Dům duchů

Dům duchů https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2354/bmid_dum-duchu-TjM-2354.jpg 5 477 106

Na široké galerii postav a jejich osudů je znázorněn složitý společenský vývoj v Chile, nositelé tamní politické moci i jejich odpůrci. Autorčin dar skvěle vyprávět, vytvářet neopakovatelnou atmosféru, činí z této rodinné ságy strhující román, vzrušující příběh nesmírně zajímavých lidských osudů. Román se stal též předlohou úspěšného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

La casa de los espíritus , 1982

GYROTOURBILLON
18.04.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetl až nyní, přestože film mně oslovil už dávno. Jeho hvězdné obsazení, hluboký mystický a i historický děj , poukazuje na události tehdejší Chile. IA. znamenitě vyjádřila dění a pocity zúčastněných v knize, než se do filmového zpracování vešlo. Proto je kniha s porovnáním k filmu rozvinutější, což dost překvapí.
Knihu tedy doporučuji a 5* rozhodně hodnotím.
Film je doprovázen i skvělým soundtrackem.

Rihatama
24.03.2021 5 z 5

Příběh osudu Estebana Trueby, jediné osoby, která čtenáře provází téměř od počátku až do samého konce této spletité sondy do barvité historie Chile trvající po čtyři generace jedné rodiny od přelomu 19. a 20. století, zaujme, jakkoli samotná postava Trueby je vrcholně nesympatická. A to říkám přesto, že nejsem komunistický fanda, proti kterým Trueba takřka celý svůj dlouhý život bojoval. Isabel Allende, neteř chilského prezidenta Allende, který v románu hraje svou roli, prolíná ve svém díle politiku, sociální nepokoje a magický realismus. Poklidný začátek se pomalu překlápí do série osobních a společenských turbulencí, přičemž ani jedna postava tohoto románu není tuctová, řečeno s nadsázkou.

Dům duchů je naplněn duchy živými i mrtvými a esoterikou Allende nešetří. Ta však v románu významně kolísá a představuje spíš průvodní jev osvětlující/ovlivňující chování některých členů rodiny Trueby, než že by se autorka hlouběji do esoteriky ponořila. Je to hlavně politika a sociální hnutí, kterým se věnuje. Zajímavé je, že se Allende úspěšně vyhýbá užití jmen skutečných osob. Nutno trochu zabrousit do historie Chile, i když Pinocheta, onoho proslulého pučistu a diktátora s knírkem, zná snad každý. Právě momenty provázející vojenský puč v Chile představují nejdramatičtější momenty celé knihy.

Tahle hláška mě opravdu pobavila: "...ztracený pohled člověka živícího se pouze zeleninou". Přesně tohle říkám v restauraci, když mi na dotaz co mají bez masa odpoví, že salát, že přece nemůžu žít ze salátu :-D. Rozhodně zajímavá sonda do historie jednoho z mála jihoamerických států, kde dnes nevládne socialismus.

evelýny
14.03.2021 2 z 5

Audiokniha: čte Vladislav Beneš, Dana Černá, poklidně, smutně, odevzdaně

,,Jediné, co v téhle zemi funguje, je klacek. Nejsme v Evropě. Tady musí být silná vláda, silný pán."

Nekonečná historie krve, bolesti a lásky.
Duchové a politické rejdy s pistolemi za opasky.
A kolo osudu se točí v nekonečnosti.
Navzdory všemu, navzdory všem.
Oživlé vzpomínky minulosti.
Magie se zrcadlením budoucnosti.

Život je dlouhý a je v něm mnoho návratů.

Rodinná sága, mapující život v Chile, gradující politickým bojem o moc v 70. letech minulého století.
Poetické, nostalgické, sentimentální, přesto občas k zblití.
Pro mě rozvláčné, nekonečné,nudné. Špatně jsem se orientovala v čase.
Rozčarování, zklamání.

