Druhá světová válka

Soubor 6 svazků. Druhé výroční vydání proslulých válečných pamětí britského premiéra sira W. S. Churchilla, za které mu byla udělena Nobelova cena. Soubor šesti svazků v kartonovém boxu. „Dokumenty shromážděné v této knize…poskytují přehled nesmírně závažných událostí, jak je ve své době viděl člověk, který nesl hlavní tíhu odpovědnosti za válku a politiku Britského impéria i dominií. Pochybuji, zda existuje či existoval podobný záznam o každodenním vedení války a řízení státu. Nepopisuji to jako historii, neboť to přísluší další generaci. Ale s důvěrou prohlašuji, že je to příspěvek historii, který poslouží budoucnosti.“ Winston S. Churchill...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39069/druha-svetova-valka-gnA-39069.gif 4.914
Literatura faktu, Historie
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

The Second World War (1953)

Kniha Druhá světová válka

lukas9608

Mistrovské dílo, kdyby to bylo možné, dal bych šest hvězdiček z pěti. Pro lidi se zájmem o druhou světovou válku či historii obecně naprostá povinnost. Kniha obsahuje obrovské množství zákulisních informací ohledně vedení války, rozhodování či jednání zúčastněných stran. Obzvláště zajímavé jsou pasáže popisující jednání s nabubřelým Stalinem. Čte se to úplně samo jako akční román. Nutná prerekvizita je však alespoň základní znalost událostí druhé světové války a těch, které jí předcházely, protože jinak nemusíte občas chytat kontext.

Podtitul celé knihy, anebo alespoň její první části by mohl znít "Aneb když se donekonečna ustupuje zlu". Sám Churchill píše, že kdyby měl druhé světové válce dát nějakou nálepku, nazval by ji Unnecessary War - zbytečná válka, což je velká pravda.

Pro naše podmínky velice zajímavá kapitola pojednávající o Mnichovu '38. Připokakaná politika appeasementu nekonečných ústupků zlu byla svým způsobem příčinou celé války. Anebo Churchillův citát po Mnichovu '38: "Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku." Pro srovnání Chamberlainovo: "Přátelé, toto je podruhé v naší historii, kdy byl z Německa na Downing Street přivezen čestný mír. Věřím, že to je mír pro naši dobu"… Mír ne na dlouho.

Další fascinující popisy momentů, které mi utkvěly jsou popis Operace katapult, kdy Britové po kapitulaci Francie z pragmatických důvodů zničili její zbylé loďstvo. Či Stalinovo žebrání o 20 až 30 britských divizi a s tím spojené přejmenovaní Hitlerovi ulice v Moskvě na Churchillovu ulici. Curchillova radost po útoku na Pearl Harbor z toho, že Británie bude mít konečně po 17 měsících osamoceného boje spojence. Churchillovo rétoricky vytuněné vyhlášení války Japonsku. Šok z potopení lodi Prince of Wales. Stalinova zrada Varšavského povstání. Závěrečná jednání o povalečném uspořádáni Evropy. A na závěr paradox demokracie - Volební porážka Churchila ihned po skončení války v Evropě.

Navzdory svému názvu se knihy ke konci letmo zabývají i válkou v Koreji či vznikem státu Izrael a jeho první válkou o nezávislost. Zmíněna je také smrt Stalina a přání, ať komunismus v Sovětském svazu snad brzy skončí. Knihy byly dopsány v roce 1957. Takže na vyplnění tohoto přání si svět musel ještě chvíli počkat.

igor6114

Bolo to náročné ale stálo to zato... Skvelé napísané,Churchill nesklamal

Hospodyňka
07.02.2018

Pan politik, spisovatel, historik. Mít tak jeho paměť na detaily. Nobelova cena za literaturu byla zaslouženě.

Stolda
13.11.2016

Čtete, přemýšlíte, hlavou se vám honí všelijaká moudra, ale člověk- v tomto případě pan Winston S.Curchill- který tady na této planetě ještě relativně nedávno pobýval- a který to všechno dění kolem sebe ustál se ctí jako člověk- klobouk dolů. Ať už historie dokazuje jak to a ono mělo a nemělo být.

jadran
05.07.2016

Za tuhle knihu dostal Churchill Nobelovu cenu. Co dělal, dělal rád (slovy básníka) a osobnost to byla renesanční, s trochou nadsázky skoro až cimrmanovská - voják, sportovec, novinář, spisovatel, politik, ale taky malíř a zedník......jako memoáry je to skvělé, ale jako historickou pravdu bych to bral (při úctě a obdivu k Churchillovi chovám) s určitou rezervou. Je to čtivé a paradoxně i zde si člověk uvědomí, že i výběr dokumentů může být dost subjektivní. Ale sir Winston na to má rozhodně právo. A žádné bombastické objevy tato kniha taky nepřináší, snad je jenom až ta dojímavě smutná snaha dokazovat (částečně oprávněně), jak výrazný podíl měli Britové (i z hlediska počtu obyvatel malými dominii) na událostech oné druhé světové války a jak tvrdě za ně zaplatili. A jak byli ti Američané (bohužel) v řadě případů povrchní, hloupí a manipulovatelní. Nakonec, co se dalo očekávat od demokratického prezidenta Roosevelta.........

achilles
18.08.2015

Pro mě dokonale sepsané dějiny 2WW. Někdy trochu zbytečně podrobné, někdy krásně churchillovsky přiklášlené, ale rozhodně reálnější než sovětské memoáry.
Já Churchillův břitký jazyk zbožňuji, jak spisovatelský, tak samozřejmě i řečnický.

woodward
16.08.2015

Kdysi dávno jsem si celých šest dílů (brožovaných) nechal poslat z knihkupectví Blackwells do Alsaska. Pak jsem se asi šestkrát nebo sedmkrát přestěhoval přes dvoje hranice a nevím, kde je jim konec. Ale je to parádní čtení. Hned v úvodu autor v podstatě navazuje na svůj úvod ke "Světové krizi", kde již dávno před začátkem druhé světové války varoval před následky nenasytnosti a nerozumu vítězných mocností při jednáních ve Versailles. Je pochopitelné, že pohled jednoho člověka na světovou válku - zvlášť když tím jedincem je politik - musí být jednostranně zatížený a nelze všechno nekriticky "spolknout" bez konzultace s jinými prameny. Některé věci navíc ještě v době, kdy své dílo psal, byly tajné a dostaly se na veřejnost až po létech. Ale i tak je třeba uznat, že Nobelova cena za literaturu se tehdy ocitla ve správných rukou.

dalimoni
22.12.2011

Nepřečetl jsem všech 6 svazků, ale asi jen 4, někdy dost faktografie, ale jinak velmi zajímavé pro lidi, co mají rádi historii 2. světové války určitě doporučuji. Nedá se to ale přečíst nebo číst jako klasický román.

Winston S. Churchill

Winston S. Churchill