Duch a čin

Duch a čin https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270874/bmid_duch-a-cin-75r-270874.jpg 4 7 2

rozmluvy s Masarykem Deváté vydání S 16 obrazovými přílohami Duch a čin, myšlenka a skutek, dobrá myšlenka a dobrý skutek - jména kterých osobností vás napadnou, řeknete-li si tato slova? Jistě mezi nimi bude jméno T. G. Masaryka. Duch a čin, tak se jmenuje také kniha, kterou dr. Edvard Beneš označil za nejzajímavější knihu po přečtení jejího rukopisu. A opravdu: Každý v ní najde doplňující obraz Masaryka a jeho díla, zachycený spisovatelem světového jména. Touto knihou připojil Emil Ludwig k svým životopisům podobiznu velkého demokrata, filosofa a státníka, spojujícího v dokonalou jednotu teorii a praxi Učinil tak jednak ve vlastním úvodě jednak ve věrném a Masarykem schváleném podání jeho životopisných, filosofických a politických úvah, které zasadil do dobře připraveného rámce. Kniha byla komponována pro čtenáře celého světa, na ně myslil Ludwig, když kladl Masarykovi otázky, aby pronikl k samému jeho jádru. Je také tato kniha všude čtena, neboť byla přeložena do všech hlavních jazyků. A čtou ji všichni protože jak píše Ludwig v předmluvě: Patnáctiletý může porozumět kterékoliv z jejích stránek. Nám je ovšem portrét Masarykův znám a nejsme zvyklí dívat se na Masaryka očima ciziny. Ale při čtení knihy Ludwigovy vystoupí před námi tím více velikost Masarykovy osobnosti Čím více pak se vzdalujeme od Masarykovy přítomnosti, tím více nás Masaryk zajímá a tím více chceme své věci řešit v jeho duchu. A při tom nám pomůže právě tato kniha.... celý text

JakubJiroušek
09.12.2019 5 z 5

Vedle všem čtenářům známé publikace Karla Čapka "Hovory s T. G. M." přináší literární počin světově uznávaného autora Emila Ludwiga z roku 1933 naprosto jiný pohled na osobu prezidenta Masaryka. Na rozdíl od Čapkových hovorů, které jsou relativně znatelně ovlivněny Masarykovou autorskou dikcí, nabízí tato kniha příjemně zpracovaný pohled na "rozmluvy" jako takové. Popisuje prezidentovo chování, jeho pocity při vysvětlování svých celoživotních filosofických či politických témat, reakce na kritiku a chválu. To vše přináší čtenáři knihy pocit, že rozhovor těchto dvou velikánů z bezprostřední vzdálenosti sleduje, ba dokonce, že je mu přítomen.

VladimirTetur
16.12.2015 4 z 5

Výborný portrét. Čtivě psáno/přeloženo. Kdo chce vědět o Masarykovi více, nutná záležitost.

rozhovory Tomáš Garrigue Masaryk, 1850-1937

Emil Ludwig