jež nenaleží jeho věku ani zkušenostem a osudem, jaký mu byl dán ještě před jeho narozením, však zajímá čtenáře či diváky dodnes, a to i díky novému filmovému zpracování, o něco stravitelnějšímu masám než počin Davida Lynche. Kdo tedy neznáte, zkuste se ponořit do horkého písku planety Arrakis a naslouchat dunění obřích červů. Je pravděpodobné, že Vás to strhne v mnoha významech tohoto slova.

Chytuš
Chytuš
18.10.2022 5 z 5

Ach, jaká to ostuda, dostat se k tomuto knižnímu klenotu až po shlédnutí filmu, který se mi líbil (a zabírá vlastně jen zhruba třetinu až polovinu děje knihy). Ješto o dost víc mě nadchlo knižní zpracování - naprosto skvělá kombinace intrik, politikaření, ekologických nebo náboženských prvků, včetně psychedelických rituálů, spojených s kořením. Úchvatné jsou popisy pouštní planety, života na ní - z hlediska Fremenů i z hlediska vládnoucích rodů, kterým jde víceméně hlavně o těžbu koření a mocenské půtky - ano, zápletka stará, jako samo lidstvo, přesto podaná tak zajímavě, že se čtenáři nejednou tají dech... Navíc postavy nejsou ani trochu černobílé - i Paul nebo Jessica mají své kladné, tak i stinné stránky. Pro mě nově nalezená srdcovka...

"Nesmím se bát.
Strach zabíjí myšlení.
Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení.
Budu svému strachu čelit.
Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne.
A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel.
Tam, kam strach odešel, nic nezůstane.
Zůstanu pouze já."

harrym
harrym
13.10.2022 3 z 5

Dosti toporné, nezáživně napsané čtení. U řady statí se přichytíte u toho, že si to musíte přečíst opakovaně, abyste vůbec bez pochyb vstřebali děj. Už od dob před 34 lety, kdy jsem ze scifi poličky městské knihovny vytáhnul první vydání českého překladu v rámci edice OMNIA, marně dumám, jak se tahle kniha mohla stát bestsellerem.

VikyKleinik
VikyKleinik
10.10.2022 5 z 5

Obsahově hutné, pečlivě rozvrstvené a rozvážně napsané.
Duna vyžaduje pečlivější čtení. Když jsem ji prvně poslouchal jako audioknihu při práci, docela jsem se v ní ztrácel, ale později jsem se k ní vrátil a docenil její kvality.

Jedná se asi o první fikční svět, jehož kouzlu jsem propadl. Filmovou trilogii Pána Prstenů jsem si velmi užil, ale nikdy mě toliko nezaujal lore. Seriálová Hra o Trůny mě bavila kvůli postavám a ději a víc informací o různých náboženstvích nebo historii jsem si nezjišťoval.
Duna však nemá moc charismatické postavy. Nemám pocit, že by si je čtenář mohl příliš oblíbit. Například Duncan Idaho (kterého hrál ve filmu Jason Momoa), zde není prakticky vůbec povahově vykreslený a jeho oběť nemá žádný emocionální náboj. Neříkám však, že postavy nejsou zajímavé nebo že neprožívají zajímavé události. Obojí by byla lež. Problém je v tom, že se s nimi čtenář prostě příliš nesžije. Herbert zkrátka neumožnil čtenáři se k postavám více přiblížit. Vypravěč sice umožňuje čtenářovi nahlédnout do Paulových vizí a obavy z džihádu vedeném v jeho jméně...

"Někde v jeho budoucnosti si fanatické hordy jeho jménem klestí napříč vesmírem svou cestu plnou krve. Zelený a černý atreidský prapor se stane symbolem teroru. Zfanatizované pluky se budou vrhat do bitev s válečným pokřikem Muad´Dib!"

