Druhá šance

Druhá šance https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468004/bmid_druha-sance-34G-468004.png 4 417 136

Sci-fi českého autora o nekonečném putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím. Všichni chtěli začít znovu, až nezůstal vůbec nikdo. Muž se svou malou dcerou hledají odpovědi a doufají, že jednoho dne konečně zapadne slunce. Ze své minulosti si pamatují málo, ale pomalu nacházejí další díly skládačky. Vydejte se s nimi na cestu za hranice své fantazie, protože čas a prostor změnily svůj význam. Román Druhá šance vás zavede jak do naší minulosti, tak vzdálené budoucnosti. Je příběhem o nezkrotné touze po lepším životě i jiskřičce naděje, kterou má v sobě každý z nás Nekonečné putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím.... celý text

Lauriy
26.05.2022 4 z 5

Nejsem schopna se rozhodnout, jestli je ta kniha geniální nebo překombinovaná. Jazyk super, četlo se to dobře, mám ráda skládačky, ale chce to klid a soustředění a těchto věcí se mi teď zrovna moc nedostává. Takže je možné, že chyba je na mém přijímači. Osciluju mezi 3 a 4* a dost možná ji dám časem ještě jednou a třeba to všechno docvakne.

ivka7708
23.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu som začala čítať, ale po niekoľkých stranách odložila a nechala ju čakať pár týždňov. Nakoniec som sa ale odhodlala a pokračovala ďalej, pričom ma kniha zaujala natoľko, že som ju dočítala za pár dní. Preskakovanie deja a časových liniek mi nijak zvlášť nevadí. Keď máte knihu v papierovom vydaní, ľahko sa viete pár strán vrátiť späť a spojiť jednotlivé časti.
Milujem príbehy, ktoré pracujú s myšlienkou multivesmíru či cestovanie medzi rôznymi realitami toho istého sveta. Je zaujímavé premýšľať, či existuje ďalšia verzia mňa samotnej, ktorá urobila v určitom momente iné rozhodnutie ako ja a kam ju to mohlo dostať. Obdivujem aj myšlienku dómov a ich využitie v primárnej realite. Kniha naozaj ponúka veľké množstvo zaujímavých nápadov, a to všetko prepojené putovaním za spomienkami jedného muža.
Najväčší problém pre mňa ale predstavuje to, že aj po dočítaní knihy som bola strašne zmätená. Prečítala som poslednú stranu a márne sa snažila nájsť nájsť v sebe odpovede na otázky... SPOILER napríklad: Kto je Ella a ako je možné, že dokáže takto cestovať medzi dómami? Kto/čo je tá temnota obklopujúca Daniela. To Temnota priniesla ľuďom Druhú šancu? Ako presne spolu súvisí tehnológia dómov a Druhá šanca? Je Druhá šanca skutočná? Ako sa vôbec Pětka s Jenny dostali na púšť ktorá je na začiatku? Ako môže byť Daniel zároveň mŕtvy na púšti a aj živý inde so spomienkami z púšte? A ešte by som toho našla aj viac.
Nevravím, že by mi tieto nezodpovedané otázky nedali spať, ale možno až prejde nejaký čas budem musieť dať knihe Druhú šancu a znovu sa pokúsiť nájsť tieto odpovede niekde medzi stranami 9 až 357.

Nevr
17.05.2022 4 z 5

Kniha se dobře četla, s přeskakujícími příběhy jsem problém neměla. Po dočtení mi ale zůstává v mysli několik nevyjasněných otázek - přemýšlím, jestli mi stojí za to, abych si prohlédla povídání autora o knize, nebo ji přečetla ještě jednou, jestli mi něco neuniklo. Zatím se mi nechce ani do jednoho. Oceňuji inspiraci skutečnými událostmi a/nebo legendami.

