Druhá Nadace

Druhá Nadace https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26467/mid_druha-nadace-LU3-26467.jpg 4 761 63

Nadace / Nadácia série

Seldonův plán leží v troskách – a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Drahá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace – dřív, než ona zničí je!... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Mladá fronta

Second Foundation , 1953

hoku
09.04.2024 4 z 5

Kniha je mistrovsky napsaná bohatá na socialekty, interpretace a originální nápady jenom ty postavy nebo mám raději říkat marionety, šachové figurky, které jsou v dalším pokračování už jenom historií na papíře

Slezadav
04.03.2024 3 z 5

V první části solidní návaznost na předchozí díl, ve druhé části nový příběh o Druhé Nadaci. Bohužel mi připadal mírně zmatený. Pletly se mi postavy a ani závěrečné rozplétání situace mi nějak ohromující ani strhující nepřipadalo. Určitě by se našlo pár vynikajících nápadů, ale ty bohužel zapadají v průměrnosti takřka všeho ostatního. Pro mě zatím nejslabší část série.

Luigi1
27.11.2023 5 z 5

Tato kniha mě zaujala tak že jsem se od ní nemohl odtrhnout

Rihatama
24.11.2023 5 z 5

Isaac Asimov uzavírá kruh... Staletí plynou a Seldonův plán se zdá se stává hříčkou osudových náhod, místo osou řízených, statistických událostí v galaxii. Mezek je vskutku pěkné pojmenování pro ony pověstné vidle. A přitom jde od počátku stále o totéž, tedy nalezení a vzájemnou anihilaci dvou Nadací. S Asimovem se rozhodně ani chvíli nenudím. Nápad s pozměněnou myslí představuje velmi užitečný nástroj, jak pracovat s postavami, stavět je na tu či onu stranu jak šachové figurky. Nejvíce zaujme postava dívky Arkadie Darellové, která je příslibem velmi zajímavého pokračování psychohistorického plánu Harryho Seldona. Netroufnu si říct, zdali jde po zásluze o nejčtenější sci-fi všech dob, rozhodně však nelze Asimovovi upřít kreativitu a představivost. Vynikající, nadčasové sci-fi.

denniys
02.11.2023 4 z 5

Nadace stále drží úroveň, pořád je velmi čtivá a vše správně funguje, nicméně si od ní na chvíli odpočinu, abych se k ní později mohla s chutí a radostí vrátit..

morienhithwen
07.10.2023 4 z 5

Možná si to v klíčových momentech až příliš libuje v mluvení a překomplikovávání, ale i tak jsem na sebe byla velmi pyšná, že jsem uhodla, kde se ta Druhá Nadace nachází.

murdoch
03.09.2023 2 z 5

Opět nic moc. Možná i vlivem špatného překladu od nakladatelství AG Kult (k dispozici jsem měl starší vydání, to z r. 2010 je doufejme po jazykové a korektorské stránce na lepší úrovni). Celé mi to ale připadá takové naivní...I to rozuzlení, kde se Druhá Nadace vlastně nachází... Tohle že získalo cenu Hugo?

ibapisem
13.07.2023

ucelena dokonala sere 7 knih....jen peosim necist ve slovenstine/Základňa / pokazite si zazitek.....

mirek93
07.06.2023 4 z 5

Kniha plna zvratů, překvapení a logických zdůvodňování.

Podle mě dobrá kniha, která klade důraz především na dialogy, stejně jako i u předešlých dílu. Povedený díl. Doporučuji.

Lolila
30.03.2023 5 z 5

Druhá Nadace - skvelá časť, hra pokračuje. Konšpirácie sa šíria, intrigy pokračujú, netušíte kto koho ovláda, geniálne prepojené. Nečakajte akciu, galaktické boje,... Ide skôr o psychológiu, mentálne boje, logické riešenia problémov,.... A záver? Prekvapí....

iam.sokol
12.03.2023 5 z 5

Třetí díl Nadace, opět dvě části. První povídka týkající se Mezkova pátrání po Druhé nadaci mi svým psychologickým soubojem dvou entit připomínala Spasitele Duny. Trochu jsem se při čtení navazující povídky s dobrodružstvím Arkádie Darellové obával, aby akce nezastínila celý ten psycho vibe z první povídky, ale naštěstí Asimov prostě věděl, co píše a naservíroval nám další wtf momenty. Začínám mít pocit, jestli není vzdáleným příbuzným Agathy Christie, která ve svých knihách také do poslední chvíle mlžila a mlžila.

hanak_v_exilu
01.11.2022 5 z 5

Prvnímu dílu jsem vyčítal zvláštně zastaralou společnost Galaktického Iméria, ale v tom třetím si Asimov uvědomil, že lidstvo prodělalo dvacet milénií vývoje, a přidal do děje trochu sci-fi a trochu mystiky. Duševní výcvik členů Druhé Nadace připomíná magii sesterstva Bene Gesseritu, nebo předzvěstnou schopnost navigátorů Guildy. Ve srovnání s nimi sice vypadá trochu lacině a fádně, jenže logicky navazuje na autorem mnoho let rozšiřovaný vesmír.

