Na Věrnosti

Na Věrnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107571/bmid_na-vernosti-PhD-107571.jpeg 4 485 85

Život Franka Mackeyho změnil v devatenácti letech jediný rozhodující okamžik. Jeho dívka Rosie Dalyová, s kterou měli v úmyslu společně utéct do Londýna, nepřišla na smluvené místo srazu v uličce Na věrnosti. Od té chvíle o ní Frank neslyšel. Po dvaceti letech Frank stále žije v Dublinu a pracuje u policie na oddělení tajných operací. Se svou rodinou zpřetrhal veškeré vazby. Jednoho dne mu však zavolá sestra, že se našel Rosiin kufr… Návrat do uliček dětství a dospívání vrhá Franka zpět do minulosti, vyvolává temné polozapomenuté vzpomínky, v jejichž spleti hledá stopy, aby rozluštil případ, který ovlivnil jeho celý dosavadní život.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Argo

Faithful Place , 2010

9773
23.11.2019

Perfektní detektivka. Akorát musím podotknout, že bylo jasné kdo je vrahem již od chvíle, kdy všichni sourozenci seděli prvně v hospodě. Ale to na prožitku neubralo. Další kniha plná emocí, očekávání a s perfektně uzavřeným koncem. Což na autorce velice oceňuji v každé knize.

Cecylus
30.09.2019

Má první kniha ze série, předchozí dvě jsem přeskočila. A musím říct, že dost kvalitní :-)

Co mě hrozně moc iritovalo, bylo prostředí rodiny a interakce jejích členů. Celou dobu jsem si říkala, že by mě nikdo nedonutil, abych se tam vrátila. I když- to samé si myslel i Francis Mackey, a hleďme... :-)

wooloong
18.08.2019 5 z 5

Psychologická studie chudé nefunkční rodiny, dobře vystižená irská osmdesátá léta, pěkně vymyšlená detektivní zápletka, co víc si přát, aby si čtenář četbu náležitě užil?

Heyhey
08.05.2019 5 z 5

Nápaditý sloh, bohatý jazyk, svižné dialogy, sociální přesah. Četlo se moc dobře.

aralka
05.04.2019 4 z 5

Tak tahle paní psát opravdu umí!! super detektivka s psychologickým přesahem, sociálním ponorem do autentického prostředí chudé irské rodiny, sympatickým policistou, příbuzenským propletencem, napsáno bohatým svižným jazykem, zápletka je uvěřitelná, žádná překombinovaná fantasmagorie, skvěle se to četlo, nijak nevadilo, že jsem nečetla dva předchozí díly, tohle byla první kniha od Tany French, co jsem četla, a těším se na další!

broskev28
22.11.2018 4 z 5

Po knize Podoba, která se mi velmi líbila, jsem byla natěšená i na tuhle detektivku Tany French. První polovina příběhu mě nadchla, nebyla jsem schopná přestat číst, bavily mne dialogy, fascinovaly mě rodinné propletence. Poté se tempo zvolnilo a většině čtenářů asi začalo "svítat", to ale vůbec neznamená, že nastal čas knihu odložit.
Před Francisem smekám, já bych se neudržela. Vztah mezi ním a Rosie byl něčím úžasným, co jim oběma pomáhalo přežít bezútěšnou rodinnou situaci. Následná prázdnota, v jeho věku a při jeho zamilovanosti, to musela být šílená pecka. O to víc lze chápat jeho "dnešní" umanutost a snahu dopídit se pravdy. Takže určitě doporučuju!

giraffepoint
24.09.2018 5 z 5

Tana Frenchová je báječná vypravěčka, která se nebojí popisovat věci tak, jak opravdu jsou. Její psychologická detektivka nás přivádí na okraj irské společnosti, kde vražda rodinného příslušníka je méně tragická, nežli spravedlnost. Kde zamlčování je zcela omluvitelné nežli to, že váš syn pracuje pro policii. Autorka skvěle popisuje divokost a surovost té krásné zelené severské země, v níž vyrůstají tvrdí a nekompromisní lidé. Promlouvá k nám člověk z irského lidu, který se neštítí ničeho, jen spravedlnost pro něho znamená víc, než vlastní rodina. Báječné, sveřepé, dynamické, emočně vypjaté a jazykově bohaté. Nadčasové a velmi osobité. Kdo příliš neholduje detektivkám, nemusí se bát, že by kniha nebyla jeho šálkem kávy, neboť se z části jedná o sociální rozbor jedné malé keltské rodiny. Ti, kteří detektivky milují, budou nadšení jejím originálním prostředím a stylem vyprávění, v podstatě celým námětem.

konicekbily
23.07.2018 4 z 5

Dokonale vyobrazené prostředí chudé irské rodiny. Popisovaná rodina nedává dětem šanci se osamostatnit, a tak si každý hraje na svém písečku. A to přináší řadu problémů a autorka toho využila k napsání sociálního románu s detektivní zápletkou.

malkina11
09.05.2018 5 z 5

Tana French mě před lety uchvátila knihou V lesích a když se mi teď náhodou dostala do ruky Na Věrnosti, upřímně jsem se zaradovala. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout a Francise jsem si zamilovala. Jsem skutečně velmi nadšená a přesně takhle si představuju dokonalou a poctivou detektivku.

