Dům za zdí

Dům za zdí https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309778/bmid_dum-za-zdi-yng-309778.jpg 4 335 98

Když nastane přesně ta správná chvíle, objevíte v úzké uličce lemované cihlovou zdí, jen kousek od obyčejné anglické hospody, vchod do neobyčejného domu. Cizí člověk vás tam osloví jménem a pozve vás dovnitř. Zpočátku se vám nebude chtít odejít. Později zjistíte, že odejít nemůžete. Každých devět let tam jeho obyvatelé – podivní sourozenci – pozvou někoho, kdo je odlišný nebo osamělý: přechytralého puberťáka, nedávno rozvedeného policistu, plachou univerzitní studentku. Co se však v domě opravdu děje? Pro ty, kdo to zjistí, je už příliš pozdě… Složitě propracovaný román rozkročený přes pět desetiletí, od konce sedmdesátých let do současnosti, který přeskakuje z jednoho žánru do druhého a ozlomkrk se řítí k ohromujícímu závěru, vás vtáhne do pozoruhodného světa, kde starý příběh o strašidelném domě dostává nový rozměr – jaký si dokáže vymyslet pouze David Mitchell.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Slade House , 2015

akdar72
09.10.2018 3 z 5

Nečetla se mi snadno, snad také proto, že sci-fi není můj šálek kávy. Jsou ovšem spisovatelé, u kterých je povinnost přečíst vše z jejich tvorby.

gad
06.10.2018 5 z 5

Paráda. Několik časových rovin, skvělé dialogy, mystično. Já jsem si čtení užil a doporučuji.

Angelicca
22.08.2018 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora. Přestože sci- fi nepatří zrovna k žánrům, které vyhledávám, tato kniha je perfektně zpracována a přeložena tak, že má člověk pocit, jako když sleduje film. Velice napínavý a strašidelná příběh, který jsem četla jedním dechem, vřele doporučuji!!

Corly
20.08.2018 2 z 5

Ze začátku se to četlo fajn, ale....na mě moc překombinované a zmatené, dost velká fantasmagorie :-)...čekala jsem něco jiného...takže jsem ani nedočetla...

Storm5007
10.08.2018 5 z 5

Kniha mě neuvěřitelně bavila. Jak styl, jakým je napsaná tak samotný příběh. Ne jednou mě mrazilo. Nejvíc mě zarazilo jak jsem si několikrát již myslela, že se sourozencům Grayerovým nepodaří získat duši další oběti a najednou jsem se ocitla v dokonale připravené pasti. Líbili se mi i odlišné charaktery dvojčat. Od začátku bylo jasné, že Jonah, na své suveréní chování dojede.
Ač mi bylo velmi líto všech, kterým zmařili jejich životy a tolik ovlivnili životy jejich blízkých, a dále zmařené životy náhodnych lidi zapletených do spletitých intrik, když došlo na lámání chleba bylo mi líto i dvojčat. Pro ně životy druhých neměli žádný vyznam. Konec se mi moc líbil, je to velice nápadité. Chtěla bych vědět, jestli se Norah podaří pomstít.
Od knihy jsem se nemohla odtrhnou a moc mě mrzelo, že je tak krátká. Určitě doporučuji, já jsem ji rozhodně nečetla naposledy. :oD

Lexand
05.08.2018 4 z 5

Náš miláček David si střihnul horror. Nic míň nic víc. Ale je to náš miláček David, takže je to dobrý horror.

etsurin
17.07.2018 4 z 5

Když už zůstanu kvůli knihze vzhůru dlouho do noci, abych ji dočetla, musí to stát za to. Mitchell prostě umí čtivý, napínavý příběh a uvěřitelné postavy, s kterými člověk sympatizuje (nebo je naopak nenávidí). Závěr byl trochu slabší a stálo by za to ho trochu rozvést a dovysvětlit.

Clarisima
04.07.2018 5 z 5

Sice jsem čekala něco trochu jiného, ale nakonec překvapivě dobrá oddychovka a zajímavé rozuzlení. Za mne za 5*

parxel
02.07.2018 4 z 5

Krátky lehce hororový román, který je v podstatě koncipován jako série volně navazujíích povídek s tématikou mizení lidí v jednom starém domě.

