Dům u jezera

Dům u jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20653/bmid_dum-u-jezera-OiG-20653.jpg 4 388 111

Když Grace ve čtrnácti letech poprvé vchází do impozantního šlechtického sídla Riverton, netuší, že její život se v příštích několika málo letech obrátí naruby. Rozlehlý dům, v němž jako čerstvá služka nastupuje do služby, ukrývá záhady předchozích generací, které tudy prošly v minulém století. Spletité předivo vztahů mezi panstvem a služebnictvem, tradiční šlechtou a novodobými zbohatlíky i napětí mezi jednotlivými členy šlechtické rodiny vytváří barvitou mozaiku osudů, které ožívají v Graceiných vzpomínkách. Její příběh, nerozlučně spjatý s životem nadané okouzlující Hannah, dědičky rivertonského panství, se odehrává na pozadí převratných bouřlivých časů po první světové válce, kdy světem otřásala společenská revoluce a rodila se nová, moderní společnost. Jen Grace ví, jaké tajemství si její matka vzala s sebou do hrobu, jen ona byla svědkem tragédie, která se roku 1924 odehrála na břehu rivertonského jezera a znamenala zánik starobylého rodu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The House at Riverton / The Shifting Fog , 2006

Martule44
20.04.2024 3 z 5

Jakýkoliv příběh vsazený do této doby mě bude svým způsobem fascinovat. A přestože určité pasáže a dějové linky působily zdlouhavě, knihu jsem si užila včetně závěrečného rozuzlení...

Slávka 1970
01.04.2024 1 z 5

Nejde to, nedočteno. A to mám Kate Morton a její jiné romány moc ráda. Možná jindy...

anovy64
26.03.2024 3 z 5

Velice zdlouhavý děj, chaotické skákání v čase, čtivých asi tak posledních padesát stránek. Byla jsem zklamaná.

MirrorIsis
01.03.2024 2 z 5

S knihou jsem se dlouho trápila, abych jí dočetla. Příběh mne vůbec neoslovil, vše mi přišlo jen "jako" a některé věci si čtenář musel domýšlet, protože vše bylo jen v náznacích.

Páájinka
26.01.2024 5 z 5

Moc pěkné psané. Dojemný příběh.

Sančez
04.01.2024 5 z 5

Dechberoucí úžasně čtivá kniha. Užila jsem ji od první až do poslední stránky. Grace, Hannah a Emmeline se mnou zůstanou ještě dlouho. První kniha v tomto roce a hned srdcovka. Prostě nádhera.

KerliDepp
03.12.2023 4 z 5

Průběh knihy mě bavil, seznamuje čtenáře s panstvím, služebnictvem, šlechtou, každý má své postavení a svou práci (pravda, šlechtické děvčata moc práce nemají každopádně jak už všichni víme ani ty to nemají jednoduché - chování podle daných pravidel šlechty není úplně výhra). Někdy jsem se zasmála nad jejich komunikací a myšlením. Hlavní hrdinkou je tady služebná Grace, která mě neoslovila protože kromě vyprávění příběhu se nijak zvlášť neprojevuje. Více mě zajímal tedy příběh dvou sester Hannah a Emmeline. Konec knihy mi příjde urychlený oproti rozvleklejšímu avšak čtivému příběhu domu u jezera.

marli58
31.10.2023 3 z 5

Mám ráda prolínání minulosti a současnosti. Bavilo mě i vykreslování vztahů mezi panstvem a služebnictvem. Ale u tohoto příběhu mně něco nesedělo. Moc postav, rozvleklost, nevím. Zapomenutá zahrada je prostě lepší.

Květi62
13.08.2023 5 z 5

Knížky od Kate Mortonové mám hodně ráda. Užívám si jejich čtení, protože děj mě vždy pohltí. Líbí se mi prolínání minulosti a současnosti, pozvolné odkrývání tajemství, které hlavní hrdinka Grace skrývá téměř celý svůj život. A teprve na sklonku svého života se o něj podělí se svým vnukem, kterému vypráví svůj příběh pomocí namluvených pásek.
Na knížky od Kate Mortonové musíte mít pohodu, protože jen tak si můžete vychutnat její opravdu jedinečné vyprávění.

princesse
10.01.2023 3 z 5

Minimálně půlka knihy mi nešla. Trvalo to dlouho, předlouho, než jsem se začetla a pak už to letělo. Chvilku jsem myslela, že knihu nedočtu, ale nemám to ve zvyku, to už vážně musí být utrpení. Vytrvala jsem a nakonec to šlo, ale na Zapomenutou zahradu to opravdu nemá ani zdaleka.

Filomena1961
06.01.2023 4 z 5

Dost dlouho mi trvalo než mě kniha vtáhla do děje. Četla jsem Zapomenutou zahradu a ta byla top. V tomto případě souhlasím s hodnocením Micha-Él. Život odehrávající se na šlechtickém sídle vzdáleně připomínal panství Downton. Kate Mortonová má bezesporu vypravěčský talent, který se uplatnil hlavně v druhé polovině knihy. Po těch všech smutných osudech, jsem byla ráda, že Grace si splnila svůj životní sen, našla si svou cestu a prožívala krásný vztah se svým vnukem.