TomHr
11.05.2022 3 z 5

Chvíli trvá, než se člověk začte, a mezitím ztratí nit.
Následují pasáže dějově bohaté, nápadité, čtivě napsané. Autor zalidnil knihu spoustou postav, použil na jedné straně kingovský motiv esenciálního zla, na druhé straně kvantové hračky a high-tech rekvizity, kniha tak těží z několika nápadů, které by samy o sobě stály za samostatné novely. Čtenář se těší, jak se celý propletenec na konci rozmotá, jak se autor elegantně vypořádá s některými záhadami a jakou překvapivou roli přisoudí těm mnoha postavám na scéně. Jenže autor to neukočíroval. Různé děje do sebe nezapadnou a spousta věcí zůstane nevysvětlena, snad je v plánu pokračování? Nebo snad dovysvětlení a rozuzlení Adam Pýcha nechává na čtenářově inteligenci.
My méně důvtipní jsme tedy zklamaní a dáváme nižší hodnocení.

Enrs
10.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Mé dojmy z knihy jsou značně rozpolcené. Přiznám se, že jsem byla zvědavá, jestli ji označím za geniální nebo jako odpad, protože mi přijde, že se buď líbí nebo ne.
Z mého pohledu je velice čtivá. Nebudu zastírat, že některé kapitoly se četly pomaleji například Ella a jezero, nicméně většina plyne svižně a nutí vás ji neodložit, dokud nebudete mít dočteno. Je pravda, že děj je rozkouskovaný možná až moc i na čtenáře, který zbožňuje rozkouskovaný děj (jako třeba já), nicméně ty občasné zmínky o jiných dějových liniích udělají o to větší radost.
Ale ty myšlenky dómů a druhé šance nebo poloviční druhé šance, dějová linka s lodí to je opravdu úžasné, originální a moc se mi to líbilo.
S čím mám problém jsou postavy. Samozřejmě, pokud na příbězích okrajových postav je postaven příběh hlavní nemohou být nějak extra vykreslené. Ale mi osobně přijde, že i hlavním postavám není věnováno dost péče a dost to celou knihu shazuje. Nevžijete se do nich tolik, když o nich nic nevíte, přijde mi, že důraz je na děj a postavu má autor zřejmě perfektně vykreslenou v mysli, ale už ji pozapomněl lépe popsat čtenářům. Ale možná je to jen můj dojem. Každopádně po dočtení ve mně nejvíce zůstává Miles Thomas, nikoli žádná z hlavních postav a není to divné?
A Daniel? Ehm, v lepším případě béčkový zaporák, jehož druhé jméno by mohlo být klišé. Jeho příběh je velice podivně rozkouskován, nedovysvětlen, vidíme ho v určitých bodech, ale není jasné, jak se tam dostal (myšleno nikoli místně, ale charakterově).
Konec byl hezký, ale nikoli nepředvídatelný.
Je to čtivě napsaná kniha, s výbornou myšlenkou, jen by potřebovala trochu učesat.

Leník95
10.05.2022 3 z 5

Musím se přiznat, že sci-fi moc nečtu a knihu jsem četla v rámci společného čtení (Dobrovský). Většinou s koncí knihy přijde i rozuzlení a dává vám vše smysl. Bohužel u této knihy, z mého pohledu, k tomu nedošlo. Kdo má rád otevřené konce, tak knihu doporučuji. Mě však zklamalo, že jsem po přečtení měla spoustu otázek, na které jsem chtěla znát odpovědi. A v mnohých případech se jich od autorů nedočkáte. Příběhy se často prolínají a je těžké se v nich zorientovat. Knihu doporučuji spíše číst v klidu, nebo si dělat poznámky, ať se v ději neztratíte. Knihu ještě nezahazuji, časem se k ní vrátím. I s poznámkovým blokem.

