Druhá Nadace

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Seldonův plán leží v troskách – a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Drahá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace – dřív, než ona zničí je!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26467/druha-nadace-LU3-26467.jpg 4.5427
Série:

Nadace (3.)

Orig. název:

Second Foundation (1953)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Druhá Nadace

Přidat komentář
ziriant
04. ledna

Za mě zatím nejlepší díl. Konečně jsem neměla pocit, že se ztrácím v ději.

mitko
05.04.2018

Prvá polovica, ktorá sa ešte zaoberá Mezkom bola zozačiatku fajn, spletité cesty hladania druhej Nadácie, pôsobili dostatočne mysteriózne a nemohol som si byť istý, kto to vôbec hraje na dve strany, ale ten záver mi prišiel veľmi useknutý, na to ako Mezka vykresloval ako dôležitú postavu, sa ho zbavil veľmi rýchlo. Druhá polovica, zas mala pomalý rozjazd a sledovanie plánov v plánoch ďalších plánoch, ma až tak nebavilo, takže tak kniha balansovala na 3 hviezdach, ale koniec tam sa Asimov pochlapil a bolo to nakoniec celkom inak, takže za to že ma tak dokonale splietol tu hviezdičku prihodím, ale aj tak zatiaľ asi najslabší diel.

VladimirTetur
24.02.2018

Základ pro svižně odsýpající a poutavý děj byl pracně budován předešlými knihami, ale finále původní trilogie stálo za to. Tenhle díl má mnohem lepší práci s postavami, mnohem silnější konspirační linku, dobře načasované překvapivé momenty s krásně lidským elementem. Bez zaškolení do autorova fantazijního univerza v podobě výborné jedničky a průměrné dvojky by trojka nebyla třešničkou na sci-fi dortu.

kralika
06.01.2018

Další Nadace a zase něco trochu jiného. Příběh je již poněkud civilnější a neodehrává se jen v nejvyšších politických kruzích, ačkoli ani ony nejsou opomenuty. Když se člověk přenese přes jistou zastaralost některých postulátů, dostane se mu chytré a bravurně napsané space opery, která nutí čtenáře přemýšlet spolu s postavami. Tu hvězdičku navíc oproti předešlým dílům přidávám za opravdu nečekaný závěr, který jsem narozdíl od příběhu Mezka skutečně nerozklíčoval, dokud nebyl celý odhalen. A také za hlubší úvahy o manipulaci davů i jednotlivců a fatalismu, který funguje oběma směry.

Melcrovka
02.01.2018

Opět dokonalá logika příběhu a nečekané rozuzlení. Ale na to je již čtenář po přečtení prvních dvou dílů této série jistě zvyklý. A největší překvapení se skrývalo až v posledních deseti slovech knihy.

mrwendor
22.12.2017

Postupně se tím vším prokousávám, prostě hyperskoková kličkovaná. Poslední věta ze mě vyloudila zvolání, u Seldona!!!

Hellrampage
16.12.2017

Druhá nadácia bola pre mňa podstatne lepším dielom než predchádzajúce. Je rozdelená na dva príbehy, v prvom hľadá Mezek druhú Nadáciu a druhá je oveľa zamotanejšia a nikto nikomu neverí. Aj keď v Izákovej knihe stále ide väčšinou o Nadácie, viac priestoru tu dostávajú postavy a dej nie je rozťahaný cez niekoľko storočí. 90%

Cink262
06.09.2017

Genialita sci-fi příběhu se v Druhé Nadaci vyvíjí malinko i filozofickým směrem. Jak poznat, že s vámi někdo nemanipuluje? Na konci knihy se ukázalo, že vědecky to vždy nejde, protože jedna z hlavních postav měla změněné vědomí už od narození a celou dobu byla připravena říct jednu jedinou lež. Změnu myšlení této postavy ale nikdo vynalezenými stroji neobjevil, protože se měření jednoduše nelišila od měření z minulosti na stejné osobě.
Asimovská pointa na konci každého příběhu je skvělá a občas mě zanechá samotného pár minut přemýšlet nad tím, jak chytře je to celé vymyšlené a hlavně proč mě tento závěr nenapadl už během čtení příběhu?