...ale přesto mi nepřijde, že bych ho lidštěji poznal, že bych chápal, proč se zamiluje do fremenky Chani nebo co se myslí o jiných lidech, co ho odpuzuje, co ho přitahuje, co ho baví, co má rád a proč, jaký má smysl pro humor, po čem touží a co obdivuje a jaké malichernosti se třeba oddává... Postavy jsou spíše figurkami na šachovnici, které čtenář se zájmem sleduje proto, že tyhle figurky prožívají velké události a mění podobu a historii velmi působivého fikčního světa.
Právě ten fikční svět (jehož uvěřitelnost je skvěle vykreslována třeba i tím, že na začátku každé kapitoly Frank Herbert zanechal úryvek z fiktivní literatury) s řadou soupeřících frakcí a rozsah interesantních témat a motivů, jež mají značný přesah a odráží leccos toho, co nacházíme ve vlastní skutečnosti.
- ekologie (vykořišťování a bezohledná těžba nerostného bohatství)
- antropologie (kultura pouštního lidu)
- psychedelika (látka rozšiřující vědomí)

Duně jsem tedy propadl, protože mi přijde velmi zajímavá (nejen obsahově, ale i esteticky). Plný počet jí však nedám, protože mě to prostě dějově nesemlelo.

Roselunda 1928
Roselunda 1928
08.10.2022 5 z 5

K přečtení knihy mě inspiroval nový film z roku 2021, který mě naprosto uchvátil, a musím říct, že přečtení knižní předlohy naplnilo, ne-li předčilo má očekávání. Příběh mě vtáhl velice snadno, fascinovaly mě náboženské, politické, i ekonomické prvky.
Duna je velmi propracovaná a nadčasová a řekla bych, že obsahuje spoustu podnětů k přemýšlení. Jsem zvědavá na další díly.

lena.o.knihach
lena.o.knihach
29.09.2022 4 z 5

Začetla jsem se téměř ihned, je tam spoustu cizích pojmů, svět je vymyšlený do nejmenších detailů a je skvělý.
Duna je podle mě kniha, ve které při každém dalším jejím čtení objevíte něco nového.
Originál je z roku 1965, ale i po téměř 60 letech je stále aktuální.
Jsem moc ráda, že jsem si tuhle sci-fi klasiku přečetla.

Bethanee
Bethanee
28.09.2022 5 z 5

Pán prstenů z budoucnosti, tak by se dala popsat tato kniha. Svět je zde vymyšlený do nejmenších detailů a pokud se prokoušete několika prvními stránkami tak si postupně zvyknete i na spoustu cizích pojmů. Nejdříve jsem viděla film, který pokrývá děj asi první půkly knihy a je opravdu velkolepě a věrně zpracovaný. Není to jednoduchá četba, ale pokud se do děje ponoříte, začnete vnímat cenu vody úplně jinak než před tím a téměř ucítíte vůni koření.

katallinka
katallinka
26.09.2022 3 z 5

Tahle knížka mi dala poměrně zabrat. Rozhodně chápu, proč měla takový úspěch a je stále oblíbená. Téma i zpracování je moc zajímavé, ale na můj vkus je kniha zdlouhavá, popisná a naprosto jsem se ztrácela v postavách.

desert.fox
desert.fox
24.09.2022 5 z 5

Atmosférický příběh mne okouzlil už před lety. Přímo cítím žár rozpáleného písku... to je nejsilnější dojem z knihy: Široširá poušť a vedro. A spiknutí.

ReniHan
ReniHan
12.09.2022 5 z 5

Když se řekne, že je kniha "ikonická klasika", která inspirovala několik nástupců stejného žánru, ne všechny to navnadí. S radostí říkám: Je pravda co se říká! Duna je skvělá a i když je plná klišé (které sama vytvořila, a my je vídáme v knihách a filmech) zachovala si svoji osobitost a nepůsobí zastarale, vlastně je i po 60 letech aktuální.
Kniha má spoustu skvělých hlášek, které vás rozesmějí nebo donutí k zamyšlení. Doporučuji!

monkal
monkal
08.09.2022 3 z 5

Na základě posledního filmového zpracování jsem se rozhodl přečíst si i první díl literární verze. První část na mě působila celkem zajímavě a poutavě, ale směrem ke konci mě kniha začala čím dál víc nudit a musel jsem se trochu přemáhat, abych ji vůbec dočetl. Čtení dalších dílů mě vůbec neláká a asi nejsem cílovou skupinou pro tuto sérii. Ovšem rozhodně se nejedná o žádný brak, ale velice kvalitně napsanou sci-fi.