LilyGorch
08.05.2022 4 z 5

(SPOILER) S týdenním zpožděním jsem konečně dolouskala Druhou šanci, která se četla v dubnovém společném čtení s Knihami Dobrovský. Pozdě, ale přece!
Jsme zde svědky putování muže zvaného Pětka a záhadné dívky Jenny polorozpadlým, nefungujícím světem. Během jejich pouti se Pětka s pomocí Jenny pokouší rozvzpomenout na svoji minulost, na to, kým byl dříve, ale také na to, jaké je jeho opravdové jméno. Pětka s Jenny se několikrát v různých časech a na různých místech setkávají s Danielem, kterého následuje tzv. temnota. Dalo by se říct, že Danielovým opakem je postava Elly. Ta je vytržena z vlastního světa, bojuje o svůj život a následně i o osud dalších světů.
Příběh je postaven na myšlence, co by se stalo, kdyby lidé měli možnost “druhé šance” - kdyby si mohli vzít pilulku, která by je dokázala vrátit do jakéhokoli bodu jejich života a žít jej znova, lépe. Kdo a jak však zaplní prázdné trhliny po těch, kteří tímto způsobem najednou změní reálný svět? A co když je svět už natolik “děravý”, že se opravit nedá?
Myslím, že jde o knížku pro náročnějšího čtenáře. Děj totiž není vyprávěn posloupně, ale čtenář během čtení rozkrývá jednotlivé střípky - části příběhu. Obávala jsem se, zda se stihnou jednotlivé poházené dílky skládačky smysluplně poskládat. To se také stalo, takže jsem poslední stránku otočila se spokojeným pocitem, že jsem právě dočetla příběh, který byl poutavý až do samého konce.

"Představ si, že ztratíš milovaného člověka. Celý vesmír pozbyde smyslu a najednou se objeví možnost, jak to napravit. Kdo by ji nevyužil? A nemusely by to být ani tak velké věci. Neúspěch ve škole? Špatně zvolené povolání? Lidé se zbláznili do představy, že mohou žít nekonečně životů. Žádná volba by nemusela být definitivní. Mohli teď hledat tu nejlepší verzi svého bytí a sebe samých." - "Ale vždyť všechno nechali za sebou. A zůstalo tam po nich jen prázdné místo." - "Nejen prázdné místo. Zbyl po nich zástup špatných rozhodnutí a lidí, kteří také začali hledat cestu, jak z tohohle rozpadajícího se a nudného světa utéci.."
4/5 *

Digiivca
03.05.2022 4 z 5

K této knize jsem se dostala díky společnému čtení, ale lákala mě už dlouho, jelikož jsem slýchávala fajn recenze. Ale je to průměrná kniha. Nebyla jsem z ní nadšená ani zklamaná. Velmi se mi líbí, že je ve formě puzzle a za tu konkrétní myšlenku děje. Hezky se čte a když jsem dočetla kapitolu s hl. postavou, chtěla jsem číst dál. Některé kapitoly se mi líbili více.

katerina3985
30.04.2022 4 z 5

Přiznám se, že tento žánr jsem nikdy nečetla a nevyhledávala. Ke knížce jsem se dostala díky závisláckému čtení. Knížka mě velmi rychle vtáhla do děje a chtěla jsem jsem číst dál a dál. Bohužel s malými dětmi jsem se nejspíš nemohla soustředit tak, jak příběh vyžaduje. Několik věcí mi uniklo a zůstalo nepochopeno. Každopádně je knížka skvěle napsaná, obdivuji autorovu obrovskou fantazii a představivost. Rozhodně vím, že se ke knize budu chtít vrátit a věřím, že se mi podaří pochopit další spojitosti.

vera5841
30.04.2022 4 z 5

Hned na úvod musím říct, že touto knihou jsem trochu vybočila ze svých obvyklých žánrů a doma na mě koukali opravdu nevěřícně, když zjistili, že zrovna já čtu postapo fantasy :D

Také musím říct, že jsem člověk, který má rád pevně danou časovou osu (data, dny, klidně i hodiny) a jsem mnohem klidnější, když se toku času příběhu dobře orientuji. Avšak poměrně brzy jsem zjistila, že čas v této knize nehraje vůbec žádnou roli a je mnohem jednodušší tvářit se, že žádná taková veličina vůbec neexistuje a prostě se jím nezabývat. Další důležitou částí je místo - těch je v knize opravdu hodně, ale při troše pozornosti není těžké se zorientovat.