P.S.: Děkuji za Wikipedii, kde jsem si svůj zmatek mohla ukotvit.

soupik2012
03.03.2021 5 z 5

Z počátku se kniha tváří jako obyčejná rodinná sága, což mě docela zklamalo. Duchařina sice dělá příběh poněkud zajímavější a tajemnější. Ale stále je to především příběh o jedné rodině. O rodině Estebana Trueby. Trueba, je nesmírně ctižádostivý cholerický despota. Člověk, který si své přátele musí získávat pomocí peněz. Jiným způsobem toho není schopen. Nakonec i Trueba pochopí, že peníze všechno nezmůžou. Fašistický převrat zcela mění ráz vypravování tohoto příběhu. A děla z něj opravdu strhující román, na který nejde hned tak zapomenout. Určitě se k této knize budu chtít jednou vrátit. Paní Isabele Allenderová má velký vypravěčský dar a ráda bych někdy zkusila její další knihy. Zatím mám ovšem smůlu, nic jiného jako audio není. Tato audiokniha se ovšem mimořádně povedla. Dana Černá čte ženské postavy a Truebu pan Vladislav Beneš. Dokonalé spojení.

Atanone
06.02.2021 5 z 5

Dost dobře nevím, co ke knize napsat.
Dodnes si pamatuji, jak na mě působily zprávy o Pinochetově převratu v Chile. Ačkoli patřím k těm, co mají třešínky rádi leda tak na dortu, jsem přesvědčená, že násilí se nedá omluvit idejemi.
Knihu doporučuji, protože třešínkou na dortu bezesporu je.

***
Na samotce jsem v duchu psala, že jednoho dne přede
mnou bude plukovník García stát poražen a já budu
moci pomstít všechny, kteří mají být pomstěni. Teď ale
o své nenávisti pochybuji. V těch několika týdnech, kdy
jsem v tomto domě, se mi zdá, že se nenávist rozplynula,
že ztratila své jasné obrysy. Domnívám se, že všechno,
co se stalo, není náhoda, nýbrž že to patří k osudu, který
byl načrtnut před mým narozením ...

Pavlina50
20.01.2021 5 z 5

Generační román - nádherná rodinná sága okořeněná špetkou tajemna, nadpřirozena a mystiky, která popisuje osudy především ženských členů rodiny Estebana Trueby poznamenané jeho despotismem, a to vše na pozadí dramatických událostí dějin Chile.
V knize je vše, co obvykle hledám – velký příběh, rodinná dramata, romantika, silné osobnosti (tentokrát především ženské), strhující politické pozadí a navíc taky dávka tajemna a nadpřirozena, které tady velmi vkusně dotváří sugestivní atmosféru celé knihy. Děj je absolutně strhující, ani na chvíli jsem se při čtení nenudila, řadím ji tak mezi své nejoblíbenější knihy.
Moc hezký (i když pochopitelně hodně okleštěný) je tentokrát i film se skvělým hereckým obsazením v čele s Jeremy Ironsem a Meryl Streep.

MajaS
18.09.2020 5 z 5

Dokonale něžné a citlivé. Napínavé, tím nejzvláštnějším způsobem. Márquez v ženské verzi. Moje srdcovka.

adorjas
29.06.2020 4 z 5

Priznám sa, že po tejto knihy by som nesiahla, keby sme to nemali ako povinné čítanie v čitateľskom klube. A nakoniec som rada, že som si prečítala túto knihu.
V rámci klubu sme prešli aj mnohé interpretácie tohto diela a ja by som rada popísala 2, ktoré vo mne najviac zarezonovali:
1. Dom duchov- názov knihy zobrazuje celkový chilský štát. V juhoamerickej literatúre sa často štát alebo daná krajina symbolizuje domom. Koľko izieb, toľko frakcií a skupín. Dom pôsobí navonok vznešene, ale je pozliepaný z toľkých izieb, že je neprehľadný. Niektoré izby sa nepoužívajú, niektoré sa rozpadajú. Niektoré izby slúžia v rámci reprezentácie bohatstva a prepychu a v niektorých izbách sa hromadí majetok, po prípade sa pomáha chudobným.
2. Žena ako postava- knihu je možné hodnotiť aj ako silné feministické dielo, kde všetky ženské postavy rodiny Valle ako Nívea, Clara, Blanca, Alba reprezentujú jednú silnú, nezávislú osobu.

Inak, kniha krásna v rámci magické realizmu. Postava, hlavne Estebana Truebu krásne mnohovrstevnatá. A ešte viac sa mi páčilo, že kniha bola založená na skutočných udalostiach a donútila ma rozšíriť si obzory o Chile, keď som potom o tejto krajine hľadala ďalšie informácie z histórie.

4* nakoniec z toho, že to bolo čitateľné, občas dojemné i úsmevné, ale nedostala som tú pomyselnú čerešničku. Ten bod, kde by som si povedala, že vau, toto ma zasiahlo úplne. Ale inak odporúčam aj pre menej zdatných čitateľov plnými desiatimi!

