V lesích

V lesích https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43594/bmid_v-lesich-GIl-43594.jpeg 4 856 181

Policejní vyšetřovatel v Dublinu Rob Ryan se svou kolegyní Cassií Maddoxovou dostanou na starost případ dvanáctileté holčičky brutálně zavražděné v lese blízko místa, kde si před dvaceti lety hrály o prázdninách tři děti a dvě z nich se už nikdy nevrátily. To třetí, které se vrátilo a které si ale vůbec nic nepamatovalo, je Rob Ryan, jenž si kvůli svému traumatickému zážitku dokonce i změnil jméno. Nový případ, který je čím dál jasněji provázaný s onou starou tragédií, otvírá Robovu hluboce skrytou minulost a každá stopa pátrání vede vždycky do lesa. Tana Frenchová je mladá irská autorka, vystudovala herectví a v současné době žije v Dublinu. Její debut z r. 2007 se stal v žánru kriminálních thrillerů senzací roku.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Argo

In the Woods , 2007

Peršanka
25.07.2014 odpad!

Tak to ne! Tato kniha mi připomíná ošizený dort. Tlusté vrstvy těsta bez chuti, náplně pomálu a vrchem přeslazená růžová poleva. Autorka se vtělila do neuvěřitelně různorodé a vždy sympatické Cassie a kolega Rob uvažuje jako přestárlá psycholožka. Složitá souvětí mě neohromí a údajná poetická líčení odvádějí pozornost od faktu, že ve skutečnosti by tato detektivka měla být o polovinu tenčí.

Kabátice
22.07.2014 4 z 5

Velká spokojenost. Ten druhý případ mi vůbec nevadil, ba naopak, díky němu má hlavní postava tzv. šťávu :-)

Evik30
14.07.2014 3 z 5

Knížka se četla docela dobře, i když bych uvítal akdyby ji bylo tak o 100 stránek míň. Nejen že se špat¨ně drží, ale obsahovala i dost nepodstatných informacích. V knize se prolínaly dva případy. Jeden přes dvacet let starý a současná vražda malé holčičky. Jako psychotriller dobrý, i když na mě dost slabé. Jinak postavy popsané perfektně včetně jejich charakterů.

Akana
07.07.2014 5 z 5

Dost se ve zdejších komentářích řeší neukončenost jedné z vyšetřovacích linií. Mě to ale vůbec nepřekáží. Naopak si myslím, že to perfektně zapadá do autorčina celkového záměru. V lesích je totiž podle mě detektivka s přesahem a ne pouhá varianta na šablonu zločin - vyšetřování - dopadení. Onen starý případ vyvolává vzpomínky na něco neodvratně ztraceného - na dětství s jeho citovou bezprostředností, smyslem pro tajemno, divokostí, dychtivostí, zvířecí čistotou, a to může být jak dětství Ryanovo, tak i dětství lidstva - pravěké kultury spjaté s přírodou poutem tak přirozeným, že nás to dneska děsí (myslím, že ani ten motiv archeologických vykopávek tam není náhodou). Tohle všechno podle mě v románu symbolizuje les. Les, který na konci definitivně mizí spolu s Ryanovou nadějí, že si snad někdy vzpomene... Tajemství jeho starého případu je pro něj navždy ztracené, stejně jako všechna tajemství, která dvanáctiletý Adam instinktivně vnímal a důvěrně znal. Tohle pro mě znamená ta vedlejší linie a právě díky ní uvízne kniha v paměti déle, než by mohla obyčejná detektivka. Tana French navíc umí skvěle a věrohodně prokreslit charaktery i poutavě vyprávět.

JelizaRose
13.06.2014 3 z 5

To přeci nejde! Knížka se mi četla perfektně, stejně jako Na Věrnosti, ale ten konec. ZASE zklamání.