Co se týká samotného příběhu, tak ten je vyprávěný po malinkých kouscích, které spolu zdánlivě nesouhlasí. Přiznávám, že začátek byl pro mě trochu náročnější a vydržela jsem hlavně proto, že z recenzí jsem věděla, že vše do sebe nakonec zapadne.
A zapadlo. Konec byl jízda a nakonec ani těch postav nebylo tolik, jak se na začátku může zdát.

Pravdou je, že několik otázek ve mě zůstává nezodpovězených, ale u některých jsem si téměř jistá, že tam na ně odpověď je a při dalším přečtení bych je našla. U některých si tím nejsem jistá, ale možná to tak má být a některé věci měli zůstat otevřené?

Na závěr musím říct, že jsem se trochu bála, že kniha je jen dobře zpropagovaná. Ale na to že je to autorova prvotina a v českých vodách ne úplně obvyklý žánr, je to dle mého velmi dobrá a promyšlená kniha. Přečtení nelituji!

-knihomolka-
30.04.2022 odpad!

Tak tohle bylo utrpení. Jsem si jistá, že to bylo vydáno jen proto, že si autor udělal brutální reklamu a je očividně posedlý ubohou sebepropagací, ačkoliv jeho dílo nestojí za nic. Zamotané, nepoutavé, o ničem. Za mě teda škoda všech stromů, které za tohle padly.

Dixinka
30.04.2022 1 z 5

Knihu jsme vzala do ruky díky závisláckému čtení. Bohužel jsem se úplně ztratila v ději, osobách atd. Jestli tedy tohle vůbec nějaký děj mělo mít. Našla jsme tam drobnou psychologickou nit a proto alespoň hodnotím tak jak hodnotím. Jinak odpad.

Michalinda
29.04.2022 odpad!

Dlouho jsem nečetla větší kravinu. Kdyby tohle napsal kdokoliv jiný, tak věřím, že by žádné nakladatelství knihu nevydalo, ale protože se jedná o zaměstnance nakladatelství a knihkupectví který si k tomu udělal nechutnou reklamu, tak mu to vydali. Jedním slovem brak. Lituji času, který jsem knize věnovala. Nemá to hlavu ani patu.

tereza8418
25.04.2022 3 z 5

Knihu jsem cetla diky zavislackemu cteni od KD. Zanrove to urcite neni kniha,kterou bych si vybrala,ale v ramci rozsirovani svych ctenarskych obzoru jsem moc rada,ze se mi dostavaji do rukou i tyto druhy knih. Po prvnich par strankach jsem si rikala,ze to opravdu neni pro me,postupne jsem se zacetla a chtela jsem vedet,jak to vse dopadne. Na konci se vsechno celkem rozmotalo,ale stejne mam pocit,ze bych si ted knihu potrebovala precist znovu s tim,ze znam zaver,aby mi vse zapadlo, kam ma. Po precteni tohoto typu knih nikdy nevim,jestli mam moc malo fantazie,inteligence nebo pozornosti pri cteni,ale neco z toho mi musi chybet… :D
Takze z knihy nemam ten spravny pozitek,ale moc se tesim na zhodnoceni knihy od Adama (autor knihy),ktere mi snad nektere mezery vyplni.

LeserDe
25.04.2022 2 z 5

Knihu jsem dostala k Vánocům, tak jsem ji ze slušnosti otevřela, přestože bych se do ní asi normálně nezačetla ani si ji nekoupila. Nebavilo mě to, ale své čtenáře si jistě najde.

veronika4937
25.04.2022 3 z 5

Druhá šance, knížka, kterou jsem nikdy neměla v plánu číst, ale ve chvíli, kdy jsem zjistila, že existuje něco jako společné čtení na Knižních závislácích, zrovna se četla tahle knížka, tak jsem to prostě zkusila. Byla jsem překvapená, že se mi čte dobře, styl psaní se mi líbil, i když jsem moc nevěděla, která bije. Jen jsem pořád čekala, že už dočtu do fáze, kde všechno zapadne, já řeknu to obrovské AHA a budu nadšená. To se ale bohužel nestalo. Ani po dočtení a několikerém listování zpět vlastně nechápu valnou většinu souvislostí, jen nějaký základní rámec. Musela bych si asi během čtení dělat zápisky nebo ji přečíst několikrát. Ztrácela jsem se v postavách, časových rovinách a občas na mě byl příběh i příliš brutální. Určitě se najde spousta čtenářů, kteří tenhle žánr čtou a budou nadšení, pro mě to není.

