Dublin. Počátky

Rozsáhlý dvoudílný historický epos o založení a postupném rozvoji Dublinu ve své první části popisuje historii Irska zhruba od pozdní doby ledové až po reformaci za Jindřicha VIII. v 16. století Prostřednictvím lehce nahozených dramatických příběhů řady smyšlených hrdinů se čtenář stává svědkem vzniku tohoto města a jeho narůstající moci od éry mýtů a legend až do historických mezníků v jeho rozvoji. Autor se snaží přiblížit etapu zápasů o moc mezi jednotlivými královstvími úsilí o sjednocení pod ústřední vládou a především jeho snahy o samostatnost. Ve velkolepé mozaice provází čtenáře nejen dějinami Irska, ale snaží se zachytit i neopakovatelné kouzlo tohoto kraje a postihnout svérázný charakter lidí, kteří jej od nepaměti obývají. Jako ve svých předcházejících románech i zde autor postupoval na základě dochovaných historických pramenů, třebaže musel některé detaily ze starších historických období fabulovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12445/dublin-pocatky-12445.jpg 4.649
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Dublin: Foundation (2004)

Kniha Dublin. Počátky

Lolila
03.11.2018

Opäť skvelý román od tohto autora. Páči sa mi štýl jeho písania, tentokrát o Írsku - jeho histórii, krajine a živote ľudí. Na vymyslených postavách a rodoch opisuje dávnu históriu od doby druidov, Keltov, Vikingov, tiež zjednotenia jednotlivých kráľovstiev až po vládu Henricha VIII. v dobe reformácie a vplyvu (nielen) Anglicka na životy obyčajných ľudí v tejto krajine. Zameriava sa hlavne na vznik Dublinu z malého nevýznamného miesta na mesto s významným postavením.

bookcase
06.07.2018

Zajímavý pohled na historii Irska. Místy zdlouhavé, přeskakovala jsem, protože politické pletichaření mě neba, ale jako celek se mi to líbilo, autor si s tím dal dost práce.

Finn69
05.05.2018

Na Ruthefurdův Dublin jsem se těšil, a zklamaný jsem nebyl. Je to další monumentálně pojatá historická mozaika, začínající téměř jako staroirský epos a pokračující staletími v klasickém autorově stylu - na osudech několika rodin ilustruje historii celého města. Poznáte život Gaelů, Vikingů, Normanů, Angličanů ... z nichž všech se postupně stali dnešní Irové. Je to krásně, plynule napsané, dobře se to čte, navíc se dozvíte spoustu věcí o irské historii.
Oproti Londýnu je zejména druhá polovina knihy trošku natahovaná, ale to může být jen můj osobní pocit. Nenechte se tím odradit :-)

JeKa
03.08.2017

Kniha mi pomohla pochopit kořeny vztahů jednak mezi katolíky a protestanty, jednak mezi Iry a staro- a novoangličany. Rozhodně doporučuju každému, koho dějiny Irska aspoň trochu zajímají - je to rozhodně zajímavý podnět k dalšímu poznání. Jediná nevýhoda: čtení vyvolává neodbytnou touhu vydat se do Irska!

pajaroh
30.12.2016

Román o dějinách Irska (podtitul)... spíše hromada střepů z povrchních příběhů popisující povětšinou milostné vztahy na pozadí historických reálií dle vzorce: lepá děva (popsána jako necudná modelka snažící se svést ubohého mladika - přemýšlivého filozofa/mnicha) a chrabrý, svalnatý, pohledný muž. Tak to za dob pohanů, křesťanů, Vikingů... asi nefungovalo.
Hvězdičku navíc za pěkný popis známých míst (Wicklow, Glendalough), bohužel je těchto popisů v knize málo.

Hustoles
26.12.2016

Trocha toto vím o Irsku více, šup na druhý díl...

zuzana13
07.03.2016

Kniha je moc krásně napsaná. Je to moc krásný román.

martina9957
11.01.2016

Kniha je nádherně psaná. Každé období tak výborně popsané skrz určité postavy, že má člověk pocit jako by tam pokaždé byl. Letos do Irska pojedu a už se těším až navštívím některá místa o kterých se v knize píše. Asi pojede s námi.. :-)