Vítězství Nadace

Takto začíná poslední pátrání Hariho Seldona, stvořitele psychohistorie, když uniká z exilu, aby se naposledy rozhlédl po Císařství plném hvězd, jehož osud s takovou péčí naplánoval, a nyní vidí, že veškeré jeho úsilí bylo marné. Hari Seldon, uvězněný na ocelí pokryté planetě Trantor, ví, že na vzdálené planetě Terminus roste v tajnosti jeho Druhá Nadace, bezpečně v rukou Padesátky. Jeho práce je dokončena a Seldon se připravuje spokojeně zemřít – ale objeví novou teorii, která by mohla vysvětlit fenomén chaotických světu, který jeho Nadaci ohrožuje od samotného početí. Uniká ve společnosti úředníka, piráta a krásné černé pasažérky a potuluje se hvězdným pendlem přes červí díry po Galaxii. Později přesedne na kosmickou loď a pátrá po odpovědi na to, co považuje za poslední záhadu. Místo toho ale odhaluje spleť ambicí, pochyb a zrady. Lodovik Trema, jenž již není vázán Třemi zákony, shromažduje rebelující roboty pro celocísařské spiknutí. A Daneel Olivaw, jenž lidstvu obětoval dvacet tisíc let, má nového pána. Je ohrožena samotná tajná Nadace. Stačí Padesátka, se svými ohromnými mentalickými silami, zajistit budoucnost lidstva? Nebo Druhá Nadace uspěje, jen aby padla před chaosem, který Hariho od začátku sužuje- a láká? Vítězství Nadace je klimaxem nejctižádosti­vějšího a nejúspěšnějšího podniku ve science-fiction konce minulého století. Podniku, který spustil sám Asimov – jako Hari Seldon – a určitě by se mu líbil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2101/vitezstvi-nadace-2101.jpg 4.111

Druhá trilogie Nadace 3.

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Návrat

Foundation´s Triumph, 1999

Kniha Vítězství Nadace

bukiet

Roku 2 éry Nadace, rok před svou smrtí, se Hari Seldon účastní vesmírné výpravy, která jej nakonec zavede až na zpustošenou Zemi. Mezitím již na Terminu první osídlenci stavějí základy jeho Nadace. Vnučka Wanda s manželem se chystá na cestu na okraj galaxie, kde má vzniknout Druhá Nadace a mimo zrak veškerého lidstva vrcholí tisíciletá válka mezi frakcemi robotů.
David Brin je velmi dobrý spisovatel a vypravěč, bohužel jeho úkolem bylo dovršit novou tzv. Druhou trilogii Nadace, tak nešťastně začatou Benfordovou knihou. Brinův příspěvek do univerza postrádá silný a zajímavý příběh. Jeho úkolem bylo spíše splést dohromady a vyřešit řadu motivů, nejen z předešlých dvou dílů, ale i z ostatních Asimovových knih v Univerzu. A to se mu dozajista uspokojivě daří. Je jen škoda, že tisíciletou válku robotů jsme nemohli sledovat přímo, ale jsme zahlcováni informacemi o minulosti, neboť jsme svědky rozpačitého konce této války. Ale třeba někdy nějaký autor toto téma ještě zpracuje. Konečně se také dočkáme vysvětlení, cože se to událo v případě Josepha Schwartze a jeho tajemného přesunu do budoucnosti (Oblázek na obloze). A také je nám vysvětlena jeho náhle získaná telepatická schopnost. Daneel pak především prozradí další plány s lidstvem, až Seldonovy Nadace, jeho plán, přestanou fungovat. Projekt Gaia.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)

sf1
07.11.2015

Brilantní vyvrcholení celé ságy. Brinovi se povedlo fantastickým způsobem zakončit všechny otevřené konce jak Druhé trilogie Nadace, tak mnoho věcí, které sám Asimov v jeho původních sedmi knihách buď neobjasnil nebo jen naznačil. Posledních padesát stran jsem hltal s otevřenou bradou. A třešnička na úplný závěr: Brin doslova na poslední straně geniálně pootevírá dveře pro možné pokračování.