Pallando
08.06.2014 3 z 5

Četla jsem na knihu velmi kladné recenze, tak jsem si řekla, že si ji taky přečtu. Nicméně jsem poněkud rozpolcená. Na jednu stranu se to výborně četlo, jedním dechem, zajímavá zápletka, dobře propracovaný příběh i postavy, z mého hlediska žádná hluchá místa. Na druhou stranu konec mě dost naštval, a pokud jde o vedlejší dějovou linii, tak se autorkou cítím normálně podvedená. Časem dám asi šanci nějaké další autorčině knize, ale hned tak to asi nebude.

marapavelka
15.05.2014 3 z 5

Nebylo to nejhorší, celkem čtivé, ale po přečtení jsem zjistil, že se tam toho vlastně moc nestalo. A hlavní postava se bohužel v druhé polovině knihy chová jako naprostý debil.

šipek
18.03.2014 5 z 5

Tak čtvrtá kniha od této spisovatelky a maximální spokojenost.

MaLoMe
22.02.2014 5 z 5

Tesne po dočítaní si myslím, že to bola jedna z tých lepších kníh čo som v poslednom čase čítal. Možno by jej svedčilo o 100 strán menej. Je písaná v prvej osobe a preto často text odbieha do úvah hlavného hrdinu. To je aj dôvod prečo sa kniha číta trochu tažšie a pomalšie. Na druhej strane Tana píše pútavo, vie neuveriteľne dobre popísať atmosféru a postavy. Niekedy som sa cítil, akokeby som stál niekde nablízku a sledoval dej vlastnými očami. Vrele doporučujem, vynikajúce krimi sa nepíše iba na severe Európy.

Moňa69
12.02.2014 5 z 5

V lesích mě úplně nadchlo a tím víc jsem
pak byla nasraná! Hlavní vyšetřování bylo hodně zajímavé, podezřelí mi připadali úplně všichni ale musím s detektivem Ryanem nesouhlasit ohledně jeho názoru na jednu z postav - mě připadala odporná a trapná od začátku a silně mi lezla na nervy od té doby, co poprvé otevřela hubu:D

silhy
03.02.2014 3 z 5

Právě jsem dnes dopoledne v MHD dočetl posledních 5 strana této knihy:-), které byly velice napínavé a poutavé jako cca 80 stran předcházejících. Trochu málo na knihu roku 2008. Samotná kniha se mi četla poměrně těžce a několikrát jsem měl pocit, žese ztrácím v ději. Myšlenka příběhu se mi přišla zajimavá, kdy hlavní hradina (vyšetřovatel) se snaží vyřešti vraždu mladé dívky a zároveň, hladá spojitost mezi tímto případem a případem, který se odehrál v roce 1984. Zda se mu to podaří či nikoliv se dozvíte po přečtení této knihy. Osobně však nejvíce oceňuji konec knihy. Ani né tak kvůli tomu, kdo je pachatel, ale to jak autorka knihu zakončí.

petulienka126
24.12.2013 5 z 5

citanie tekto knihy bolo pre mne ako pohladenie po srdci...

Veronina
30.10.2013 5 z 5

V Lesích byla moje první knížka od Frenchové a bylo to super! Knížka mě zaujala velice a od té doby její knihy naprosto hltám.:) Trochu mě zamrzelo, že na konci sice vyřešili případ, ale ne záhadu z dětství detektiva Ryana... Ale i tak super.:)

Jibro
19.10.2013 5 z 5

Krásna a smutná kniha o hledání nejen zločinců, ale i sebe sama v ztracených, dávno zapomenutých událostech, které je možná lepší nechat skryté v temnotě lesa.... nebo snad ne? Jednoznačnou odpověď nedostaneme, to jediné mě trochu mrzí, ale jinak nemám co vytknout. Hlavní příběh o vyšetřování mě naprosto pohltil a probudil takovou touhu se dozvědět kdo to sakra mohl udělat, že jsem knihu dočetl během dvou dnů. Líbila se mi i propracovaná psychologická rovina a perfektní vystižení atmosféry léta a prázdnin mi připomnělo vlastní, naštěstí jen příjemné vzpomínky na dětství a nekonečné letní dny.

vikikl
13.10.2013 4 z 5

Tak opět jsem Tanou nadšená, jen mě trošku mrzí, že zatím mám od ní vše přečtené a zajímalo by mě, jestli už pracuje na nějakém novém dílku :o)