Mira7
10.12.2017 5 z 5

Tana French dokáže velmi umně skloubit detektivní zápletku s psychologickým a sociálním románem. Tentokrát se čtenář dostane do prostředí irské nižší sociální třídy a velmi ponurého prostředí. Frank Mackey, který v jiných knihách vystupuje poněkud břitce, poodhalí svůj životní příběh. Na tajuplnosti přidává pomalé rozplétání starého případu a dynamiku přidává Frankova obrovská osobní motivace jej vyřešit.
Na rozdíl od některých jiných moderních detektivek přeplněných vraždami se knihy Tani French zaměřují na jeden případ a jeho detailní vyšetřování. Celkově tak mne její knihy působí více realisticky.

olle3
19.10.2017 4 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo.
Musím se přiznat, že dětství bych s nikým z hlavních hrdinů neměnil, a do ulice Na věrnosti bych se nepřestěhoval ani za nic. Pečlivě vykonstruovaná ponurá atmosféra skvěle kontrastovala se svérázným hlavním hrdinou - při každém "pedál derba" jsem se nahlas smál.
Chování postav na mě působilo nepřikrášleně a realisticky, jako bych to měl přímo před očima. A spisovatelce se navíc povedlo vzbudit ve mně nefalšovaný zájem o identifikaci vraha.

Ale všemu stejně vévodil způsob psaní, který bych nepopsal jinak, než střízlivě trefný. Při každém dalším odstavci jsem měl nutkání skládat autorce poklonu.

Nevím, jestli je zatím talent nebo pečlivá práce, ale jedno z toho určitě.

Hodnocení: 4/5

eiramka
27.09.2017 3 z 5

Tahle detektivka tak trochu klame tělem - o tělo nalezené Rosie tam jde totiž až v druhé řadě. Dostane se nám ale celkem napínavého příběhu, zajímavého vhledu do rodiny irské dělnické třídy, kde se chodí do kostela, matka pevně vládne rodině a zástěru má proto, aby zakrývala modřiny a hříchy svého věčně opilého muže. Děti vyrostou a v dospělosti se jejich život moc neliší od života rodičů - jen hlavní hrdina v 19. zdrhne z domova a dá se k policii - ale neviditelné vazby nespřetrhá tak snadno a osud v podobě nalezeného těla si ho povolá zpátky . Nečekejte "thriller", ale kdo má chuť na poutavý a čtivý příběh , nesáhne vedle.

martina.tim
14.07.2017 2 z 5

Tak nevím. Dala jsem autorce druhou šanci. Už před delší dobou jsem četla knížku V lesích a z této knihy mám naprosto stejný pocit. Že já blb se vždy nechám nachytat anotací a komentáři. Popravdě začátek měl parádní rozjezd. Než jsem se dostala do poloviny už to začalo dost skřípat a posledních 100 stran už jsem měla co dělat abych je dočetla. Není problém v tom, že by kniha byla špatná, ale problém je to, že tady je to uváděné jako detektivka, ale vždyť drtivou většinu se tam řeší rodinné vztahy. Kdo, kde, s kym, proč...... co se stalo před 20 lety, jaký vztah k sobě mají v současnosti atd.... Spíš bych knihu doporučila románovým čtenářům. Já osobně mám radši takovou tu svižnější dějovou linii, kde se pořád něco děje, že ani nepostřehnu že jsem na konci. Tohle pro mě byla nuda nuda a zase nuda.

Kerberos
18.06.2017 4 z 5

Tana French mě baví jdu na další díl

PetK
12.06.2017 4 z 5

Ta série mě baví čím dál víc. Každý díl je jiný, což je dáno různými vypravěči (první až cynicky, inteligentně sžíravý, druhý jemnější, když vypráví žena, třetí o poznání vtipnější - existuje něco jako irský humor?), přesto to vše drží dohromady ústřední téma jednoho policejního sboru. Skvělý nápad zaměřit se na postavu, kterou jsme v předchozích dílech jen letmo "zahlédli" a měli z ní nějaký dojem, který nám autorka patřičně poupraví. Dnes načínám díl čtvrtý.

studentice
07.02.2017 4 z 5

Knížka byla stejně dobrá jako předchozí díly. Napínavá, čtivá, temná. Doufám, že autorka brzy napíše nějakou další knihu.

tereza4227
17.01.2017 5 z 5

Kniha ve mně vyvolala správný emoce - vztek a smutek. To holt k tomuhle žánru patří. Příběh celkem mile překvapil, četlo se to dobře a některý pasáže opravdu nutily číst dál a dál. Pro mě zatím jediná knížka, kterou jsem od této autorky četla, ale už mi leží v knihovně "V lesích" ;)

ArwenAragorn
29.12.2016 4 z 5

Moje první kniha od Tany French. Jde spíš o psychologický detektivní román (a jak jsem později zjistila, všechny knihy bych zařadila k tomuto žánru). Mě tahle autorka baví. Téma je docela citlivé a v závěru jsem byla i trochu dojatá.

harena
02.12.2016 4 z 5

Snad bych ani nezařadila knihu mezi detektivky, spíš je to psychologický román, sugestivně popsaný život chudší dublinské rodiny, rozpracovává psychologii postav a témata jako láska, závist, vražda, nenávist, rodinné spory, pocity
ublížení, nevyužité životní šance, jak se lidi navzájem štvou atd. Není zde hlavním tématem vražda, ale to, co k vraždě vedlo. Je to čtivá, příjemná kniha, ale její "V lesích" se mi líbila víc. Ale určitě si přečtu od Tany French i další knihu.

Nestorkea
02.10.2016 4 z 5

Hezká, příjemně ubíhající kniha. Psychologie postav byla krásně rozebraná, člověk se s hlavními hrdiny dobře sžil. Na to, že děj nebyl ani moc krvavý, ani nijak moc komplikovaný, se mi toto obsáhlé dílo četlo moc dobře, nenudila jsem se a neměla tendenci některé pasáže překskakovat. Moc často se mi nestává, že bych z knížek čerpala zásadní moudra a citáty, ale u téhle jsem se často přistihla, že některé věty čtu několikrát právě z důvodu, jak hlubokou pravdu v nich vidím. Tato kniha od Tany French jistě nebyla moje poslední.