Roselunda 1928
27.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě naprosto pohltila a já se nemohla dočkat odpovědí na milion otázek.
Překvapilo mě, jak dobře byla kniha napsána, a jak přesně se Asimovovi povedlo popsat myšlení čtrnáctileté dívky. Autor přesně nastiňoval východisko knihy, ale takovým způsobem, že i když čtenář tuší, nemá jak své teorie ověřit.
Dílo to je brilantní, nicméně se tam nacházela místa, která mě úplně neuspokojila; konec vlády Mezka mi přišel neúměrný dlouhodobé výstavbě jeho charakteru jako neskutečné hrozby Plánu a také jsem poměrně rychle odhadla, že s Arkádií to asi nebude tak jednoduché. Musím ale ocenit kreativitu celého Asimovova vesmíru a to, jak mě celou dobu jemně vodil za nos, abych byla rozuzení na stopě, ale abych jej nikdy nedosáhla cele.

Haloon
25.09.2022 5 z 5

S každým dalším přečteným dílem dostává Asimův svět plastičtější rozměr. Představa budoucnosti je sice vzdálená tomu, jak se společnost a technologie doopravdy vyvíjí, ale je to svět který má přesto své kouzlo.
Nadace je hodně politická, což dnes asi není moc v kurzu, ale troufnu si tvrdit, že jde o politiku psanou někým, kdo tomu skutečně rozuměl. Chytré dialogy, uvěřitelné a nápadité politické situace a zajímavá vize. Je to právem kultovní science fiction.

hetzerjoke
28.06.2022 5 z 5

Rychlé, přehledné a poutavé Sci-fi dílo z pera Isaaca Asimova, právem nazývaného králem vědecko fantastických románů. Díky krátkým kapitolám, častým dialogům a snadnému orientování v časoprostoru jsem Druhou nadaci stihl přečíst velmi rychle a bylo mi líto, že nemá víc stránek. Obě dvě povídky (které na sebe ovšem navazují) jsou vynikající, mají rozumně podanou pointu a dobře vykreslené postavy, zejména v první se projeví autorova záliba v detektivkách a rozuzlení je stejně tak zamotané, jako strhující. Druhá, delší povídka je jen o něco méně dynamická, zato však skvěle funguje zejména v rámci světa Nadace.
Jedním slovem skvělé, hravé a přitom oduševnělé čtení.

Petok
06.02.2022 4 z 5

Bezpochyby kultové dielo… ale je to skôr scifi rozprávka pre odrastené deti, čo je ale iste dané dobou, kedy bolo stvorené. Ak nečakáte komplexnost ako u Duny, či Problému tří těles, potom vás to nesklame.

adorjas
29.01.2022 3 z 5

Tretia časť pre mňa trošku začínala strácať na svižnosti- Mul, ktorého v druhej časti, autor tak pekne postavil, je tu na môj vkus príliš zjednodušený a zovšeobecnený. Čakala som tam trošku hlbšie vyobrazenie motivácie a nálad. Ale tak, Asimovi nejde o nejaké psychologické romány, že? Bavíme sa predsa o dobrodružnom scifi. Takisto sa stotožňujem s názormi podo mnou, že druhá časť trošku zaváňala YA, ale tak fajn, aspoň prišlo nejaké osvieženie v podobe postáv. A teraz sa už len rozhodnúť, či počkám na ďalšie slovenské vydania, alebo budem pokračovať už v českom preklade.

Inak, ešte dodám - Asimov je vtipný. Slovné zvraty, irónia, ktorá sa úplne právoplatne dá pasovať ešte aj na dnešnú spoločnosť v roku 2022 (aj keď jeho dielo na mňa z nejakého dôvodu pôsobia ako keď si v 50. rokoch predstavovali budúcnosť- taký futurizmus sedemdesiatych rokov ;) )

alishek
01.12.2021 5 z 5

Skvělé pokračování, knížka je vlastně rozdělena na dva příběhy, ale hlavní pointou je, že je někde druhá Nadece a je na druhé straně galaxie, ale kde to je. Opravdu napínavé a konečně se něco dozvíme.

ZaS
22.11.2021 4 z 5

V pátém díle (respektive třetím v původní serii) se dostáváme z klasické space opery trochu do hájemství špionážních románů. Je to dané logikou věci, neboť Nadace začíná hledat svoji mladší sestru a na to nejsou ani tak potřeba rakety jako spíš psychologové a udělátka na kontrolu mozku. Nicméně stále velmi čtivé jako celá původní série.

Richard Skolek
31.10.2021 5 z 5

Po slabším druhém dílu se Asimov vrací k velkolepým galaktickým machinacím, které mu svědčí nejvíc, a završuje tak (původní) trilogii ve velkém stylu. Opět se tu střetávají různá pojetí světa, opět postupně rozplétáme sítě intrik, které ovšem nestojí na překvapivých a nevypočitatelných hrdinech, nýbrž na organizacích, jež se vždy řídí neměnnými a přísně logickými principy.

tajemství hard sci-fi

Isaac Asimov