Dúchanie do pahrieb

Dúchanie do pahrieb https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36340/bmid_duchanie-do-pahrieb-RUS-36340.jpg 4 7 2

Známy román významného slovenského spisovateľa Vladimíra Mináča. V knihe autor skúma osudovú nevyhnutnosť a tragické stránky národného pohybu Slovákov v rokoch 1848 - 1849. Nemožno beztrestne vymazať ani jeden deň zo života jednotlivca, ani jeden pohyb z dejín národa. Minulosť je podmienkou prítomnosti. Pamäť národa je osnovou jeho myslenia i činov.... celý text

Starmoon
19.01.2024 4 z 5

Vraj to je román. Podľa mňa skôr niečo medzi esejou, životopisom a popularizačnou knižkou o histórii.

Vraj o meruôsmych rokoch. Podľa mňa skôr o Franciscim.

Veľmi sa mi páčil Mináčov jazyk, štýl, úvahy, možno až prísne videná slovenská malosť v rôznych významoch tohto slova. Práve v onej malosti sa však o to viac vynímajú veľké mená a ich veľké sny, ciele, činy. Nie, táto kniha určite nie je oslavnou a pochvalnou, nie je to žiadne hejslováctvo. Podľa mňa takto nejako vyzerá zdravý pohľad na vlastné dejiny. Škoda, že dnes už je táto kniha de facto zabudnutá a neznáma podobne ako jej autor, aspoň teda pre moju generáciu. Určite z nej nebolo cítiť pachuť socialistického myslenia, ako som sa trochu obávala.

freejazz
01.01.2024 3 z 5

baťko Mináč, dlhoročný predseda Matice slovenskej... myslím, že táto kniha bola jeho prihláškou za predsedu onej obskúrnej organizácie. ale nebolo to vôbec zlé. len som si pri ňom už po prvej knihe zvykol byť ostražitým najmä k faktom a popisu udalostí, ktoré prinášal.
keby to nebolo tu, ani by som si nespomenul, že som to kedysi čítal.

slovenská literatura

Vladimír Mináč
slovenská, 1922 - 1996
1963  64%Nikdy nie si sama
1972  83%Dúchanie do pahrieb
1962  76%Generace
1950  75%Smrť chodí po horách
1964  77%Dlouhý čas čekání

Kniha Dúchanie do pahrieb je v