Dům, ve kterém jsme vyrůstali

Dům, ve kterém jsme vyrůstali https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291624/bmid_dum-ve-kterem-jsme-vyrustali-cIe-291624.jpg 4 170 51

Birdovi bydlí v malebné anglické vesničce v domě se zahradou. Čtyři děti – pragmatická Meg, zasněná Beth a dvojčata Rory a Rhys – chodí do místní školy a po večerech sedávají u společných večeří s milujícími rodiči – hodným tatínkem Colinem a veselou, trochu praštěnou maminkou Lorelei. Jejich dětství je jako z pohádky, dokud do něj jednoho osudného velikonočního víkendu nezasáhne tragédie. Rodina se začíná rozpadat, děti dospívají, odcházejí a z matčiny nevinné sběratelské vášně se stává patologická posedlost. Po letech se Meg do domu vrací. Jaká tajemství se tady skrývají? Má rodina ještě šanci? A co se vlastně tehdy o Velikonocích stalo?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The House We Grew Up In , 2013

playada
23.01.2017 5 z 5

moc hezké, doporučuji.

magnolia
26.11.2016 4 z 5

Tato kniha s hezkou obálkou, je o rodině, rodinných vztazích a událostech, a to ne zrovna obvyklých. A četla se dobře, nejen pro tu neobvyklost. Děj se odvíjí ve třech rovinách - v minulosti, v současnosti a v dopisech Lorelai, jejímu nikdy nepoznanému příteli. Hlavní hrdinkou je Meg, která si mě postupně víc a více získávala. Zato maminka Lorelai mě naopak deptala také čím dál více a spíše jsem ji nechápala. Asi proto, že mi vadí jakékoli manipulování blízkými a ignorování názorů a potřeb vlastních dětí, na úkor jiných lidí. Citlivé Beth mi bylo líto nejvíc, naštěstí i ona najde pochopení, odpuštění i samu sebe. Není to idylické líčení vzpomínek na dětství, jak by se mohlo zdát z anotace. Každý se musí vypořádat s tím, co se stalo a někdo to zvládne lépe a dříve, jiný později. Závěr knihy mi ještě více potvrdil to, co jsem cítila k jednotlivým postavám v průběhu čtení. Velkou roli zde má odpuštění a rodinná pospolitost. A ten binec v domě si nedovedu vůbec představit (no, zamyslela jsem se nad vlastním ponecháváním různých věcí tzv. na památku).

muchomurka
22.10.2016 4 z 5

Zajímavá knížka. Bohužel tohle téma znám blíž a vím, jak se s tím těžko bojuje. A proto jsem moc fandila Meg, aby ten svůj boj vyhrála. Aby rodina pochopila to, co ona už dávno věděla, že je maminka nemocná, a aby to dobře dopadlo.
Jinak pojetí příběhu mě dostalo, čekala jsem pouze nějaké milé vyprávění a vzpomínání, které líně plyne, což tak ze začátku i vypadalo, ale pak autorka překvapila. A musím říct, že pro mě mile. A ten konec - děkuji. I přes to všechno, čím si kdo musel projít, to bylo milé, pohlazení na duši.

kika 13
01.10.2016 5 z 5

Román mě přivedl na myšlenku ,že i já ráda vzpomínám na některé události v rodině jak je s námi naši rodiče prožívali třeba Vánoce.
Napínavé čtení až do samého konce.Osudy rodiny a každého člena zvlášť jsou popisovány poutavě.
Lorei měla opravdu problém zdravotní,ale prostě jsou i lidé kteří neradi cokoli vyhazují.Tady vše překročilo únosnou hranici.Colin její manžel ten jí také neuměl pomoci a ta scéna jak přišl s tetováním ta mě pobavila.
Beth jsem měla docela ráda a Meg byla duše celé rodiny a je celkem pochopitelné,že ona měla doma sterilní pořádek.Rory spíše smutný muž.

Liduka
28.09.2016 3 z 5

Co říci. Kniha se dobře četla, ale přišlo mi, že v rodině se vyskytlo až moc velkých zvratů, takže to bylo těžko uvěřitelné. SPOILER: Popravdě jsem čekala na konci nějaké větší odhalení, co se týkalo Rhysovi smrti - například, že ho matka zabila sama nebo že schovala velice důležitý dopis na rozloučenou.

fruitbueno
25.09.2016 3 z 5

Ve své podstatě šíleně smutná knížka, která mi ale bohužel přišla strašně chladná, odtažitá a nepřesvědčivá. Nepříliš šťastná forma postupného odhalování souvislostí tomu nejspíš taky nepomohla...

Jane007
04.09.2016 5 z 5

Dost drsná knížka. Chvílemi jsem četla s hrůzou, ale pořád s nadšením. Líbilo se mi, že autorka ukázala, jak nemoc matky postihla celou rodinu. Rozhodně bych nechtěla takovou nemoc poblíž.

bookcase
19.07.2016 5 z 5

Krásné, nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Rodina mi svými vztahy připomněla rodinu z knihy Hotel New Hamsphire.

Ditules
04.07.2016 4 z 5

Hromadění věcí znám bohužel od člena rodiny, takže si plně dokážu představit, co museli hrdinové prožívat... Příběh jedné rodiny, která se vlivem tragické události zcela rozpadne a pak se horko těžko vzpamatovává... Ke každé postavě jsem cítila soucit i odpor zároveň, což se mi již dlouho nestalo.

hlina
22.06.2016 4 z 5

Pěkné čtení. Román se vším, co k románu patří.

Ivana11
03.06.2016 5 z 5

Kniha o šestičlenné rodině, o nekonvenčních osudech jednotlivých členů, o životních trápeních, nenávisti a odpouštění. Kniha se četla skoro sama, v každé volné chvilce jsem netrpělivě otevírala knihu s očekáváním, jak bude příběh pokračovat. Na konci mi ukápla i nějaká ta slzička.

anglický venkov rozpad rodiny rodinná tajemství

Lisa Jewell
britská, 1968
2021  80%Rodina z podkroví
2019  86%Beze svědků
2016  85%Dům, ve kterém jsme vyrůstali
2020  81%Pod dohledem
2012  83%Pravda o Melody Brownovej

Kniha Dům, ve kterém jsme vyrůstali je v