Marshal
20.09.2016

Kde leží Druhá Nadace? Přece přímo před Vaším nosem. Ano, přesně tím, co Vás za něj Isaac Asimov tak nádherně a vytrvale tahá. Ani pro další knihu Mistra spisovatele nemám jiné hodnocení než plný počet hvězd :)

Palorizek85
13.04.2016

Velmi zajímavé pojednání o Nadaci a ještě úchvatnější pojednání o tajné a skryté frakci nadace.

czpilar
23.02.2016

Tento díl výborné série o Nadaci mě bavil snad více než předchozí dva a rozhodně byl zatím nejčtivější.

Hadati
09.02.2016

Mutant Mezek se snaží najít Druhou Nadaci, která by měla skrytě ovlivňovat běh lidského vesmíru, a to včetně První Nadace. Druhá Nadace je totiž jedinou silou, která dokáže Mezkovi odolávat a snad ho i porazit. Občané První Nadace považují Druhou Nadaci jen za mýtus. Jen hrstka je přesvědčena o její existenci, a ti věří, že je Druhá Nadace ovládá jako loutky. S takovou představou se však nechtějí smířit, neboť díky svému pocitu nadřazenosti, s ohledem na jejich značný technologický náskok před zbytkem vesmíru, je jim proti srsti, aby byli kýmkoliv manipulováni. Proto, stejně jako Mezek, pátrají po místě, kde se Druhá Nadace ukrývá, aby ji zničili. Stejně jako v předchozí knize Nadace a Říše, je děj o Mezkovi tou nejslabší částí celé série.

Mako123123
01.02.2016

ak som minulý diel hovoril že som bol nadšený z toho jedného prekvapenia-odhalenia, tuná je toho hotová kopa. som rád že to začalo dávať význam (kedže nie som jediný kto si všimol tie ,,náhody,, v deji) čítanie bolo pútavé, napínavé...

Dinosaur
16.11.2015

(8.5/10) Příběh má opět dvě části, přičemž ta první mapuje dohru z předešlého dílu a ta druhá nám konečně dává odpovědi na naše otázky. V první půlce mě poprvé napadlo - jak tu u některého dílu už kdosi zmínil - že se Asimov nezaměřuje na postavy, ale spíše na popis děje. Doteď mi to ani tak moc nepřišlo (i když je to pravda), ale u postavy Mezka jsem si říkal, že by si zasloužil větší prostor, protože z toho, co jsem věděl, mi ho prostě bylo na jednu stranu líto... takže kdyby se v knize ještě trochu více rozkryly jeho pocity a motivace, nebylo by to na škodu. V druhé části jsem si oblíbil postavu Arkady a v momentě, kdy ji napadla jistá myšlenka, jsem už knihu nedokázal odložit a musel ji dočíst. A konec nezklamal, protože Asimov zkrátka umí překvapit.

A vzhledem k tomu, že jsem se dostal na konec původní trilogie, která pak zůstala delší dobu osamocená, si dovoluji udělat takové malé prozatimní shrnutí: tahle série se mi líbí především svým nápadem a chytrými pointami, ale trochu se divím její "profláklosti", protože ač se mi líbí, nepropadám z ní takovému tomu bezmeznému nadšení, jako třeba u série s Elijášem a Daneelem. (6. 12. 2013)

DooFooS
24.11.2014

V pořadí s třetí knihou o Nadaci mám stále více pocit, že sleduji prozaicky sepsanou šachovou partii. Vzhledem k tomu, že jsem v polovině, nepadl žádný mat ani tentokráte, ale opět jsem byl svědkem strategického obětování několika figurek. Pokud použiji šachovou symboliku, tak každá z knih začíná stejně: Nesmyslným tahem. Tento nesmyslný tah vám v průběhu knížky začíná pomalu dávat smysl, ale to už se vezete ve víru tahů následujících, kde jste svědkem pádu další figurky. Jak prosté, jak geniální!

ondreej
04.10.2014

stále vynikající gradující scifi série

Jennkie
01.10.2014

To teda byla taková jízda, že jsem to někdy ani nestihla sledovat! Konspirace na konspiraci se vrší, nikdo neví, kdo koho ovládá a nakonec je to ještě úplně jinak. Chvílemi to tedy už bylo trochu přitažené za vlasy, i na scifi, ale výsledný efekt stál za to...

