Dublin. Počátky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rozsáhlý dvoudílný historický epos o založení a postupném rozvoji Dublinu ve své první části popisuje historii Irska zhruba od pozdní doby ledové až po reformaci za Jindřicha VIII. v 16. století Prostřednictvím lehce nahozených dramatických příběhů řady smyšlených hrdinů se čtenář stává svědkem vzniku tohoto města a jeho narůstající moci od éry mýtů a legend až do historických mezníků v jeho rozvoji. Autor se snaží přiblížit etapu zápasů o moc mezi jednotlivými královstvími úsilí o sjednocení pod ústřední vládou a především jeho snahy o samostatnost. Ve velkolepé mozaice provází čtenáře nejen dějinami Irska, ale snaží se zachytit i neopakovatelné kouzlo tohoto kraje a postihnout svérázný charakter lidí, kteří jej od nepaměti obývají. Jako ve svých předcházejících románech i zde autor postupoval na základě dochovaných historických pramenů, třebaže musel některé detaily ze starších historických období fabulovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12445/big_dublin-pocatky-Cey-12445.jpg 4.762
Série:

Dějiny Irska 1.


Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Dublin: Foundation, 2004


více info...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Dublin. Počátky

danka13
06. března

Báječná kniha, tyto knihy mám ráda, skoro jako od pana Michenera

lis-elis
26.01.2021

Můj oblíbený spisovatel mě opět nezklamal. Naprosto báječná kniha! Dějiny Irska znám, ale spíše z encyklopedického hlediska (kdo potřebuje takové informace, ať sáhne po jiné knize). Je ovšem úžasné vidět některé významné události z pohledu "dobových" lidí a vnímat, jak je oni prožívali. Ať už jako potomek Keltů, Vikingů či Angličanů.
Navíc si cením, že jako Angličan, dokázal mít autor nadhled a být vůči Angličanům kritický ;-)


MAVIS66
28.07.2020

Stejně, jako Londýn... strhující a monumentální.

Lolila
03.11.2018

Opäť skvelý román od tohto autora. Páči sa mi štýl jeho písania, tentokrát o Írsku - jeho histórii, krajine a živote ľudí. Na vymyslených postavách a rodoch opisuje dávnu históriu od doby druidov, Keltov, Vikingov, tiež zjednotenia jednotlivých kráľovstiev až po vládu Henricha VIII. v dobe reformácie a vplyvu (nielen) Anglicka na životy obyčajných ľudí v tejto krajine. Zameriava sa hlavne na vznik Dublinu z malého nevýznamného miesta na mesto s významným postavením.

bookcase
06.07.2018

Zajímavý pohled na historii Irska. Místy zdlouhavé, přeskakovala jsem, protože politické pletichaření mě neba, ale jako celek se mi to líbilo, autor si s tím dal dost práce.

Finn69
05.05.2018

Na Ruthefurdův Dublin jsem se těšil, a zklamaný jsem nebyl. Je to další monumentálně pojatá historická mozaika, začínající téměř jako staroirský epos a pokračující staletími v klasickém autorově stylu - na osudech několika rodin ilustruje historii celého města. Poznáte život Gaelů, Vikingů, Normanů, Angličanů ... z nichž všech se postupně stali dnešní Irové. Je to krásně, plynule napsané, dobře se to čte, navíc se dozvíte spoustu věcí o irské historii.
Oproti Londýnu je zejména druhá polovina knihy trošku natahovaná, ale to může být jen můj osobní pocit. Nenechte se tím odradit :-)

JeKa
03.08.2017

Kniha mi pomohla pochopit kořeny vztahů jednak mezi katolíky a protestanty, jednak mezi Iry a staro- a novoangličany. Rozhodně doporučuju každému, koho dějiny Irska aspoň trochu zajímají - je to rozhodně zajímavý podnět k dalšímu poznání. Jediná nevýhoda: čtení vyvolává neodbytnou touhu vydat se do Irska!

pajaroh
30.12.2016

Román o dějinách Irska (podtitul)... spíše hromada střepů z povrchních příběhů popisující povětšinou milostné vztahy na pozadí historických reálií dle vzorce: lepá děva (popsána jako necudná modelka snažící se svést ubohého mladika - přemýšlivého filozofa/mnicha) a chrabrý, svalnatý, pohledný muž. Tak to za dob pohanů, křesťanů, Vikingů... asi nefungovalo.
Hvězdičku navíc za pěkný popis známých míst (Wicklow, Glendalough), bohužel je těchto popisů v knize málo.

1