Dokonalá podoba

Dokonalá podoba https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104929/bmid_dokonala-podoba-re2-104929.jpg 4 501 103

V dedinke neďaleko Dublinu sa v ruinách starej kamennej chatrče nájde telo mladej ženy a Cassie vyzerá prakticky ako jej dvojča. Keďže polícia nemá podozrivých ani žiadne stopy, vyhlási, že obeť je zranená, ale žije a Cassie zaujme jej miesto ako študentka Trinity College a spolubývajúca ďalších štyroch študentov. Aj napriek stresu z práce v utajení si Cassie svojich svojráznych, izolovaných spolubývajúcich, rovnako ako nový život v kedysi impozantnom dome obľúbi.Vyšetrovanie oddelenia vrážd neprináša takmer žiadne výsledky a je na Cassie, aby im aspoň naznačila ako ďalej. Niekto jej dvojníčku ubodal na smrť a Cassie ho musí nájsť. Dokonalá podoba má všetko: nezabudnuteľné postavy, svieže dialógy, inteligentné psychologické náhľady, stúpajúce napätie, takmer hmatateľné prostredie a úžasne evokatívnu, maliarsku prózu.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Likeness , 2008

Jossie
12.08.2014 4 z 5

Atmosféru to má pěknou, jen tu dokonalou podobu jsem autorce fakt nežrala.

Hakri
11.07.2014 5 z 5

Bavilo mě to moc, skvěle vyprávěné. Tana French se stala mojí oblíbenou autorkou, Na věrnosti bylo skvělé, V lesích taky dobré, ale Podoba je nejlepší psychologické krimi. Ještě se těším na Ztracený přístav :-)

Renava
29.04.2014 5 z 5

Ponurý dublinský les, stará kamenná usadlosť, svojská a tajnostkárska partia študentov. Do toho vražda ich spolubývajucej a vyšetrovateľka, ktorá je z nevysvetliteľných dôvodov dvojníčkou zavraždej.... Toto je štartovacia čiara, od ktorej sa odvíja skvelá psycho-hra na mačku a myš (či v tomto prípade skôr svorku myší). Tana French presne vie, čím sa odlíšiť od iných súčasných početných pisateľov detektívok a čím si podmaniť čitateľa, ktorý akonáhle okúsi jeden z jej bombónikov, okamžite má chuť siahnuť po ďalších. Myslím, že vysvetlenie, prečo sa človek na jej knihy namotá ako včela na med je veľmi jednoduché - táto dáma má totiž výnimočnú schopnosť geniálne zhmotniť atmosféru (a tá sa dá v Podobe celkom slušne krájať). Výsledkom je, že mierne zhypnotizovaný čitateľ v závere sám pre seba skonštatuje, že sa mu vlastne z charizmatického miesta činu ani veľmi nechce odísť, že sa mu v tom starom dome obrastenom brečtanom celkom páči a že by tu s „ujetou“ spoločnosťou mladých čudákov bez problémov a rád pobudol i o niečo dlhšie...
No a ešte jedna vec má niečo do seba - absencia techniky, hektiky a stresu... Skrátka žiadni špióni, ostreľovači, lasery, naháňačky - namiesto nich viacnásobne podtrhnutá dedukcia, logika, prešpikovaná psychológia zúčastnených, psychologická hra kto z koho. To je presne to, prečo mi podobný typ detektívok vyhovuje.
Jediné, čo by som vytkla a čo som nebola schopná stráviť (a tuším, že nie som sama), bola nepresvedčivosť náhodnej dokonalej podoby vyšetrovateľky so zavraždeným dievčaťom. Nedôveryhodný „detail“, s ktorým by sa ešte určite dalo kreatívne popracovať. Nuž ale, pri troche nadhľadu sa nad tým dá povzniesť.

Moňa69
12.02.2014 5 z 5

Hodně zvláštní knížka. Tak trochu jiná Frenchová. Tolik jsem si zvykla, že lyrickým subjektem je ve frenchovkách muž, že jsem téhle knize moc šancí nedávala, ale je skvělá a pro mě má zvláštní význam.

Jossie
29.01.2014 4 z 5

Hlavní hrdinka mi občas trochu lezla na nervy a také tu dokonalou podobu jsem až tak nepobrala, ale jinak se to četlo dobře. Je to o něco lepší, než V lesích.

šipek
28.01.2014 4 z 5

Dobře napsané, knihy od této spisovatelky se vždy dobře čtou. Spíše takový psychologický román. Nejvíce mi vadila velikost knihy hi hi.

Dagmara36
30.12.2013 5 z 5

Opět jsem četla jedním dechem. Ještě lepší než předchozí V lesích. Jsem zvědavá na další.

Ruxandra
27.11.2013 4 z 5

Trochu jsem se bála si přečíst druhý román této autorky, když mě první lehce zklamal, ale byla jsem příjemně překvapená. Nevím zda to bylo tím, že tentokrát je příběh vyprávěn z pohledu ženy (tudíž mě bližší myšlení:) ), ale námět a děj knihy mě natolik upoutal, že jsem jí přečetla jedním dechem. I když konec knihy je předvídatelný a téměř od začátku to v podstatě všechno čekáte (nebo už jsem prostě jen přečetla tolik detektivních románů), i tak je v knize spousta čtivých věcí, které vás u ní udrží. Těším se na další díla této autorky!

Veronina
30.10.2013 5 z 5

Pro mě zatím asi nejlepší kniha od Frenchové. Bavilo mě prostředí, autentický popis okolí, domu, postav. Nejvíce mě zaujala.

simecka
08.10.2013 5 z 5

Výborná kniha,doporučuji!