Micha-Él
12.07.2022 3 z 5

Mrzí mě, že knize od Kate Mortonové dávám tak poměrně nízké hodnocení, ale bohužel téměř tři čtvrtiny pro mě byly nuda. V poslední čtvrtině se to zlomilo a konečně jsem se naplno ponořila do děje, respektive konečně knížka nabrala děj. Ano, je tu výstižně zachycená doba po první světové válce a proměny společnosti, nicméně se mi nelíbí, že se tak děje na úkor příběhu. V průběhu se toho přitom nestalo málo, autorka to však prošla takříkajíc bez mrknutí oka. Ani postava Grace, která historii vypráví, mi nebyla nijak zvlášť blízká, daleko víc jsem se sžila s Hannah a Emmeline. U románů Zapomenutá zahrada a Šepot vzdálených
chvil mě navíc dostala kouzelně zvláštní, specifická atmosféra, kterou jsem tady postrádala. Abych však pouze nekritizovala, musím vyzdvihnout skvěle napsaný závěr, kde do sebe zapadnou všechny dílky skládačky, jak to bývá u autorky zvykem. Ten jsem přečetla jedním dechem a jen lituji, že v podobném duchu nebyla napsána většina knížky. Květnatý styl Kate miluju, v Domě u jezera mi ale jako u prvotiny přijde tento styl řádně nevybroušený.

Renike
01.05.2022 3 z 5

Bohužel mě to nudilo, čekala jsem od autorky větší úroveň jako u Zapomenuté zahrady nebo u Ztraceného slibu. Tahle byla slabota, až na konec. Ale jelikož chcete už konečně dokončit nudnou knihu, ani ten záver už mě moc nepřekvapil a nezanechával dobrý pocit.

Alienn
17.04.2022 5 z 5

Má oblíbená autorka a další její krásná kniha. Vyprávění je rozděleno do dvou časových rovin, obě se mi líbily stejně, děj krásně plyne a závěr pro mě naprosto nečekaný. Moc pěkný čtenářský zážitek, doporučuji.

knihyKeMne
25.01.2022 4 z 5

Achjo, proč mě čtenářská výzva nutí číst o nešťastné lásce? Nevyžívám se ve smutných příbězích. A tento je smutný dvojnásob, neboť ho vypráví v důchoďáku poslední svědek oněch událostí a neustále zdůrazňuje, jak už dávno nikdo jiný nežije...

Když pominu tu nostalgii a smutek, co celou dobu čtení útočí na city, a trochu těžší začátek, než si člověk zvykne na tu hromadu jmen, jde o mistrné zachycení měnícího se ducha doby v Anglii během prakticky celého dvacátého století, se zaměřením na dobu po první světové. No nechtěla bych být onou vypravěčkou...

PetaZ
06.09.2021 3 z 5

Nakonec to nebyla spatna knizka, ale hodne dlouho jsem s ni bojovala a nemohla se zacist.. 3,5* z 5.. Poslednich zhruba 100 stran bylo opravdu zajimavych a az sokujicich..

veronika9143
09.04.2021 5 z 5

Mám ráda styl, kterým Kate píše. Pro někoho možná moc rozvláčné, ale ona si hraje s každou větou, popisuje místa, osoby, věci a detaily. Pokud to knize dovolíte, dostanete se na Riverton a zcela vás pohltí jeho atmosféra, kouzlem minulých let. Když čtete Dům u jezera, musíte být správně naladěni, pro lepší zážitek. Do některých knih, musí člověk dospět, aby dokázal ocenit jejich hloubku. Tohle je přesně ten případ, není to kniha na jeden večer, ta se musí prožít.

kopeceli
28.03.2021 5 z 5

Neuvěřitelná vypravěčka Kate Mortonová. Její příběh je i můj, po dobu čtení neexistuje nic jiného a potom ještě několik dní s obtížemi vnímám realitu dní. Tato kniha je stejná. Nevidím na ní chyby, jsem pohlcená.

niknikita
08.02.2021 2 z 5

Dvakrát jsem knihu odložila, abych potřetí zjistila, že je to nad moje čtenářské síly.
Naprosto zbytečný a matoucí počet postav, nepřehledné časové smyčky, spousta květnatých slov a následně důležité momenty, které jsou zmíněné jenom okrajově a to všechno na úkor skutečného příběhu.
A přitom je námět přinejmenším zajímavý ...

Nerozumím tomu, proč tolik autorů píše tyhle zbytečně tlusté knihy?

Sumatrae
07.02.2021 5 z 5

Ke knizce jsem se vratila po nekolika letech, potom, co jsem ji pujcila kolegyni a nemohla si vzpomenout, o cem vlastne je, jen jsem vedela, ze se mi tenkrat libila... A i poletech jsem zklamana nebyla Prolinani soucasnosti a minulosti, tajemstvi, zamilovany propletenec... Trosicku mi pripominala knizky Daphne du Maurier, ktere byly i jednou z inspiraci k sepsani teto knihy