Přestože mne příběh nijak zásadně nepřekvapil svou pointou, tak se mi líbilo, jakým způsobem se vyvíjely jednotlivé povídky. Více už nechci prozrazovat, abych případným čtenářům neprozradil něco, co by jim zkazilo výsledný dojem.

jiri77
07.06.2018 1 z 5

Knihy od Mitchella mám rád ale tahle kniha mě vůbec nebavila a zklamala mě na plné čáře. První polovina knihy ještě celkem čtivá ale zbytek naprosto nezáživný a někdy nesrozumitelný.

OldřichHanton
30.05.2018 4 z 5

Od Mitchella jsem zatím četl jen samé tlusté mnohavrstevné, spíše historické romány. Dům za zdí se rozhodně vymyká a to jak rozsahem, tak žánrem.
Kdybych ho měl někam zařadit, řekl bych, že je to horor, co pracuje s klasickým motivem tajemného domu, kam není radno vstupovat Pouhých 150 stran pak ani neumožňuje velké postmoderní experimenty. Přesto autor svůj styl nezapře. Příběhy různých postav v různých dobách, které se vzájemně ovlivňují a odkazů na své předchozí příběhy . Mám pocit, že všechny Mitchellovy knihy se odehrávají v jednom univerzu.
Nepochybně jsem se dobře bavil a postupně odkrýval záhady Slade housu ve zhruba třech čtvrtinách mi však příběh přišel už trochu repetitivní. Klidně by šlo vynechat jednoho náštěvníka a naopak více rozpracovat závěrečné rozuzlení, kdy zůstalo hodně otázek nezodpovězeno. Každopádně se jedná o velmi kvalitní román, co si mohou přečíst nejen fanoušci Mitchella a hororů.

eliska2669
27.05.2018 3 z 5

Občas trochu depresso, ale nijak moc děsivý to nečekejte. Ale čte se to fajn a člověk se těší na rozuzlení.

coppacabana
09.05.2018 5 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po nějaké hororové knížce a rozhodně nelituju své volby. Přiznám se, že jsem od Mitchella nikdy předtím nic nečetla, tento žánr prostě není můj šálek čaje. Ale horory o strašidelných domech miluju a přestože to, co jsem četla, nebylo přesně podle mého očekávání, jsem nadšená. Celé mi to přišlo geniální. Zpočátku jsem byla vůči všemu důvěřivá (aspoň tak první dva tři príběhy), aby mi Grayrovic dvojčata vzápětí má přesvědčení zbořila. Nakonec jsem s každou novou postavou počítala s tím, že může být jeden z nich. Nejvíce jsem asi naletěla u Pinka, když vyprávěl Grayrovic životní příběh. Nakonec mi ale přišlo podezřelé, kolik věcí o nich ví. Oceňuji, jak skvěle autor popsal pohled a myšlení každého z obětí dvojčat. Psychicky nemocné děcko opravdu přemýšlelo jako psychicky nemocné děcko, polda přemýšlel jako polda, stydlivá vysokoškolačka přemýšlela jako stydlivá vysokoškolačka, atd. Trochu mi dělalo problém porozumět terminologii okolo celé té simulace domu, ale nakonec jsem si to nějak ujasnila. Knihu rozhodně doporučuji.

petulienka126
25.04.2018 2 z 5

tak za mne tohle ne, od Mitchella proste jaaa cekam vic..

wlado
20.04.2018 3 z 5

Kniha pripomína Simmonsovu Dobu mrchožrútov. Obdivujem autorovu fantáziu, no miestami mi to prišlo až príliš prefantazírované. Niektoré vety boli skoro nezrozumiteľné.