HanaNov
12.08.2013 4 z 5

Zajímavé! Od Frenchové jsem četla zatím Na věrnosti a to bylo pro mě jedno velké zklamání, proto jsem se k Podobě dostala oklikou a trochu jsem váhala, jestli to vůbec zkusit... ALE: Nelituju.
Kniha je skvěle promyšlená a je postavená hlavně na dokonalé psychologii postav. Jedinou vadou na kráse bylo, že mi hlavní hrdinka občas (vlastně dost často) strašně lezla na nervy, protože jsem ji nedokázala pochopit v jejím rozhodování a jednání (hrozně mi vadil ten její pocit, že mezi partu studentů patří, že je na Hlohovci doma, atd. a potom to, jak je svým způsobem kryla - s tím šlo samozřejmě ruku v ruce to, jak obcházela své kolegy, zamlčovala informace, jak se chovala ke svému příteli). Leč toto je čistě můj problém a já se s tím vyrovnám - pro mě to představovalo aspoň takové to živé polemizování s postavou, kdy jako čtenář říkám hlavní hrdince: "Proboha, co to zas děláš? Copak jsi úplně mimo?";-)
Kniha i přes velký počet stran nenudí a čtenáře plně vtáhne do děje. Konec je překvapivý (i když možná zase ani tak moc ne)...

aktak1203
01.08.2013 3 z 5

Psychodetektivka, která je čtivá, ale trochu delší než by mohla být.

audrey
30.07.2013 5 z 5

Na jeden zátah, psychodetektivka, která určitě nenudí,...

vikikl
21.07.2013 3 z 5

Kniha mě dost bavila. Nepravděpodobné? Ano. Nudné? Ani náhodou.

tamila
02.07.2013

Po přečtení mojí první knížky od Tani French V lesích, která mne okouzlila, jsem se pustila hned do této. A můžu říct, že mne naprosto pohltila. Sice jsem od začátku pátrala po vysvětlení, proč nedopadl vztah Cassie a Roba, ikdyž jsem to tak nějak tušila proč, ale o to víc jsem byla překvapena, jak mne děj téhle knihy vtáhl.
Vůbec jsem neřešila, zda je možné, že existuje dokonalá podoba, to jsem přijala jako fakt. Bavila mne atmosféra v Hlohovci, bavily mne vsechny postavy, chápala jsem rozpoložení Cassie, její rozpaky , pocity. Ač si v poslední době knížky moc nekupuji, tak tuhle, stejně jako V lesích si koupit chci a občas se k nim vracet. Už pro tu atmosféru, kterou autorka dokáže navodit. Pro mne jsou její knížky prostě objevem roku.

Ronin Roujin
23.06.2013 5 z 5

Zajímavý mix detektivky, psychologického a utopistického románu. Možná bych zkrátil závěr po odhalení hlavní hrdinky ale závěrečný rozhovor (či spíše monolog) Daniela o ceně svobody je hodně dobrý. Už předcházející příběh "V lesích" je výborný ale toto je ještě o kousek lepší

markuc
20.06.2013 2 z 5

strasne roztahane a hrozne popisne, az se mi chce rici, ze to je jasne, kdyz to napsala zena (ale cetl jsem od autorek-zen jine knihy a rozhodne jsou daleko lepsi), tohle je proste jen ztrata casu

Hanny
01.06.2013 4 z 5

Tahle kniha mě bavila. Ano, je silně nepravděpodobné, že někdo bude vypadat na vlas stejně jako jiný člověk a že si záměny nikdo z "rodiny" nevšimne... a tak dále, ALE na druhoui stranu proč ne. Dějou se i divnější věci a o obyčejných věcech není tak zábavné číst a nejspíš ani psát. Styl psaní mi celkem vyhovuje, jen se autorka občas až moc rozkecává a děj natahuje - stejný problém jsem měla i u knihy V lesích. SPOILER: Také mi přišlo, že v závěr samotný je až moc zdlouhavý, když příběh vlastně skončil o desítky stran dřív než kniha, rozjímání na konci mi připadalo zbytečné a vynuceně hrající na city - otec, návštěva Abby, prstýnek od Sama? (neříkalo se tam někde, že spolu jsou asi 3 měsíce? nevypadalo to, že během operace Zrcadlo jim to spíš moc neklape? - to mi přišlo hodně přehnané. Ale Hlohovec sám mi učaroval, stejně tak to zvláštní propojení oněch postav (trochu mě mrzí, že o Danielově minulosti toho nakonec moc nevyšťourali), to, že každá postava byla charakterově odlišná, a přesto zapadla, celá atmosféra Hlohovce byla prostě tak dokonalá, jak bylo asi autorčiným záměrem. Takže knížku jsem si užila, ale dovedu si představit, že bych si ji mohla užít i víc :) Takhle za 3 a kousek hvězdy :)

Firefox4
27.05.2013 3 z 5

Na začátku dobrý, má to spád a je to zajímavé (míru pravděpodobnosti lépe neřešit, v televizi taky nepřemýšlíte nad tím, kolik lidí asi muselo původně žít v Midsomeru...:-) ), konec mi přišel strašně natahovaný - v podstatě už bylo po všem a mě chyběla ještě spousta stránek k dočtení...

leami
20.05.2013 2 z 5

Přečetla jsem to. Čtivé, to ano. Jen strašně moc nepravděpodobné. Parta lidí v utopickém světě. A nepoznají, že jejich přítelkyně je někdo jiný. Chtěla jsem vědět, jak to dopadne. Ale teď, po nějaké době, si vlastně ani nepamatuji, kdo byl vrah a proč.