Důkaz / Třetí lež

Druhý a třetí díl volné trilogie navazuje na Velký sešit (1986), který tvoří deníkové záznamy osudově spojených bratrů – dvojčat, podivně geniálních i cynicky krutých, kteří prožívají dětství za války v pohraničním městečku u své babičky. Důkaz (1988) sleduje příběh jednoho z nich, Lukase, úředně prohlášeného za idiota, který poté, kdy jeho bratr překročí ilegálně hranice do sousední svobodné země, dál osaměle hospodaří v babiččině domě v zemi okupované cizí armádou. Třetí lež (1991) je retrospektivním monologem dvou stárnoucích mužů: Clause T., jehož osudy jsou totožné s osudy Lukasova bratra emigranta, a Klause Lukase, slavného básníka nedávno osvobozené země....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101799/dukaz-treti-lez-Y3O-101799.jpg 4.830
Vydáno, Mladá fronta

La Preuve / Le Troisième mensonge, 1988

Kniha Důkaz / Třetí lež

Toffee

Doslov je nadepsán titulkem "Kniha smutnější než život", a když jsem ho viděla, došlo mi, že nic lepšího nevymyslím. Agota Kristof si mě povodila jak pimprle na provázku. První větou mě vrátila na konec Velkého sešitu a pak už v úsečných větách konstatovala Lucasův život. Lucas se zdá být vším nedotčený, jako tůň ve které se ukazuje obraz společnosti, ale hladina se ani nepohne. Je to hrozně depresivní, jedna postava tragičtější než druhá. A pak najednou, z věty na větu je všechno jinak. Nevíte, co je skutečné a co vymyšlené, co je pravda a co lež, existují ti lidé vůbec, prožili to, co říkali, nebo si to vymysleli? Fakt pecka.

všehodočasu

První díl jsem četla kdysi dávno a úplně mně odrovnal-ale chybí mi co do komplexnosti hodnocení sčítnout ještě druhý/třetí díl.Nevíte někdo kde ho sehnat?

jendoslav
24.10.2018

Tak tohle je neuvěřitelná síla... Představuju si Agotu Kristof, jak se při psaní a osnování všech těch podrazů na čtenáře potměšile usmívá: jo, holoubci, pokračování Velkého sešitu jste chtěli, tak ho máte mít! A hodí vidle do všeho, co jste si mysleli, že o příběhu i postavách víte. Dočteno před dvěma týdny, stále mi knížka vrtá hlavou.

sick.boy
04.10.2017

Po hutné zkušenosti s Velkým sešitem bylo nemožné si nepořídit pokračování.
Věcný chlad a sekaný styl Agotiny prózy zůstává, přesto že první část je psána v er-formě. Stejně tak válku vystřídal totalitní režim, poskytující podobnou mizérii. Reálie jsou tu ale opět jen naznačeny, bez konkrétních označení či pojmenování. Důležité jsou tu postavy a jejich vztahy.
Něco ale od začátku nesedí, od prvních stránek se nad příběhem vznáší otazník, a postupem stránek jich přibývá stále víc a víc a víc a víc. Co je pravda? Kdo je pravda?
Samozřejmě tu máme kadenci šokujících momentů, kterým bezemoční popisnost přidává na síle. Celý příběh je pak orámován velmi smutnou atmosférou, na tuto autorku to chce trénink, jinak máte neustále vyražený dech. Síla psaného textu dosahuje nevídaných rozměrů.
Po dočtení této trilogie ji budu nejspíš neustále vnucovat svým čtenářským přátelům, protože o takový literární zážitek se nedá nepodělit.

MichelleS
12.05.2017

Úžasné pokračování Velkého sešitu. Přiznávám, že si se mnou autorka hrála jako kočka s myší a co chvíli mě ztrestala ledovou sprchou, když jsem začala někomu fandit nebo když jsem si myslela, že jsem v obraze. Knížka, kterou nejde odložit. A když vás k tomu něco donutí, stejně aspoň kouskem myšlenky jste pořád u příběhu.

agata1297
15.03.2016

Opravdu povedené! Nebojím se říct, že to byla nejlepší kniha co jsem četla. Děj všech tří dílů je v částech tak zmateny, že jsem si některé řádky musela přečíst více jak jednou, ale právě to mě na tom baví. V mých 14-ti letech bylo někdy opravdu těžké to všechno pochopit, ale knihu jsem dočetla a jsem nad míru spokojena!
A proto bych byla ráda kdybyste mi někdo, kdokoliv, poradil nějaké podobné knihy:))předem děkuji

Pruhovanýtričk
02.01.2016

Hledám a nemůžu najít! Kdyby někdo prodal ráda bych koupila.

Palivo
16.03.2015

Mindfuck paragalaktických rozměrů, a lá zděšení v restauraci typu "objednal jsem si hranolky a tohle jsou vařené brambory, proč sebou máte traktor a jaký je rozdíl mezi kachnou?" Musím se přiznat, že jsem musel některé pasáže číst pořád dokola, protože na to můj mozek prostě nestačil. Vlastně jsem tak někde v polovině přestal věřit, že mám vůbec mozek. Nevím co si o tom mám myslet. Připadám si jako Bobby v Dallasu, když si uvědomil, že to všechno je jen sen.

Martin Eden
Martin Eden