Dům v nebi

Dům v nebi https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224287/mid_dum-v-nebi-WYj-224287.jpg 4 170 56

Příběh Amandy Lindhoutové začíná jako úžasný cestopis inspirovaný magazínem National Geographic. Malá Amanda celé dětství vybírá z popelnic zálohované láhve, aby si mohla v charitativním obchodě koupit stará čísla časopisu, díky jehož reportážím uniká z neutěšených domácích poměrů do neznámého, vzrušujícího světa. Po střední škole začne pracovat jako servírka a veškeré našetřené peníze investuje do cestování. To je její školou života – zvědavost ji zavede na nejkrásnější a nejodlehlejší místa planety a touha stát se novinářkou na volné noze do nebezpečných zemí jako je Afghánistán či Irák, a nakonec také do Somálska. Lindhoutová ví, že Somálsko je nejnebezpečnější země světa, přesto přemluví svého bývalého přítele, nezávislého australského fotožurnalistu Nigela Brennana, aby se tam s ní vydal. Do té doby spolu bez sebemenších problémů procestovali tolik neznámých míst, že možnost skutečného ohrožení je pro ně abstraktním pojmem. Druhý den pobytu v Somálsku jsou však uneseni ozbrojenými extremisty, kteří za ně požadují výkupné ve výši tří milionů amerických dolarů…... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

A House in the Sky , 2013

jana.hud
26.01.2017 5 z 5

Začítek knihy pohodový, cestopisný. Po zajetí v Somálsku už bylo psaní drsné, smutné, ale moc čtivě napsané.... Jen bych si přála,aby to nebyl autobiografický román.

mystar
21.09.2016 5 z 5

Silný příběh. Nemohla jsem přestat číst. Určitě doporučuji.

josska
12.09.2016 5 z 5

moc se mě líbila

Aimee1
09.08.2016 4 z 5

Kniha, která čtenáři až děsivým způsobem přiblíží, jak to může vypadat (a pravděpodobně i vypadá) v somálském zajetí. Problém jsem měla trošku s čtivostí. Zhruba za polovinou knihy jsem ji chtěla celou odložit, protože tak, jak byl (zcela pochopitelně) jednotvárný život hlavních postav v zajetí, tak jednotvárný byl i text knihy. Nakonec jsem druhou polovinu knihy zvládla rychločtením cca za 2 hodiny a pochytila jsem ty nejdůležitější momenty. A jsem ráda. Jinak by mě to asi psychicky zdeptalo... autorce opravdu patří veškerý můj obdiv za to, co všechno zvládla, aniž by si ty žíly podřezala nebo skočila pod vlak.

LucieAlexandra
27.06.2016 4 z 5

Skvělá kniha, ač naivita a nezodpovědnost hlavní hrdinky jsou alarmující. Situace, do které se dostala je šílená a představit si to asi nikdo nedovedeme, na straně druhé, dostala ji tam pouze a jen její vlastní hloupost.

ladush
25.03.2016 5 z 5

Po delší době kniha, která zahýbala mými emocemi takovým způsobem, že na ni ještě dlouho budu vzpomínat. Příběh se četl sám s lehkostí a v mé hlavě pracovala fantazie a představivost na plné obrátky, Amandin duchovní směr mi byl od prvopočátku blízký, přesto ji neskutečně obdivuji za to, jak se svou myslí dokázala pracovat, aby se udržela při životě. Naše mysl je ohromný dar, dokážeme s ní nemožné věci a Amanda je toho důkazem. Odpuštění bude trvat velice dlouho, ale žít s nenávistí je skoro jako stát se součástí války, války v nás, nebo té svaté, která je nenávistí a fanatismem poháněna.
Je to aktuální kniha, s kterou se každý po jejím přečtení vypořádá po svém. Rozhodně vyvolá spoustu myšlenek, které nevyprchají po pár minutách.
*****

orinka3
10.03.2016 5 z 5

Až do jejího zajetí v Somálsku mi kniha připadala dost popisná. Takový normální deník, vzpomínky, povídání. Ale od okamžiku, kdy došlo k únosu a věznění, bylo čtení najednou až moc živé a plně mě zasáhlo. Přiznávám se, že tam byly momenty, kvůli kterým už jsem dál nemohla a dělala jsem pauzy. Když si představím, co všecko ta holka zakusila, jakou hrůzou procházela a nemohla nic dělat! Když se spolu s kamarádem pokusili o útěk, tajila jsem dech, aby jim to vyšlo. No, to by bylo moc ideální. Podmínky, ve kterých Amandu drželi, zacházení s ní - musí mít nezlomnou duši, že to nejen překonala, ale po vysvobození a zotavení se dala do další práce. Kniha ve mně vzbuzuje velké obavy, protože je z ní jasné, jak je pro nás v Evropě a vůbec po celém světě islám nebezpečný. Velice aktuální kniha!

Dragell
23.10.2015 5 z 5

Život by měl být jedním velkým dobrodružstvím, proto není divu, když Amanda začne cestovat po světě. Vidina výdělku válečným zpravodajstvím ji zláká až do Somálska, kde je ovšem unesena společně se svým blízkým přítelem.