VěrkaZ.
17.04.2018 4 z 5

Je to trochu jiný druh příběhu, než který obvykle čtu, přesto mne kniha zaujala. :-)
Nerada bych něco prozradila z děje budoucím čtenářům, přesto se musím přiznat, že mne sourozenci Grayerovi fascinovali tím, jak dokázali lákat "vyvolené" lidi k sobě domů a zmást je kvůli svým účelům. A už víc neprozradím :-)

snoopylady
11.04.2018 5 z 5

Na duchařiny a fantasmagorie moc nejsem, vlastně ani nevím, proč jsem tuhle knihu otevřela. ALE - vtáhlo mě to do děje už od první stránky a nepustilo půl dne - tak dlouho mi trvalo, že jsem tuto knihu schroupala.
Dokonalých 5 příběhů, které se promísí do jednoho mi učarovalo.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že "starý obrovský anglický dům" je trochu klišé, mně to v příběhu vysloveně sedlo.
Krásné vykreslená atmosféra i myšlenkové pochody postav.

Mojepočteníčko
02.04.2018 5 z 5

Dům za zdí jsem si pořídila před dvěma lety v knihkupectví po autogramiádě Okamžiků štěstí Patrika Hartla. Tuším, že jsem ji nejdřív jen letmo prolistovala, odložila a až při zpáteční cestě ji vzala s sebou k pokladně. Dnes už vím, že jsem udělala jen a jen dobře. Byla totiž skvělá…

Norah a Jonah Grayerovi. Dvojčata, která svým způsobem zbožňují návštěvy. Není to však o tom, že byste k nim prostě přišli a zazvonili na zvonek. Objevují se pouze ve chvíli, kdy oni sami chtějí…kdy jsou na další návštěvu řádně připraveni.
Slade House se objevuje pouze ve správný čas na tom jediném správném místě. Je vcelku obtížné ho najít, ale když se vám to podaří, neubráníte se své zvědavosti a toužíte nahlédnout, co se za malými černými dvířky bez kliky nachází.
A tak je oběma sourozenci každých devět let v domě přivítán někdo nový. Někdo, kdo je svým způsobem odlišný a koho si dvojčata podvědomě vybrala. Všichni pozvaní vstupují většinou bez obav. A pokud se nějaké přece jen objeví, jsou v krátké době rozehnány. Co ale rozhodně tito pozvaní lidé netuší, je fakt, že v okamžiku, kdy se za nimi vchod do Slade House uzavře, již nebude cesty zpět…

Tak tahle kniha byla vážně jízda! Děsivá celých 148 stran. David Mitchell je zkrátka mistr iluzí a skvěle vykonstruovaných příběhů. Čtete a celý ten děsivý obraz se vám neustále odvíjí před očima. Sami sebe musíte neustále přesvědčovat: Klid, jsem v realitě, jsem v realitě… a najednou cvak! Jste tam, kde být nechcete. Nevíte, jak se to stalo ani co tomu předcházelo. Sevře se vám hrdlo a vy cítíte zděšení a bezmoc každé postavy, která zjišťuje, že se nemůže dostat zpátky, i když po tom bezmezně touží. Zkrátka jedno veliké WOW!
Nepatřím k nejrychlejším čtenářům, ale tuhle knihu jsem doslova slupla jako malinu.
Je čtivá, napínavá, a pokud máte tento typ příběhů rádi, určitě by vás neměla minout.
Doporučuji!

DriftBooks
26.03.2018 3 z 5

Zajímavá jednohubka. V recenzi na iLiteratura.cz jsem si o knize (mimo jiné) přečetl: …poutavá tapisérie utkaná ze snů a vizí, připomínajících barevný psychedelický zážitek, z důmyslných rozhovorů a vjemů hlavních protagonistů, popsaných řemeslně zdatným spisovatelem. Inu tak…

O nesmrtelnosti a o tom, zda bychom ji chtěli či ne, a za jakou cenu, přemýšlí tu a tam pravděpodobně každý z nás. David Mitchell nabízí recept vskutku „faustovský…“. Dotknete-li se tu a tam okultní literatury, přidejte si k hodnocení hvězdičku…

evka.jurca
01.03.2018 4 z 5

Zajímavá zamotaná napínavá kniha. Škoda, že nebyla delší.