Dům, ve kterém jsme vyrůstali

Dům, ve kterém jsme vyrůstali https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291624/bmid_dum-ve-kterem-jsme-vyrustali-cIe-291624.jpg 4 170 51

Birdovi bydlí v malebné anglické vesničce v domě se zahradou. Čtyři děti – pragmatická Meg, zasněná Beth a dvojčata Rory a Rhys – chodí do místní školy a po večerech sedávají u společných večeří s milujícími rodiči – hodným tatínkem Colinem a veselou, trochu praštěnou maminkou Lorelei. Jejich dětství je jako z pohádky, dokud do něj jednoho osudného velikonočního víkendu nezasáhne tragédie. Rodina se začíná rozpadat, děti dospívají, odcházejí a z matčiny nevinné sběratelské vášně se stává patologická posedlost. Po letech se Meg do domu vrací. Jaká tajemství se tady skrývají? Má rodina ještě šanci? A co se vlastně tehdy o Velikonocích stalo?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The House We Grew Up In , 2013

Pavlína2019
12.03.2023 5 z 5

Nádherná kniha.
Právě jsem ji dočetla a jsem plná emocí.

Moc se mi líbila, autorka píše výtečně!

Snažila jsem se číst pomalinku, ale i tak je už konec, ach jo, ráda bych dál proplouvala dějem, který se střídá s minulostí a odhaluje, co se stalo...

Krásná, zajímavá kniha, se zvláštním, citlivě napsaným dějem a velmi dobře popsanými povahami a osudy.

Za mě bomba a rozhodně doporučuji!

JancaKube
15.10.2022 3 z 5

Tak já nevím. Když jsem knihu začala číst byla jsem z ní naprosto nadšená. Bohužel to trvalo maximálně jednu třetinu. Potom už jsem se spíš nudila. Nějak mě vůbec nezajímalo co s hrdiny bude. Chtěla jsem samozřejmě vědět co se stalo Rhysovi a trochu mě štvalo, že to autorka neodkryvala nějak postupně. Celé jsme jsem to dozvěděli najednou a žádný wow efekt se nekonal. Bylo to nějaké rychle, neuvěřitelné a neskutečné. Prostě jsem tomu nevěřila. Čekala jsem kapitolu psanou z Rhysova pohledu, která by nám toho spousta vysvětlila a my bychom pochopili jeho chování. Ta bohužel chyběla. Celkově slabší kniha.

ela1972
08.03.2022 4 z 5

Knihu bych si dle vzhledu asi nikdy ke čtení nevybrala. Na doporučení jsem si ji půjčila a jsem ráda. Je to zajímavý příběh jedné rodiny, ve které nikdo není bez chyb.

alexis818
18.10.2021 4 z 5

Velmi zajímavý příběh jedné rodiny, která má mnoha tajemství. Dávám čtyři, protože knihy předešlé od této autorky byly pro mne lepší. Ale doporučuji.

Zorka
17.09.2021 5 z 5

Tato knížka zpracovává aktuální, ale ne příliš obvyklé téma. A nutno říci, že opravdu velmi poutavou a uvěřitelnou formou. Doporučuji přečíst všem, kteří mají kolem sebe lidi s nechutí vyhazovat staré věci.

Zuknihomol
05.09.2021 5 z 5

Krásná kniha plná zvratů, spletitých vztahů, duševních bolístek a lidské nedokonalosti. Kniha, která je zvláštní, ale dokáže čtenáře upoutat. Vcítila jsem se do postav, bohužel kromě Rhyse, podařilo se mi to dokonce i do Lorelei. Líbilo se mi, jak se postavy vyvíjely a měnily a upřímně jsem byla šťastná za to, jak kniha nakonec dopadla. Pokud se vám líbí knihy o rodinných tajemství, myslím, že tuhle si zamilujete. Doporučuji :)

Lucc93
12.08.2021 3 z 5

Zvláštní kniha, která měla, dle mého, velmi ponurou atmosféru. Od poloviny jsem měla i dost velký problém knihu dočíst. Ale nakonec jsem se kousla a zvládla to. V podstatě je v knize kladen velký důraz na rodinné vztahy, psychické problémy postav.. Nemůžu říct, že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale četla jsem už lepší knihy.

RADOST
09.06.2021 5 z 5

Nádherná kniha, plná empatie a lidskosti. Kniha o rodině, spletitých vztazích, o závislosti, o návratu ke kořenům. O zrání, pochopení a symbolickém rodinném vzkříšení. Kniha poeticky smutná, moudrá, poučná. Díky za ni.
" Žít s Lorií bylo jako žít s člověkem smíchaným z vaší oblíbené babičky, cáklé spolužačky ze šesté třídy a učitelky, která vám odpustila domácí úkol, protože měla zrovna narozenny. Bylo to jako žít se všemi nejlepšími a nejbarevnějšími lidmi, jaké jste kdy poznali, spojenými do jednoho."
"Tenhle dům se o mě stará, dělá pro mě víc než kdokoli z téhle rodiny."

Toňula
03.06.2021 4 z 5

Autorky jsem objevila náhodou a byla pro mne příjemným překvapením. Její příběhy nepostrádají originalitu, přesto jsou čtivé a především plné lidskosti. Ani tato nebyla výjimkou.

