Dům u mešity

V domě u mešity žije už po osm století rodina vlivných obchodníků s koberci a duchovních vůdců. Po staletí obchodníci s koberci udávali směr dění na bazaru a imámové vládli městu skrze kazatelnu mešity. Obchodník Aga Džan, hlava domu i bazaru, udržuje v domě i ve městě řád vycházející z dávných tradic a moudrosti koránu. Ani bohabojné město Senedžan a tradiční dům u mešity se však nevyhnou divokým společenským změnám a osudovým zvratům, které způsobí hospodářská a sociální politika šáha Rezy Pahlavího a následné nastolení islámské republiky ajatolláhem Chomejním. Čas se neúprosně zrychluje, hodnoty se devalvují a absence řádu v lidech odhaluje nejtemnější stránky. Přátelé se stávají nepřáteli, láska se mění v nenávist. Ani Aga Džan se svou moudrostí a statečností nedokáže běhu dějin zabránit… „Tuto knihu jsem napsal pro západní svět. Vypráví o lidech, o umění, o náboženství, o sexualitě, o filmu, o významu rozhlasu a televize. Pokusil jsem se poodhrnout závěs a ukázat islám jako způsob života. Co se přitom zobrazilo, překvapilo i mě samotného. V Domě u mešity zpracovávám pasáže z koránu. Jde mi především o duch koránu a svět, který okolo této knihy vzniknul, tedy ne o korán v náboženském smyslu.“ - Kader Abdolah...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74536/dum-u-mesity-74536.jpg 4.653

Vydáno: , Kniha Zlín

Het huis van de moskee

Kniha Dům u mešity

IvaKo
22.06.2021

V poutavě vyprávěném příběhu jedné rodiny se projeví dvě tváře islámu : první - tradiční mírná a druhá - fanaticky nepřátelská. Drsné poznání, že nikdy, ani u těch nejbližších nelze zcela odhadnout, jak se zachovají v krajní, resp. v politicky vypjaté situaci, zde při přechodu od monarchie Rézy Pahlavího k islámské republice. Zajímavé a poučné čtení.

MV111
28.10.2020

Není to lehké čtení, ale doporučuji velmi. Jiný svět, jiné zvyky, ale stejný chaos v zemi, když stojí v čele hnutí fanatici.

lencin
19.09.2020

Autor je íránského původu, ale od roku 1988 žije v Nizozemí.
Výborná kniha o rodině obchodníků s koberci Aga Džan. Výborné.
(2011)

Oliinecka
30.01.2020

Příběh poetický a přitom napínavý. Několikrát dovede čtenáře k slzám, otevírá dveře do světa, který zvenku nelze poznat a pochopit.

Penicuik333
18.11.2019

Velice zajimave tema a pro me osobne naprosto nezname obdobi iranskych dejin, takze jsem se z historickeho hlediska hodne dozvedela.
Jen pribehove me kniha dost zklamala. Na zacatku trochu vonela magickym realismem, Marquezem, tesila jsem se na liceni rodinnych osudu a pribehu, ktere me chyti za srdce, ale postavy mi pripadaly ponekud ploche, nepropracovane. Jenom nahazene pro potreby posunu historickeho pribehu.

asam
02.12.2018

Velmi dobře napsaná kniha. Nahlédneme do každodenního života úplně jiné kultury než je ta naše. Jiné vztahy mezi mužem a ženou, mezi mladými a starými. Duchovní život. Dodržování zvyků po staletí a do toho nové společenské změny, moderní přístup k životu, technické vynálezy. Jak se s tím vyrovná obchodník s koberci , hlava domu u mešity, zastánce starých osvědčených tradic a koránu?
Doporučuji.

000nugatovej
12.05.2018

Po poklidné (chvílemi až rozvleklé) první části s malými každodenními příběhy spojenými s rodinou pečující o mešitu v jednom z íránských měst, která je napsaná jednoduchým až strohým jazykem, najednou přichází zvrat spojený s islámskou íránskou revolucí. Tady je kniha strhující. Spolu s hlavním hrdinou zjišťujeme: "Lidé jsou schopni dopouštět se strašlivých činů. Podívej se kolem sebe, všichni se změnili. Člověk už skoro nikoho nepoznává. Není jasné, jestli si lidé nasadili masku, nebo ji odložili." (str. 292) Té zloby, krve a bezmoci! Bláznivé, děsivé... A pak přece jen zklidnění - kontinuita lidského života přetrvává.
I ty změny rytmu dělají tuhle knihu velikou.

parvitas
26.01.2016

Neviem, či to cítite aj vy, ale ja mám vždy pri čítaní kníh z takéhoto prostredia pocit, že cítim vône ich kuchyne, vnímam počasie, teplé slnko a ťažký dym. Je to úplne iný svet, založený na tradíciách, kde novinky prenikajú len veľmi ťažko a potajomky...
Dom pri mešite je príbehom domu a rodiny, ktorá v ňom žije. Zároveň je to aj obydlie pre imáma, no keď ten zomrie, na jeho miesto nastúpi mladý zať s radikálnymi názormi. Práve pre ne musí neskôr utiecť. Je zaujímavé vidieť vývoj rozbrojov medzi islamskými tradicionalistami a umiernenými. Na tomto malom mieste, v jednom dome, sa udejú veci, ktoré nie sú zvyčajné (erotická báseň od poetky, či tajný sex, alebo schované rádio a televízor). Spočiatku som mala zmiešané pocity. Vcelku poetické začiatky opisu domu pri mešite a jeho obyvateľov sa striedajú s vecnými popismi politickej situácie. No keďže všetko sa týka aj postáv v knihe, takže to s nimi totálne prežívam... Páčia sa mi vône a opisy tradícií, ale najmä stručne ale výstižne vyjadrené postavy, kde ich najlepšie spoznávam cez ich konanie. Mám však zimomriavky pri opise zmeny v spoločensko-politickom systéme a keď prevzal vládu Chomejní... :(. Celkovo z knihy výborne vidieť postavenie žien a mužov, vplyv náboženstva a to, čo znamená pre nich náboženstvo a bazár. Úplne som si zamilovala tú časť, kde sa opisovalo, ako pán domu získaval vzory na tkanie kobercov. Takisto aj príbeh o dvoch starých matkách. Na prvý pohľad sa zdá, že v hlavnej úlohe sú muži, ale ženy podľa mňa majú rovnako silnú úlohu. Aj keď mi chýbalo, že nedozviem viac o ich citovom živote dopodrobna, o vnútornom prežívaní, ale dá sa to domyslieť cez ich správanie...
Jedna veľmi zaujímavá a silná kniha. Odporúčam všetkým, kto sa rád dozvedá o tradíciách, o imánoch, o mešite, o bazári a o situácii v Iráne od 60-tych rokov 20. storočia.