Ačkoliv je Amanda z nich dvou ta silnější (i naivnější), přesto je zde vidět rozdílný muslimský přístup k ženě a muži.
Amanda si prožije opravdu velmi nepříjemných několik měsíců v zajetí, které si silně prožijete s ní.

iresim
31.08.2015 3 z 5

Kniha zajímavá, ale při čtení mě "rušila" naivita a přístup autorky - hlavní postavy, i když ten rok zajetí musel být hrozný.

jasmína
02.08.2015 4 z 5

KNiha napsaná opravdu skvěle, je to však skutečný příběh, který mnou osobně šokoval, a nechápu slečnu Amandu, já už bych po těchto otřesnách zážitcích ( které bych asi těžko přežila ), už nikdy nikam nejela mimo svou rodnou zemi a okolí, a nedokázala bych odpustit brutální mučení a znásilňování, které zažívala v Somálsku. Vážila bych si pak každého dne ve své rodné vlasti !

A její expřítel a kamarád byl pěkný srab, ale to nevadilo, vždyť Amanda všem odpouští !

To mě trochu ke konci knihy rozčílilo, ne trochu, ale hodně, ale každý to má jinak.....

čef
09.07.2015 5 z 5

Upřímná zpověď mladé naivky, která narazila na realitu islámu v jedné z nejchudších zemí světa. Drsné popisy života v zajetí se určitě musí dotknout každého čtenáře a věřím, že na základě toho většina pochopí děsivou majetkovou a duševní bídu lidí žijících v těchto podmínkách. Velmi poučná je tato kniha zejména pro ženy Západu. Trochu mne proto překvapují další aktivity autorky, která možná díky svému velkému srdci nezanevřela na chudé lidi v Africe a snaží se pro ně něco udělat, ačkoliv se tato snaha může zdát mnoha realistům zcela zbytečná.

rose
19.06.2015 5 z 5

Nedokážu si představit, jestli bych vydržela to, co Amanda. Tolik hrůzy, zklamaných nadějí, bolesti, hladovění... takovýchto příběhů určitě existuje víc, stačí si vzpomenout na dvě české dívky, které se také nedávno vrátily ze zajetí... chvílemi se mi při čtení dělalo špatně, tak jsem to prožívala. Opravdu se tohle děje? Hodně drsné a myslím i poučné čtení.

bai.Cerna
11.05.2015 5 z 5

Klobouk dolů, velmi zdařilá kniha po všech stránkách. Zaujal mne jak samotný děj, téma, místa… tak styl psaní, jazyk… nemluvě o aktuálnosti…čtyři sta stran vynikajícího čtení…
Není zapotřebí rozebírat, zda se hlavní hrdinka zbytečně vystavila nebezpečí, není třeba polemizovat o tom, nakolik byla „rozumná či nerozumná“, je to její příběh, který vypověděla se spoluautorkou (novinářkou) opravdu bravurně.

Acquenta
28.04.2015 5 z 5

Nevím, zda-li v tomto případě je lítost autorky na místě. Každý zodpovídá za své činy a myslím, že Amanda mohla s takovým osudem počítat, když tak riskovala a rozhodla se cestovat do tak nebezpečných zemích. Každopádně se kniha četla sama, doporučuji dál

kneslova
15.04.2015 5 z 5

Začala jsem číst tuto knihu na základě vysokých hodnocení. Z počátku bych měla k Amandě výhrady, že hodně riskuje a chová se nezodpovědně. Ale vypadá, že si nemůže pomoci a chce navštívit všechny exoticé a nebezpečné země světa.
Samotný příběh nabývá na síle v naprosto věcném popisu jejího únosu a mnohoměsíčního uvěznění v Somálsku. Výborně napsáno, bez hraní na city čtenáře , přesto se to hluboce dotkne každého normálního člověka.
Pro nás v civilizaci je nepředstavitelné co přežila. Přála bych jí, aby byl Nigel statečnějším mužem, ale přesto mu nelze nic vyčítat....myslím, že se vám to po přečtení bude vracet do hlavy jako mně....

JanaDor
19.03.2015 5 z 5

Jsem smutná. Jsem naštvaná na lidi, kteří tak moc zraňují druhé. Jsem rozzuřená, že ubližuje někdo ženám, jenom pro to, že jsou ženy. Jsem zklamaná z lidí, kteří páchají zlo ve jménu víry. To by žádný Bůh nedopustil. Jsem opravdu smutná.
Styl vyprávění je velmi dobrý. Popis pocitů je tak jemný, citlivý a přitom pestrý, že jsem vnímala každé slovo. Já vím, že takových hrůz je na světě mnoho. Ale tady jsem měla pocit, že vidím, co se děje. Že se mě to dotýká. Tak dobře je kniha napsaná.
Knihu doporučuji k přečtení. Je to vážné téma. Vypovídá o této době. Nutí nás zastavit a zamyslet se. Je těžké o tom číst, ale také je to důležité. Je to most k probuzení toho lepšího v nás.