Bella1
24.05.2020 5 z 5

Opravdu skvělá knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Velmi poutavě popsané osudy jedné rodiny.

regulax
07.04.2020 5 z 5

Báječný příběh, i když pojednává o rodinných a politických hrůzách! Od samého začátku čtení jsem se netěšila, že to jednou skončí, čtení si užívala a konec prodlužovala.

jaroiva
12.03.2020 5 z 5

Poté, co jsem se z Chile, kde se aktuálně pravidelně každý týden konají anarchistické demonstrace, vypalují se stanice metra atd., vrátila po dovolené do Evropy, která se snaží zkrotit koronavirus; nebyla tato knížka asi úplně šťastnou volbou pro nastavení zrovna optimistické nálady.
Přesto ji musím doporučit. Jestli ale chytáte z okolí "blbou náladu" podobně lehce jako já, možná se čtením raději ještě chvíli počkejte a zatím si přečtěte Faktomluvu.

Podle začátku knihy bych čekala, že půjde o nějaký duchařský román, nečetla jsem totiž štítek, že jde o "magický realismus".
Postupně se kniha přehoupne do rodinné ságy, aby v poslední části přešla do politické "reportáže".
Všechny tyto části měly něco do sebe a donutily mě k zamyšlení. Poslední pak i k nějakému tomu googlení.
Je poznat, že autorka - neteř bývalého chilského prezidenta - ví, o čem píše a ví, jak to napsat.

stagno
11.03.2020 3 z 5

Román zachycující moderní chilské dějiny až do Pinochetova puče
v roce 1973.Román je to čtivý,občas trochu rozvláčný,sentimentální
až kýčovitý/pasáže revolučních či milostných exaltací/,s prvky magického
realismu/např.spiritualita ženských hrdinek/.Postavy buď zcela kladné
/skoro všechny/nebo záporné/Esteban Gracia/.Vývoj je patrný jen v
hlavní postavě Estebana Trueby,nepůsobí ale psychologicky příliš
hodnověrně.A jeden deviant-de Satigny.Srovnávat kvalitou toto dílo
s románem G.G.Marqueze Sto roků samoty je nepřípadné,skoro bych
řekl chucpe.Snad jen formálně/způsob vyprávění,magický realismus
-ten ale v Domě duchů spíše ornamentální-,případně levicovost autora/.
To,že se mně kniha nelíbí není proto,že by byla až tak špatná,ale že je
ideologická.Na závěr nastupuje drsné vylíčení fašistického puče,krutost
vítězů vůči poraženým.Je ale třeba říci,že na individuální úrovní jsou
zvěrstva týrání a mučení stejná,ať už je páchají Pinochetovi pohůnci či
Allendeovi soudruzi z KGB/Salvador Allende,v knize Kandidát a posléze
Prezident,byl placeným agentem KGB/ anebo třeba Grebeníček v Uherském
Hradišti.

haki34
11.02.2020 5 z 5

přečteno v gymnaziálních letech..děkuji Koka za přiomenutí a také výstižný komentář...i po těch 20letech si pamatuji strhující děj, protchůdné emoce, které mnou zmítaly, nadšení a zároveň zděšení nad osudy jednotlivých členů rodu...Isabel Allende si pohrála se slovy i se mnu jakožto čtenářkou...a pak jsem pokračovala její další knížkou Eva Luna...

Koka
05.02.2020 5 z 5

Vojenský převrat v Chile, zavraždění levicového prezidenta Allendeho a nastolení fašistické diktatury byly jedinou zahraničně-politickou událostí, kterou si z dětství pamatuji, neboť jí byly plné noviny a dlouhá léta v nás doznívala, třeba na různých koncertech solidarity, četbě poezie Pabla Nerudy a pod.
Až teď jsem však poprvé četla drásavou výpověd očité svědkyně, působivou o to víc, že byla "zabalena" do románové formy a podaná jako zajímavá a barvitá sága jedné rodiny.
Je samozřejmě smutné, ale současně i zákonité, že ty nejtragičtější kapitoly dějin se stávají námětem velkých literárních děl, cynicky řečeno - díky takovým událostem je častokrát světová literatura obohacena; ne všechny krvavé převraty však najdou tak citlivou a talentovanou "kronikářku", jakou je v případě této knihy Isabel Allende.
Místy mi připadalo, že český překlad trochu drhne, ale na poutavost příběhu to nemělo dopad (po dlouhé době toto byla kniha, od které jsem "neodbíhala" a neprokládala její četbu četbou ještě jiné, další knihy) .
Doslov ke knize je doslova rozpačitý, ale přičítám to tomu, že v roce vydání knihy - 1990, v roce radosti z pádu komunistického režimu u nás, nebylo asi snadné do hloubky procítit tu tragédii surového, vražedného chilského antikomunistického převratu. Nedovedu si představit, jak poté, co se tam dělo to, co autorka popisuje v poslední pětině románu, mohou tam ti lidé vedle sebe žít ...