JANIDE
20.04.2021 5 z 5

Silný zážitek....

sonkovaj
19.04.2021 5 z 5

Působivá kniha. Nemám důvod nedat nejvyšší hodnocení. Ještě nikdy jsem nečetla o podobném tématu chorobného shromažďování věcí a moc mě to zaujalo. Zvláště pokud máte někoho podobného v rodině, bylo by dobré si tuto knihu přečíst, protože ho můžete alespoň částečně pochopit. Je to kniha, kterou řadím do kategorie NEZAPOMENUTELNÝCH.

denisa7430
27.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, podmanivý příběh. S každou kapitolou jsem se nestačila divit, každá přinesla něco nově překvapujícího, až šokujícího. Přitom jde o rodinný příběh se všemi jeho radostmi i starostmi, bohužel navíc poznamenaného velkou tragédii.

Janča089
27.12.2020 2 z 5

Nedokázala jsem se vžít do děje. Kniha mě moc nebavila. Jsem ráda, že jsem ji dočetla a můžu odložit.

Ctv
26.12.2020 4 z 5

Příběh rodiny, která je poznamenaná problémy matky, jejíž psychická porucha má (zřejmě) kořeny v hlubší historii rodiny. Každý člen rodiny se se svérázností Lorelei vyrovnává po svém a každý jí je nějakým způsobem poznamenaný. Lorelei na jednu stranu litujete, protože v jádru je to krásná a milá bytost, na druhou stranu jí zákonitě musíte dávat za vinu to, co kvůli její jinakosti a neochotě s psychickou poruchou něco dělat vychovala z vlastních dětí.
Knížka se četla dobře, musíte číst dál protože jste zvědaví, co shnilého zase z rodinné historie vyplave na povrch. Trochu mi začalo časem lézt na nervy, že objasňování důvodů "proč" jsou věci, tak jak jsou, trvalo tak dlouho a zabralo tak velkou část knihy a na druhou stranu některé věci (jako ta mezi Meg a Beth) byla najednou odpuštěna tak rychle, jako mávnutím kouzelného proutku.

Kerberos
02.11.2020 4 z 5

Kniha o rodině plné úchylek,obzvlášť matka,která hromadí věci a žije ve všem tom nepořádku.Je dost nepravděpodobné,že by se to všechno tak sešlo.

micha-ella
27.10.2020 5 z 5

Zajímalo by mě, jak dlouho trvalo napsat takový román. Se spoustou postav, které se mi ale vůbec nepletly díky výborným charakteristikám, s tak nabitým dějem, s tolika přesnými popisy situací a s dokonale přirozenou přímou řečí. Báječná i hrozná rodina! Nevadilo mi, že v ní bylo těch jednotlivých úchylek až moc, protože je to opravdu dobře napsaná knížka. Doporučuji!

SSTknihy
04.10.2020 5 z 5

Lorelei chtěla pro své děti to nejlepší. Chtěla je zahrnout nehynoucí láskou a připravit jim to nejzářivější dětství, jaké si kdo dokáže představit. Ale temné tajemství požírající její duši a tragédie, která na rodinu sedla jedné velikonoční neděle smetla všechno dobré, rozpoltila rodinné vztahy a zatížila všechny děsivou vinou a neschopností vést normální život. Bude třeba hodně času, pokory, tolerance a lásky, aby se taková tíha dala překonat. S každou stránkou vás to bude nutit číst dál, abyste se dozvěděli, jak takhle rodinná sága dopadne. A budete jim držet palce...

gossipavlina
28.09.2020 5 z 5

Každý jsme nějaký.
Každá rodina má nějaké kostlivce ve skříni, čím více členů rodiny, tím více kostlivců. A vytahování kostlivců ze skříně pěkně bolí. A můžete před nimi utíkat třeba až do Thajska, schovávat se doma pod haldou nepotřebných věcí, snažit se je vydesinfikovat do naprostého vyčištění, zavírat před nimi oči, stejně vás doženou.
Lehce psychologický román o rodinných vztazích, který se dobře čte.
Jak jsem napsala na začátku, prostě, každý jsme nějaký. Tady snad nebyla postava, která by byla nudná, nezajímavá, obyčejná. Může vás z nich někdo iritovat, můžete k některým z nich pociťovat sympatie, ale každý z rodiny Birdů je něčím jedinečný, trhnutý. :)
Doporučuji.

petronella1
18.07.2020 5 z 5

Knihu jsem dostala darem a upřímně řečeno - nic moc jsem od ní nečekala. A byla jsem velmi mile překvapena, jak se mi dobře četla a téma bylo zajímavé

Ashriel
28.06.2020 5 z 5

Silná a působivá kniha, do které jsem se nejprve nedokázala začíst, a potom ji naopak odložit. S Birdovic rodinou se mi nakonec loučilo těžko a trochu mě zamrzelo konečné vysvětlení zápletky, které by si podle mě zasloužilo trochu víc prostoru. Zaujala mě psychologie a vývoj jednotlivých postav i způsob, jakým se příběh postupně rozplétal. Dotýkal se mě zvláštním způsobem. S hromaděním, patologickými a kuriózními vztahy máme totiž v rodině co do činění, a tak jsem v knize místy odkrývala i kus sebe a svých nejbližších...

anglický venkov rozpad rodiny rodinná tajemství

Lisa Jewell
britská, 1968
2021  80%Rodina z podkroví
2019  86%Beze svědků
2016  85%Dům, ve kterém jsme vyrůstali
2020  81%Pod dohledem
2012  83%Pravda o Melody Brownovej

Kniha Dům, ve kterém jsme vyrůstali je v