Juki
10.09.2013 5 z 5

Skvělá kniha plná irsko-severské atmosféry. Líbil se mi styl vyprávění - pomalejší než u Nesba, ale o to více jsem si to užívala a nořila se do tajuplné atmosféry. A na rozdíl od ostatních, kteří zde sdíleli svůj komentář, mi vůbec nevadilo, že nebyl ten dávný případ vysvětlen, ba naopak by mi to pak přišlo moc hollywoodské. Tajemství jsou tajemství a nějaká si ten les přeci musí nechat, ne? :-)

Ruxandra
21.08.2013 4 z 5

(SPOILER) Na začátku čtení nadšení a v závěru zklamání. Ne nad kvalitou knihy po literární stránce - té se nedá prakticky nic vytknout, ale nad nevyřešením zdánlivé "hlavní" linky příběhu. I tak je to velmi kvalitní a čtivě zpracovaná kniha a stojí za pozornost.

HanaNov
12.08.2013 3 z 5

Po knize V lesích jsem opět rozpolcená ve svých pocitech. Vůbec nijak nevadí, že čtu knihy v opačném pořadí, než byly vydány. Alespoň jsem k ději přistupovala už trochu informovaně, tedy s tím, že vím, co následuje po příběhu, který se rozehrává v této knize, a hlavně že znám Cassi Maddoxovou, nikoliv však Roba Ryana, na kterého se V lesích zaměřuje primárně a na kterého jsem byla opravdu zvědavá.
Hlavní sílou vlastně všech knih Tany Frenchové je výborná psychologie postav, která je ale možná taky největším mínusem. Já osobně se v charakterech postav a jejich nejednoznačnosti ztrácím, nedokážu si je zařadit, protože přemýšlejí "nelogicky" a dělají věci, které si nedovedu vysvětlit. Hlavní hrdinové mi právě proto lezou na nervy, protože jako kladné postavy nejen že jsou silně neprofesionální, ale hlavně se pohybují na hraně "té špatné strany". Takže stejně jako mi v Podobě vadilo jednání Cassie, tady mě rozčiloval Rob Ryan:)
Kniha je dějově a myšlenkově velmi zajímavě postavená, a to na dvě roviny - vyšetřování aktuálního případu a zároveň rozkrývání minulých nevysvětlených událostí, které se staly v dětsví hlavnímu hrdinovi na stejném místě. Vše ale ve výsledku vede k tomu, že se onen aktuální případ, který by měl stát v centru dění, odehrává tak nějak mimochodem, jako by se na něj autorka ani tak moc nesoustředila. Ve výsledku mě víc zaujala ona druhá (minulá) rovina, která se do příběhu vkrádala stále víc. Bohužel právě tato rovina zůstala nakonec bez vysvětlení, což mě v závěru naštvalo úplně nejvíc, protože náznaky slibovaly, že by to mohlo být opravdu zajímavé a netradiční...
Takže za mě - kniha se dobře čte, opravdu vtáhne do děje, rozehrává zajímavou dvojznačnou partii, ale konec je takový nějaký neuzavřený, jako by vyšuměl do ztracena.

Eevina
14.07.2013 3 z 5

Asi jsem čekala víc, než jsem měla. Moje první kniha od téhle autorky, anotace vypadala velice slibně, začátek knihy také a pak se něco stalo a najednou se děj začal vléct, stával se místy nudným až zbytečným. Chápu, že autorka chěla vykreslit hrdinovo nitro, co se v něm odehrává ale musím přiznat, že jsem místy nechápala ani já, co se s ním děje. Podle mě by kniha mohla mít o polovinu míň stránek a byla by mnohem lepší. A co se týče konce, tak ten je pro mě těžkým zklamáním, současný případ se sice vyřeší ale ten z minulosti zůstává jednou velkou záhadou, kterou nám zůstala autorka dlužná vysvětlit.

bbara155
28.06.2013 3 z 5

Čekala jsem trochu víc. Většina komentářů od čtenářů je kladných až nadšených a tak pro mě byla tato kniha zklamáním. Na můj vkus je až příliš psychologická a celý příběh by se dal zkrátit klidně na polovinu. Asi největší mínus byl hlavní hrdina, který postupně ztratil veškeré moje sympatie a to mě otrávilo definitivně.