Kamys
24.12.2019 5 z 5

Čtivá kniha z prostředí jižní Ameriky, pro nás trochu exotického. Pokrývá asi 70 let života Estebana Trueby a současně probíhajících změn ve společnosti, ve skutečnosti je spíš kronikou výjimečných a silných žen kolem něj. Každá z hlavních postav je svébytná a zajímavá, přes všechny zvláštnosti uvěřitelná. Magický realismus dílo příjemně odlehčuje a neruší, působí přirozeně. Ve čtyřech pětinách knihy jsem si začala říkat - ok, prima, je to zajímavé, ale proč, co chce kniha jako celek říct? A pak mě ta poslední část úplně smetla, a samozřejmě na položenou otázku odpověděla.

kaja77
17.11.2019 5 z 5

Knihu jsem objevila díky rozhovoru s Tonyou Graves, která spisovatelku I. Allende uvedla jako svou oblíbenou. Kniha byla fantastická... přesně podle mého gusta. Báječné, barvité vyprávění, které mělo grády a opravdu mně nutilo číst a číst....mohu všem jen doporučit. Za mně 10 bodů :)

Penicuik333
14.11.2019 3 z 5

Moje prvni setkani s magickym realismem. Tenhle zanr jsem si od te doby zamilovala.

zuzulique
18.10.2019 5 z 5

Pozerám, že som knihu čítala druhý raz po 9 rokoch. Čo povedať o knihe, na ktorú už teraz myslím s nostalgiou a viem, že keď si ju znovu niekedy v budúcnosti prečítam, budem ju milovať viac a viac. Kniha dom duchov je jedna z najúžasnejších kníh môjho života a ja som chcela znovu prežiť ten pocit, ktorý som zažívala, keď som ju držala v ruke po prvý raz. Musím povedať, že druhé čítanie bolo ešte viac intenzívne, šetrila som si knihu po kapitolách.
Allende napísala svoj prvý román a zároveň svoj najlepší v roku 1982 a tým bol predurčený pre osobu, ktorá sa narodila v tom istom roku, a to pre mňa. V knihe je všetko, čo mám rada. Napriek tomu, že hlavná postava je Esteban Trueba, oveľa viac sa dostáva miesto nezabudnuteľným ženským postavám, od Clary, cez Blancu až po Albu. Okrem nich nechýba záplava menších postáv, ktoré nie sú o nič menej významné. Príbeh plynie strhujúcim tempom, miestami dojme, pobaví i zamrazí, informuje, odhaľuje, prekvapí, naznačuje a lapí vás do svojich osídiel. Skrátka moja knižná láska, ktorá starne spolu so mnou. Teším sa na opätovné čítanie do tretice :) PS: Mohol by sa už konečne niekto na databazeknih.cz zamyslieť nad možnosťou, že knihy sa dajú čítať aj opätovne? Re-reading tu chýba ako možnosť a tým pádom nesedia štatistiky.

Nisus
01.10.2019 5 z 5

Toto nie je kniha pre konzumný a lenivý typ čitateľa, ktorý sa chce len baviť. Ťažké, šokujúce a smutné ale aj milé, srdečné a magické. Príbeh pomaly plynie, smeruje k miestu kde všetka tá hromadená zloba a nenávisť prepukne. V závere prichádza zmierenie a odpustenie, ktoré oslobodzuje.

Janadvorackova
14.08.2019 2 z 5

Chtěla jsem dát víc, ale časem mě kniha začala příšerně nudit.
Všechen ten "nákyp" nahňahňaný na hlavní linii příběhu mi přišel spíš k smíchu.
Film se mi líbil moc. Dost možná je tohle první počin, u něhož se mi film líbí víc než kniha.