Dům alchymistův

Dům alchymistův https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2722/dum-alchymistuv-2722.jpg 4 40 6

Meyrinkův nedokončený román se odehrává v domě, který podle legendy obýval proslulý alchymista Gustenhover. Knihu doplňují Meyrinkovy povídky, psané pro různé časopisy, dopisy a úvahy.

Mr.BFU
15.02.2019 3 z 5

Nikdy jsem si nemyslel, že to řeknu, ale : "Děkuji Vám Gustave Meyrinku, že jste román "Dům Alchymistův" nikdy nedopsal."
Kapitola "Dům u páva" je výborná. Kapitola "Isména" mne trochu vyděsila.
Závěrečné Exposé celého románu zpracované J.G.Bohlerem mne odradilo.

V románu se G.Meyrink chtěl vydat na temnou stranu. Dle exposé z pozůstalosti J.G.Bohlera měl být román o: incestu, temných zákoutích duše, erotice, psychické manipulaci, sebevraždách, tajné asijské sektě a probouzejícím se antikristovi (hlavní hrdina).

dearkiki
28.11.2017 4 z 5

Škoda toho nedokončeného románu. Moc ráda bych si ho přečetla celý. Určitě měl potenciál oslovit své čtenáře. Takto nám zůstalo pouze naznačeno, kam by se děj ubíral...
Co se týče povídek, jsou na můj vkus příliš krátké, než aby přinesly něco zásadního, co by dokázalo otevřít některé z tajných dveří naší mysli a ducha. Přesto, nejsou vůbec špatné. V poslední části je z krátkých textů krásně zřejmé, jak se vyvíjelo Meyrinkovo poznání během jeho života a v blízkosti smrti. Velmi doporučuji k přečtení.

vlkcz
02.05.2016 3 z 5

Těžko hodnotit nedokončený román. Rozhodně měl nakročeno k těm nejlepším Meyrinkovým dílům.
Úroveň doplňujících textů je různá, některé odrážejí dobu vzniku a z dnešního pohledu se zdají překonané.

hancass
19.12.2014 5 z 5

Pozoruhodná a mystická kniha, ostatně jako celé dílo G.Meyrinka. Kafka i Meyrink jsou mí oblíbené autoři spojení s Prahou věčným poutem a dokázali ji zahalit do tajemství a náznaků okultismu. Není to jednoduché čtení a pro každého, ale doporučuji všem přemýšlivým a vnímavým čtenářům.

Ezechiel Rishko
15.10.2011 5 z 5

Dům alchymistův (fragment románu), ale i další povídky v knize (Hodinář, Tajuplné město, Žena bez úst, Hašiš a jasnovidectví, Magie v hlubinném spánku)... to všechno jsou jedinečně psané texty, u kterých čtenář cítí zvláštní, byť autorem přímo nevyslovené, tajemství. Meyrinkův zájem o východní náboženství a okultismus se rozhodně vyplatil. Jeho fikční světy jsou protkány tajnými spolky, tajuplnostmi a postavami "podivínů"...to vše najdeme v jedné krátké povídce(!) - skvělá atmosféra - a příběhy o Praze nemají chybu.

WEIL
17.08.2011

Tenhle dům je v Praze dodnes?
To se právě neví. Jsou tři domy, které jsou v Praze považovány za ty možné, ale neví se, kde to přesně bylo.