Dům

Jednoho dne Billa Brysona zaujala myšlenka, že mnohem více času věnujeme studiu válek a všelijakých historických bitev a nezabýváme se tím, z čeho se běžné dějiny doopravdy skládají: ze staletí, během kterých lidé tiše vykonávali své každodenní činnosti – jedli, spali a pokoušeli se zjednodušit si život. A také jej překvapila myšlenka, že klíčové vynálezy lidských dějin lze nalézt přímo v našich domovech. To jej inspirovalo k procházce po vlastním domě. Během cesty se v každé místnosti zastavuje a uvažuje o tom, jak vlastně všechny ty běžné věci vznikly. Tato okružní cesta domácností jej přiměla shromáždit mnoho informací o dějinách všeho možného i nemožného, od elektřiny po architekturu, od metod uchovávání jídla po vlny epidemií, od obchodu s kořením po stavbu Eiffelovy věže, od krinolín k toaletám; a také o důvtipných lidech, kteří za tím vším stáli. Přišel na to, že ač se nám náš domácký život zdá jako naprosto obyčejný, ve skutečnosti na nás v každém rohu našich domovů číhá skrytá historie, zajímavá, zábavná – a i trochu strašidelná. To vše spolu s mistrovským stylem vyprávění a jemným humorem činí knihu Dům, domov, domácnost jednou z nejzábavnějších a nejnázornějších knih, které byly o dějinách našeho života kdy napsané....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181157/dum-181157.jpg 4.632
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Pragma

At Home, 2011

Kniha Dům

martin9134

Kniha vlastně o všem. Autor popisuje jednotlivé místnosti v domě a mezitím se dostane třeba k lidským parukám, dětské práci či světové chudobě. Je to zcela logické – domácnosti jsou tím, z čeho vzniká celá lidská historie.

Rubbertrouble
31.10.2019

Neskutečně krásný čtení o věcech, které jste si mysleli, že docela dobře znáte.

InaPražáková
31.10.2019

Historie nejen domu nebo samotné domácnosti, ale obecně vývoje věcí denní potřeby a věd ovlivňujících život - lékařství, stavitelství nebo třeba botaniky. Bryson je vynikající vypravěč, přístupně, zábavně a v souvislostech zprostředkovává informace z množství oborů, kombinuje historii zásadních zlepšováků (kdo z hlavy ví, kdo a kdy vytvořil cement nebo tabulové sklo) se zmínkami o komických zvláštnostech dřívějška a dohromady to dává obraz především 19. století v opravdové šíři technologického i společenského vývoje.

ondra2887
09.04.2018

Američan a spisovatel Bill Bryson žije už nějaký ten pátek v Anglii. Žije v bývalé faře na anglickém venkově a už zapadl mezi místní. Přesto si však uchoval v sobě kus Američana a tak umí dobře rozeznat i popsat britské způsoby myšlení a chování a inteligentně si z nich dělat legraci. A jelikož právě dopsal knihu o vesmíru, uvědomil si jednoho dne na staré půdě jeho domu kam vylezl, protože tam zatékalo, že o svém domě vlastně nic neví. Když se tak zamyslel podrobněji, rozhodl se, že napíše knihu, která se bude věnovat bydlení... Každá z místností jeho 200 let staré fary se tak stává velkou kapitolou věnovanou časům, kdy už lidé přestali hledat skrýše v dutinách skal a začali si stavět vlastní obydlí. Přes paleolit se tak dostává ke starému Římu, středověku, renesanci aby pak nejpevněji zakotvil v 18. a 19. století. Na této cestě nás seznamuje se zvláštnostmi těch dob, tehdejšími zvyky lidí, způsoby bydlení i s velkými lidmi tehdejších dob od vládců a stavitelů po ty nejposlednější z chudáků. Bydlení to není jen architektura. Bydlení má spojitost i s náboženstvím, vzděláním, hygienou, bohatstvím, zdroji surovin atd... Cesta na kterou nás Bill Bryson bere je velkolepá a nesmírně poučná. Pokud máte rádi historii a architekturu, neváhejte ani minutu a knihu si kupte ! Jsem moc rád, že jsem se o ní dozvěděl a že jí mám.

Prey
16.06.2017

Je to bezva populárně naučné čtení, ale člověk nesmí moc přemýšlet, jak by taková kniha mohla být napsána jinak. Protože z původního nápadu, popsat vývoj obývání, univerzálně, to přešlo hlavně k Velké Británii a Spojeným státům posledních staletí. Naopak od konkrétních místností a předmětů se utíká k čemukoliv, co autor považuje za zajímavé vyprávění. Mnohá jména a pikantní životopisy působí nadbytečně. Ale dějinná exkurze je to veselá, víceméně apolitická (nepočítáme-li třídní rozdíly jako základní politické téma), a svoji hodnotu určitě má. Historie vynálezů a „samozřejmostí“ je fascinující i ve zjednodušené formě. (Čteno v překladu Petra Sumcova.)

IHT
11.05.2017

Bryson je brilantni vypravec - skvele jsem se bavil, jako vzdy. A to nejsem zadny fanda architektury ani historie. Mam dojem, ze bych se bavil u cehokoliv, co napise :)
Jedinou vytku mam ke kvalite prekladu. Je mi jasne, ze maloktery prekladatel muze mit stejnou siri zaberu jako autor (ktery ma spoustu spolupracovniku na resersni praci). Presto vsak trvam napriklad na tom, ze kobylky se nekukli v pude (nekukli se ani jinde, kukly proste nemaji) a ze drobnusky nejsou roztoci. Jsem vsak optimista a verim, ze v jinych aspektech (architektonickych, historickych, technologickych, ...) je preklad dobry :)

codeas
07.09.2016

Bill Bryson chytře využívá budovu domu jako strukturu pomyslného vyprávění o historii lidstva. Takže v jídelně se dozvíte o historii jídla v koupelně zase o historii hygiena. Občas chytře odbočí a dostane se někam, kam by jste vůbec nečekali. Dozvíte se tak jako popularita čaje v Británii zvedla cenu cukru, jak ptačí trus pomohl vytvořit novodobé zemědělství, jak italské město bylo inspirací pro americké budovy a proč lidé nosili tak nepraktické oblečení v 18.století

bamba
13.04.2016

Páči sa mi Brysonov zmysel pre logiku, fakty a zmysel pre humor.V takejto trojkombinácii to býva málokedy.