opic 12
20.02.2014

Ale proč ne,Kocourku ? Ta holčička říkala,že založíš říši ! Ano i toto je Nadace. Tento díl hodně zamotaný,ale co bych prozrazoval,přečtěte si to sami. Opět paráda nejvyšší jakosti a samozřejmě Arcadia,ta prostě nemá chybu. Nevím asi je to blbost,ale zdá se mi to nebo ne,každým dílem jakoby psáno stylem - stejně a zase uplně jinak,to na tom ocenuju,opravdu špička žánru. Sotva jsem to dočet,už mám absták na další z Nadací.

Axiom
07.08.2013

Pro mne vyvrcholení celé série, skvělá postava Mezka trousící jednu úsečnou větu za druhou ("Když dovolíte, sednu si tady."), kapitán Pritcher a jeho uspokojení z pozmění, problematika atrofie schopnosti navázat intimní emocionální kontakt s rozvojem řeči, svět bytostí s ryzí myslí, uspokojivá odpověď, pravdivá odpověď.

Co dodat, klenot.

Opět silně doporučuji číst knihu ve starém překladu od AG Kultu, nesrovnatelný rozdíl.

Evus
20.05.2013

Hezky navazující příběhy, díky kterým jsem se v ději neztrácela, způsobily, že mě tento díl bavil snad více než ty dva předchozí

Daecius
13.03.2013

Až od knihy Druhá Nadace mě celá série teprve začala bavit. Předchozí dva díly jsou slabší, ale víceméně nutné pro správné chápání souvislostí.

Akana
18.02.2013

Věci se stále víc komplikují a to je dobře. Příchod Druhé Nadace na scénu přináší do děje víc nepředvídatelností i špionážních prvků. Kují se plány v plánech, uzavírají tajná spiknutí a je stále méně jasné kam (a kudy) to všechno vede. Zatím má série stále vzestupnou tendenci.

Phoenix16.cz
07.01.2013

Teprve třetí díl mě přesvědčil o kvalitách série. První dva díly se mi velice líbily, ale až tento mě konečně vtáhl do děje. Na prvních dvou mi vadily velké časové rozdíly mezi jednotlivými událostmi, které se tady snížily a tím pádem na předchozí díl navázal další příběh, překvapivě velice celistvý. Rádoby detektivní zápletka mi trochu připomněla Romány o robotech, kde Asimov dokázal, že ani tento žánr mu není cizí a umí ho perfektně zakomponovat do velkého příběhu. Je tu spousta zápletek, některé dávají tušit, jak to s Nadacemi je nebo není, jiné tu jsou spíše, aby mátly nepřítele (čtenáře). I když některé dějové zvraty byly celkem snadno odhadnutelné, já si užila zajímavý "kdo s koho" příběh zasazený vesmírného prostředí.

yerry
27.08.2011

Tento diel Nadácie pozostáva z dvoch častí, tá prvá bezprostredne nadväzuje na 2. diel Nadácie, Mezek v nej hľadá Druhú Nadáciu a snaží sa ju zničiť. Táto časť má väčší spád ako druhá časť knihy, tam pre zmenu chce zničiť Druhú Nadáciu samotná Nadácia. Druhá časť je dosť prehustená dialógmi, hypotézami o umiestnení Druhej Nadácie a naskytne sa tu aj jedna malá vojna (válka), ako inak, aby sa tí géniovia z Druhej Nadácie nenudili a obhájili svoju opodstatnenosť. Samozrejme bojovať za nich bude niekto iný. Pomaly ale iste ma začína to omielanie Seldonovho planu unavovať, nerád by som autorovi do deja nejako vstupoval ale niekedy mám chuť napísať takú malú poviedočku, kde by nejakí chlpatí, svalnatí a sprostí, ľuďom podobní tvori, kijakmi rozbili obe Nadácie a bol by pokoj. Vďaka autorovmu vnímaniu dejinných súvislostí začínam chápať, prečo vznikol taký kultúrny fenomén ako primitivizmus a začínam oceňovať jeho kvality. Napriek tomu knihu zaraďujem medzi priemer.