xxbarbarelaxx
22.04.2022 1 z 5

Právě jsem dočetla Druhou šanci. Začnu přebalem, ten je povedený, ale obal knihy, ten je dokonalý.
Text knihy - naprosto mě vytáčelo divné provedení y které trvalo oči. Opravdu velmi rušivý. Asi budu jediná, ale já teda z této knihy nejsem vůbec ale vůbec nadšená. Hodně mi vadilo, že jsem skoro celou knihu nevěděla, jak se příběh bude vyvíjet. Nic mi nedávalo smysl. A vlastně mi nedal smysl ani samotný konec, bohužel.
Kniha mi nepřišla jako poutavě napsaná. Takže já jsem z této knihy vcelku zklamaná.

Laf
18.04.2022 4 z 5

Ještě dříve, než jsem se do knihy začetla, tak mne zaujal obal knihy pod přebalem. Je to krásně vyvedené a originální. A také pěkné překvapení :). Co se týče samotného příběhu, tak první čtvrtinu knihy jsem si říkala, o čem to vlastně čtu, protože mi nic nedávalo smysl. Ale nevzdávala jsem to a četla dál, neboť kniha je poutavě napsaná. Díky tomu jsem u knihy vydržela a dobře jsem udělala, protože se pak konečně objevovali detaily a propojení v příběhu, které vše vysvětlovalo. Za mne rozhodně povedená kniha a jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Vřele doporučuji :)

uzivatel2877
17.04.2022 5 z 5

Kniha je zajímavě psaná.I když jsem se ze začátku nemohla zorientovat, ke konci dávala smysl. Je plná otázek. Krásně se čte. Je zajímavá. Moje první sci-fi, fantasy. Čtu úplně jiný žandr.

makhushka
17.04.2022 5 z 5

Bez mučení se přiznám, že z nějakého pro mě neznamého důvodů nemám ráda a nečtu české autory, neptejte se mě proč, nebudu vám schopna odpovědět.
Druhá šance je pro mě prakticky třetí kniha z žánru sci-fi, co jsem doteď přečetla, první byla kdysi dávno Metro 2033, druhá celkem nedávno Výpadek systému. Mezitím se má knihovna kupila knihami s krimi/drama/thriller tématikou a díky Druhé šanci jsem asi beznadějně propadla žánru sci-fi.

První stránky pro mě ale nebyly vůbec jednoduché! Pro mozek matky se třemi dětmi, která je už skoro pátým rokem na mateřské (tudíž si dovedete představit nakolik asi musí být scvrklý, díky každodenním stereotypním věcem), to pro mě byl docela záhul. V půlce knihy jsem začala hořce litovat, že jsem si nedělala nějaké poznámky, protože jsem se začala ztrácet. Ale měla jsem v Adama naprostou důvěru a věřila jsem, že na konci mi to prostě scvakne a mozek exploduje.

A taky že jo! Byla sobota 16.4. 23:46 hodin a já knihu zavřela a ozvala se exploze.

Já asi se svou slovní zásobou nebudu schopna nějak popsat, jak geniální knížka je, bude vám prostě muset stačit to, když napíšu, že je to asi nejlepší kniha, jakou jsem kdy držela v ruce a zcela určitě si ji přečtu znova, což nedělám, nebaví číst něco, co už jsem četla a vím, jak to dopadne a podobně....tohle je jiné. Je to velké.

Musím uznat, že kniha je opravdu skvěle napsaná, dobře se četla, prostě vás ten děj pohltí a i když občas vůbec nevíte, cože se to zrovna děje, čtěte dál, protože musíte!

Tímto zahazuju svůj neopodstatněný důvod nemilosti k českým autorům! Děkuju ti Adam Pýcha a bylo mi ctí, že něco takového mohlo projít mými mozkovými buňkami!