Dubnová čarodějka

od:


KoupitKoupit eknihu

Neuvěřitelný osud němé, ochrnuté dívky, román o hloubce ducha a síle imaginace. Příběh z pera přední představitelky švédského magického realismu. Příběh „mrtvého“ těla, v němž tepe živý duch. Strhující, naléhavé a podmanivé vyprávění začínající ve Švédsku padesátých letech 20. století. Zpěv o lásce, touze a věrnosti, ale také o beznaději, aroganci a lhostejnosti. Desirée, němá a ochrnutá dívka odsouzená k životu mezi čtyřmi stěnami nemocničního pokoje... Za dlouhých nocí jí dělají společnost Einstein, Hawking, Ginzburg a jiní, i když jen prostřednictvím svých knih. Tam venku, za zdmi nemocnice, jsou její tři sestry - Christina, Margareta a Birgitta. O její existenci ale nemají tušení. Lékařka, fyzička - a prostitutka. Brilantní mozek uvězněný v bezmocném těle, trýzněném spastickými záškuby, začíná rozplétat vlákna jejich osudů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287324/dubnova-carodejka-Kht-287324.jpg 3.735
Orig. název:

Aprilhäxen (1997)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Metafora
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
000nugatovej
03. června

Zpočátku se mi špatně začítalo. Pak mne začal zajímat příběh všech čtyř "sester" a jejich matek. Trochu samoúčelné prvky magického realizmu mi však spíše snižovaly čtenářský zážitek. Bohužel.

Danago
23.02.2017

Dubnová čarodějka
Byl to zvláštní příběh, opravdu magický realismus. Není to běžná knížka. Desiréé tam nevystupuje tolik, jak jsem si původně myslela, je to hlavně o jejích nevlastních sestrách a jejich složitém a těžkém životě. Ta síla imaginace nebyla moc pro mě. Přesto jsem si knížku přečetla s velkým zájmem. Knížka mě bavila a byla na velké zamyšlení. Jsem moc ráda, že jem si ji přečetla, i když to není zrovna lehké čtení ani lehké téma. Přesto by mi byl milejší reálný příběh se stejnou tématikou.

Marselle
17.04.2016

Tato kniha plná touhy a beznaděje postižené Desirée je opravdu pěkná. Ukazuje jak někdy mohou být osudy velice kruté k lidem, kteří si lásku a pěkné zacházení zaslouží, a naopak ti, kterým se ji dostane touto láskou pohrdají. Jediné co mi při čtení trochu vadilo, že se mi ty osudy sester začaly plést, jak se neustále přeskakovalo z jedné na druhou. Ale zase se to dá pochopit, když autorka chtěla přiblížit čtenářům celé osudy všech žen.

Tsuki
17.03.2016

Dubnová čarodějka patřila dlouhou dobu k mým hříchům - stohům nepřečtených knih, které vlastním. Knížka na mě mrkala, když jsem před týdnem zírala do své knihovny. Dubnová... tak nakonec proč ne, vytáhla jsem jí na světlo ještě než ten duben skončil.

Je neuvěřitelný, jak mě knížka uchvátila a zklamala zároveň. S neuvěřitelnou lehkostí se způsob vyprávění mění z ich na er formu a střídá se nejenom mezi čtyřmi osobami, z nichž je každá naprosto rozdílná, ale taky se pohybuje časem. Někdy je v knihách složité se orientovat v ději, tady to ale bylo naprosto samozřejmé. Oceňuji způsob, jakým autorka zvládá popis naprosto obyčejných věcí tak, že jsou vlastně samotným dějem. Popisy ničeho mě celou knihu hnaly vpřed a gradovaly závěr příběhu - který mě ale nějak neuspokojil. Možná i naštval. Celou dobu člověk k němu spěje a očekává... a pak ho odbydou pár stránkami ničeho (které mě ale v tuhle chvíli spíš pěkně štvaly, protože už jsem se sakra chtěla dozvědět, jak to dopadne!). Prostě bum, poslední věta. A já ještě s nadějí listovala dál, jestli to nebyl vtip a kapitola nepokračuje na další stránce...

V závěru tedy: Knížka se dobře čte, dělá zajímavé z ničeho a hodně se soustředí na jednotlivé osudy sester. Chvilkami mi to ale přišlo podivné (ty jejich vztahy). Konec mě nepotěšil a nevyvolal žádné emoce. Čekala jsem to celou dobu ale počítala jsem s poněkud... lepším zpracováním. Jako kdyby to autorku přestalo bavit a honem honem chtěla dílo dokončit - nebo naopak, jako by se tím až moc zaobírala. Je tam pár věcí k zamyšlení a během čtení se mi líbila hodně, po dočtení ale ubírám na hodnocení.

Lusa
15.04.2011

Nějak nedokážu stále říci jaký na mě tato kniha udělla dojem, určitě mohu říci, že byla úžasná, popis prostředí, děje a postav byl přímo excelentní.
Samotný děj knihy, byl neuvěřitelný.

SPOILER

Nejvíce jsem asi "litovala" Desiréé, ale to bych něměla říkat nahlas, ani v duchu,
z Birgitty mi bylo zle, i když její život v dětsví byl hrozný a člověk se pak ani nemůže divit jak to s ní nakonec dopadlo. Christiny matka mě ale štvala ze všech nejvíce, dívím se, že s ní udržovala kontakt i když už potom byla dosplělá a Margareta, ta na tom asi byla z nich nejlépe, když pomineme to, že jí jaké dítě našli v prádelně.

Když jsem zjstila, že ty dopisy psala Desirée a jak je psala, přišlo mi, že teď už musí příběh skončit, viníka jsme odhalili a co se bude dít těch 400 stránek? Mýlila jsem se, celých těch 400 stránek se něco dělo, něco co mělo veliký význam pro ty tři nevlastní sestry a Desirée byla jakýmsi prostředníkem.

Vlastně si člověk od začátku říká, že to nemůže s Desiréé skončit jinak, než to v knize skončilo. A přesto když jsem dočetla poslední stránku zamrazilo mě slabě v zádech. A až uvidím malého vrabčáka na stromě neubráním se a zašeptám Desirée...

Desirinu smrt jsem si představovala od poloviny knih trochu jinak.
Podle mě měli do jejího pokoje vrthnout všechny její tři nevlastní sestry, shromáždit se u její postele, dívavali by se na ní jak spí a potom by tiše všechny řekli "Desirée?" a Desirée by se proměnila v prach.

Musím říci, že to byl opravdu zvláštní příběh, zatím jsem nic podobného nečetla, zapůsobilo to na mě moc.

Autor a jeho další knihy

Majgull Axelsson

Majgull Axelsson
švédská, 1947

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených47x
v Čtenářské výzvě5x
v Doporučených2x
v Knihotéce39x
v Chystám se číst62x
v Chci si koupit7x