Dubnová čarodějka

Neuvěřitelný osud němé, ochrnuté dívky, román o hloubce ducha a síle imaginace. Příběh z pera přední představitelky švédského magického realismu. Příběh „mrtvého“ těla, v němž tepe živý duch. Strhující, naléhavé a podmanivé vyprávění začínající ve Švédsku padesátých letech 20. století. Zpěv o lásce, touze a věrnosti, ale také o beznaději, aroganci a lhostejnosti. Desirée, němá a ochrnutá dívka odsouzená k životu mezi čtyřmi stěnami nemocničního pokoje... Za dlouhých nocí jí dělají společnost Einstein, Hawking, Ginzburg a jiní, i když jen prostřednictvím svých knih. Tam venku, za zdmi nemocnice, jsou její tři sestry - Christina, Margareta a Birgitta. O její existenci ale nemají tušení. Lékařka, fyzička - a prostitutka. Brilantní mozek uvězněný v bezmocném těle, trýzněném spastickými záškuby, začíná rozplétat vlákna jejich osudů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287324/dubnova-carodejka-Kht-287324.jpg 3.772
Vydáno, Metafora

Aprilhäxen, 1997

Kniha Dubnová čarodějka

nefernefer

V anotaci se píše „román o hloubce ducha a síle imaginace“. Netuším, o jaké hloubce ducha je tu řeč. Pro mě je to román o nenávisti, zášti a neschopnosti odpustit. Hlavní hrdinka je sice nesmírně inteligentní, ale zároveň plná závisti a zahořklosti. Je přesvědčená o tom, že když není šťastná ona, neměli by být ani ostatní. Osobuje si právo soudit lidi okolo sebe. A nenávidí je. Zahleděná do vlastního neštěstí se touží jen pomstít těm, které podle ní dostaly to, co mělo patřit jí. Vůbec nebere v potaz, že si žádná z nich svou roli vědomě nevybrala, že všechny (ačkoli tělesně zdravé) na tom byly možná ještě hůř než ona (tím myslím jizvy na duši), že se všechny včetně její matky staly oběťmi tehdejší úřednické mašinérie a jejího řešení problémů nehodících se do krámu „zdravé společnosti“ a že o tom, že ona existuje, neměly ani tušení. Každá ze čtyř „sester“ si nese své vlastní stigma, které jí brání být šťastná, a ochrnutá Desirée je hlavní hrdinkou jen zdánlivě. Ve skutečnosti mají všechny v knize svou vlastní linku, které se navzájem prolínají.
Knize nelze upřít čtivost. To je také první z důvodů, proč jsem ji neodložila, ale dočetla až do konce. Druhým je to, že jsem celou dobu doufala, že se na konci ta atmosféra nenávisti vyčistí a všichni si dokážou odpustit. Nestalo se. Konec byl naprosto nemastný. Nevyřešilo se vůbec nic. Jen skončil jeden ze sledovaných životů a jinak se jede dál ve stejné beznaději jako dosud. Skoro mě mrzí, že jsem se do téhle knihy pustila. Zůstala mi po ní jen pachuť na jazyku a kámen v žaludku.

Devil-Ivet
17.11.2019

Zprvu se mi nedařilo začíst se, ale když jsem začínala chápat veškeré souvislosti, nemohla jsem se od knihy odpoutat. Zajímal mě osud všech čtyř žen. Jaké měli dětství? Jaké jsou v dospělosti? Proč se o ně jejich matky nemohly starat? Co se stalo s tetou Ellen? A proč si v jednu chvíli byly jako sestry a v tu druhou zase ne? Těch otázek bylo několik a odpovědi se mi dostávaly téměř okamžitě. Byla to zajímavá, čtivá a poutavá kniha.

Kytiii
11.10.2019

Když čte fanoušek fantasy, čtete fantasy, když rád hledáte viníky a zkoumáte vodítka, čtete krimi, baví vás romantika a láska, čtete romány pro ženy, pro milovníky války je tu válečná literatura... můžeme pokračovat. Ale co když vás baví od všeho něco? Co když nejdete zaškatulkovat? Musíte číst na přeskáčku. Jednou severskou krimi, pak historický román, 50 odstínů bude následovat Stručná historie času... nebo vše All-in-one :D - Dubnová čarodějka...

Malanika
18.09.2019

Skvělá kniha, co víc psát - otevřete ji a začtěte se.

pestas
15.09.2019

No... knizku uz mam doctenou cca 2 tydny, ale porad jsem premyslela, co si vlastne o ni myslim. Jako cetla se relativne dobre, pribeh bycl zajimavy, neobvykly.... Ale co mi delalo problem, jak se stridal pohled postav a ke vsemu jak se stridalo vypraveni minulost/pritomnost. Kazdopadne kniha ve me zanechala silny dojem

maličkán
25.08.2019

Tak nějak nevím, co k tomu napsat. Nějaké vtělování do ptáků atd. není nic pro mě, ale osudy postav mě nakonec zaujaly a knihu jsem měla přečtenu za pár dní. Takže nebyla nejhorší. Takové lepší 3 hvězdičky.

teeyinka
06.08.2019

Docela čtivý příběh, jen jsem od knihy čekala něco jiného. (Pravděpodobně je to jen můj problém, že si pod magickým realismem představím druhého Marquéze a očekávání pak zůstanou nenaplněná :))

Lenka_S
23.07.2019

Tak nějak nevím co napsat. Jedná se svým způsobem o zpověď čtyř žen, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Christina (lékařka) Margareta (fyzička), Brigitta (alkkoalkoholička a narkomanka) a Desireé (nemohoucí mrzák trpící častými záchvaty), ale presto je mezi nimi pojící článek. Jsou svým způsobem nevlastní sestry, se kterými se život nemazlil. Asi budu o jejich osudech ještě chvíli přemýšlet.

Král Krysa
Král Krysa